Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Ranking chłodzenia CPU 2022. Top 10 chłodzenia procesora

Zadbaj o kondycję swojego procesora, wybierając najlepsze urządzenia do utrzymania właściwej temperatury.

Ranking najlepszego chłodzenia CPU 2022

Procesor to bez wątpienia najistotniejszy element każdego komputera – to on odpowiada za wszystkie procesy. Ostatecznie przepływa przez niego większość obliczeń i danych, z którymi do czynienia ma Twój sprzęt. Nic więc dziwnego, że powszechnie zaleca się, aby zadbać o najwydajniejsze chłodzenie procesora. Urządzenie tak silnie eksploatowane narażone jest na szybkie osiąganie wysokich temperatur, co prowadzi do drastycznego spadku wydajności. Odpowiednio przygotowany ranking pomoże Ci wybrać najlepsze chłodzenie.

Test chłodzeń CPU będzie zawierać wiele przydatnych informacji, jednak sama specyfikacja nie zawsze okaże się wystarczająca, aby wybrać odpowiedni model. Ważne także, aby zakupiony sprzęt nie był wadliwy, nie zawodził przez długi czas i gwarantował bezpieczne działanie. Dlatego warto zwrócić uwagę na ranking chłodzeń CPU tworzony na podstawie popularności komponentów wybieranych przez klientów – ich zadowolenie to aspekt niemogący kłamać. Bez obaw zaufaj wyborom innych użytkowników. Oni tak jak Ty chcą jak najskuteczniej zadbać o swój komputer.

Który sprzęt będzie najlepszy? Polecane chłodzenia CPU różnią się w zależności od wybranego zastosowania oraz samego komponentu, o którego temperaturę chcesz zadbać. Wynika to zarówno ze specyfiki pracy, jak i samego urządzenia. Więcej uwagi wymaga procesor w komputerze do gier, niż model wbudowany w jednostkę przeznaczoną jedynie do pracy. Żaden szumnie nazwany „CPU cooler ranking” nie będzie w stanie odpowiedzieć na szereg istotnych pytań za Ciebie. Przyjrzyj się jednak popularnym sprzętom, aby wiedzieć, na co zwracać uwagę.

Najczęściej kupowane chłodzenie CPU

Tanie chłodzenie procesora

Chcąc posiadać wydajny procesor, bez wątpienia musisz zadbać o to, aby jego temperatura nie była zbyt wysoka. Dobry wyznacznik może stanowić parametr TDP, który określa ilość ciepła generowanego przez procesor obciążony zadaniami. Jeżeli mowa jest o dużych wartościach, to wiadomo, że należy zadbać o układ, będący w stanie odpowiednio szybko i efektywnie obniżać temperaturę jednostki obliczeniowej. Dobre chłodzenie procesora z całą pewnością zapewniają systemy wykorzystujące ciecz, jednak to rozwiązanie nie należy do najtańszych.

Twój sprzęt nie wymaga najnowocześniejszych komponentów? Nie ma sensu rozglądać się za bardzo wydajnymi układami. Możesz na przykład wykorzystać systemy pasywne, które są nie tylko tanie, lecz także zapewniają najcichsze chłodzenie procesora. Jak sugeruje nazwa, nie znajdziesz tam elementów ruchomych, zatem nie ma co hałasować. Wymiana ciepła zachodzi z użyciem zjawiska konwekcji. Zdecydowanie nie jest to najlepsze chłodzenie, lecz wystarcza niewymagającym urządzeniom, które nie nagrzewają się do granic wytrzymałości.

Zamiast stawiać na ciche chłodzenie procesora, powinieneś jednak zwrócić także uwagę na to, aby było ono skuteczne. Osiągniesz to zaskakująco tanio. Powszechnie stosowane układy aktywne – te, które wyposażone są w wentylator – gwarantują odpowiedni przepływ powietrza i sprawiają, że temperatura CPU stale jest utrzymywana na rozsądnym poziomie. Oczywiście pod warunkiem, że posiadasz dobre chłodzenie CPU, a nie sprzęt nieadekwatny do potrzeb. Należy odpowiednio dobrać rozmiar i specyfikację, a wtedy nawet tanie urządzenia sprostają zadaniu.

