Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Procesor Intel Core i9-10900 - dane techniczne. Co warto wiedzieć?

Czy procesor Intel Core i9-10900 wart jest zakupu? Bierzemy pod lupę nowy układ dziesiątej generacji.

Amerykański producent zaprezentował rodzinę Comet Lake. Nowe procesory Intel oferują wiele modeli o różnym stopniu zaawansowania. Jedną z najbardziej nowoczesnych jednostek jest Intel Core i9-10900. W niniejszym poradniku sprawdzimy, jak prezentuje się specyfikacja techniczna oraz wydajność tej niezwykle interesującej konstrukcji. 

Intel Core i9-10900 - specyfikacja

Nowy procesor oferuje wiele udogodnień, które z pewnością docenią miłośnicy gier, użytkownicy profesjonalnego oprogramowania graficznego oraz wszystkie osoby, które oczekują komfortu pracy przy wykonywaniu wielu zaawansowanych operacji. Jak prezentują się parametry Intel Core i9-10900? Szczegółowe informacje prezentujemy w poniższej tabeli. Sprawdź, czy nowy układ znajdzie zastosowanie na pokładzie Twojego komputera

Intel Core i9-10900 – dane techniczne

Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z procesorem dla bardzo wymagających klientów. Nowy przedstawiciel linii Comet Lake to jednostka 10-rdzeniowa o 20 wątkach. Bazowe taktowanie Intel Core i9-10900 wynosi 2,80 GHz. Natomiast w trybie turbo częstotliwość sięga nawet 5,20 GHz. Te parametry sprawiają, że procesor wpisze się w zakres użytkowników o zróżnicowanych oczekiwaniach, dla których kultura pracy i szybkość działania stanowią najwyższy priorytet. 

Na uwagę zasługuje również pamięć Intel Core i9-10900, która również ma niemały wpływ na wydajność. Specyfikacja uwzględnia dwukanałowy kontroler pamięci DDR4-2933 i pamięć cache 20 MB. W praktyce oznacza to, że procesor doskonale poradzi sobie z obsługą wielu operacji jednocześnie. To doskonała wiadomość dla osób, które często korzystają z wyjątkowo wymagających gier i programów. 

Nowy układ CPU został opracowany przy procesie litograficznym 14 nm. Nie ulega wątpliwości, że Intel podąża w stronę miniaturyzacji układów, co przekłada się na wyższą energooszczędność. Oczywiście technologia jest stale rozwijana i wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach na pokładach komputerów stacjonarnych pojawią się jeszcze mniejsze układy. Jednak na pierwsze propozycje takich modeli musimy jeszcze zaczekać. 

Istotną rolę stanowią również temperatury Intel Core i9-10900. Powinniśmy zwracać uwagę na Thermal Design Power (TDP). Przy czym należy zauważyć, że każdy producent procesorów wartość tę definiuje inaczej. W rozumieniu firmy Intel jest to moc pobierana i oddawana przez procesor w formie ciepła przy obciążeniu realnymi aplikacjami. W tym przypadku TDP wynosi 65 W, co należy uznać za dobry wynik. Ponadto układ został wyposażony w odpowiednie zabezpieczenia, które chronią go przed przegrzaniem. Warto jednak zadbać o optymalne chłodzenie Intel Core i9-10900 oraz pozostałych elementów konfiguracji komputerowej, aby zapewnić bezpieczną pracę. 

Uwaga!

Przed zakupem powinniśmy zapoznać się z pełną specyfikacją urządzenia i na tej podstawie podjąć właściwą decyzję zakupową. Należy również sprawdzić, czy posiadamy kompatybilny z Intel Core i9-10900 chipset płyty głównej. Szczegółowe informacje na temat zgodności poszczególnych układów znajdziemy na stronie internetowej producenta.

Intel Core i9-10900 - wydajność

Nie ulega wątpliwości, że to właśnie wydajność stanowi bardzo istotne kryterium zakupowe wśród użytkowników, którzy oczekują szybkiego działania procesora przy wykonywaniu wielu skomplikowanych operacji. Wiele wskazuje na to, że w przypadku Intel Core i9-10900 opinie klientów i recenzentów będą bardzo pozytywne. Świadczy o tym bardzo zaawansowana specyfikacja, która zapewni oczekiwany komfort pracy i rozrywki. 

Należy również zwrócić uwagę na interesujące udogodnienia, które zagwarantują wygodę użytkowania na najwyższym poziomie. Technologia Intel Hyper-Threading zapewnia dwa wątki przetwarzania dla każdego rdzenia jednostki. Natomiast Intel Virtualization oferuje lepsze zarządzanie poprzez ograniczenie przestojów i utrzymanie wysokiej wydajności. Wszystko to sprawia, że działanie najbardziej zaawansowanych aplikacji zawsze będzie szybkie i sprawne. 

