Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Łowienie ryb – jak zacząć? O czym należy wiedzieć?

W Polsce coraz więcej osób chce wędkować. To atrakcyjne hobby, które daje wiele korzyści.

Łowienie ryb to zajęcie, które może realizować każdy, bez względu na wiek. Uczy wytrwałości, cierpliwości, ale i podstawowych umiejętności survivalowych. W końcu podczas wypadu na ryby trzeba umieć zorganizować sobie miejsce do spania czy ugotować obiad. Ale to nie wszystko. Wędkarstwo może bowiem zdziałać cuda dla psychiki. Wędkowanie wycisza i uspokaja, a do tego pomaga pozbyć się napięcia wywołanego np. pracą, problemami w życiu prywatnym. Co więcej łowienie ryb nie jest drogim zajęciem, a wręcz przeciwnie, to tani sposób na relaks. Osoby początkujące przecież nie będą sięgać po sprzęt dla profesjonalistów, tylko najpierw skorzystają z najprostszych rozwiązań.

Każdy poławiacz, który rozpoczyna przygodę z wędkowaniem, musi zadbać o wyrobienie karty wędkarskiej. Jest ona obowiązkowa dla wszystkich osób mających więcej niż 14 lat. By ją uzyskać, należy udać się do jednego z kół Polskiego Związku Wędkarskiego. To tam dojdzie do egzaminu. Jego koszt to około 20, 30 zł. Jeśli uda się go zdać, z zaświadczeniem idzie się do Urzędu Miasta (ewentualnie Starostwa Powiatowego) i tam wydawana jest karta.

Jak łowić ryby?

Zanim łowienie ryb dojdzie do skutku, warto poznać różne rodzaje wędkarstwa. Być może pozwoli to trafniej dobrać metodę łowienia do swoich ambicji. Jak prezentuje się ta klasyfikacja?

  • Wędkarstwo spinningowe – połów spinningowy opiera się o użycie wędki, kołowrotka i sztucznej przynęty, m.in. twisterów, woblerów, błystek, ripperów. Na wędkę spinningową zazwyczaj łowi się ryby drapieżne (szczupaki, sandacze, sumy), ale można także skorzystać z niej przy połowie kleni czy wzdręg.
  • Wędkarstwo spławikowe – w tej metodzie, oprócz wędki i żyłki, używa się spławika, obciążenia i przyponu z haczykiem. Branie jest sygnalizowane poprzez poruszanie się spławika lub jego zatonięcie.
  • Wędkarstwo gruntowe – łowienie ryb tą metodą opiera się o wędzisko, żyłkę, obciążenie i przypon z haczykiem. Zamiast spławika w metodzie gruntowej używa się specjalnego sygnalizatora zawieszonego na żyłce, który swoim ruchem informuje wędkarza, że ryba bierze.
  • Wędkarstwo muchowe – tym sposobem można złowić np. pstrąga, lipienia, łososia, a nawet okonia czy wzdręgę. Łowienie ryb opiera się o użycie wędki muchowej, kołowrotka muchowego, specjalnej linki (pływającej, tonącej lub pośredniej) i sztucznej przynęty, tzw. muszki.

Jak łowić ryby na samym wstępie przygody z wędkarstwem? Najlepiej zacząć od zakupu najprostszego sprzętu, czyli wędziska (do 3 metrów), linki i haczyka. Konieczny będzie też spławik oraz obciążenie. Taki zestaw dla amatora sprawdzi się idealnie. Łowienie ryb na początku na pewno nie będzie proste, wymaga cierpliwości. Z czasem każdy wędkarz nabiera doświadczenia, uczy się holować duże ryby, zaczyna przygotowywać zanęty, eksperymentować z przynętami i sięga po coraz to nowocześniejsze i bardziej zaawansowane wędki.

By ułatwić sobie łowienie ryb, warto zainwestować w kilka przydatnych akcesoriów wędkarskich. To one pozwolą łowić skuteczniej, ale też przyjemniej spędzać czas nad wodą. Co przyda się początkującemu entuzjaście wędkowania?

  • Lornetka – do obserwowania tafli wody w poszukiwaniu spławiających się ryb. Dzięki niej wędkarz może też śledzić innych wędkarzy. Najlepiej zaopatrzyć się w lornetkę wodoodporną.
  • Torba wędkarska – do przechowywania i transportu przynęt i innych sprzętów wędkarskich. Powinna być nieprzemakalna i mieć wygodny pas na ramię.
  • Wodery – to wysokie spodniobuty dla wędkarzy, którym marzy się łowienie ryb z wody. Neoprenowe czy gumowe sprawdzą się jesienią i zimą, a z tkaniny Gore-Tex podczas cieplejszych pór roku.
  • Składany fotel – to produkt dla wędkarzy, którzy planują łowić z brzegu. Fotel składany powinien być wygodny i wykonany z wytrzymałego materiału. Warto także zwrócić uwagę na udźwig fotela przed zakupem.

Kiedy najlepiej łowić?

Łowienie ryb powinno się realizować o odpowiednich porach, choć należy też wziąć pod uwagę, na jakie ryby planuje się zapolować. Ogólnie ryby preferują stabilną, raczej ciepłą pogodę, więc wiosna, lato i wczesna jesień to najlepsze okresy. Według niektórych wędkarzy ryby bardzo dobrze biorą tuż przed burzą. Niektóre gatunki, takie jak sum, najlepiej łowić w nocy. Należy też zwrócić uwagę na okresy ochronne niektórych gatunków ryb. Są one dostępne na stronach kół Polskiego Związku Wędkarskiego.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.