Udostępnij
Skomentuj

Polerowanie szkła zegarka- jak skutecznie wypolerować rysy na zegarku?

Polerowanie szkła zegarka, czyli jak skutecznie usunąć rysy na zegarku? Sprawdź poniżej!

Porysowane ekran smartwatcha lub szkło zegarka to koszmar niejednego właściciela czasomierza. Nie dość, że przez nie prezentuje się on dużo gorzej, to dodatkowo może negatywnie wpływać na czytelność ekranu. Na szczęście nie jest to sytuacja beznadziejna. Decydując się na polerowanie szkła od zegarka, można poradzić sobie z tym problemem i sprawić, że czasomierz będzie wyglądał jak nowy.

Polecane zegarki

Polerowanie szkła zegarka – kiedy je wykonać?

Szkiełko do zegarka warto wypolerować, gdy tylko pojawią się na nim najmniejsze ryski. Ich obecność może mieć negatywny wpływ na ogólną wytrzymałość szkła do zegarka. Jest to też świetny sposób, gdy nie wiemy, jak wyczyścić zmatowione szkło. Na czynność, jaką jest polerowanie zegarka, można się również zdecydować, gdy mamy go już od wielu lat i chcemy tchnąć w niego nowe życie

Na co zwrócić uwagę przy polerowaniu zegarka?

Polerowanie zegarka nie jest jednak czynnością bardzo prostą. Jeśli ma faktycznie pomóc nam w odświeżeniu wyglądu zegarka, to trzeba naprawdę mocno się do niego przyłożyć. Dlatego warto się przede wszystkim doskonale przygotować zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Na początku trzeba wiedzieć, że nie każdy zegarek można polerować. Należy uważać na wszelkie pozłacane powłoki, czy też bransolety wykonane z tworzyw sztucznych.

Co do samego przygotowania trzeba oczywiście wyposażyć się w odpowiednie ściereczki, papier ścierny oraz pastę polerską. Co ważne należy dostosować ją do powierzchni. Z innej pasty skorzystamy, gdy chcemy zająć się porysowanym ekranem, a innym gdy zależy nam na wypolerowaniu bransolety i koperty.

Kolejna ważna kwestia to doinformowanie się w zakresie rodzaju szkła stosowanego w kopertach zegarków. Ma ono bardzo duży wpływ na to, jak będzie trzeba podejść do polerowania. Najczęściej spotykamy szkła hesalitowe, mineralne oraz szafirowe. Najprościej poleruje się szyby ze szkła hesalitowego.

Wszystko przez to, że wykonuje się je z utwardzonego polipropylenu. W jego wypadu wystarczy pasta tempo do rys, a także drobny papier ścierny 3000. Najpierw należy dokładnie wypastować szkiełko, lekko je zwilżyć, a następnie użyć papieru ściernego. Całość powtarzamy do pełnego wygładzenia szkiełka.

Nieco trudniej jest w przypadku szkła mineralnego. W tym wypadku samodzielnie lepiej odpuścić sobie polerowanie. Zamiast tego zegarek powinien trafić do dobrego zegarmistrza. To samo dotyczy szkiełek grafitowych. W ich wypadku polerowanie rys jest naprawdę trudne, gdyż jest o jeden z najdroższych rodzajów szkła.

Jak usunąć rysy z zegarka domowym sposobem?

Renowacja zegarków domowym sposobem nie jest skomplikowana. Jak już wcześniej wspominaliśmy, wystarczą do niej odpowiednie ściereczki, papier ścierny, a także pasty polerskie. Przy całej czynności warto być naprawdę delikatnym. Nie bez powodu doświadczony zegarmistrz potrafi niemało policzyć sobie za swoje usługi. Polerowanie jest w końcu zadaniem, które wymaga dużej precyzji oraz umiejętności.

To samo dotyczy polerowania Apple Watchy oraz innych smartwatchy. W ich wypadku trzeba jeszcze dodatkowo uważać szczególnie na to, że jest to zegarek, w którym znajduje się sporo skomplikowanej elektroniki.

Jak dbać o zegarek?

Zanim zaczniemy się zastanawiać, jak wypolerować plastik, szkło, czy bransolety z metalu, lepiej po prostu dobrze zadbać o zegarek. Starając się o utrzymanie go w jak najlepszym stanie, oszczędzimy sobie późniejszych problemów. Zegarek powinniśmy pilnować już od dnia zakupu. Jak uważać na niego na co dzień?

To dość proste. Przede wszystkim zegarek nie powinien być noszony bez przerwy. Nadgarstek w ciągu dnia zbiera na sobie zanieczyszczenia takie jak pot brud, czy nawet sól. Nie tylko mogą mieć negatywny wpływ na stan zegarka, ale też sprawić, iż będzie miał nieprzyjemny zapach. Ponadto należy uważać na wodę. Zegarek nie powinien być zamoczony, a jeśli to się stanie, to wysuszyć go bez korzystania z mocnego źródła ciepła.

Do tego nie można zapominać o regularnej pielęgnacji. Czyszczenie paska regularnie z pomocą mieszanki wody i sody oczyszczonej może znacząco pomóc. W przypadku skórzanych pasków warto też zainwestować w preparaty do impregnacji.

Usuwanie rys samodzielnie czy u specjalisty?

Wiele osób zastanawia się, czy samodzielnie podejść do renowacji swojego zegarka, w tym usuwania rys. Wiele w tej kwestii zależy od umiejętności oraz rodzaju czasomierza. W przypadku polerowania szkła zegarka cena może być w istocie wysoka, szczególnie gdy mowa o droższych czasomierzach. Trzeba jednak pamiętać, że w ich wypadku nieudolna renowacja może nieodwracalnie zniszczyć zegarek. W takich sytuacjach zawsze lepiej będzie wybrać się do dobrego zegarmistrza. Nie tylko dysponuje on odpowiednią wiedzą i umiejętnościami, ale też ma do dyspozycji profesjonalne narzędzia. Dzięki temu możemy mieć gwarancję, ze zegarek po renowacji będzie wyglądać niczym nowy.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.