Rowerek magnetyczny czy bieżnia - co wybrać?

| 0 Komentarzy
Miłośnicy biegania i jazdy na rowerze od dawna spierają się, która forma treningu jest przyjemniejsza i bardziej efektywna. Ta różnica zdań dotyczy także urządzeń stacjonarnych – często spotkać można się z pytaniem – czy lepsza jest bieżnia, czy może rowerek?

Miłośnicy biegania i jazdy na rowerze od dawna spierają się, która forma treningu jest przyjemniejsza i bardziej efektywna. Ta różnica zdań dotyczy także urządzeń stacjonarnych – często spotkać można się z pytaniem – czy lepsza jest bieżnia, czy może rowerek? Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, to kwestia indywidualna każdego użytkownika. Trening na obydwu urządzeniach przynosi wyśmienite efekty – przyspiesza metabolizm, poprawia kondycję i sprawność ruchową, przyczynia się również do redukcji tkanki tłuszczowej.

Najlepsze rowery stacjonarne

Rowerek magnetyczny – zalety treningu

Rower stacjonarny stanowi jeden z najczęściej wybieranych sprzętów przez osoby początkujące. Zajmuje mało miejsca i jest łatwy w użytkowaniu. Na rynku dostępne są modele wykorzystujące wygodne mechanizmy regulacji obciążenia oraz wbudowane komputery, które zliczają najważniejsze dane treningowe – m.in. pokonany dystans i rozwijaną prędkość.

Rowerki magnetyczne różnią się między sobą budową, która wpływa na pozycję przyjmowaną przez ćwiczącego podczas treningu, a to z kolei ma znaczenie dla efektów, jakie można osiągnąć, systematycznie trenując na danym sprzęcie. Rowerki magnetyczne można podzielić na dwie grupy:

  • rowery stacjonarne magnetyczne pionowe – trenujący utrzymuje tutaj sylwetkę wyprostowaną lub lekko pochyloną – identyczną jak w przypadku jazdy na tradycyjnym rowerze miejskim. Urządzenia pionowe są łatwo dostępne i nie należą do rozwiązań drogich. Regularny trening na tego typu sprzęcie pozwala wzmocnić i uelastycznić mięśnie dolnych partii ciała, przyspieszyć metabolizm, zwiększyć wydolność, a także poprawić działanie układu oddechowego oraz układu krążenia. Aktywność na rowerku magnetycznym nie obciąża stawów, może jednak powodować bóle kręgosłupa u osób borykających się z tego rodzaju dolegliwościami.
  • rowery stacjonarne magnetyczne poziome – w ich przypadku ćwiczący zajmuje pozycję leżącą lub półleżącą, dzięki czemu angażuje do pracy również mięśnie brzucha. Trening na rowerku poziomym polecany jest przede wszystkim osobom zmagającym się z bólami kręgosłupa, użytkownikom z nadwagą, a także pracownikom, którzy każdego dnia spędzają wiele godzin w pozycji siedzącej.

Bieżnia do biegania – zalety treningu

Bieżnia do biegania to urządzenie wyposażone w pas biegowy i obudowę. Podobnie jak rower, pozwala na realizację zróżnicowanych planów treningowych. Dobrej jakości modele dysponują mechanizmami regulacyjnymi, za pomocą których można chociażby zmienić kąt nachylenia pasa czy rozwijaną prędkość. Trening z użyciem bieżni jest nieco bardziej męczący, jednak pozwala na szybkie spalenie tkanki tłuszczowej.

Kupując bieżnię do domu, staje się przed trudnym wyborem. Urządzenia te – podobnie jak rowerki stacjonarne, oferowane są w wielu wariantach. Do najpopularniejszych należą:

  • bieżnia do biegania mechaniczna – to najtańszy model oferowany przez producentów, często nazywana również bieżnią manualną. Urządzenie to nie jest napędzane silnikiem, ale wprawiane w ruch poprzez poruszanie się użytkownika po pasie;
  • bieżnia do biegania elektryczna – należy do rozwiązań droższych niż bieżnia mechaniczna, przede wszystkim ze względu na wbudowany silnik oraz dodatkowe możliwości dostosowania treningu do potrzeb użytkownika;
  • bieżnia do biegania antygrawitacyjna – to nowoczesne urządzenie służące nie tylko do treningu, ale również rehabilitacji po przebytych urazach – zastosowanie znajduje zarówno w sporcie, jak i medycynie. Bieżnia antygrawitacyjna umożliwia trening i terapię w warunkach odciążenia o nawet 80% masy ciała użytkownika;
  • bieżnia do biegania ciśnieniowa – spotkać można ją przede wszystkim w profesjonalnych klubach fitness. Bieżnia zabudowana jest specjalną kapsułą do wysokości bioder, w której wytworzone zostaje podciśnienie przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej.

