Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać stanik sportowy? Który biustonosz będzie najlepszy?

Jak wybrać dobry stanik sportowy? Na co zwrócić uwagę i czy to aby na pewno konieczny wydatek?

Stanik sportowy – jak każdy biustonosz, stanik sportowy ma również za zadanie podtrzymywanie i ochronę biustu, ale z tą różnicą, że biustonosz sportowy wykonuje te działania o wiele lepiej niż klasyczne staniki. Dzięki odpowiedniej konstrukcji i wzmocnieniom, stanik sportowy skutecznie utrzymuje biust w miejscu (zapobiega jego nadmiernym ruchom, które powodują dyskomfort podczas biegania, skakania i wykonywania innych ćwiczeń).

 • Stanik sportowy jest niezbędnym elementem damskiego stroju sportowego. Nie ma tu znaczenia dyscyplina sportowa, jaką uprawiamy – każdy sport to ruch, a ruch powoduje, że biust przemieszcza się i porusza, co może powodować dyskomfort, a nawet ból i urazy.
 • Dobrze wybrany stanik sportowy usztywnia piersi i zapobiega ich nadmiernemu poruszaniu się. Jest w tym o wiele skuteczniejszy niż klasyczne biustonosze.
 • Bardziej zabudowane modele staników sportowych można użytkować samodzielnie (bez koszulki) – na przykład latem podczas biegania albo całorocznie na siłowni.

Popularne staniki sportowe

Jak nosić i użytkować stanik sportowy?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy stanik sportowy zakłada się na zwykły stanik oraz nad tym, czy jego stosowanie jest w ogóle zdrowe. Postarajmy się rozwiać te i inne wątpliwości.

 • Czy stanik sportowy jest zdrowy? Niezdrowe jest uprawianie sportu bez takiego stanika i to nawet wówczas, gdy nie mamy do czynienia z bardzo dużym biustem. Energiczne ruchy powodują, że piersi poruszają się, a tym samym napinają i naciągają skórę. Efektem długotrwałych ćwiczeń bez sportowego biustonosza może być szybsze wiotczenie skóry na biuście.
 • Czy stanik sportowy zakłada się na zwykły biustonosz? Tę wątpliwość można wytłumaczyć faktem, że niektóre biustonosze sportowe są dość lekkie i prześwitujące, a w przypadku innych wydaje się, jakby osoba, która go nosi miała pod spodem jeszcze dodatkowy biustonosz push-up. Tymczasem te różnice wynikają z faktu, że biustonosze sportowe są dostępne w wielu wariantach (miękkie, z usztywnieniem, z fiszbinami, push-up). Biustonosza sportowego nie zakłada się na zwykły stanik ani pod spód zwykłego stanika.
 • Jak nosić stanik sportowy? Możliwości jest wiele, ale należy zacząć od tego, że stanik sportowy zakłada się bezpośrednio na ciało. Na wierzch można założyć koszulkę lub bluzę, ale niektóre osoby z tego rezygnują. Jeśli chcemy traktować stanik sportowy, jak koszulkę do ćwiczeń, to warto wybrać nieco bardziej zabudowany model, który nie będzie prześwitywał.
 • Jak prać stanik sportowy? Dokładną instrukcję można znaleźć na metce od producenta, ale odzież sportową najczęściej można prać w pralce (na trybie sport lub delikatnym) lub ręcznie.

Jak dobrać stanik sportowy?

Wybór dobrego biustonosza sportowego to nie lada wyzwanie, bo w tym wypadku liczy się nie tylko odpowiedni fason czy kolor, ale również dobry wybór rozmiaru i typu stanika, a możliwości jest wiele:

 • Stanik sportowy kompresyjny – nie posiada wyraźnie oddzielonych miseczek. Piersi znajdują się w jednej, wspólnej części stanika i są dociskane i podtrzymywane przy ciele. Biustonosze tego typu można polecić kobietom o mniejszym i średnim biuście (miseczki A oraz B).
 • Stanik sportowy z oddzielonymi miseczkami – można uznać go za nieco wygodniejszy od modeli kompresyjnych i za bardziej anatomiczny. Obie piersi są w tym wypadku podtrzymywane osobno, a więc układają się bardziej naturalnie. To opcja dedykowana kobietom o dowolnym rozmiarze biustu (zarówno miseczki A, B, jak również C, D i większe).
 • Stanik sportowy z wysokim wsparciem – najczęściej jest to biustonosz z oddzielonymi miseczkami oraz lekkim usztywnieniem. Zapewnia bardzo solidne podparcie i unieruchomienie biustu. Jest polecany do szczególnie dynamicznych sportów (skoków, biegów, gry w siatkówkę).
 • Stanik sportowy push-up – to rozwiązanie w sam raz na siłownię, do klubu fitness i wszędzie tam, gdzie chcemy nie tylko doskonale się czuć, ale też dobrze wyglądać. Biustonosz tego typu nie tylko podtrzymuje i ochrania biust, ale również go unosi i optycznie powiększa.
 • Stanik sportowy bez ramiączek – zdecydowanie mniej komfortowy od modelu z ramiączkami, paskami i regulacją. Staniki tego typu można polecić raczej tylko i wyłącznie osobom o mniejszej miseczce (A lub B).

