Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać rakietę do tenisa ziemnego? Która będzie najlepsza?

Mówi się, że tenis to bardzo drogi sport tylko dla wybrańców. Nie jest to do końca prawda.

Owszem, nie skompletujemy całego zestawu za 100 złotych, ale nie musimy również wydawać kilku tysięcy, szczególnie na początku przygody z tym sportem. Sprawdźmy zatem, czym się kierować podczas wyboru pierwszej rakiety. Rozpoczęcie przygody z tenisem nie musi być drogie, choć owszem, do gry nawet na najniższym poziomie niezbędne są pewne inwestycje. Musimy kupić odpowiednie buty sportowe, wygodny strój oraz co najważniejsze, rakietę. Właśnie z tym elementem ekwipunku zawsze jest najwięcej problemów. Co prawda możemy kupić pierwszy lepszy model, ale jeśli nie zamierzamy rezygnować po pierwszym tygodniu i w planach mamy dłuższą przygodę, warto do zakupów się odpowiednio przygotować.

Po pierwsze – dla kogo?

W sklepach znajdziemy zarówno sprzęt dla zawodowców i doświadczonych graczy, jak również kompletnych amatorów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem. Rozpiętość cen również jest ogromna, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Dlatego też na początku warto określić, dla kogo ma być rakieta, ponieważ znajdziemy odpowiednie modele dla:

 • dzieci,
 • początkujących graczy,
 • średniozaawansowanych,
 • doświadczonych,
 • profesjonalnych zawodników.

Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę, lub kupujemy rakietę dla dziecka, nie porywajmy się z motyką na słońce i nie kupujmy sprzętu dla profesjonalisty. To spory wydatek, poza tym specyfika może nam nie pasować. Lepiej zdecydować się na sprzęt rekreacyjny, który i tak posłuży wiele lat. Nie kupujmy rakiet w marketach lub podejrzanych miejscach. Unikajmy również zakupu rakiety używanej, gdyż jej stan może być niepewny, zaś wygięcia oraz stłuczenia praktycznie eliminują taką rakietę z użytku.

Jaka rakieta dla dziecka?

Jeśli planujemy kupić rakietę dla dziecka, unikajmy pokusy zakupu „na lata”. To wykluczone, gdyż rakietę należy zmieniać wraz z rozwojem fizycznym malucha. Jeśli pociecha zaczyna swoją przygodę w wieku około 7 lat, należy kupić rakietę dla dziecka z dużą główką oraz o bardzo niskiej wadze. Po przekroczeniu 10 roku życia, można zainwestować w rakietę młodzieżową, która wystarczy na kilka lat. Pamiętajmy jednak, że w tym wieku zróżnicowanie wśród dzieci może być bardzo duże. Dlatego też przy zakupie nie należy kierować się jedynie kryterium wieku, a indywidualnymi predyspozycjami.

Dziecko w tym wieku, nawet średnio utalentowane ruchowo oraz o przeciętnej budowie fizycznej, już po krótkim treningu będzie w stanie grać na korcie o pełnych wymiarach, dlatego też gra rakietą dziecięcą nie wchodzi w rachubę. Jakiekolwiek odstępstwa w jedną lub drugą stronę, to jest trwanie przy jednej rakiecie, która jest już za mała i za lekka, jak również kupno rakiety „na wyrost”, z którą dziecko nie daje sobie rady, to podstawowe błędy podczas wyboru.

Warto wiedzieć!

Zbyt lekka rakieta nie pozwoli wykształcić techniki oraz siły uderzenia. Za ciężka natomiast może doprowadzić do kontuzji. Wybierajmy wagę odpowiednią do umiejętności i siły dziecka.

Selekcję warto rozpocząć od wyboru rączki, a konkretniej, od jej długości. Jeśli kupujemy rakietę dla malucha w wieku 5-6 lat, powinniśmy brać pod uwagę najkrótsze rakiety tenisowe o długości 50-55 centymetrów, lub jeśli dziecko jest nieco bardziej „wyrośnięte”, możemy zaryzykować rakietę o długości nawet 60 centymetrów. Długość rakiety rośnie wraz z wiekiem. Przykładowo 12-latek może grać rakietą o długości na przykład 68 centymetrów. Co więcej, w tym segmencie możemy już dobierać model pod względem wagi, ze względu na już spore różnice w tężyźnie fizycznej oraz doświadczeniu.

Pamiętajmy także, że w rakietach dziecięcych występuje aż sześć rozmiarów rączek. Najcieńsze, przeznaczone dla malców w wieku 4-5 lat mają oznaczenie 0000. Modele z oznaczeniem 1 i 2 posiadają grubsze rączki dla dzieci w wieku 10-12 lat. To również kwestia indywidualnego podejścia, gdyż jednym dzieciom bardziej odpowiadają cieńsze rączki, innym zaś nieco grubsze, ale bardziej miękkie.

Jaka rakieta dla młodzieży i dorosłych?

O ile wybór rakiety dla dziecka jest dość prosty i ogranicza się do wyboru długości oraz grubości rączki, tak dobór odpowiedniej rakiety dla starszego dziecka, nastolatka lub osoby dorosłej, wiąże się z wyborem wielu parametrów oraz aspektów. Tenis to bardzo techniczny sport, w którym jest miejsce zarówno na siłę, ale przede wszystkim finezję oraz wyczucie, dlatego też odpowiednie dobranie parametrów sprzętu jest kluczowe.

