Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Smartwatch – czy warto kupić? Jaki wybrać?

Zastanawiamy się, czy zakup inteligentnego zegarka to nadal dobry wybór.

Smartwatche cały czas dzielnie trzymają się na rynku. Co jakiś czas w sklepie możemy spotkać kolejne nowości, które oferują rozszerzenie dotychczasowych funkcjonalności, a także kilka mniejszych lub większych dodatków, które dotąd nie były spotykane. Mając to na uwadze, sprzedaż zegarków utrzymuje się na stabilnym poziomie.

Czy więc warto sięgnąć po ten sprzęt? Jak to zwykle bywa, odpowiedź na tak postawione pytanie jest zależna od tego, w jaki sposób smartwatch będzie użytkowany. Zanim więc podejmiecie decyzje o zakupie (bądź nie) zegarka, zastanówcie się, do czego miałby on służyć.

Polecane smartwatche

Smartwatch dla osób aktywnych fizycznie

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo urządzeń o profilu sportowym. Są one naszpikowane funkcjami, które pozwalają stale monitorować nie tylko uzyskiwane osiągi, ale również zachowanie organizmu. W ten sposób znacznie łatwiej jest zaplanować trening.

Jakie funkcje smartwatcha okażą się przydatne? Warto wymienić najpopularniejsze z nich:

 • pomiar dystansu,
 • licznik kroków,
 • pomiar ilości spalonych kalorii,
 • prędkościomierz,
 • czujnik tętna,
 • monitoring snu,
 • pomiar pokonanych okrążeń lub wykonanych powtórzeń.

W zegarkach sportowych wykorzystana jest również łączność GPS, która pozwala na określenie własnej pozycji, pomiar pokonanego dystansu, a także zaplanowanie trasy. Co ważne, z tego typu funkcjonalności korzystać mogą nie tylko sportowcy, ale również osoby, które chcą schudnąć lub po prostu prowadzić aktywny, zdrowy tryb życia.

Jest to więc niezwykle przydatne urządzenia do planowania swojego treningu i analizowania uzyskiwanych osiągów, co pozwoli, w razie potrzeby, dokonać niezbędnych zmian. Pod tym względem smartwatch to niezwykle udany sprzęt i na pewno wart zainteresowania.

Smartwatch – przedłużenie smartfona

Oczywiście inteligentne zegarki potrafią nie tylko dokonywać pomiarów aktywności. Robią również użytek z połączenia ich ze smartfonami. Bardzo często traktowane są jako przedłużenie telefonu. Wynika to oczywiście z dostępnych funkcji.

Po sparowaniu smartwatcha ze smartfonem, możemy odłożyć telefon do kieszeni bez obawy, że coś nas ominie. Z poziomu zegarka możemy bowiem odbierać połączenia, czytać smsy, obsługiwać powiadomienia z portali społecznościowych i innych aplikacji, a nawet sterować niektórymi aplikacjami, takimi jak chociażby aparat czy też odtwarzacz muzyki.

Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają wrażenie, że zbyt często sięgają po smartfon – w pracy, na zajęcia, podczas obiadu, rozmowy z rodzina i znajomymi etc. Wiele osób czuje wewnętrzny niepokój, ponieważ nie wie, czy na ekranie telefonu pojawiło się nowe powiadomienie czy też nie. Zegarek uwalnia nas od tego typu stresów. Wystarczy bowiem przechylić lekko rękę, by dowiedzieć się, czy coś lub ktoś nas wzywa.

Smartwatch jako urządzenie samodzielne

Jeszcze jakiś czas temu był z tym spory problem, ponieważ inteligentne zegarki rozwijały skrzydła głównie po sparowaniu ich ze smartfonami (poza opcjami treningowymi), jednak obecnie powstaje coraz więcej urządzeń, które doskonale radzą sobie same.

Poza wspomnianymi już funkcjami pomiarowymi, smartwatche często dysponują wejściem na kartę SIM, dzięki czemu przejmują funkcjonalność telefonów, a do tego obsługują łączność internetową i pozwalają na instalację wielu aplikacji multimedialnych oraz sieciowych.

Smartwatch dla dzieci

Urządzenia tego typu tworzą osobną kategorię na rynku. Podobnie jak standardowe urządzenia, umożliwiają łączenie ich z telefonami, ale oprócz tego obsługują funkcję, z których korzystają rodzice.

Mowa tu przede wszystkim o sygnale SOS wysyłanym przez dziecko w razie zagrożenia, lokalizacji GPS czy też wbudowanym mikrofonie, który pozwala rodzicowi zyskać dostęp do nasłuchu, w którym aktualnie znajduje się jego pociecha. Wszystko to pozwala zwiększyć bezpieczeństwo dzieci.

Tani smartwatch – czy ma to sens?

Najbardziej rozbudowane urządzenia kosztują kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych. Obok nich funkcjonują jednak tanie smartwatche, które zakupimy za 50-150 złotych. Czy są one warte zainteresowania?

To oczywiście zależy. Łatwo możemy się bowiem naciąć na urządzenia wykonane z bardzo słabej jakości materiałów, które przy pierwszym większym uderzeniu po prostu się rozsypują. Jeśli jednak postawimy na zegarek cenionego producenta, który cieszy się dobrą opinią klientów, możemy liczyć nie tylko na przyzwoite wykonanie, ale również na dostęp do takich funkcji jak krokomierz, monitor snu, dyktafon, znajdowanie telefonu czy też zdalna obsługa telefonu. Tani smartwatch to również doskonała okazja, by przekonać się, czy taki sprzęt będzie nam w ogóle potrzebny. Jeśli się sprawdzi, zawsze możemy rozejrzeć się za modelem z wyższej półki.

Smartwatch – czy warto?

Na koniec warto powtórzyć słowa z początku tekstu – o opłacalności zakupu inteligentnego zegarka decyduje jego przyszłe wykorzystanie. Mając to na uwadze, smartwatch okaże się dobrym pomysłem, gdy:

 • szukacie urządzenia, które pozwoli na mierzenie Waszych aktywności fizycznych – od biegania, po jazdę na rowerze, pływanie czy też ćwiczenia siłowe,
 • potrzebujecie urządzenia monitorującego zachowanie organizmu. Mowa tu między innymi o pracy serca czy też efektywności snu,
 • chcecie uwolnić się od ciągłego spoglądania na ekran smartfona, a przy okazji skorzystać z kilku ciekawych funkcji,
 • zależy Wam na w pełni multimedialnym zegarki, który obsługuje wiele aplikacji,
 • chcecie sprawić komuś prezent i szukacie ciekawego pomysłu.

Oczywiście o przydatności omówionych urządzeń decyduje ich specyfikacja. Poza zestawem obsługiwanych funkcji, warto zwrócić uwagę na wielkość wyświetlacza, maksymalny czas pracy, wersję obsługiwanej technologii Bluetooth, a także jakość wykonania obudowy. Na rynku dostępne są również modele wodoodporne i specjalnie wzmacniane. Okażą się one przydatne nie tylko na pływalni, ale również podczas różnego rodzaju wypraw trekkingowych i górskich. Bez problemu wytrzymają one nawet najcięższe warunki. Warto sięgać po urządznia znanych producentów jak: Garett Electronics, Apple, Xiaomi.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.