Wspomniane wcześniej chłodzenie CPU cieczą może być poza Twoim zasięgiem, jeśli planujesz wybrać urządzenie z górnej półki cenowej. Dobrym nawykiem jest nieoszczędzanie na wentylacji, gdy nie oszczędzało się na mocy komputera. Jeżeli jednak przy wydajności zaszło cięcie kosztów, to i chłodzenie komputera nie będzie wymagało większych wydatków, bo sprzęt z pewnością nie jest wymagającym stałej uwagi komponentem o wysokim poborze prądu. Tak czy inaczej, możesz mieć pewność, że tanie i skuteczne chłodzenie znajdziesz zawsze w zasięgu ręki.

Najważniejsze parametry chłodzenia CPU

Kiedy wiesz już mniej więcej, czego szukasz i chcesz samodzielnie zakupić odpowiedni układ obniżający temperaturę, musisz poznać parametry, na które trafisz w specyfikacji, oraz ich znaczenie. W przypadku nowych urządzeń nie musisz martwić się o bazowe chłodzenie procesora. Intel oraz AMD dbają o to, aby przy codziennej pracy ich podzespoły miały odpowiednie warunki do działania, nawet jeżeli nie kupisz dodatkowych elementów. Te jednak będą niezbędne, gdy używasz komputera do gier, zaawansowanych programów lub „podkręciłeś” procesor.

Przeanalizuj podstawowe parametry każdego chłodzenia procesora. AMD oraz Intel z pewnością polecają jakieś modele dla swoich podzespołów, jednak warto wiedzieć, co dokładnie mówi specyfikacja. Wspomniane wyżej sugerowane produkty najczęściej będą miały związek z kompatybilnością komponentów. Układ musi pasować do gniazda (socketu), w jakim znajduje się CPU. Jeżeli jego budowa nie pozwoli go zamontować, to nie ma nawet najmniejszego sensu, aby inwestować w taki zakup. Zwróć też uwagę czy sugerowany jest montaż horyzontalny, czy wertykalny.

Wydajność chłodzenia zależy przede wszystkim od jego konstrukcji. Większe wiatraki być może pracują głośniej i zajmują więcej miejsca, jednak to właśnie za rozmiarem idzie efektywność chłodzenia – za nią zaś skuteczna praca procesora. Zastanawiając się, jak wybrać chłodzenie CPU poświęć także chwilę, aby przeanalizować prędkość obrotową, która określa, ile obrotów w ciągu minuty wykonują elementy aktywne. One również mają bezpośredni wpływ na jakość działania. Na uwagę zasługują tutaj urządzenia potrafiące samodzielnie regulować szybkość pracy.

Nie bez znaczenia będzie także wspominany wcześniej parametr TDP. Jest on bezpośrednio związany z CPU i określa, jaką maksymalnie temperaturę może osiągnąć komponent, aby nadal pracować bez uszczerbku na wydajności. Po przekroczeniu temperatury dojdzie nie tylko do zaburzenia efektywności pracy, lecz także – choć nie zawsze – do uszkodzenia procesora. Jeżeli układ posiada dobre parametry i gwarantuje działanie nawet przy dużym obciążeniu, to spodziewaj się, że masz do czynienia ze sprzętem wysokiej jakości od zaufanego producenta.

Popularni producenci chłodzenia procesora

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić pierwszy lepszy układ i mieć nadzieję, że CPU obniży swoją temperaturę wystarczająco, abyś był z tego zadowolony. Jeżeli jednak nie chcesz ryzykować i mieć pewność, że sprzęt jest najwyższej jakości, to postaw na sprawdzonych producentów. Chłodzenie procesora Deepcool, Aerocool, SilentiumPC, Noctua oraz wiele innych marek gwarantuje wydajność, której możesz zaufać. Znajdź właściwe komponenty wśród setek urządzeń o przeróżnych parametrach.

Postaw na chłodzenie procesora Cooler Master, Arctic czy Dynatron i zapewnij sobie bezpieczny zakup, wybierając jeden z modeli, które od lat cieszą się zaufaniem klientów i nie schodzą ze szczytu rankingów popularności. Niezależnie od tego czy chcesz znaleźć tanie rozwiązanie, które wspomoże Twój sprzęt, czy raczej szukasz drogiego układu koniecznego do pracy, w ofercie producentów z pewnością znajdziesz to, czego szukasz.

Udostępnij
3,0
13 ocen
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

co to ma wspólnego z wydajnością bo widzę same budżetowe konstrukcje
Mi się wydaje że zrobili ranking najczęściej kupowanych chłodzeń lub ranking opłacalności: cena/jakość.
Specjalista Morele | 16:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.