Udostępnij
Skomentuj

Ranking najlepszych nebulizatorów 2024 – TOP 10 najpopularniejszych modeli

Chcesz kupić dobry sprzęt do wziewnego podawania leków? Sprawdź ranking inhalatorów dla dzieci i dorosłych.

Nebulizador Esperanza czy Medel Family Plus? A może jeszcze inny? Wielość propozycji dostępnych na rynku z całą pewnością nie ułatwia podjęcia decyzji. Gdzie zatem szukać podpowiedzi? Jak sprawdzić, czy upatrzone urządzenie rzeczywiście jest dobre? Sporo cennych wskazówek może dostarczyć na przykład ranking inhalatorów dla dzieci i dorosłych. Tego typu zestawienia są jednym z najbardziej wiarygodnych wskaźników popularności danych produktów. Dowiesz się z nich, które modele są najchętniej wybierane przez konsumentów.

Ranking nebulizatorów 2024

Poznasz też parametry techniczne poszczególnych egzemplarzy i znajdziesz odpowiedzi na szereg nurtujących pytań dotyczących między innymi takich kwestii jak pojemność, długość kabla czy załączone do sprzętu wyposażenie. Lektura rankingów to wbrew pozorom bardzo wygodne rozwiązanie. Pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i nerwów. Nie musisz już przeglądać godzinami forów internetowych czy stron poszczególnych producentów, by zgromadzić potrzebne dane. Wszystkie informacje są zgromadzone w jednym miejscu, a oceny osób korzystających z danego rozwiązania – bezcenne.

Klienci chętnie sięgają po nebulizator Esperanza. Przywołane przedsiębiorstwo dysponuje sporym doświadczeniem i ma ugruntowaną pozycję w branży. Wykorzystuje zaawansowane procesy technologiczne oraz materiały najwyższej jakości, co znalazło potwierdzenie w wielu niezależnych testach. Produkty sygnowane logo wspomnianej marki zostały docenione przez ekspertów na całym świecie. Świadczą o tym liczne nagrody oraz wyróżnienia, którymi uhonorowano spółkę.

Rosnącą popularnością cieszy się również nebulizator Medel. Włoski producent jest jednym z czołowych liderów w sektorze wyrobów medycznych przeznaczonych zarówno do standardowego, jak i bardziej profesjonalnego użytku. Do niewątpliwych atutów opisywanych przyrządów zaliczyć należy innowacyjność. Warto zwrócić uwagę na fakt, że to właśnie przedstawione przedsiębiorstwo odpowiada za stworzenie koncepcji przenośnych, kompaktowych sprzętów do inhalacji zasilanych bateriami.

Zanim jednak zainwestujesz w nebulizator Medisana, Medel lub jakikolwiek inny model, dobrze wszystko przemyśl i przeanalizuj swoje oczekiwania względem prezentowanego sprzętu. Pamiętaj o jednej istotnej kwestii – nie istnieją uniwersalne rozwiązania dobre dla każdego. Popularność poszczególnych produktów nie powinna być więc czynnikiem decydującym o nabyciu danego inhalatora. Najważniejszą rolę w tym przypadku odgrywają indywidualne potrzeby oraz preferencje konkretnego użytkownika.

Najważniejsze parametry dobrego inhalatora do nebulizacji

Kupujesz swój pierwszy sprzęt do wziewnego podawania leków? Nie wiesz, jakie kryteria musi spełnić dobry inhalator? Największe znaczenie mają parametry techniczne urządzenia. Najważniejszą rolę odgrywa bez wątpienia tak zwana frakcja respirabilna (REF). Decyduje o przyswajalności leczniczego aerozolu. Im większą wartość przyjmuje, tym lepiej. W przypadku nowoczesnych przyrządów plasuje się ona zwykle na poziomie nie mniejszym niż 70%. Tak wysokie FFP posiadają między innymi nebulizator Medel czy Omron.

Równie istotnym czynnikiem, co frakcja respirabilna, jest MMAD, czyli uśredniona wielkość cząsteczek aerozolu wytwarzanych przez dane urządzenie. Należy podkreślić, że wyłącznie małe molekuły o średnicy nieprzekraczającej 5 µm (mikronów) są w stanie przeniknąć przez górne drogi oddechowe i dotrzeć do głębiej położonych tkanek oraz narządów (w tym płuc), a co za tym idzie, działać z pożądaną skutecznością w leczeniu lub profilaktyce schorzeń układu oddechowego.

