Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać kajak? Który będzie najlepszy?

Kajak wybrany dokładnie do potrzeb zapewni bezpieczny wypoczynek. Jak wybrać najlepszy?

Pierwszą decyzją, od której uzależniony jest cały proces decyzyjny to wybór ile osób będzie jednocześnie płynąć. Wtedy dopiero można szczegółowo rozpatrzyć kwestię jaki kajak dwuosobowy, jednoosobowy, trzyosobowy itd. jest potrzebny. Później należy określić gdzie kajak będzie wykorzystywany, to zaś ma wpływ m.in. na to jaka długość kajaka jest potrzebna.

Popularne kajaki

Czy będzie to rwąca, górska rzeka, spokojne jezioro, a może morze? Niestety nie ma kajaka uniwersalnego, który tak samo dobrze sprawdzi się podczas spływu rwącym tatrzańskim potokiem czy leniwie płynącą rzeką na mazurach. Niemniej można zakupić kajak, który będzie w podobnym stopniu przydatny na dużym jeziorze, morzu i szerokiej rzece, albo na spływach górskich, i tzw. zwałkach, czyli rzekach z naturalnymi utrudnieniami.

Jaki kajak na rzekę?

Rzeka to bardzo ogólne określenie, bo są wąskie, kręte i szybkie trasy, a także bardzo szerokie i ze słabym nurtem, gdzie bez wiosłowania prawie stoi się w miejscu.

Jaki kajak na wąskie i rwące potoki

Takie wody, potocznie zwane „white water” to w większości szybkie i wąskie rzeki górskie. Kajak wykorzystywany w takich warunkach powinien być przede wszystkim zwrotny. Dlatego jest to stosunkowo wąska konstrukcja o długości do 3 m. Przeważnie jednoosobowa bez miejsca na bagaż. Ważne jest dobranie wyporności do wagi, bez zapasu, ze względu na konieczność wykonywania szybkich skrętów, omijania przeszkód, także tych które znajdą się pod łódką. Warto zwrócić uwagę na bananowaty kształt utrudniający zatopienie i ułatwiający pokonywanie szybkich wodospadów. Najlepiej aby kajak był wykonany z polietylenu, który jest co prawda cięższy od laminatu, ale zdecydowanie wytrzymalszy.

Rzeki zwałkowe to takie, które posiadają dużo naturalnych przeszkód jak różne mielizny, trawy, korzenie. Spotyka się również przeszkody, pod którymi należy przepłynąć. Zasadniczo do takiego pływania nadaję się kajak górski. Ważne jest aby miał zadarty dziób, płaskie dno i niskie zanurzenie.

Jaki kajak na spokojne rzeki?

Na krótkie, jednodniowe, rekreacyjne spływy nada się każdy rodzaj kajaka, nawet pneumatyczny. Jeśli jednak planowany jest dłuższy pobyt na wodzie, warto zainwestować w dłuższy kajak turystyczny, powyżej 4 m, ewentualnie wyposażony w ster. Taka długość sprawia, że stawia on niski opór wodzie, jest stabilny i ma dużo miejsca na bagaż.

Jaki kajak na jezioro?

Idealnie sprawdzi się tutaj długi, nawet powyżej 4 m kajak turystyczny. Niemniej większość jezior jest na tyle mało wymagającym środowiskiem, że praktycznie każdy rodzaj kajaka dobrze sobie tutaj poradzi. Zarówno ten krótki, typowo górski jak i długi morski ze sterem. Jeśli zastosowanie ma być typowo rekreacyjne, kilka razy w roku to dobrym wyborem będzie kajak pneumatyczny, innymi słowy pompowany. Zajmuje mało miejsca, jest łatwy w przewożeniu. Posiada jednak wiele wad m.in. bardzo łatwo go uszkodzić, jest niestabilny, w szczególności na wietrze. Niemniej nie są one istotne dla osoby pływającej bardzo rzadko i tylko podczas ładnej pogody.

