Udostępnij
Skomentuj

Przegląd zegarków z GPS-em. Jaki zegarek z GPS wybrać?

Nawigacja w zegarku może okazać się przydatna, dlatego warto rozejrzeć się za modelami, które ją obsługują.

Obecnie rynek tych urządzeń jest niezwykle rozbudowany, dlatego nie powinniśmy mieć większych problemów ze znalezieniem modelu z GPS. Jest to na tyle powszechne, że odpowiednie sprzęty znajdziemy również na niskiej półce cenowej. Tani zegarek z GPS co prawda będzie pozbawiony wielu innych opcji dodatkowych, jednak nawigację będzie w stanie wykorzystać w sposób pełny.

Polecane smartwatche

Oczywiście zanim zdecydujemy się na taki zegarek, warto zastanowić się, czy system GPS okaże się dla nas przydatny i w jaki sposób zamierzamy go wykorzystać. Dopiero po tym możemy przejść do analizy poszczególnych modeli.

Zegarek z GPS – zastosowanie

Jak można się domyślić, nawigacja w zegarkach jest wykorzystywana na kilka różnych sposobów. Warto więc możliwe zastosowanie podzielić na kilka kategorii. Pierwsza związana będzie z tak zwanymi zegarkami sportowymi, wykorzystywanymi przede wszystkim podczas biegania oraz jazdy na rowerze.

W tym przypadku GPS pozwoli lepiej dostosować rodzaj i intensywność treningu, a także ułatwi zbiór najważniejszych danych. Nawigacja wykorzystywana jest bowiem przede wszystkim do wydzielenia trasy biegu lub jazdy, jej monitorowania, a także szczegółowego obliczania pokonanego dystansu czy też osiąganych prędkości. To właśnie GPS sprawia, że tego typu dane są dokładne. Co więcej, system ten pozwala również na zdobycie informacji szczegółowych, związanych między innymi z całkowitą długością trasy pokonywanej pod górę, minimalną, maksymalną i średnią prędkość, ilością spalonych kalorii, a także osiąganymi wysokościami. Mówiąc krótko, dzięki nawigacji statystyki treningu są znacznie dokładniejsze.

Poza wykorzystaniem sportowym, GPS w zegarku często pełni rolę ciekawego gadżetu, dostępnego między innymi w smartwatchach. Może być on wykorzystywany na takiej samej zasadzie, jak w przypadku smartfonów. Nawigacja ułatwi nam więc dojazd lub dojście pod wskazany adres, a także analizę wybranych tras. Wszystko to jest na wyciagnięcie ręki – wystarczy tylko przejść do odpowiedniej opcji na wyświetlaczu zegarka.

GPS to często również gwarancja bezpieczeństwa, zwłaszcza dla dzieci. System nawigacji w zegarku pozwala rodzicom sprawdzenie, gdzie obecnie znajduje się ich pociecha. Dzięki temu mamy pewność, że dziecko się nie zgubi. Tego typu gadżetu są wykorzystywane bardzo często – zarówno w większych miastach, jak i na terenach wiejskich. Nawigacja przyda się również dorosłym, przede wszystkim wtedy, gdy udajemy się na wyprawę w góry lub w inny, nieznany teren.

Mając na uwadze wszelkie możliwe zastosowania systemu nawigacji, możemy wymienić najpopularniejsze urządzenia, które go wykorzystują.

  • Zegarek do biegania GPS
  • Zegarek dla rowerzystów
  • Smartband z GPS
  • Zegarek z GPS dla dziecka
  • Zegarki dla podróżników

Jaki zegarek do biegania z GPS?

Jak można się domyślić, dostępne urządzenia na rynku są bardzo zróżnicowane, dlatego wyboru nie powinniśmy opierać wyłącznie na informacji o tym, czy obsługują one system nawigacji czy też nie. Może on sprawować się różnie, wszystko bowiem zależy od rozwiązań wykorzystanych przez producenta. Jeśli więc chcemy mieć pewność, że GPS będzie działał bez zarzutów, powinniśmy przejrzeć publikowane w sieci recenzje sprzętowe lub zaznajomić się z opiniami innych użytkowników, którzy mieli już okazję skorzystać z interesującego nas urządzenia.

Bardzo często dzielą się swoimi doświadczeniami, a także wskazuję na ewentualne mankamenty. Dzięki temu już na wstępie możemy wykluczyć te modele, które nie spełnią naszych wymagań. To oczywiście nie wszystko, ponieważ warto zwrócić uwagę na inne kwestie, zwłaszcza te związane ze sposobem przygotowania zegarka.

