Udostępnij
Skomentuj

Siatka do badmintona - jaką wybrać? Która najlepsza?

Kompletując zestaw z pewnością przyda się trochę podstawowych informacji dotyczących siatki do badmintona.

Badminton – wysokość siatki

Gra w badmintona polega na przebijaniu lotki przy użyciu rakietki przez siatkę. Siatka powinna mieć szerokość 76 centymetrów i być zawieszona na wysokości 1,5 metra. Na domowe potrzeby, szczególnie, jeśli będzie wykorzystywana przez dzieci, można nabyć mniejszą i przenośną siatkę do badmintona.

Poza odpowiednio dobraną siatką należy zwrócić uwagę na wykonanie i ciężar lotki oraz rakiety. Lotki produkuje się z piór, lub materiałów syntetycznych. Ważą one około 4,7 do 5,5 gramów i składają się z szesnastu piórek. Natomiast rakiety złożone ą z głowicy, naciągu, trzonka i rączki. Maksymalne pole naciągu to 28 cm długości na 22 cm szerokości (w rakietach dla dzieci powierzchnia jest mniejsza).

Wymiary boiska do badmintona

Z założenia badminton to dyscyplina halowa, której boisko przypomina kort tenisowy, lecz z innymi wymiarami. Siatka dzieli boisko na dwie równe sobie połowy. W zależności od formuły rozgrywki wielkość boiska jest inna:

  • gra indywidualna – to 13,4 m x 5,18 m
  • gra deblowa – to 13,4 m x 6,1 m

W przypadku gry amatorskiej i towarzyskiej wymiary mogą być bardziej elastyczne, a za boisko posłużyć polana w parku, czy przydomowy ogródek.

Siatka i słupki do badmintona

Kupując siatkę do badmintona należy również zwrócić uwagę na jakość wykonania słupków, które będą ją przytrzymywać. Często siatki sprzedawane są od razu ze słupkami, lecz nieraz istnieje konieczność ich dokupienia. W zestawie powinny znaleźć się także:

  • linki i śledzie do naciągu słupków
  • opcjonalnie taśmy do wyznaczenia linii boiska
  • pokrowiec, lub torba do przechowywania słupków

Do gry rekreacyjnej wystarczy prosty zestaw z przenośną siatką do badmintona. Warto wybrać składane słupki do łatwiejszego transportu.

Jaka siatka do badmintona?

Podczas wyboru siatki do badmintona zaleca się zweryfikowanie następujących parametrów:

  • materiał – do produkcji siatek stosuje się zazwyczaj:

nylon – jest niezwykle odporny na rozciąganie, lecz pod wpływem Słońca traci pierwotny kolor i dlatego rekomendowany jest do siatek halowych

polipropylen – trochę mniej odporny na rozciąganie w porównaniu z nylonem, ale promienie słoneczne nie mają na niego żadnego negatywnego wpływu

polietylen – z kolei mimo, że mniej sprężysty to za to bardziej odporny na ścieranie oraz działanie wody

  • wymiary – standardowo dla dorosłych jest to 600x76 cm, a w przypadku dzieci zaledwie około 300 cm długości
  • dodatkowe akcesoria – niektóre firmy dodają do siatki śledzie, pokrowiec albo linkę montażową
  • kolor – przeważnie w kolorze czarnym, zielonym, lub czerwonym. Od koloru zależy widoczność oraz łatwiejsza ocena lotu lotki. Niektóre siatki są specjalnie cieniowane, by sędzia mógł bez problemu stwierdzić, czy lotka przeleciała pod, lub nad siatką

Ponadto warto mieć na uwadze miejsce, w jakim siatka ma być użytkowana. Siaki, które będą wieszane na zewnątrz muszą być odporne na różne warunki atmosferyczne – deszcz, silne podmuchy wiatru oraz wielogodzinne upały.

Podsumowując, siatki do badmintona różnią się głównie materiałem wykonania i wielkością. W zależności od indywidualnych potrzeb można kupić siatkę do gry halowej bądź kometki. W pełnych zestawach dostępne są także słupki, linki, czy pokrowce. Na domowe potrzeby doskonałym wyborem będzie przenośna siatka do badmintona, którą w prosty sposób można złożyć i przetransportować.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.