Główka

Rakieta tenisowa powinna charakteryzować się dobry wyważeniem oraz niską wagą, dzięki czemu manewrowanie nią będzie proste. Rama, z której stworzona jest rakieta powinna być sztywna i wytrzymała, szczególnie na początku przygody, gdy popełniamy dużo błędów. Na początku warto zdecydować się na większą główkę, dzięki czemu gra będzie łatwiejsza, zaś błędy będą miały mniejsze konsekwencje. Na mniejszą główkę decydują się doświadczeni gracze, którzy oczekują większej kontroli nad piłką.

Sztywność ramy

Kolejną kwestią wartą rozważenia jest sztywność ramy. Wydaje się, że im wyższa sztywność, tym lepiej, ale niekiedy odbija się to negatywnie na jakości gry. Bardzo sztywna rama w skrajnych przypadkach może prowadzić do kontuzji ramienia, barku lub nadmiernemu obciążeniu nadgarstków. W celu uniknięcia takich problemów, możemy zdecydować się na model ze specjalną przystawką tłumiącą drgania. Co ciekawe, możemy dostosować posiadaną już rakietę. W tym celu kupujemy specjalne gumowe nakładki, które montuje się przy naciągach rakiety.

Materiał

Kiedyś rakiety robiono z drewna oraz sznurka, następnie z metalu i różnych stopów. Tak wytworzony sprzęt był dość ciężki i mało poręczny. Dziś jest zupełnie inaczej, gdyż do produkcji stosuje się lekkie i wytrzymałe materiały, takie jak tytan, grafit, kewlar oraz inne stopy. Początkujący gracze mogą wybrać model lekki o wadze do 280 gram, który pozwoli na łatwe manewrowanie, choć odbędzie się to kosztem siły uderzenia.

Wielkość rączki

Bardzo ważny jest odpowiedni wybór uchwytu do wielkości dłoni. Pamiętajmy, że niektórzy producenci określają obwód w metodologii amerykańskiej – w skali od 0 do 5 – lub w angielskiej, gdzie do pomiaru służą cale w zakresie od 4 do 4 i 5/8 cala. Rozmiar 0 odpowiada 4 calom, 2 - 4 1/8, 3 - 4 3/8, 4 – 4 1/2, 5 - 4 5/8. A jak sprawdzić, czy dana rakieta do nas pasuje? Wystarczy ująć ją w dłoń i sprawdzić, czy pomiędzy kłębem kciuka a opuszkami palców dłoni mieści się palec wskazujący drugiej ręki. Przerwa powinna mieć około 1 centymetr szerokości. Nie zaleca się kupowania za małych rakiet, gdzie kciuk zaczyna nachodzić na palce i odwrotnie – za duża rakieta może po prostu wypaść z ręki przy zamachu.

Ciężar rakiety

To również bardzo ważny aspekt, choć wybór nie jest trudny i ogranicza się do selekcji na podstawie oznaczeń znanych z rynku odzieżowego. I tak rakieta o oznaczeniu M to waga średnia. L to waga lekka, podczas gdy SL oraz XSL to odpowiednie super lekka i extra super lekka. Silni gracze powinni wybrać rakietę o wadze M lub L, zaś młodzież lub kobiety – SL lub XSL.

Jaki naciąg wybrać?

Temat naciągu zasługuje na osobny akapit, gdyż rodzajów oraz możliwości jest naprawdę dużo. Przy wyborze należy kierować się zarówno elastycznością, jak i wytrzymałością. Zależy nam przecież na tym, aby rakieta służyła długie lata.

Jeśli chodzi o wybór, możemy zdecydować się na naciąg sztuczny, wykonany z materiałów syntetycznych lub poliestrowych, naciąg naturalny lub hybrydowy. Jaki więc wybrać?

Na początek warto wybrać naciąg sztuczny. Przykładowo, naciąg syntetyczny charakteryzuje się dużą elastycznością oraz niezłym komfortem podczas gry, jednak wytrzymałość nie jest na zbyt wysokim poziomie. Początkujący, którym brakuje techniki i wyczucia dość szybko zużyją tego typu rakietę. Jeśli jednak gramy delikatnie i rekreacyjnie, z pewnością będziemy cieszyć się rakietą wiele lat.

Zalety i wady naciągu sztucznego

ZALETY

 • Wysoki komfort gry.
 • Dobra elastyczność.
 • Świetny dla początkujących.

WADY

 • Niewielka wytrzymałość.

Alternatywą są naciągi poliestrowe o wyższej wytrzymałości, zaś wyższe modele legitymują się także świetną elastycznością, choć komfort gry może nieco odbiegać od oczekiwań.

Jeśli komuś zależy na wysokim komforcie gry, powinien postawić na naciągi naturalne. Niestety poza tym jest sporo problemów. Po pierwsze, niska wytrzymałość oraz bardzo wysoka cena. Co więcej, naciągi tego typu są bardzo wrażliwe na wilgoć, przez co gra w deszczu lub nieodpowiednie przechowywanie nie wchodzi w rachubę.

Zalety i wady naciągu naturalnego

ZALETY

 • Najlepszy komfort gry.
 • Dobre dla początkujących.

WADY

 • Wrażliwość na wilgoć.
 • Wysoki koszt.
 • Niska wytrzymałość.

Alternatywą są naciągi hybrydowe, które łączą w sobie zalety obu powyższych rozwiązań niwelując wady. Co ciekawe, z takich naciągów korzystają profesjonalni gracze.

Zalety i wady naciągu hybrydowego

ZALETY

 • Zalety powyższych rozwiązań.

WADY

 • Wysoki koszt.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.