Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Recenzja Intel Tiger Lake – Willow Cove

Zastanawiasz się nad wyborem procesora? Sprawdź, dlaczego powinieneś wybrać produkt Intel Tiger Lake

Specyfikacja techniczna Intel Tiger Lake

Firma Intel stawia na ciągły rozwój, aby nie pozostać w tyle wobec konkurencji. Dawniej tworzyli procesory Intel z rodziny Raven Ridge. Modele były udane, ale jak na tamte czasy, ponieważ technologia stale się rozwija i potrzeba nowości, ulepszeń. Następnym produktem był Picasso, który odstawał od swojego poprzednika pod względem specyfikacji oraz wydajności. Producenci nie mieli zamiaru stać w miejscu, woleli działać, a dzięki temu teraz masz możliwość kupna procesora o nazwie Intel Tiger Lake. Urządzenie wykorzystuje proces technologiczny 10 mm, nową architekturę rdzeni opartą o mikroarchitekturę Willow Cove oraz iGPU.

Producent zadbał o swoich zwolenników, wypuszczając na rynek różne rodzaje opisywanego procesora. Słabszy model dla nieco mniej wymagających użytkowników to procesor i3, dostępny w kilku odsłonach, zarówno jako opcja nisko- jak i ultraniskonapięciowa. Podobnie prezentują się: procesor i7 oraz procesor Intel Core i5 – także możliwe do kupienia we wspomnianych wcześniej opcjach oraz w wersji 4-rdzeniowej.

Procesory Intel Core i7 posiadają cztery rdzenie ze wsparciem najnowszej techniki wielowątkowości współbieżnej SMT, którą nazwano Hyper-Threading (w skrócie HT). Umożliwia ona wykonywanie ośmiu wątków równocześnie. Bazą zegarową jest mała wartość 2,8 GHz, ale wspierana przez system Turbo, który umożliwia taktowanie aż do 4,7 GHz. Tak duża moc jest osiągalna, ale tylko przy obciążeniu maksymalnie jednego lub dwóch rdzeni. Jeśli planujesz używać programów komputerowych, które potrafią lepiej i efektywniej spożytkować zasoby, możesz liczyć na więcej niż 4,1 GHz.

Kolejną bazową funkcją oferowaną przez procesor Intel jest TDP wynoszące 15 W, jednak możliwość rozszerzenia go mieści się w zakresie 12-28 W. Zostały też wprowadzone zmiany w organizacji pamięci podręcznej. Na jeden rdzeń przypada aż 1,25 MB cache L2 (odpowiednio 2,5/5x więcej niż dla Sunny Cove/Skylake), a mamy też 12 MB współdzielonej cache L3, co stanowi wzrost o 50%.

Porównując najnowszy model Intel Tiger Lake i inne procesory Intel, trzeba zaznaczyć, że zmian jest sporo. Jako użytkownik dostajesz wsparcie PCI Express 4.0, po raz pierwszy w segmencie mobilnym, ponieważ wcześniejsze sprzęty tego nie zapewniały. Kilka nowych udogodnień to między innymi Thunderbolt 4, USB4 i LPDDR5, a kontroler pamięci również wspiera DDR4 oraz LPDDR4. Jest to specyfikacja na ten moment, jednak trzeba być przygotowanym na to, że w przyszłości się to naturalnie zmieni. Z pewnością zostaną wprowadzone poprawki bezpieczeństwa, ochrony oraz pamięci podręcznej. Kolejną nowością jest ulepszona architektura układu graficznego Xe, dzięki, której Intel chce uzyskać możliwości wykorzystywania 3D.

Wydajność Intel Tiger Lake

Komputery wyposażone w Intel Tiger Lake spełniają wymagania KEI (Key Expereince Indicators). Między innymi muszą wybudzać się w czasie krótszym niż 1 sekunda oraz pracować co najmniej dziewięć godzin bez potrzeby zasilania. Jest to duże ułatwienie i wygoda w codziennym użytkowaniu. Kolejną zaletą jest ładownie baterii na czas czterech godzin, w okresie krótszym niż 30 minut.

Poprawą wydajności pracy Intel Tiger Lake jest z pewnością najnowszy system SoC. Intel skupił się również na ulepszeniu karty graficznej, która obsługuje wyświetlacze 8K HDR oraz do czterech wyświetlaczy 4K HDR. Inną nowością oferowaną przez laptopy z procesorem Intel jest Thunderbolt 4 oraz karta sieciowa Intel Wi-Fi 6 (Gig+). Dodatkowo zapewnione zostają dobre jakościowo głośniki, kamerki internetowe oraz mikrofony. Wisienką na torcie w sprzęcie Intel Tiger Lake jest mała masa własna, jak i świetna jakość wykonania.

Komputery z procesorami Tiger Lake mają działać na baterii nawet do 20% dłużej, niż modele z układami Ice Lake i starszymi. Producent przygotował łącznie 9 układów procesorów Intel Core i5, procesor i3 oraz procesor i7. Będziesz mógł kupić komputery z dwu- oraz czterordzeniowymi procesorami Tiger Lake o TDP wynoszącym 7-15 W lub 12-28 W. Większość konstrukcji zaoferuje zwiększone TDP.

Cena procesorów Intel Tiger Lake 11. generacji

Ceny procesorów Intel, wahają się w zależności od wybranego modelu. W tym przypadku warto porównać różne wersje procesorów, ponieważ każdy z nich ma inne parametry. Procesor Intel Core i7 to pozycja dla wymagających użytkowników, a zwłaszcza dla graczy, ponieważ gwarantuje płynność oraz komfort. Jeśli szukasz bardziej uniwersalnego sprzętu, w korzystniejszej cenie postaw na Intel Core i5. Pozwala na wygodne korzystanie z multimediów z zachowaniem szybkości działania bez zacinania.

Najnowszy projekt, a zarazem najbardziej innowacyjny to procesor Intel Core i9. Charakteryzuje się ekstremalną mocą obliczeniową i jest idealny dla najbardziej wymagających użytkowników. Jeden z flagowych procesorów i9 posiada aż 18 rdzeni, ale taka jakość wiąże się również z wysoką ceną.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.