Jaki kajak na morze

Przede wszystkim powinien być to kajak długi, przynajmniej 4 metrowy, a najlepiej powyżej 5 metrów. Taka długość zapewnia stabilność i ułatwia pokonywanie fal. Dobrze, aby był wyposażony w wiele różnych kieszonek i miejsce na duży bagaż oraz dodatkowe olinowanie. Łódki przeznaczone na morze bardzo często posiadają ster. Jest on potrzebny przy tych bardzo długich, które są niesamowicie stabilnie, a co się z tym wiążę także trudne w sterowaniu.

Wybór dla rodziny, czyli kajak czy kanadyjka

Można by również zadać pytanie kajak czy kanu, ponieważ jest to synonim kanadyjki. Nazwa pochodzi od canoe, czyli łodzi Indian północnoamerykańskich. Nie posiada ona pokładu, a w tradycyjnej wersji wiosłuje się klęcząc. Współczesne, popularne odmiany posiadają ławki i pozwalają na podróż nawet 6 osób. Co ważne, konstrukcja kanadyjki pozwala na siedzenie w dwójkach, co przy tej samej długości jak zwykły kajak pozwala zabrać dwa razy więcej osób.

Kajak czy ponton?

Powyższy dylemat jest nierzadko spotykany. Ponton jest przeznaczony przede wszystkim dla większej ilości osób i nie pozwala na osiąganie takich prędkości jak kajak. Co zatem wybrać? Jeśli chce się pływać szybko to lepszym wyborem będzie kajak, a jeżeli dla kogoś najważniejsze jest doborowe towarzystwo to lepszy będzie ponton. Jeśli kajak będzie pneumatyczny to zajmować będzie tyle samo miejsca co pompowany ponton.

Inne rodzaje kajaków

Można znaleźć pewne specyficzne, rzadko spotykane rozwiązania, które często bywają przydatne w określonych warunkach.

Kajak z silnikiem

W zasadzie nie produkuje się kajaków z silnikiem, niemniej bardzo wiele ma możliwość rozbudowania o ten element. Jest on przydatny przy dłuższych wyprawach oraz tych, które są prowadzone pod prąd.

Kajak z żaglem

Tak jak wyżej, praktycznie nie spotykane w produkcji masowej. Można samemu wykonać takowy, lub kupić żagiel, który rozszerza funkcjonalność standardowych kajaków. Te „żaglówki” są stosowane przede wszystkim na otwartych akwenach gdy wiatr jest sprzyjający. Pozwalają poczuć przyjemność z wykorzystania energii wiatrowej.

Jaka długość wiosła kajakowego

Ostatnia sprawa, czyli wybór odpowiedniego wiosła. Wiosło powinno mieć taką długość, aby kajakarz mógł stojące wiosło objąć palcami. Jeśli kajak, w który będzie ta osoba pływać jest szeroki, to wtedy naturalnie trzeba wziąć na to poprawkę. Ponadto ważna jest jego wytrzymałość. Nie warto kupować tanich wioseł, które zgodnie z zasadą Murphy’ego, ulegną uszkodzeniu w najmniej oczekiwanym momencie. Ważne jest jednak, aby wiosło było jednocześnie bardzo wytrzymałe i lekkie.

Jak ubrać się na kajak?

Gdy już podejmie się decyzję dotyczącą rodzaju kajaka, należy podjąć kolejną, niemniej ważną dotyczącą ubioru.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Dla wielu osób kamizelka asekuracyjne to przesadna ostrożność. Niestety doświadczenie pokazuje, że nawet dobrzy pływacy po nagłej, niespodziewanej wywrotce do bardzo zimnej wody mają problemy z utrzymaniem się na powierzchni. Dlatego warto jest, aby każdy uczestnik spływu, niezależnie od doświadczenia pływackiego i wieku, posiadał odpowiednią kamizelkę. Nikt nie poddaje w wątpliwość potrzebę wyposażania dzieci w takie produkty, dlaczego więc niektórzy dorośli bronią się przed takimi rozwiązaniami? Kamizelkę asekuracyjną najlepiej potraktować jak pasy bezpieczeństwa w samochodzie — rzadko jest okazja sprawdzić ich przydatność, jednak gdy takowa się nadarzy lepiej jest je mieć zapięte.

