Udostępnij
Skomentuj

Podstawowe wyposażenie wędkarza – niezbędnik

By realizować swoją pasję, wędkarz potrzebuje odpowiedniego ekwipunku. Które elementy przydają się szczególnie?

Wędkarstwo to hobby, które cieszy się dużą popularnością. Wymaga jednak właściwego przygotowania, w tym zakupu odpowiedniego sprzętu. Zanim jednak określimy, które elementy wyposażenia są niezbędne, warto poznać podstawowe informacje dotyczące m.in. okresu ochronnego ryb, kalendarza brań oraz wymogów, które należy wypełnić, by połów ryb w ogóle był możliwy. Informacje zawarte poniżej rozwieją wszelkie nasze wątpliwości. Odpowiadają bowiem na najczęściej zadawane pytania. Jakie?

Czy karta wędkarska jest potrzebna?

Początkujący wędkarze często zastanawiają się nad tym, czy karta wędkarska jest im potrzebna, by móc łowić ryby. Wszystko zależy od rodzaju łowiska. Do wyboru mamy łowiska komercyjne oraz należące do Polskiego Związku Wędkarstwa. Na tych pierwszych nie ma wymogu posiadania karty wędkarskiej, a ryby możemy łowić po opłaceniu wstępu.

W drugim przypadku karta wędkarska jest konieczna. Zdobyć musimy również pozwolenie na połów ryb, które uwarunkowane jest opłacaniem składek członkowskich w kole wędkarskim. By stać się posiadaczem karty wędkarskiej, musimy:

 • mieć ukończone 14. lat,
 • zapoznać się z odpowiednimi przepisami,
 • zdać państwowy egzamin w terenowym kole PZW.

Kalendarz brań – co to jest?

Chociaż wielu wędkarzy podważa zasadność jego stosowania, dla początkujących wędkarzy kalendarz brań może stanowić użyteczną wskazówkę. Informuje on bowiem o tym, kiedy i jakie ryby łowić. W przewidywaniach odnośnie intensywności brania ryb w danym czasie uwzględnia on nie tylko fazy księżyca, ale i warunki atmosferyczne. Te zaś zmieniają się jak w kalejdoskopie, co jest podstawowym źródłem nieścisłości.

Niemniej dla amatorów wędkarstwa informacje w nim zawarte mogą okazać się bardzo przydatne. Z czasem zdobędziemy doświadczenie, które pozwoli nam samodzielnie określać, kiedy nastąpi odpowiedni moment na połów.

Okres ochronny ryb – kiedy trwa?

Początkujący wędkarz powinien zdawać sobie sprawę nie tylko z tego, kiedy łowić ryby, ale również, kiedy tego nie robić. Okresy ochronne ryb często pokrywają się z czasem ich procesów rozrodczych i są dopasowane do natury biologicznej i liczebności gatunku. Jeśli nie będziemy się do nich stosować, nie tylko naruszymy prawa natury, ale również musimy się liczyć z ryzykiem grzywny, a nawet karą pozbawienia wolności do lat dwóch.

Jak łatwo się domyśleć, okres ochronny jest różny w zależności od gatunku. Dla przykładu, w przypadku boleni obowiązuje on od 1 stycznia do 30 kwietnia; z kolei dla sandacza jest on wydłużony do 31 maja; węgorzy zaś nie wolno łowić od 15 czerwca do 15 lipca. Warto również wiedzieć, że niektóre gatunki ryb nie są objęte okresem ochronnym. Do takowych zalicza się m.in.: tołpygę, sielawę, okonia, dorsza, leszcza, karpia, jesiotra czy też jazia.

Wędkarstwo – jak zacząć?

Rozpoczynając swą przygodę z wędkowaniem, każdy amator staje przed dylematem, jaką metodę połowu ryb wybrać. Osobom początkującym poleca się metodę spławikową. Pozwala ona oswoić się z wędką, nauczyć się ją kontrolować, a przede wszystkim poznać zachowania ryb. Dopiero gdy nabierzemy wprawy, metoda gruntowa (fedder) i spinningowa będą dla nas odpowiednie.

Skoro wiemy już, jaka metoda wędkowania będzie właściwa na początek, możemy przystąpić do kompletowania sprzętu. Dostępna na rynku oferta wyposażenia wędkarskiego może nas jednak przyprawić o zawrót głowy. Jest bowiem niezwykle bogata i zróżnicowana. Znajduje to odzwierciedlenie w cenach, które również charakteryzują się sporym zróżnicowaniem. Na początek warto więc wybierać ekwipunek amatorski. Cechuje się on korzystnym stosunkiem ceny do jakości.

Jaka wędka na początek?

