Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Wakeboard - co to jest? W co się zaopatrzyć?

Jaki sprzęt jest potrzebny do jego uprawiania oraz gdzie możemy spróbować swoich sił, by zobaczyć czy nam się spodoba.

Co to jest wakeboard?

Jest to sport wodny polegający na tym, że człowiek zakłada na nogi specjalną deskę, a w dłoniach trzyma linę, która jest ciągnięta najczęściej przez motorówkę (albo przez specjalny wyciąg). Dzięki temu suniemy się po wodzie gładko i płynnie, pokonując spore odległości (oczywiście, jeśli mamy już na tyle wprawy, by utrzymać się na powierzchni przy większej prędkości). Bardziej zaawansowani hobbyści mogą także próbować wykonywać w trakcie różne triki – szczególnie, gdy łódź robi większe fale. Jeżeli zaś chodzi o wyciągi, to często na trasie przejazdu umieszcza się różne przeszkody, które pokonuje sportowiec.

Wakeboard jest tak naprawdę połączeniem trzech innych sportów: surfingu, nart wodnych oraz snowboardingu. Należy dodać, że motorówki, które używane są podczas wakeboardu, są specjalnie do tego przystosowane, by zachowywać odpowiedni balans oraz tworzyć efektowne fale.

Jaką deskę wakeboardową wybrać?

Najważniejszym elementem naszej zabawy będzie deska wakeboardowa. Jaką wybrać? Taką, która będzie odpowiadać naszemu zapotrzebowaniu. Przede wszystkim zastanówmy się, co chcemy robić na desce - czy będzie to jazda za motorówką (wtedy potrzebujemy szerszej deski), czy na wyciągu (wówczas deska może być węższa). Drugą sprawą jest nasza waga, bowiem to od niej zależy długość deski - im jesteśmy ciężsi, tym dłuższą powinniśmy zakupić. Jest to o tyle istotne, że jeśli źle dobierzemy długość, będziemy tonąć. Na szczęście większość producentów podaje na stronach internetowych przeliczniki, więc warto się zważyć przed zakupem.

W jaki sprzęt należy się zaopatrzyć?

Chodzi tu głównie o nasze bezpieczeństwo. Przede wszystkim na głowę powinniśmy założyć kask, który uchroni nas przed uderzeniami w wodę czy przeszkody, jakie napotkamy po drodze. Ktoś pomyśli, że przecież upadek w wodę nie boli – niestety, przy zwiększonej prędkości uderzenie ciała o taflę może mieć katastrofalne skutki, jeżeli nie jesteśmy odpowiednio zabezpieczeni. Kask powinien być wykonany z wytrzymałego materiału, jednak nie może być on zbyt ciężki (żeby nie ciągnął nas na dno w razie wypadku). Warto również, by posiadał ochronę na uszy, która przyda się przy wpadaniu do wody.

Drugim sprzętem, bez którego nie powinniśmy wchodzić na deskę wakeboardową, jest specjalna kamizelka, która pełni funkcję wypornościową. Wiadomo, że jak wpadniemy do wody, to nogi mamy zblokowane przez deskę, której powierzchnia może powodować, że będzie ona wyparta przez wodę. Przez to rider może znaleźć się w sytuacji, w której nie będzie mógł utrzymać głowy nad powierzchnią wody. Zagrożenie jest realne, więc dobrze jest zaopatrzyć się w kamizelkę, by zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa.

Jak spróbować wakeboardingu?

Choć mówi się, że to jeden z łatwiejszych sportów wodnych, to jego opanowanie wcale nie jest takie proste. Najlepiej jest zacząć pod okiem doświadczonego instruktora, który nam opowie co nieco o technice oraz pokaże sztuczki, dzięki którym zbyt szybko nie wpadniemy do wody.

Wakeboardingu możemy popróbować na polskich jeziorach oraz w miejscach zwanych wakeparkami. Znajdziemy je w takich miejscowościach jak: Kraków, Stęszew koło Poznania, Warszawa, Łomianki czy Częstochowa. Tam również będziemy mogli wypożyczyć sprzęt oraz spróbować swoich sił pod okiem profesjonalistów. Warto wcześniej również sprawdzić czy w twojej okolicy nie otworzył się jakiś wakepark i jakie są w nim zamontowane wyciągi. Jednym z najbardziej popularnych jest Sesitec System 2.0, dzięki któremu można kontrolować siłę i dostosowywać ją do umiejętności danej osoby. W niektórych miejscach ustawione są także przeszkody, by ci, którzy już pojęli jazdę na wodzie, mogli spróbować swoich sił w różnych akrobacjach.

Koszt takiej zabawy jest bardzo zróżnicowany. Po pierwsze, jeżeli na początek bierzemy lekcję, to będzie ona kosztować więcej niż sam przejazd. Często cena zależy od ilości minut, przez jakie będziemy korzystać z wyciągu. Ceny bez instruktora zaczynają się od 20-30 złotych za godzinę, do nawet 150-200 jeżeli chcemy się uczyć pod okiem doświadczonego ridera. Dużo zależy także od dnia i godziny - przejazdy do południa są tańsze, niż te popołudniu. Analogicznie cena wzrasta w weekendy. Trzeba pamiętać o doliczeniu pieniędzy za wypożyczenie sprzętu.

Dobrym sposobem na skorzystanie z niższej ceny są różnego rodzaju rabaty czy karty podarunkowe, które można zakupić osobie, o której wiemy, że marzy o rozpoczęciu swojej przygody z wakeboardem lub ogólnie jakimś sportem podnoszącym poziom adrenaliny

Wakeboard to ciekawy sport, który z roku na rok przyciąga coraz więcej zainteresowanych. Minusem może być krótki okres czasu (wiosna, lato) kiedy możemy w Polsce skorzystać z tego rodzaju rozrywki. Trzeba się więc szybko decydować, by kolejny sezon spędzić na desce wodnej.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.