Co wybrać – rower magnetyczny czy bieżnię?

Wybór pomiędzy bieżnią do biegania a rowerkiem magnetycznym to kwestia indywidualna. Warto kierować się tutaj nie tylko osobistymi upodobaniami, ale również efektami, jakie mają zostać osiągnięte podczas aktywności. Sprzęt do ćwiczeń – bieżnia, rowerek, orbitrek, ergometr wioślarski i inne, umożliwiają trening całego ciała, znajdują się w każdej profesjonalnej siłowni, dlatego nie ma potrzeby kupowania wszystkich tych urządzeń do mieszkania, szczególnie jeśli nie dysponuje się dużym metrażem.

Do domu warto nabyć sprzęt, który pozwoli utrzymać dobrą kondycję i ćwiczyć w dni, w które nie uczęszcza się na siłownię. Zarówno rower magnetyczny, jak i bieżnia do biegania poprawiają ogólną koordynację ruchową, przyspieszają metabolizm, wpływają też korzystnie na redukcję tkanki tłuszczowej. Aby treningi przynosiły określone efekty, niezbędne jest także przestrzeganie odpowiedniej diety oraz systematyczność.

Kupując sprzęt do ćwiczeń w domu, należy wziąć pod uwagę, wspomniany wcześniej metraż. Rowerki magnetyczne nie zajmują zbyt wiele miejsca w pomieszczeniu, a dodatkowo nabyć można modele składane, które po skończonym treningu z łatwością można schować choćby do szafy. Bieżnie są nieco większe i zajmują dodatkową powierzchnię. Co prawda, można kupić modele z krótkim i wąskim pasem biegowym, jednak ich użytkowanie nie będzie w pełni komfortowe, szczególnie dla wysokich użytkowników.

Co lepsze na odchudzanie – rower magnetyczny czy bieżnia?

Pod tym względem śmiało można ogłosić remis. Oba urządzenia skupiają się bowiem przede wszystkim na stymulowaniu dolnych partii ciała. Jeżeli chcemy zadbać o brzuch, zakupmy rower w wersji eliptycznej. Z kolei, jeżeli zależy nam na krótkim, intensywnym treningu i dobrych efektach, zdecydujmy się na bieżnię. Bieganie pozwala bowiem spalić większą ilość kalorii w krótszym czasie.

Rowerek stacjonarny okaże się przydatny dla osób chcących dochodzić do wyznaczonego celu wolniej, ale z mniejszym obciążeniem. Wszystko to sprawia, że rower częściej jest wybierany przez początkujących. Warto również pamiętać, że bieganie może obciążać stawy, z kolei jazda na odpowiednio dobranym rowerku – poziomym lub pionowym, jest w pełni bezpieczna.

Co więc wybrać – rower magnetyczny czy bieżnię? W odpowiedzi na to pytanie pomocne mogą okazać się dwie kwestie:

  1. Wpływ na poszczególne mięśnie. Trening przy użyciu rowerka i bieżni pozwala przede wszystkim na rozwinięcie mięśni nóg – to one są bowiem najmocniej stymulowanie. Jeżeli chcemy realizować ćwiczenia o bardziej kompleksowym charakterze, powinniśmy przemyśleć zakup wspomnianego już rowerka eliptycznego.
  2. Dla kogo lepszy rowerek, a dla kogo bieżnia? Rowerek okaże się trafnym wyborem dla początkujących, a także dla tych, którzy chcą osiągnąć cel przy nieco mniej intensywnym treningu. Rower jest bardzo polecany także osobom po zawałach serca. Bieżnia nada się idealnie do intensywnego treningu, dlatego powinny wybrać ją osoby, które przygotowują się do startu w rozmaitych biegach.

Rower napędzany bieżnią – czy warto?

Coraz popularniejsze stają się rowery miejskie, które zamiast pedałów posiadają… bieżnię. Biegnąć po pasie napędzamy więc koła roweru, dzięki czemu możemy się poruszać. Jest to doskonała forma treningu na różne partie ciała. Rowery napędzane bieżnią nie należą do urządzeń szybkich ani dynamicznym, są jednak stabilne i doskonale sprawdzają się w roli sprzętu ułatwiającego poruszanie się po mieście.

0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:23
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.