Udostępnij
Skomentuj

Recenzja AMD Ryzen 5000

AMD Ryzen 5000 to nowoczesne procesory, które graczom pecetowym są w stanie zapewnić najwyższą wydajność.

Nowe procesory AMD Ryzen 5000

Firma AMD oficjalnie przedstawiła światu serię procesorów Ryzen 5000. Zgodnie z zapowiedzią, wszystkie urządzenia opierają się na architekturze Zen 3. Producenci zdecydowali się też zwiększyć ilość rdzeni i wątków w swoich modelach. Flagowy procesor Ryzen 9 5950X to jednak w dalszym ciągu jednostka 16-rdzeniowa i 32-wątkowa, Ryzen 5 5600X wciąż posiada 6 rdzeni i 12 wątków, podobnie jak AMD Ryzen 5 3600X.

Najczęściej wybierane procesory AMD

W najnowszej serii procesorów AMD Ryzen wprowadzono liczne usprawnienia w architekturze Zen 3. Firma w pierwszej kolejności postanowiła zmienić klastry, które składają się aktualnie z ośmiu rdzeni, a nie czterech, jak do tej pory. Każdy z nich posiada w dodatku dostęp do 32 MB pamięci podręcznej Cache L3. Celem zmian wprowadzanych przez producentów jest ograniczenie liczby opóźnień w komunikacji między elementami chipu, co ma mieć bezpośredni wpływ na wzrost wydajności urządzenia.

Czerwoni zapowiadają, że w ich najnowszej serii procesorów nastąpił też wzrost IPC (czyli komunikacji międzyprocesowej) i to aż o 19%. Jest to obecnie największy skok pomiędzy występującymi po sobie generacjami procesorów Ryzen. Tak dobry wynik osiągnięto między innymi dzięki: usprawnieniu front-endu, poprawie ładowania i magazynowania danych, przewidywania gałęzi, czy początkowego ładowania do cache. Zen 3 zapewnia Ci również poprawę wydajności na wat, która w najnowszej serii procesorów jest 2,4 razy większa niż w starszych modelach.

Wprowadzone usprawnienia gwarantują też lepszą wydajność. Podczas testowania gry „Shadow of the Tomb Rider”, platforma, która opierała się na Ryzenie 9 5900X uzyskiwała średnio o 28% więcej klatek na sekundę niż ta wyposażona w AMD Ryzen 9 3900XT – 181 kl./s kontra 141 kl./s. Nie jest to jednostkowy przypadek, różnica ta była bowiem widoczna w wielu grach e-sportowych, chociażby takich jak CS:GO i League of Legends, gdzie wynosiła około 26%.

Które płyty główne obsługują AMD Ryzen 5000?

Najnowsze procesory AMD Ryzen 5000 to też zupełnie nowy poziom, jeśli chodzi o wydajność. Producenci postanowili jednak zachować kompatybilność z platformą AM4. W najnowszej serii znajdziemy procesory zarówno dla zwykłych użytkowników, jak i dla zagorzałych fanów. Dla tych ostatnich w szczególności polecany jest flagowy model Ryzen 9 5950X. Jest to urządzenie z ponadprzeciętnym CPU, który świetnie radzi sobie w testach wydajności wielowątkowej oraz specjalistycznym układem do grania, który wyprzedza nawet Intel Core i9-10900K.

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami firmy, najnowsze procesory działają na płytach głównych AM4, które są wyposażone w chipsety 500 (X570, B550 i A520) lub 400 (X470 i B450). W przypadku urządzeń wyposażonych w chipsety drugiej kategorii wsparcie jest opcjonalne i w dużej mierze zależne od producenta płyty. W niektórych przypadkach są też problemy podczas korzystania z pełnej funkcjonalności sprzętu (m.in. w modelu PCI-Express 4.0). Seria 300 nie jest bowiem oficjalnie wspierana.