Jaki typ biustonosza do jakiego biustu?

Wybór biustonosza sportowego warto zacząć od tego, na jaki biust będzie się nadawał. Po czym poznać, że wybrany model stanika sprawdzi się w przypadku mniejszego lub większego biustu? Warto czytać opisy producentów, z których wynika, do jakich rodzajów aktywności jest dostosowany biustonosz i kierować się także poniższymi kryteriami.

Jaki stanik sportowy dla dużego biustu?

Unieruchomienie i dobre podparcie większego biustu podczas ćwiczeń to nie lada wyzwanie. Tej roli nie warto powierzać najprostszym, miękkim biustonoszom sportowym, które nie posiadają odpowiednio wzmocnionej konstrukcji. Na większy biust można polecić:

 • Staniki sportowe z wysokim wsparciem – lepiej usztywniane, zabudowane i odpowiednie nawet dla dużego biustu.
 • Staniki sportowe z fiszbinami i oddzielonymi miseczkami – odpowiednie dla średniego i dużego biustu.

Jaki biustonosz sportowy dla małego biustu?

W tym wypadku wybór może wydawać się łatwiejszy, ale to nie oznacza, że mniejszy biust nie potrzebuje dobrego podparcia. Są jednak rodzaje staników sportowych, które sprawdzą się przy małym biuście, a przy większym są niewskazane:

 • Stanik sportowy bez ramiączek – słabiej podtrzymuje biust, ale przy miseczce A lub B da sobie radę (to zależy również od rodzaju wykonywanej aktywności).
 • Stanik sportowy miękki (bawełniany) – bez żadnych usztywnień, lekki i przewiewny. Zupełnie nie sprawdzi się przy dużym biuście, ale na miseczkę A lub B będzie pasować.

W przypadku mniejszych piersi można bez obaw sięgnąć po staniki sportowe usztywniane, stanik sportowy zapinany z przodu, z paskami, z fiszbinami czy kompresyjne.

Jaki stanik sportowy na siłownię, a jaki do jazdy na rowerze lub do pływania?

Wybór biustonosza sportowego warto uzależnić od rodzaju aktywności, jaka będzie w nim uprawiana. Im bardziej intensywny sport i związane z tym ruchy biustu, tym mocniej usztywniany powinien być biustonosz. Do pływania należy kupić specjalny stanik sportowy pływacki, a do klubu fitness można wybrać lżejszy biustonosz kompresyjny.

Jaki rozmiar biustonosza?

Najważniejszą kwestią jest wybór stanika sportowego o odpowiednim rozmiarze. W sklepach są dostępne staniki sportowe dla dzieci (mniejsze rozmiary miseczki i obwodu pod biustem) oraz staniki dla kobiet i staniki sportowe dla kobiet w ciąży i mam karmiących (większe miseczki, możliwość łatwego odsłonięcia piersi na czas karmienia).

Jak zmierzyć stanik sportowy?

Kluczowe jest wykonanie dwóch pomiarów – obwodu pod biustem oraz w biuście. To wydaje się bardzo łatwe, ale statystyki wskazują na to, że wiele kobiet nosi źle dopasowane biustonosze. Choć we wspomnianych statystykach mowa o modelach klasycznych, to te same błędy są powielane przy wyborze biustonosza sportowego. Najczęściej użytkowniczki sięgają po biustonosze o za małej miseczce i za dużym obwodzie pod biustem, a to prowadzi do nadmiernego obciążania kręgosłupa i gorszego wyglądu piersi.

 • Obwód pod biustem należy zmierzyć ciasno. Biustonosze sportowe są elastyczne i dopasują się o te kilka milimetrów do ciała. Część dolna stanika sportowego powinna bardzo dobrze przylegać do skóry – to na niej powinien opierać się ciężar biustu, a nie na ramiączkach.
 • Obwód w biuście należy zmierzyć bezpośrednio na ciele (bez ubrania) na lekkim wdechu. Biustonosz nie może za mocno uciskać piersi, ale powinien je doskonale obejmować i utrzymywać na miejscu.

Wybór konkretnego rozmiaru biustonosza sportowego może się różnić w zależności od tabeli rozmiarów producenta – warto upewnić się przed zakupem, jakimi wymiarami charakteryzują się konkretne rozmiary staników. Najlepiej wybrać stanik znanej marki (Nike, Adidas, 4F), które przykładają ogromną wagę do detali, dobrego wykończenia szwów i utrzymywania wskazanych wymiarów.

Stanik sportowy czy zwykły?

Wybór pomiędzy zwykłym biustonoszem i modelem sportowym powinien być oczywisty. Na co dzień (do pracy, na spacer czy po domu) najlepiej sięgnąć po biustonosz klasyczny, ale do jakichkolwiek aktywności sportowych najlepiej wybrać biustonosz sportowy.

Dobrze dobrany stanik sportowy zapewni optymalne podparcie i ochronę biustu. Zapewni użytkowniczkom komfort podczas ćwiczeń i sprawi, że nawet duży biust nie będzie dużym obciążeniem podczas podskoków, biegania czy gry w piłkę ręczną. Do treningów często kupujemy spodnie sportowe damskie, ale zapominamy o wyborze odpowiedniego stanika.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.