Udostępnij
Skomentuj

Słuchawki douszne czy dokanałowe? Jaka jest różnica? Które kupić?

Słuchawki douszne i dokanałowe są niewielkie i wygodne. Czym się różnią? Które wybrać?

Czym charakteryzują się słuchawki douszne?

Słuchawki douszne, w odróżnieniu od słuchawek nausznych, mieszczą się w uszach. Umieszcza się je w małżowinie usznej, a ich kształt jest na tyle zgodny z przeciętną budową ucha, że dla większości osób są to bardzo wygodne słuchawki.

 • Słuchawki douszne są większe od dokanałowych.
 • Słuchawki douszne umieszcza się w uchu, ale nie bezpośrednio w kanale słuchowym.
 • Uważa się, że słuchawki tego typu są odrobinę mniej szkodliwe dla słuchu niż dokanałowe.

Polecane słuchawki douszne i dokanałowe

Czym charakteryzują się słuchawki dokanałowe?

Słuchawki dokanałowe, w odróżnieniu od słuchawek dousznych, umieszcza się bezpośrednio w kanale słuchowym. Słuchawki douszne to inaczej słuchawki pchełki – są bardzo małe i najczęściej pokryte silikonem, który sprawia, że doskonale trzymają się na miejscu i uszczelniają kanał słuchowy.

 • Słuchawki dokanałowe są najmniejsze z dostępnych słuchawek, dlatego nawet mówi się, że są to słuchawki pchełki.
 • Umieszcza się je w kanale słuchowym, co zapewnia lepszą izolację od dźwięków otoczenia.
 • Głośne słuchawki dokanałowe i częste słuchanie głośnej muzyki na słuchawkach tego typu mogą wpływać na pogorszenie się słuchu w przyszłości.
 • Często słuchawki pchełki są wyposażone w komplet gumek do słuchawek (wymiennych nakładek z silikonu) albo można kupić je oddzielnie, gdy użytkowane dumki do słuchawek się zniszczą.

Które słuchawki lepsze: douszne czy dokanałowe?

Oba warianty słuchawek cieszą się dużą popularnością i są chętnie kupowane. To, które okażą się lepsze zależy od indywidualnych preferencji oraz od sytuacji, w których słuchawki będą użytkowane.

Które słuchawki wybrać do biegania: douszne czy dokanałowe?

Bieganie i jakikolwiek sport, podczas którego chcielibyśmy korzystać ze słuchawek, to okoliczności, w których warto wziąć pod uwagę:

 • Dobre słuchawki dokanałowe – dzięki temu, że umieszcza się je bezpośrednio w kanale słuchowym i są wyposażone w silikonowe gumki, świetnie utrzymują się w uszach i nie wypadają.
 • Słuchawki douszne Bluetooth – podczas biegania i aktywności fizycznej świetnie sprawdzają się także słuchawki douszne bezprzewodowe. To rozwiązanie o tyle wygodne, że nie trzeba przejmować się kabelkiem. Słuchawki bezprzewodowe douszne trzymają się na swoim miejscu, rzadziej wypadają z ucha niż modele przewodowe, które czasami wylatują wyłącznie dlatego, że nastąpiło szarpnięcie za przewód.

Słuchawki dokanałowe czy douszne do telefonu?

Użytkowanie słuchawek w zestawie z telefonem to kolejna sytuacja, w której warto zastanowić się nad tym, jaki rodzaj słuchawek wybrać. Standardowo do telefonów bywają dodawane słuchawki douszne, ale często nie są one szczególnie wygodne. Jeśli chcemy dobrać dobre słuchawki do telefonu, to warto wybrać model o anatomicznym kształcie i rozważyć:

 • Słuchawki douszne z mikrofonem – mikrofon może znajdować się na przewodzie, co ułatwi użytkowanie słuchawek nie tylko do odsłuchiwania nagrań, ale też do prowadzenia rozmów.
 • Słuchawki dokanałowe z mikrofonem – słuchawki dokanałowe także można znaleźć w wersji z mikrofonem.

Jak wybrać dobre słuchawki douszne lub dokanałowe?

Oferta słuchawek dousznych i dokanałowych jest szeroka i niezwykle zróżnicowana. To propozycje budżetowe, ze średniej oraz najwyższej półki cenowej. Niektóre egzemplarze są wyposażone w mikrofon, inne działają bezprzewodowo. Możliwości jest wiele, a przy zakupie warto zwrócić uwagę na kilka kwestii kluczowych:

 • Rodzaj słuchawek – warto od razu zastanowić się, czy preferujemy słuchawki douszne, dokanałowe, przewodowe czy bezprzewodowe. To pozwoli już na starcie zawęzić obszar poszukiwań i skupić się tylko na słuchawkach konkretnego typu.
 • Mocowanie – nie chodzi tylko o to, czy mamy do czynienia ze słuchawkami dousznymi czy dokanałowymi, gdyż część słuchawek może być dodatkowo wyposażona w pałąk (na przykład na uszy) oraz innego typu elementy mocujące (jak klips do przewodu).
 • Długość przewodu – jeśli decydujemy się na zakup słuchawek przewodowych, warto zwrócić uwagę na długość przewodu. W przypadku słuchawek bezprzewodowych istotny jest zasięg.
 • Regulacja głośności – to wygodna opcja, gdy można regulować głośność z poziomu słuchawek.
 • Pasmo przenoszenia – im szerszy zakres, tym lepiej.
 • Impedancja
 • Mikrofon – jeśli wybieramy słuchawki do telefonu, to warto wybrać model z mikrofonem.
 • Cena – ceny słuchawek dousznych i dokanałowych są bardzo rozbieżne. Kupimy egzemplarze za kilkadziesiąt złotych, ale bez problemu znajdziemy modele kilkakrotnie droższe. Warto dobrać słuchawki do indywidualnego budżetu i sposobu użytkowania. Do słuchania muzyki w dobrej jakości warto wybierać słuchawki ze średniej i wyższej półki cenowej.
 • Marka – renoma producenta także ma znaczenie. Warto sprawdzać rankingi i recenzje i sięgać po produkty sprawdzonych marek.
 • Akcesoria w zestawie – niektóre słuchawki są sprzedawane w czystej postaci (bez jakichkolwiek akcesoriów), a inne posiadają wymienne końcówki (gumki do słuchawek). Warto zwracać na to uwagę, bo zakup akcesoriów oddzielnie może zdecydowanie podnieść cenę słuchawek i może się okazać, że bardziej opłaca się kupić droższy model o lepszych parametrach, który posiada potrzebne akcesoria w fabrycznym zestawie.

Zarówno słuchawki douszne, jak i dokanałowe będą wygodnym i dobrym wyborem. Ostateczna decyzja to, tak naprawdę, kwestia preferencji.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.