Aby uruchomić najnowsze procesory Ryzen 5000 (Zen 3) niezbędny jest BIOS z mikrokodem w wersji AGESA 1.0.8.0. Oprogramowanie tego typu jest już bez problemu dostępne dla płyt głównych z serii 500. Firma AMD rekomenduje też, by użytkownicy zaktualizowali swój BIOS przynajmniej do wersji AGESA 1.1.0.0. Tego typu działanie zapewni Ci lepszą obsługę generacji Zen 3. Jeśli jesteś posiadaczem starszej płyty głównej z serii 400, musisz być cierpliwy, ponieważ nowe oprogramowanie dla tego typu urządzeń ma być dostępne w styczniu 2021 roku.

Informacja o kompatybilności jest ważna bez względu na to, czy składasz nowy zestaw lub masz w planach modernizację komputera. W praktyce procesory Ryzen 5000 możesz zamontować na urządzeniach, które liczą sobie nawet 2,5 roku. Tak przemyślane podejście producentów z pewnością zasługuje na uznanie, ponieważ dotychczas byliśmy przyzwyczajeni przez firmy do cyklicznej wymiany sprzętu. Niestety modele kolejnej generacji (Zen 4) będą już korzystać z nowej platformy AM5 i wymiana płyty głównej oraz pamięci RAM będzie wtedy konieczna.

Parametry techniczne AMD Ryzen 5000

Warto też docenić parametry techniczne najnowszej serii procesorów. Liczba rdzeni/wątków w urządzeniu AMD Ryzen 9 5950X jest największa wśród wszystkich modeli i wynosi aż 16/32. Nieco gorzej wypada pod tym względem taktowanie bazowe/Boots, którego wartość to zaledwie 3,4 GHz/4,9 GHz. Z pewnością docenisz natomiast Cache L2/Cache L3 mieszczące się na poziomie 8 MB/64 MB. Maksymalna ilość wydzielanego ciepła w ciągu sekundy (TDP) nie jest ani za duża, ani za mała i wynosi stabilne 105 W.

Model AMD Ryzen 9 5900X również ma się czym pochwalić. Liczba rdzeni/wątków jest co prawda nieco mniejsza niż w poprzednim modelu i wynosi 12/24, jest to jednak w dalszym ciągu bardzo dobry wynik. Urządzenie to wypada jednak lepiej pod względem taktowania bazowego/Boots, którego wartość to aż 3,7 GHz/4,9 GHz. Na bardzo dobrym poziomie znajduje się Cache L2/Cache L3 z notowaniem 8 MB/64 MB. Maksymalna ilość wydzielanego ciepła w ciągu sekundy (TDP) jest identyczna jak we flagowym modelu serii i wynosi 105 W.

Urządzeniem o średnich parametrach technicznych jest natomiast AMD Ryzen 7 5800X. Liczba rdzeni/wątków w tym modelu wynosi 8/16, co dla niektórych może okazać się problematyczne. Dużym plusem tego urządzenia jest natomiast taktowanie bazowe/Boots o wartości aż 3,8 GHz/4,7 GHz. Na średnim poziomie są też parametry Cache L2/Cache L3 (4 MB/32 MB). Maksymalna ilość wydzielanego ciepła w ciągu sekundy (TDP) nie jest ani za duża, ani za mała i również wynosi stabilne 105 W.

Urządzeniem o najsłabszych parametrach technicznych jest natomiast AMD Ryzen 5 5600X. Liczba rdzeni/wątków w tym modelu jest najmniejsza spośród wszystkich urządzeń i wynosi zaledwie 6/12. Bardzo słabo w tym urządzeniu wypada też taktowanie bazowe/Boots, którego wartość to tylko 3,7 GHz/3,6 GHz. Cache L2/Cache L3 również nie jest zbyt wysokie i plasuje się na poziomie 3 MB/32 MB. Maksymalna ilość wydzielanego ciepła w ciągu sekundy (TDP) jest najmniejsza w całej serii i wynosi 65 W.

Istotną kwestią jest też wydajność jednowątkowa, która została sprawdzona w popularnym benchmarku Cinebench R20. Jeśli wierzyć producentom, to model AMD Ryzen 9 5900X ma być pierwszym chipem na rynku, który podczas testu osiągnął wynik przekraczający 600 pkt w teście jednego rdzenia, uzyskując finalnie aż 631 pkt. Warto podkreślić, że popularny Core i9-10900K może pochwalić się rezultatem wynoszącym jedynie 544 pkt.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.