W specyfikacji inhalatorów często pojawiają się też takie pojęcia jak przepływ gazu oraz martwa objętość. Co należy przez nie rozumieć? Pierwsza z wymienionych nazw oznacza wydajność sprzętu. Na przykład nebulizator Esperanza pracuje z maksymalną prędkością sięgającą 12 l/min. Natomiast drugie z zaprezentowanych wyżej określeń opisuje ilość leczniczego aerozolu, jaką zawiera pojemnik na płyn po zakończeniu procesu inhalacji. Im mniej preparatu pozostaje w zbiorniku, tym lepiej. Jednak zwykle pewne straty są nieuniknione.

Warto zauważyć, że inhalator może działać na dwa różne sposoby. Ciągły tryb pracy pozwala na korzystanie ze sprzętu cały czas, natomiast przerwany wymaga wyłączania urządzenia po upływie kilkunastu minut od pierwszego uruchomienia. Oba przywołane mechanizmy mają swoje wady i zalety. Wybór zależy w dużej mierze od przeznaczenia aparatu. Jeśli przyrząd do ma stanowić wyposażenie placówek medycznych (szpitali, przychodni, hospicjów), lepiej sięgnąć po egzemplarz przystosowany do pracy ciągłej, np. nebulizator Omron.

Inna ważna kwestia dotycząca wygody użytkowania inhalatora to poziom głośności. Urządzenie wydające dźwięki o dużym natężeniu może powodować dyskomfort u małych pacjentów, osób starszych lub dotkniętych różnego rodzaju chorobami o podłożu neurologicznym. Dlatego kupując sprzęt do aerozoloterapii dla dzieci, zwróć uwagę na hałas generowany przez dany przyrząd. Na szczęście spora część modeli dostępnych na rynku (nebulizator Medisana, Omron, Microlife itp.) pracuje dość cicho.

Sporo podróżujesz i zależy Ci na poręczności sprzętów? W takim razie bez wątpienia przypadnie Ci do gustu niewielki, kompaktowy nebulizator Omron na baterie. Tego typu urządzenia są niezwykle wygodne i nie zajmują dużo miejsca. Bez trudno spakujesz je do torby lub walizki i zabierzesz ze sobą, gdziekolwiek zechcesz. Należy w tym miejscu podkreślić, że skuteczność aerozoloterapii zależy przede wszystkim od systematyczności działania. Bardzo często tylko zabiegi przeprowadzane regularnie są w stanie przynieść wymierne rezultaty.

Jeśli decydujesz się na urządzenie zasilane w sposób tradycyjny za pomocą zewnętrznego źródła energii elektrycznej, zwróć uwagę na długość kabla, w jaki wyposażono aparat. Przewód powinien gwarantować Ci pełną swobodę działania. Nie może krępować ani ograniczać Twoich ruchów podczas wykonywania inhalacji. Poza tym musi być solidny, wytrzymały oraz odporny na działanie negatywnych czynników zewnętrznych oraz różnego rodzaju uszkodzenia o charakterze mechanicznym (pęknięcia, wgniecenia, zarysowania itp.).

A czy design inhalatora ma jakiekolwiek znaczenie? Dla dorosłych prawdopodobnie nie, ale dla dzieci – na pewno. Zazwyczaj maluchy niezbyt chętnie poddają się zabiegom aerozoloterapii. Wspomniane procedury bywają dla nich na ogół dość stresujące. Poza tym trudno im usiedzieć w jednym miejscu. Z myślą o najmłodszych pacjentach powstał m.in. nebulizator Esperanza w kształcie przypominającym kotka. Sprzęty nawiązujące swoją formą do zwierząt są łatwiej akceptowane przez najmłodszych niż klasyczne modele pozbawione wspomnianego aspektu wizualnego.

Najczęściej wybrane rodzaje nebulizatorów

Na rynku znaleźć można różne rodzaje opisywanych urządzeń. Główne kryteria podziału stanowi konstrukcja aparatu oraz sposób jego działania. Jednym z najczęściej wybieranych typów są sprzęty pneumatyczno-tłokowe, na przykład nebulizator Microlife czy Medel Family Plus. Posiadają one wbudowany kompresor, który wytwarza sprężone powietrze. Przepływa ono przez roztwór preparatu i rozbija go na drobne cząsteczki, dzięki czemu lek szybciej przenika przez drogi oddechowe oraz wykazuje większą przyswajalność.

