Udostępnij
Skomentuj

Ranking klimatyzatorów 2024. Top 10 najlepszych modeli.

Dobry klimatyzator domowy zapewnia wytchnienie od upałów, a także przez cały rok oczyszcza powietrze.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów klimatyzatorów. Jeśli zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę kupując to urządzenie do mieszkania czy do domu, nasze poradniki będą dla Ciebie pomocne. Jakie klimatyzatory polecają klienci? Jaki model kupić? Pierwsze miejsce w rankingu zajmują modele energooszczędne, przypisane do klasy energetycznej A+ lub wyższej. Jest to zrozumiałe, gdyż sprzyja to oszczędzaniu energii. Podczas wyboru odpowiedniego modelu klimatyzatora, użytkownicy zwracają szczególną uwagę na to, by wyciszyć użytkowane pomieszczenie, zatem poziom hałasu urządzenia ma ogromny wpływ na komfort.

Ranking klimatyzatorów 2024 – sprawdź najczęściej wybierane

Klienci w coraz większym stopniu przywiązują również wagę do tego czy dany klimatyzator posiada funkcje wbudowanych filtrów, jonizacji czy oczyszczania powietrza, co jest szczególnie ważne dla alergików. Należy jednak pamiętać o regularnym oczyszczaniu filtrów zgodnie z zaleceniami producenta.

Na popularności zyskują również urządzenia multisplit, które pozwalają na ustawienie indywidualnej temperatury w każdym pomieszczeniu. Jest to niezwykle wygodna opcja. Najczęściej wybierane przez klientów są klimatyzatory inwenterowe, w których możesz kontrolować moc sprężarki i tym samym zmieniać temperaturę w pomieszczeniu. Tego typu urządzenia mogą również grzać powietrze, co będzie przydatne w chłodniejsze dni.

Użytkownicy coraz częściej przywiązują także wagę do designu klimatyzatora. Na rynku dostępnych jest coraz więcej nowoczesnych urządzeń, które mogą stać się także ozdobą Twojego mieszkania czy domu.

Pamiętaj, że klimatyzator to inwestycja na lata. Warto zatem, aby pytanie o cennik nie było elementem decydującym. Klimatyzator stojący, mobilny o niższej mocy może kosztować już poniżej 1000 złotych. Klimatyzatory stacjonarne, umożliwiające chłodzenie kilku pomieszczeń i które należy dodatkowo montować, to już wydatek na poziomie przynajmniej 4000 zł. Warto zastanowić się, czy nie postawić na klimatyzator, który oprócz funkcji chłodzenia posiada również funkcję grzania, bowiem ocieplenie domu klimatyzatorem to koszty niższe nawet o około 60-80% niż te generowane przez grzejnik elektryczny.

Polecane klimatyzatory

Najważniejsze cechy dobrego klimatyzatora

Klimatyzator powinien spełniać oczekiwania i odpowiadać na potrzeby całej rodziny. Najnowsze sprzęty wyposażone są w cyfrowe wyświetlacze, timery, piloty, a nawet „inteligentne” wentylatory, które automatycznie dostosowują prędkość w celu utrzymania odpowiednich temperatur. Są również cichsze, bardziej energooszczędne i łatwiejsze w instalacji oraz konserwacji niż jednostki wyprodukowane kilka lat temu.

Podstawowym elementem, na który powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzatora, to koszty energii elektrycznej. Nowoczesny klimatyzator musi być energooszczędny. Zapewni to nie tylko oszczędności dla Ciebie jako użytkownika, lecz także może pozytywnie wpłynąć na ochronę środowiska naturalnego. Oceniając efektywność energetyczną klimatyzatora, należy spojrzeć na jego EER (Energy Efficiency Rating). Im wyższy wskaźnik, tym urządzenie jest bardziej energooszczędne. Zwróć również uwagę na klasę energetyczną danego urządzenia. Określa się ją literowo, od A do G, przy czym urządzenia z klasy od A do A+++ zapewniają największą energooszczędność.

Kolejną cechą, którą powinien posiadać dobry klimatyzator, jest odpowiednia wydajność chłodnicza. Mały klimatyzator może chłodzić obszar od 9 do 28 m², średniej wielkości urządzenie od 23 do 37 m², a duży klimatyzator może chłodzić pomieszczenie od 32 do 60 m². Dostosuj zatem wielkość klimatyzatora do przestrzeni, którą chcesz chłodzić lub grzać. Dobór mocy klimatyzatora warto powierzyć ekspertom. Wezmą oni również pod uwagę bardziej szczegółowe wytyczne, jak ilość okien w danym pomieszczeniu czy kierunek, na który wychodzą. Warto również pamiętać, że w domach wyposażonych w wentylacje mechaniczne z odzyskiem ciepła, czyli rekuperację, możemy wybrać klimatyzator o mniejszej mocy.