Pierwsza wędka powinna być przede wszystkim łatwa w obsłudze i wygodna. Cechy te spełniają wędki typu match, bat i bolonka. Niezależnie od tego, na jaką opcję się zdecydujemy, upewnijmy się, że jej długość jest odpowiednia. W przypadku początkujących wędkarzy dobre będą modele, które nie przekraczają trzech metrów. Wówczas łatwiej nam będzie zarzucić zestaw. Z czasem możemy zdecydować się na zakup dłuższej wędki.

W dobrych sklepach wędkarskich możemy się spotkać z rozwiązaniem, jakim jest wędka dla dzieci. Charakteryzuje się ona lekką i prostą konstrukcją. Jest również niezbyt długa, co ułatwia operowanie nią. Jeśli chcemy zachęcić nasze dziecko do wędkowania, będzie to rozwiązanie idealne.

Sprzęt wędkarski, który zrobi różnicę

Stawiając pierwsze kroki w wędkarstwie, nie warto stosować skomplikowanego sprzętu. Dlaczego? Po pierwsze, nie wykorzystamy wszystkich jego możliwości. Po drugie, sporo za niego zapłacimy. W sytuacji gdy poławianie ryb nie spodoba nam się, jedynie wyrzucimy pieniądze w błoto. W skład podstawowego zestawu wędkarskiego powinny wchodzić:

 • wędka,
 • żyłka lub plecionka,
 • haczyk,
 • obciążenie, dzięki któremu umieścimy przynętę w wybranym miejscu,
 • przynęta.

Ważnym elementem podstawowego zestawu wędkarskiego jest również spławik. To on informuje nas o tym, że ryba pochwyciła przynętę. Jego rolę najczęściej pełni kawałek materiału, który pływa po powierzchni wody. Na rynku dostępny jest również elektroniczny sygnalizator brań, którym możemy zastąpić klasyczny spławik. Z reguły stosuje się go na spokojnych wodach, wędkując metodą spławikowo-gruntową. Odznacza się on wysoką skutecznością działania, wykrywając branie poprzez czujnik ruchu żyłki.

By zachęcić ryby do żeru, pod ręką nie może nam zabraknąć zanęty. Możemy ją przygotować samodzielnie w domu, wykorzystując składniki, takie jak bułka tarta, płatki kukurydziane, zmielone herbatniki, orzechy czy też przyprawy, lub odwiedzić sklep wędkarski i kupić gotową mieszankę.

Jeśli zależy nam na zwiększeniu swoich szans na złowienie okazałej ryby, możemy sięgnąć także po wyposażenie dodatkowe. Nawet początkujący wędkarze ochoczo wybierają wędki wyposażone w kołowrotki. Kołowrotek magazynuje żyłkę (lub plecionkę), a dzięki wbudowanemu hamulcowi zabezpiecza ją przed zerwaniem przez walczącą rybę. Daje więc nam sporą przewagę w walce z przeciwnikiem.

Miłośnicy wędkowania często stosują również echosondy. Dzięki temu sprzętowi wędkarz otrzymuje na bieżąco informacje odnośnie głębokości łowiska, ukształtowania jego dna i lokalizacji ryb. Ułatwia to znalezienie najdogodniejszego miejsca na połów i szczególnie przydaje się w przypadku akwenów, które dopiero poznajemy.

Na liście akcesoriów, które mogą okazać się szczególnie przydatne podczas wędkowania, znajdują się także:

 • woblery – to sztuczne przynęty, które charakteryzują się sporym zróżnicowaniem. Na rynku dostępne są m.in. opcje pływające, tonące, o stałym lub ruchomym sterze, dwu- lub trzyczęściowe,
 • jerkbaity – to grupa sztucznych przynęt, do których zalicza się m.in. rozwiązania typu twichbait, pullbait oraz walk-the-dog, wykorzystywanych podczas popularnego zwłaszcza w USA jerkingu,
 • strzemiączko – umożliwia montaż błystek,
 • agrafka – ten drobny element pozwala na szybką wymianę przynęty lub spławika bez konieczności wymiany całego zestawu,

Niezależnie od stopnia zaawansowania wędkarza i wybranej przez niego metody połowu w jego ekwipunku nie może zabraknąć podpórek na wędkę, siedziska, odpowiedniej odzieży oraz torby na sprzęt. Niezwykle pomocna okaże się również siatka na ryby.

Podsumowując, odpowiedni ekwipunek to w wędkarstwie podstawa. Dzięki niemu możemy skutecznie i wygodnie łowić ryby. Mnogość dostępnych na rynku możliwości nie ułatwia jednak wyboru, o czym przekonał się każdy początkujący wędkarz. Rozpoczynając przygodę z połowem ryb, warto jednak zdecydować się jedynie na podstawowe wyposażenie, swoisty niezbędnik. Dopiero gdy złapiemy bakcyla, powinniśmy myśleć o rozszerzeniu posiadanego sprzętu o nowe elementy.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.