Do niewątpliwych atutów tego rodzaju przyrządów zaliczyć należy uniwersalność. Mogą być wykorzystywane do podawania drogą wziewną wszystkich medykamentów oraz substancji przeznaczonych do inhalacji. W tym przypadku nie ma również żadnych ograniczeń wiekowych. Urządzenia świetnie sprawdzają się zarówno u niemowląt, kilkulatków, jak i osób starszych i cierpiących na niewydolność oddechową. Poza tym prezentowane przyrządy cechuje duża trwałość. Wysoka jakość wykonania idzie bardzo często w parze z przystępną ceną.

Inhalatory mogą mieć również charakter membranowy. Do tej kategorii produktów zalicza się między innymi nebulizator Intec. Co wyróżnia przywołane egzemplarze? Za działanie zaprezentowanych urządzeń odpowiada specjalna wibrująca membrana z mikrometrowymi otworami. W momencie wystąpienia drgań o niskiej częstotliwości lek przedostaje się przez wspomniane dziurki i zamienia w niewielkie cząsteczki, czyli aerozol.

Stosowanie nebulizatorów membranowych niesie ze sobą szereg korzyści. Jedną z najczęściej wymienianych zalet przedstawionych wyżej sprzętów jest niski poziom głośności. Urządzenia emitują dźwięki o natężeniu oscylującym w granicach zaledwie 30-40 dB, więc mogą być bezpiecznie wykorzystywane w przypadku dzieci. Prezentowane aparaty, podobnie jak opisane wcześniej inhalatory pneumatyczno-tłokowe, są dość uniwersalne. Nadają się do podawania praktycznie każdego rodzaju preparatu – poczynając od antybiotyków, a na soli fizjologicznej kończąc.

Ostatni typ inhalatorów to przyrządy ultradźwiękowe. Rozbijają cząsteczki płynów za pomocą fal dźwiękowych o niskiej częstotliwości, niesłyszalnych dla ludzkiego ucha. Niestety ta metoda ma jednak pewne wady. Może prowadzić do uszkodzenia struktury niektórych medykamentów. Nie może być stosowana w przypadku sterydów oraz antybiotyków. Wykazuje natomiast dużą skuteczność w rozproszeniu tak zwanych leków mukolitycznych.

Mianem tym określa się preparaty, których celem jest rozerwanie mostków dwusiarczkowych w mukoproteinach, a co za tym idzie, upłynnienie oraz zmniejszenie lepkości śluzu zalegającego w drogach oddechowych. Nebulizatory ultradźwiękowe są także chętnie używane do inhalacji z soli fizjologicznej. Urządzenia bazujące na falach dźwiękowych generują cząsteczki o dużej gęstości, dzięki czemu proces inhalacji przebiega szybko i sprawnie. Tego typu aerozol może jednak niekiedy działać drażniąco na błonę śluzową gardła.

Jaki sprzęt do inhalacji jest zatem najlepszy? Kompresorowy nebulizator Microlife, a może membranowy albo ultradźwiękowy? Nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie. Wiele zależy bowiem od wieku danej osoby, a także jej sytuacji zdrowotnej. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie i dobierać sprzęt do inhalacji pod kątem jednostkowych potrzeb oraz preferencji. Warto jeszcze raz podkreślić, że niewłaściwie dopasowany aparat nie spełni dobrze swojej funkcji, nawet jeśli zainwestujesz w najdroższy model na rynku.

Trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię – producenci urządzeń do aerozoloterapii często dołączają do swoich sprzętów rozmaite akcesoria, na przykład wymienny zbiornik na lek, irygator do nosa, dobre maseczki, końcówki do nosa wykorzystywane przy przepłukiwania zatok czy dodatkowe baterie. Jak widać, lista potencjalnych „gratisów” bywa dość długa. Zanim więc zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, sprawdź, co dokładnie zawiera w zestawie.