Kolejna przydatna funkcja klimatyzatora to wyposażenie go w dodatkowe filtry, które oczyszczą oraz uzdatnią nawiewane powietrze. Wśród nich wyróżniamy filtry z jonami srebra, które zwalczają bakterie oraz inne szkodliwe mikroorganizmy. Z kolei filtry katechinowe, pozyskiwane z zielonej herbaty, mają właściwości utleniające i sterylizujące. Niezwykle popularne są filtry węglowe, które skutecznie usuwają groźne dla naszego zdrowia związki chemiczne, pyłki i kurz.

Przy zakupie zwróć również uwagę na głośność klimatyzatora. Poziom hałasu tych urządzeń wyrażany jest w dB (A) – decybelach akustycznych i powinna być to jak najniższa wartość. Dobry klimatyzator pokojowy jest cichy, emituje do 35 dB (A).

Najczęściej wybrane rodzaje klimatyzatorów

Biorąc pod uwagę sposób montażu klimatyzatora, możemy wyróżnić dwa podstawowe ich rodzaje: klimatyzator stacjonarny oraz przenośny.

Klimatyzatory ścienne mają system dwuczęściowy – składają się z wewnętrznego panelu montowanego na ścianie tuż przy suficie oraz z wyposażonej w sprężarkę jednostki zewnętrznej, tak zwanego skraplacza, instalowanego na zewnątrz budynku.

Z kolei w wysokich pomieszczeniach, gdzie utrudniony jest montaż klimatyzacji ściennej, montuje się klimatyzator podsufitowy. Najczęściej ten typ urządzenia znajdziemy w biurach, restauracjach lub salach konferencyjnych.

Klimatyzatory przenośne przeznaczone są do pomieszczeń o małych i średnich, maksymalnie do 50 m². Przy urządzeniach tych nie jest wymagany montaż, dzięki czemu są mobilne, możemy je dowolnie ustawić. Jest to z pewnością ich wielka zaleta. Ponadto koszty eksploatacji tego typu klimatyzatorów są niewielkie. Wymagają jednak regularnego czyszczenia oraz konserwacji. Warto również zwrócić uwagę na to, bo uszczelnić okno podczas używania tego sprzętu, co pozwoli usprawnić jego działanie. Na rynku dostępna jest uszczelka, która pozwoli zamocować rurę odprowadzającą powietrze z klimatyzatora bez konieczności wykuwania otworu w ścianie czy otwierania okna.

Wśród najpopularniejszych na rynku urządzeń stacjonarnych oraz przenośnych są klimatyzatory KAISAI. Dostępne są w wielu rozmiarach. Charakteryzują się również trzema trybami pracy: chłodzeniem, grzaniem i opcją wentylacji. Urządzenia tej marki to wysoka jakość produktu. Wyróżnia je bezpieczeństwo, cicha praca, oszczędność energii czy komfort użytkowania. Ciekawa i wygodna funkcja produktów tej firmy to możliwość sterowania klimatyzatorem z urządzeń mobilnych dzięki funkcji WiFi.

Wiele osób zastanawia się, czy możliwy jest zakup klimatyzatora bez rury wylotowej, którą należy wystawić na zewnątrz lub agregatu, który montuje się na zewnątrz budynku. Niestety takie rozwiązania nie są możliwe. Na rynku dostępne są jedynie tak zwane klimatyzery, jednak ich działanie różni się znacznie, polega jedynie na produkcji chłodnej bryzy, a zasysane powietrze przy wylocie jest zaledwie 1-3 stopnie niższe.

Najpopularniejsi producenci klimatyzatorów

Wspomniana już marka KAISAI pojawiła się na polskim rynku w 2011 roku i w każdym kolejnym notuje wzrost sprzedaży. Od samego początku związana była z Grupą Klima-Therm, polskim dystrybutorem systemów klimatyzacji japońskiego producenta Fujitsu.

Nowoczesną produkcją systemów klimatyzacji zajmuje się również klimatyzatory AUX, która działa na rynku od 1986 roku. Ten zaawansowany technologicznie sprzęt spełnia wszystkie europejskie standardy jakości, a do tego jest przystępny cenowo.

Wśród wiodących marek pod względem funkcjonalności oraz ceny wyróżnić możemy także firmę Welltec. Posiada ona w swojej ofercie przenośne klimatyzatory, które mogą grzać, chłodzić, a nawet osuszać dom czy mieszkanie.

A Ty? Jaki sprzęt wybierasz? Przenośne urządzenie, a może ścienny klimatyzator? Polecać można wiele konkretnych modeli, jednak powinieneś wybrać urządzenie, które zaspokoi Twoje indywidualne potrzeby.

Udostępnij
3,4
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.