Udostępnij
Skomentuj

Różnice między żyłką a plecionką. Co trzeba wiedzieć?

Warto zastanowić się nad wyborem akcesoriów do wędkowania. Co będzie lepsze? Żyłka czy plecionka wędkarska?

W związku z tym, że w Polsce jest sporo akwenów wodnych, wiele osób decyduje się na spróbowanie wędkarstwa. To zajęcie rekreacyjne znane jest od wieków, choć początkowo służyło wyłącznie do zdobywania pożywienia. Dziś jest dla niektórych po prostu rozrywką, dla innych jedynym czasem w tygodniu, by się wyciszyć. Za wędkarstwem przemawia nie tylko jego pozytywny wpływ na psychikę, ale także to, że nie jest to drogie hobby. Dzięki niewielkim kosztom każdy może powędkować, bez względu na wiek. Obecnie wszystkie niezbędne akcesoria, w tym oczywiście wędki, można kupić w specjalistycznych sklepach internetowych. Każdy wędkarz musi także posiadać odpowiednią linkę.

Żyłka czy plecionka? – to odwieczne pytanie miłośników połowu ryb, zwłaszcza tych dopiero rozpoczynających przygodę z wędkarstwem. Odpowiedź wcale nie jest taka trudna, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy poznać zalety i wady obu rozwiązań, aby szybko zorientować się, która lepiej sprawdzi się u danego wędkarza. Każdy z tych produktów, zarówno żyłka, jak i plecionka, pozwala łowić ryby, ale która będzie lepsza?

Kto może wędkować?

Zanim człowiek wybierze się nad jezioro czy rzekę, by połowić ryby, musi nie tylko wiedzieć, co będzie lepsze: żyłka czy plecionka, ale także być zorientowanym, że w Polsce nie każdy może tak po prostu zabrać się za wędkowanie. W kraju, by móc legalnie uprawiać wędkarstwo, trzeba zdobyć kartę wędkarską. Dotyczy to wszystkich osób powyżej 14 roku życia. Najpierw należy udać się do odpowiedniego Koła PZW (Polskiego Związku Wędkarskiego). Kolejny etap to egzamin, a jeśli komuś uda się go zdać, z odpowiednim zaświadczeniem wybiera się do Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego. Właśnie tam wydawana jest karta wędkarska.

Akcesoria wędkarza

Żyłka lub plecionka to podstawowe wyposażenie wędkarza. Ale i nie tylko. Każdy entuzjasta łowienia ryb musi także posiadać inne akcesoria. Przede wszystkim niezbędna jest dobra wędka, a pozostałe produkty to kołowrotki, haczyki, podbieraki, przynęty. Dodatkowo niektórzy wędkarze zaopatrują się w praktyczne latarki, np. takie czołowe, lornetki, kombinezony, składane fotele. Wszystko po to, aby wędkowanie okazało się jedynie przyjemnością. Jednak sen z powiek wędkarzom może spędzać wybór między dwoma produktami wędkarskim – jest to żyłka i plecionka. Którą z nich wybrać?

Żyłka czy plecionka?

Tylu, ilu jest wędkarzy, tyle preferencji co do wyboru między żyłką a plecionką. Żyłka wędkarska to dziś przede wszystkim produkt z tworzywa sztucznego (w przeszłości używano np. końskiego włosia). Bardzo popularna dziś żyłka to wyrób nylonowy. Plecionka wędkarska to już nieco inny produkt, bowiem składa się z kilku włókien, a nie jednego, jak to jest w przypadku żyłki. Plecionka nie jest może tak rozpowszechniona, jak żyłka, ale bez wątpienia ma swoje zalety. Czym różnią się od siebie te dwa rozwiązania?

  • Cena – to podstawowe rozróżnienie między tymi dwoma produktami. Zasada jest bardzo prosta. Otóż żyłki, biorąc pod uwagę cenę za metr bieżący, są o wiele tańsze od plecionek. Nie tylko dwukrotnie, ale nawet trzykrotnie. Z pewnością będzie to ważna kwestia dla osób rozpoczynających przygodę z wędkowaniem, które nie chcą ponosić wysokich kosztów. Początkującym poławiaczom poleca się zatem żyłki.
  • Wytrzymałość – kolejna, bardzo ważna cecha. W związku z tym, że plecionka składa się z kilku włókien, oczywistym jest fakt, że jest także o wiele bardziej wytrzymała od żyłki. Dzięki temu z plecionki można korzystać dłużej. Tego typu wyrób przyda się także w tych akwenach wodnych, gdzie na dnie znajduje się dużo przeszkód, np. twarde zaczepy. Warto jednak pamiętać, że dzisiejsza technologia pozwala wytwarzać także bardzo trwałe żyłki. Najlepiej przy zakupie żyłek spojrzeć na wytrzymałość produktu podawaną w kg. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jest to wytrzymałość na węźle, więc tak naprawdę wprawny wędkarz może na takiej żyłce wyholować znacznie cięższe okazy.
  • Rozciągliwość – każdy doświadczony wędkarz, analizując zapytanie: żyłka czy plecionka?, bez wątpienia najpierw przedstawi różnicę w rozciągliwości między tymi dwoma wyrobami. Żyłka jest rozciągliwa, natomiast plecionka nie. Wynika z tego, że żyłki wybaczają więcej błędów, więc powinny być stosowane przez wędkarzy-amatorów. Plecionki natomiast pozwalają na lepsze czucie ryby, przyda się to zwłaszcza podczas łowienia na dużych głębokościach.
  • Absorpcja wody – plecionki o wiele bardziej chłoną wodę, więc nie są polecane w niesprzyjających warunkach pogodowych, np. zimą. O wiele lepiej w chłodnych porach roku sięgnąć po żyłki.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.