Nadal zastanawiasz się, czy warto inwestować w nebulizator Intec lub inny sprzęt do inhalacji? To wygodne rozwiązanie oraz duża oszczędność dla całej rodziny. Zaprezentowane urządzenia mogą nie tylko pomóc w szybszym poradzeniu sobie z chorobą, lecz także zmniejszać prawdopodobieństwo wystąpienia różnego rodzaju schorzeń i obniżać koszty związane z leczeniem chorób o przewlekłym przebiegu. Dlatego też cieszą się dużą popularnością w placówkach medycznych, takich jak szpitale, przychodnie, hospicja czy specjalistyczne domy opieki.

Najpopularniejsi producenci nebulizatorów

W ostatnim czasie rynek wyrobów medycznych bardzo prężnie się rozwija. Duży potencjał wspomnianej branży dostrzegło wiele firm z różnych sektorów przemysłu i poszerzyło swoją ofertę o sprzęt do inhalacji. Nebulizatory ma w swoim asortymencie między innymi Esperanza, Microlife, Omron, Medel czy Intec. Wspomniane przedsiębiorstwa z całą pewnością nie zamierzają na tym poprzestać. Wciąż dokładają wszelkich starań, by umocnić swoją pozycję na rynku i sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów.

W tym celu tworzą innowacyjne technologie. Czy przywołane działania odnoszą zamierzony skutek? Zainteresowanie nebulizatorami z pewnością jest dużo większe niż jeszcze kilka lat temu. Coraz więcej klientów sięga po urządzenia do inhalacji i wykorzystuje je w domowym zaciszu. Czy ten stan rzeczy przekłada się na wzrost popularności jakieś jednej konkretnej marki? Częściowo odpowiedź na przywołane pytanie została udzielona już wcześniej. Konsumenci z reguły darzą większym zaufaniem firmy z dłuższym stażem niż nowopowstałe przedsiębiorstwa.

Wybierając nebulizator, warto sięgać po produkty sygnowane logo firm, które mają już doświadczenie w wytwarzaniu tego typu wyrobów. Dlaczego? Dzięki temu zyskujesz pewność, że dany nebulizator spełnia wszystkie obowiązujące wymogi w zakresie bezpieczeństwa i może być stosowany w zaciszu domowym. Poza tym renomowane wyroby bardzo często posiadają również gwarancję. Co to oznacza dla użytkownika? Przede wszystkim dużą wygodę i oszczędność.

Jeśli sprzęt zostanie uszkodzony lub wadliwie wykonany będzie można go zwrócić, nie ponosząc kosztów naprawy lub wymiany. Szczegółowe warunki, a także czas obowiązywania gwarancji określa producent. Zwykle wynosi on od dwunastu do dwudziestu czterech miesięcy. Wiele zależy również oczywiście od zakupionego modelu. Niekiedy istnieje możliwość wydłużenia wspomnianego okresu za dodatkową opłatą.

Ceny nebulizatorów dla dzieci

Nasuwa się zatem jeszcze jedno pytanie: ile zatem tak naprawdę kosztuje dobry nebulizator? Ceny prezentowanych urządzeń bywają bardzo różne. Jedne egzemplarze kosztują kilkadziesiąt złotych, a za inne trzeba zapłacić nawet pięć razy więcej. Skąd tak duże różnice? Ich źródeł należy dopatrywać się w specyfikacji produktu. Zasada jest prosta – im bardziej zaawansowane urządzenie, tym droższe. Dotyczy to zarówno aparatów przeznaczonych dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Podstawowy sprzęt przeznaczony do użytku domowego kupisz już za mniej niż 20 złotych. Musisz się jednak liczyć z tym, że urządzenie we wspomnianym przedziale cenowym nie zaoferuje Ci żadnych rozbudowanych funkcji. Niemniej jednak będzie właściwie spełniał powierzone mu zadania w zakresie wziewnego podawania leków. Zanim więc zdecydujesz się na inhalator, pomyśl, ile jesteś w stanie na niego wydać. Jeśli będziesz używać aparatu sporadycznie, prawdopodobnie nie ma sensu inwestować w niego ogromnych pieniędzy.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku gdy inhalacja nie służy profilaktyce, ale jest jedną z metod leczenia. Wówczas zastanów się nad zakupem droższego i profesjonalnego sprzętu. Jedno jest pewne – to rozwiązanie niezwykle przydatne przy wielu schorzeniach, więc warte rozważenia.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:16
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.