Dowiedz się więcej

W modelu Intel Core i9-10900 grafika została zintegrowana z układem CPU. To jednostka Intel UHD 630. Wielu użytkowników z pewnością wykorzysta jej potencjał, jednak ci najbardziej wymagający powinni sięgnąć po dedykowaną kartę graficzną. Bogata i zróżnicowana oferta obejmuje wiele modeli. Warto ją przeanalizować, aby wybrać najlepsze rozwiązania dla swojego komputera.

Procesory Intel Core i9

Intel Core i9-10900 - zastosowania

Wielu klientów zastanawia się, czy zakup Intel Core i9-10900 do gier i zaawansowanych programów to dobra propozycja. Jeżeli procesor wspierany będzie odpowiednią kartą graficzną oraz wysokim zasobem pamięci RAM, z pewnością znajdzie wiele zastosowań i sprawdzi się wśród wymagających użytkowników. Należą do nich:

  • Entuzjaści wirtualnej rozrywki, którzy korzystają z najnowszych gier
  • Użytkownicy profesjonalni korzystający z zaawansowanych programów
  • Pracownicy biurowi, dla których szybkość wykonywanych operacji stanowi priorytet

Bez wątpienia w przypadku nawet najbardziej zaawansowanych gier Intel Core i9 -10900 poradzi sobie doskonale. Dokładnie to samo można powiedzieć o obsłudze skomplikowanych programów. Nowy procesor docenią graficy czy montażyści, dla których moc obliczeniowa ma ogromne znaczenie. Natomiast pracownicy biurowi zauważą rewelacyjną szybkość układu. Pamiętajmy, że bardzo istotnym czynnikiem będzie kompatybilna z Intel Core i9-10900 płyta główna. Przed zakupem powinniśmy sprawdzić wszystkie szczegóły na ten temat. Odpowiednio przygotowany zestaw komputerowy wystarczy na najbliższe lata.

Intel Core i9-10900 - do grania

Nowy Intel i9 to doskonały sprzęt do gier. Najnowsze produkcje wymagają wysokiego taktowania i nowoczesnych rozwiązań, które procesor gwarantuje nawet przy wyjątkowo wymagających tytułach. W wielu rankingach Intel Core i9-10900 może zająć wysokie miejsca wśród gamingowych jednostek. 

Oczywiście sam układ CPU stanowi tylko jeden z wielu aspektów, które pozwolą na najwyższy komfort rozgrywki. Dlatego podczas budowy konfiguracji komputerowej zwracajmy uwagę na kartę graficzną. Idealnie sprawdzi się dedykowany model, choć zintegrowany z procesorem układ UHD 630 pozwoli zagrać na średnich detalach przy wielu produkcjach. Wszystko zależy więc od osobistych preferencji gracza. Warto pamiętać, że Intel Core i9-10900 nie oferuje możliwości podkręcenia, lecz w rodzinie Comet Lake znajdziemy procesory z odblokowanym mnożnikiem o równie atrakcyjnych parametrach.  

Warto wiedzieć!

Wielu klientów zastanawia się, czy w przypadku Intel Core i9-10900 laptop również będzie obsługiwany. Jest to jednak procesor dostosowany do wsparcia komputerów stacjonarnych. Natomiast rynek pełen jest interesujących laptopów do gier, które sprawdzą się idealnie w rękach miłośników najbardziej wymagających użytkowników.

Intel Core i9-10900 - porównanie z innymi modelami  

Jak na tle innych modeli z rodziny Comet Lake prezentuje się omawiany model? To z pewnością dużo lepsza propozycja w stosunku do 6-rdzeniowych układów Intel Core i5-10400, które sprawdzą się idealnie w pracy biurowej, a także przy korzystaniu z wielu nieco mniej wymagających gier. 

Kolejną grupę procesorów stanowią jednostki Intel Core i7-10700. To już konstrukcje 8-rdzeniowe, które wyróżniają się atrakcyjnym stosunkiem ceny do jakości. Obsłużą wiele wymagających gier i zaawansowanych programów. Z pewnością znajdą zastosowanie wśród szerokiego grona odbiorców.

Natomiast układy linii i9 to procesory stworzone z myślą o osobach, które stawiają wyłącznie na nowoczesne technologie i oczekują ponadprzeciętnego komfortu pracy i rozrywki. Nowoczesne technologie i kapitalna moc obliczeniowa sprawiają, że korzystanie z komputera jest nad wyraz przyjemne i intuicyjnie. Za nowy procesor zapłacimy około 440 dolarów. Cena Intel Core i9-10900 jest dosyć wysoka, choć w pełni adekwatna do oferowanej jakości. Zdecydowanie warto rozważyć zakup. 

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.