Udostępnij
Skomentuj

Płetwy do pływania - jakie wybrać? Które będą najlepsze?

Płetwy to akcesoria sportowe, które wspomogą kształtowanie sylwetki i uczynią treningi bardziej efektywnymi.

Płetwy do pływania mogą mieć szereg zalet. Chociaż pływanie w płetwach dla niektórych jest problematyczne, istnieją też tacy, którzy wręcz nie wyobrażają sobie bez nich treningu. Wbrew pozorom przydają się one nie tylko podczas nurkowania, ale i pływania rekreacyjnego. Coraz częściej też używa się ich na najzwyklejszych basenach i kąpieliskach. Jak je jednak wybrać?

Płetwy – po co ich używać?

Płetwy stanowią przedłużenie nóg. Po co jednak ich używać? Powodów jest naprawdę wiele. Płetwy pozwalają przede wszystkim wzmocnić efektywność treningu pływackiego. Jeżeli więc zależy nam na wyszczupleniu sylwetki oraz wzmocnieniu poszczególnych partii ciała, w tym zwłaszcza ramion i nóg, warto po nie sięgnąć. Co więcej, płetwy pozwalają na wykonywanie różnorodnych ćwiczeń pływackich. Nie ma więc mowy o nudzie podczas treningu. Wpływają również na prawidłową technikę pracy nóg, dzięki czemu nawet po ich ściągnięciu pływamy efektywniej. Płetwy są również jednym z najważniejszych elementów ekwipunku każdego nurka. Bez nich nie może on wykonywać swojej pracy i hobby.

Polecane płetwy do pływania

Pływanie w płetwach – co daje?

Pływanie w płetwach cieszy się dużą popularnością, a to za sprawą zalet, które za sobą niesie. Wśród najważniejszych wymienić można:

 • zwiększenie szybkości pływania,
 • odciążenie mięśni,
 • łatwiejsze poruszanie się w wodzie,
 • zwiększenie zwrotności i ułatwienie wykonywania manewrów w wodzie.

Jakie są rodzaje płetw?

Płetwy do pływania to akcesoria charakteryzujące się dużym zróżnicowaniem. Tak szeroki wybór z jednej strony sprawia, że na pewno znajdziemy rozwiązania, które będą nam w stu procentach odpowiadać. Z drugiej zaś utrudnia podjęcie właściwej decyzji. Podpowiadamy więc, jak dobrać płetwy, biorąc pod uwagę ich rodzaj.

Klasyfikując płetwy pływackie w oparciu o ich budowę, sposób zakładania i przeznaczenie, wyróżnić możemy:

 • płetwy kaloszowe – zakłada się je bezpośrednio na gołą stopę. Przy ich doborze warto zadbać o idealne przyleganie do stopy. Zapobiega to wlewaniu się wody do ich wnętrza, co mogłoby skutkować zsuwaniem się płetw. Płetwy kaloszowe stosuje się do pływania w zamkniętych zbiornikach. To idealne płetwy do pływania na basenie,
 • płetwy paskowe – to to płetwy przeznaczone do nurkowania oraz pływania w morzu. Nie zakłada się ich na stopę, ale na buty do nurkowania. Zanim więc kupimy płetwy, powinniśmy wybrać odpowiednie obuwie dla nurków.

Płetwy możemy podzielić, uwzględniając także parametr twardości. Wówczas do wyboru mamy kilka możliwości:

 • płetwy twarde – dedykowane osobom, które dobrze pływają. Przyspieszają pływanie, ale wymagają silnej pracy mięśni nóg. U osób początkujących mogą powodować zakwasy i utrudniać pływanie.

ZALETY

 • Przyspieszają pływanie.
 • Wymuszają mocną pracę mięśni nóg, rzeźbią łydki i wzmacniają je.

WADY

 • Wymagają silnej pracy mięśni nóg.
 • Są polecane głównie dobrze zbudowanym mężczyznom.
 • Mogą być przyczyną skurczy.
 • płetwy miękkie – ich stosowanie poleca się początkującym oraz osobom, które szukają sposobu na uzyskanie większej zwrotności podczas pływania.

ZALETY

 • Nie wymuszają tak silnej pracy mięśni nóg.
 • Ułatwiają pływanie i manewry.
 • Nadają się dla początkującyhc.
 • Odpowiednie dla kobiet, mężczyzn i dzieci.

WADY

 • Zbyt miękkie mogą utrudniać pływanie.
 • Nie przyspieszają pływania tak, jak płetwy twarde.
 • płetwy średnio-twarde – łączą w sobie zalety płetw miękkich i twardych. Są odpowiednie dla średniozaawansowanych pływaków.

