Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Pływanie – jak wpływa na zdrowie i sylwetkę?

Pływanie niesie ze sobą wiele korzyści, nie tylko zdrowotnych lecz również wizualnych. Jak często pływać?

Uprawianie sportu to prosta droga do zdrowego i smukłego ciała. Jednak niektórym osobom nie odpowiada bieganie, jazda na rowerze czy zajęcia grupowe w klubach fitness. Co może stanowić doskonałą alternatywę dla tych aktywności? Przede wszystkim pływanie. Obecnie baseny dostępne są niemal w każdym większym czy mniejszym mieście. Dlaczego warto pływać i co powinna posiadać każda osoba rozpoczynająca przygodę z basenem?

Jeśli ktoś nie potrafi pływać, często rezygnuje z aktywności na basenie. To duży błąd, bowiem trudno znaleźć lepszy i korzystniejszy dla organizmu sport od pływania. Potwierdza to fakt, że basen polecany jest nawet osobom z chorobami kręgosłupa. To także idealnie rozwiązanie dla osób otyłych, którym trudno jest zrzucić zbędne kilogramy. A co w przypadku tych, którzy pływać nie potrafią? Wystarczy skorzystać z pomocy instruktora lub poprosić o wsparcie i radę znajomego. Pływać może nauczyć się każdy i to bez względu na wiek. Co jeszcze warto wiedzieć o tej aktywności fizycznej?

Wzmocnienie mięśni

Może się wydawać, że poruszanie się w wodzie nie wymaga większego wysiłku i nie wpłynie na masę mięśniową. Prawda jest jednak taka, że pływak musi pokonać o wiele większy opór niż np. biegacz. Ponadto podczas pływania pracują praktycznie wszystkie grupy mięśni, w tym przede wszystkim: ręce, nogi, brzuch, grzbiet. W zależności od tego, jakim stylem się pływa, można wykształcić bardziej lub mniej konkretne części ciała. Najlepiej jednak style mieszać i pozwolić każdym mięśniom nieco popracować.

Polecane baseny ogrodowe

Wymodelowanie sylwetki

Pływanie nie tylko angażuje do pracy niemal wszystkie mięśnie, ale także ułatwia schudnięcie. Dlatego właśnie ten sport uprawiają osoby mające problemy z nadwagą. W wodzie człowiek czuje się lżej, a jednocześnie realizuje o wiele większy wysiłek np. w porównaniu z bieganiem. Około 10 minut pływania pozwala spalić nawet do 150 kcal! Jeśli ktoś marzy więc o spaleniu tłuszczu, powinien regularnie odwiedzać basen i najlepiej pływać kraulem lub motylkiem.

Korzystny wpływ na zdrowie

Efekty pływania dostrzec można nie tylko na zewnątrz. Wiele dobrego podczas tej aktywności fizycznej dzieje się także wewnątrz organizmu. Niektórzy nawet twierdzą, że sport ten cofa zegar biologiczny! Dlaczego warto pływać? Systematyczny trening w wodzie:

 • zwiększa objętość płuc,
 • uczy poprawnego oddychania,
 • polepsza zwinność i elastyczność,
 • eliminuje bóle pleców,
 • poprawia ruchomość stawów,
 • wzmacnia kości,
 • poprawia krążenie,
 • obniża poziom złego cholesterolu (LDL),
 • wzmacnia serce.

Relaks i trening w jednym

Pływanie może też bardzo pozytywnie wpłynąć na psychikę. Według specjalistów dobrze też oddziałuje na sen. Pomaga się odstresować i oderwać od codziennych problemów. Można nawet powiedzieć, że przypomina nieco ćwiczenie jogi, bowiem ruch i wysiłek połączone są z odpowiednim, głębokim oddychaniem. Oczywiście podczas pływania, podobnie jak w przypadku innych sportów, wydzielane są endorfiny, które poprawiają samopoczucie i wywołują zadowolenie z siebie.

Jak często pływać?

Aby móc zauważyć efekty, należy pływać minimum 3 razy w tygodniu. Najlepiej, jeśli wysiłek trwa około 40 minut. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które chcą schudnąć, bowiem spalanie tłuszczu rozpoczyna się dopiero po 20 minutach intensywnego treningu. Oczywiście osoby początkujące mogą rozpocząć od 30-minutowego wysiłku, np. 2 razy w tygodniu. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. W przypadku nauki pływania poleca się wybierać te dni i godziny w ciągu tygodnia, kiedy ludzi na pływalni jest jak najmniej.

Co zabrać ze sobą na basen?

Każdy pływak, początkujący czy zaawansowany, powinien posiadać odpowiednie wyposażenie. To ono pozwoli czerpać z pływania jedynie przyjemność. Czego nie może zabraknąć w ekwipunku miłośnika basenowych kąpieli?

 1. Strój do pływania – to podstawowy element garderoby pływaka. W basenie przede wszystkim sprawdzą się bardziej obcisłe stroje, które będą dobrze leżeć nawet przy intensywnym treningu i skokach do wody. Panowie powinni zdecydować się na przylegające slipy lub ewentualnie spodenki kąpielowe, natomiast paniom poleca się strój jednoczęściowy.
 2. Czepek – nie we wszystkich pływalniach jest obowiązkowy, ale warto go posiadać. Pływanie z czepkiem chroni włosy przed szkodliwym działaniem chloru czy uszy przed infekcjami. Do wyboru są dziś czepki poliestrowe, lateksowe, neoprenowe, silikonowe czy z lycry. Do najbardziej popularnych zaliczyć można modele silikonowe, wytrzymałe i łatwe w zakładaniu i ściąganiu.
 3. Klapki – na basen nie można też udać się bez klapek. Co daje ich noszenie? Nie tylko chronią przed poślizgnięciem, ale też przed infekcjami, np. grzybicą. Na basen przydadzą się klapki dopasowane, wygodne, lekkie, ale i estetyczne.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.