Żeby GPS był wygodny w użyciu, urządzenie powinno być wyposażone w wygodny wyświetlacz. Oczywiście z wielu funkcji skorzystać po sparowaniu sprzętu ze smartwatchem, tabletem lub komputerem, jednak czasem warto ograniczyć się wyłącznie do tarczy zegarka. W sposób szybki pozwoli nam zaznajomić się z interesującymi nas informacjami – mowa tu przede wszystkim o szczegółowych statystykach biegu, a więc o pokonanym dystansie, tempie czy też ilości spalonych kalorii.

Do tego wszystkiego należy dodać zakres pozostałych obsługiwanych funkcji i ogólną budowę zegarka. Bez problemu znajdziemy na rynku chociażby modele wodoszczelne. Na podobnej zasadzie powinien być wybierany sprzęt rowerowy i do pozostałych dyscyplin.

Jaki zegarek z GPS dla dziecka?

Jak już wspomnieliśmy, tego typu urządzenia są wykorzystywane przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Nawigacja uruchomiona na zegarku dziecka pozwala rodzicowi szybko zlokalizować jego pozycję. W wielu przypadkach wystarczy uruchomić specjalną aplikację w smartfonie, by natychmiast otrzymać informację o tym, gdzie znajduje się nasza pociecha.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wielu producentów idzie o krok dalej, wyposażając zegarki w wiele innych przydatnych funkcji. Jedną z nich jest specjalny przycisk SOS, który wysyła do urządzenia opiekuna alarm i powiadomienie, że dziecko jest zagrożone. Przeważnie do wysłania takiego komunikatu potrzebne jest naciśnięcie jednego guzika, dlatego dziecko może to zrobić błyskawicznie.

Wiele zegarków dysponuje również wbudowanymi mikrofonami. Dzięki temu rodzic może w każdej chwili podsłuchać otoczenie, w którym znajduje się jego pociecha. Do tego oczywiście dochodzą funkcje typowe dla smartwatchy i sportowych zegarków – bez problemu zakupimy więc urządzenie, które okaże się ciekawym gadżetem dla dziecka

Zegarek z GPS – na co zwrócić uwagę?

Dobór omawianych urządzeń w wielu przypadkach jest zależny od sposobu ich wykorzystania. W każdym przypadku warto jednak zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii.

  • Jakość wykonania. Mowa tu przede wszystkim o skuteczności i dokładności działania nawigacji. Sprawdzimy ją poprzez analizę recenzji sprzętowych oraz opinii innych użytkowników.
  • Jak już wspominaliśmy, dobry zegarek sportowy z GPS powinien dysponować dobrej jakości, dużym wyświetlaczem (przynajmniej jednocalowym), który zapewni wysoki komfort korzystania z dostępnych opcji. Do tego powinna dojść obudowa wykonana z odpowiednich materiałów. Modele wodoszczelne okażą przydatne dla sportowców, a także osób, które szukają urządzeń odpornych na trudne warunki pogodowe.
  • Maksymalny czas użytkowania. Co nam po zegarku z GPS, który będzie w stanie działać zaledwie przez kilka godzin? Jeśli chcemy liczyć na pełną swobodę korzystania z nawigacji, powinniśmy zainwestować w modele dysponujące pojemnymi akumulatorami.
  • Pozostałe funkcje. System GPS to nie wszystko, zawsze warto sprawdzić, co jeszcze potrafi interesujący nas zegarek. W przypadku modeli sportowych, przydatne okażą się również wszelkie funkcje pomiarowe. Bardzo popularny jest zwłaszcza zegarek z GPS i pulsometrem, dzięki któremu zawsze możemy sprawdzić, jak zachowuje się nasze serce. Do tego dojść może również monitor snu.

Jeśli chodzi natomiast o smartwatche, dodatkowe funkcje obejmują między innymi wymianę danych i sterowanie smartfonem (między innymi odbieranie połączeń, wiadomości i powiadomień), łączność internetową czy chociażby możliwość instalacji wielu przydatnych aplikacji.

Zegarki z GPS są bardzo popularne na rynku, dlatego producenci przygotowują wiele zróżnicowanych modeli, kierowanych do różnych grup odbiorców. Mając to na uwadze, warto przed dokonaniem ostatecznego wyboru sprawdzić, w jaki sposób przygotowane zostały interesujące nas urządzenia, a także co takiego potrafią.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.