Biorąc pod uwagę długość płetw, wyróżnić można:

 • płetwy krótkie – nie komplikują pływania, a wręcz przeciwnie. Są dedykowane osobom pływającym od czasu do czasu (szczególnie krótkie płetwy o elastycznej, miękkiej konstrukcji). Taki rodzaj płetw dodaje użytkownikowi napędu,
 • płetwy długie – dobre dla osób doświadczonych. Płetwy o długim piórze wymagają stosowania innej techniki pływania (noga powinna wykonywać znacznie szersze ruchy – od biodra), przez co angażują całe ciało i wpływają na znacznie więcej partii mięśni. Dłuższe płetwy są polecane osobom, które dobrze i często pływają i które chcą wzmocnić całe ciało.

To, na jaką opcję ostatecznie się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od naszego doświadczenia w pływaniu z płetwami. Im jest ono większe, tym na bardziej profesjonalne rozwiązania możemy się zdecydować. Pod uwagę należy wziąć także indywidualne upodobania. Wówczas na pewno wybierzemy odpowiedni model.

Jeżeli zależy nam przede wszystkim na wzmocnieniu efektywności treningu pływackiego na basenie, warto sięgnąć po płetwy treningowe. Nie wymagają one użycia buta nurkowego, dobrze przylegają do stopy i gwarantują szybsze pływanie. Gdy zaś zamierzamy pływać długie dystanse na otwartych wodach, lepszym wyborem będą miękkie płetwy ze średnim piórem. Nie męczą one bowiem zanadto stawów skokowych.

Jakie płetwy dla dzieci?

Na rynku dostępne są również modele płetw dedykowane dzieciom. Podobnie jak te dla dorosłych, w zależności od sposobu zakładania występują w dwóch wariantach – na gołą stopę i na nurkowe obuwie. Można je więc z łatwością dopasować do preferencji dziecka oraz rodzaju akwenu, w którym będą wykorzystywane.

Co ważne, dobrej jakości płetwy dla dzieci będą wyposażone w możliwość regulacji, co pozwala bez trudu dopasować je do rozmiaru stopy dziecka. Dzięki takiej konstrukcji płetwy mogą być użytkowane przez kilka sezonów. „Rosną” bowiem wraz z dzieckiem, dopasowując się do zmian wielkości jego stopy. To niezwykle praktyczne rozwiązanie.

Żeby płetwy dziecięce zdały egzamin, muszą wykazywać określone właściwości. Powinny być przede wszystkim elastyczne, dzięki czemu poruszanie nimi nie będzie nastręczało dziecku trudności. Szczególnie dobrze sprawdzają się krótkie płetwy miękkie. Nie wymagają one bowiem użycia dużej siły i pozwalają na robienie długich wymachów nogami.

Warto również zadbać o to, by płetwy dziecięce były wyposażone w odpowiednio wyprofilowane dysze. Im będzie ich więcej, tym łatwiej dziecko będzie poruszać się w wodzie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie płetw?

Odpowiedni rodzaj to nie jedyny czynnik, który warto wziąć pod uwagę wybierając płetwy. Równie ważna jest ich budowa. Za najważniejsze elementy sprzętu uznaje się pióro oraz zapięcie. To drugie może występować w dwóch wariantach: klamry bądź zatrzasku. To, na co zdecyduje się użytkownik, zależy głównie od jego preferencji. Ważnej jest natomiast to, by zapięcie było solidne. Nikt przecież nie chce, by płetwa zsunęła mu się z nogi w trakcie pływania lub nurkowania.

Pod uwagę warto wziąć także renomę producenta. Marki, które cieszą się sporym uznaniem na rynku, zazwyczaj mają w swej ofercie lepsze jakościowo rozwiązania, co zazwyczaj wiąże się także z ich wyższą ceną.

Jak pływać z płetwami?

Wbrew pozorom technika pływania z płetwami nie różni się znacząco od tej bez nich. Konieczne jest jednak wykonywanie obszerniejszych wymachów nóg. Sam ruch nogą jest zaś płynniejszy. Istotną kwestią jest również trzymanie prostej linii ciała. Ważna jest także odpowiednia stabilizacja ciała w wodzie.

Oferta rynkowa płetw do pływania i nurkowania jest niezwykle zróżnicowana. Wybierając optymalne rozwiązanie, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego rodzaj, dostosowując go do akwenu oraz doświadczenia pływackiego użytkownika. Pod uwagę warto również wziąć indywidualne preferencje. Wówczas na pewno kupimy odpowiedni model.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.