Jaka kamizelka na kajak?

Kamizelka wykorzystywana w kajakarstwie powinna przede wszystkim zapewniać swobodę ruchów. Warto zatem sprawdzić kilka modeli i wybrać najbardziej komfortowy.

Co ubrać w lecie na kajak?

Większość spływów odbywa się latem na pełnym słońcu. Wiele osób z tego względu decyduje się na założenie tylko spodenek, w ekstremalnych przypadkach kąpielówek. Jeśli będzie to jedyny strój, to nie można zapominać o nasmarowaniu całego ciała kremem z filtrem UV. Niemniej zdecydowanie lepszym wyborem będzie założenie przewiewnego stroju składającego się z długich spodni i koszuli, również z długim rękawem. Wtedy skóra będzie na pewno chroniona przed promieniowaniem słonecznym — krem podczas spływu może się zmyć, wystawiając fragmenty skóry na pełne słońce. Jeśli chodzi o materiał to najlepsze będą sztuczne włókna, które szybko schną i przepuszczają pot. Wśród włókien naturalnych najlepsze będą ubrania lniane, które są przewiewne, chronią skórę i stosunkowo szybko schną. Złym pomysłem jest wybór bawełny, dżinsu itp., które są ciężkie po zamoczeniu, a wysychanie zajmuje długi czas.

Jeśli pływanie kajakiem jest jednym z głównych hobby i każdego dnia w pracy marzy się o kolejnym spływie, to wtedy warto zainwestować w profesjonalne ubranie. W lecie najlepsze są termoaktywne koszulki z długim rękawem i spodenki, również z takiego materiału. Ponadto warto mieć w zapasie nieprzemakalny i przewiewny komplet, tj. kurtka i spodnie. Najlepszym materiałem na taki zestaw będzie coś z membraną jak np. gore-tex.

Niezależnie od reszty stroju, bardzo ważne jest nakrycie głowy. Na wodzie ciężko o cień, a udar nie jest doświadczeniem należącym do przyjemnych. Ponadto istotne są okulary przeciwsłoneczne, koniecznie z filtrem UV. Dobrze, żeby były wyposażone w filtr polaryzacyjny, który eliminuje odbicia słońca np. od wody.

Zimna woda

Podczas dłuższych wypraw wodnych, szczególnie wiosną lub jesienią, mogą trafić się dni deszczowe i chłodne — w takich warunkach woda jest chłodniejsza niż na pełnym słońcu. Tak samo woda w górach, gdzie często organizuje się spływy, jest zwykle wręcz lodowata. Niejednokrotnie wywrotka w takich warunkach, gdy ma się na sobie zwykłe ubranie, kończy się szokiem termicznym. W takich sytuacjach najlepszym wyborem jest pianka.

Jaka pianka na kajak?

Przede wszystkim nie powinna krępować ruchów. Jeśli odczuwa się jakikolwiek dyskomfort podczas przymierzania i wykonywania „testowych” ruchów to bardzo prawdopodobnym jest, że w trakcie spływu będzie ona bardziej przeszkadzała niż pomagała.

Następną ważną kwestią jest odpowiedni dobór pianki do warunków panujących w trakcie spływu. Kostiumy projektowane z myślą o zimie są zdecydowanie cieplejsze, grubsze. Te przygotowane na miesiące letnie są natomiast cieńsze. Niemniej czasami, szczególnie podczas spływów górskich dobrze jest założyć piankę zimową, nawet w lecie. W takim terenie temperatura jest często niższa niż na nizinach, a hulający wiatr dodatkowo obniża tą odczuwalną. Woda również jest zdecydowanie zimniejsza w górskich potokach — wie o tym każdy, kto choć raz miał „przyjemność” doświadczyć wywrotki w górach.

Obuwie na kajak

Ostatnia kwestia, czyli to co mamy na stopach. Zdecydowanie złym wyborem są różnego rodzaju klapki, które przy pierwszym kontakcie z wodą odpłyną w swoją stronę. W lecie zdecydowanie lepsze są sandały albo specjalistyczne buty do pływania.

Kajakarstwo — jak zacząć?

Sprzęt już wybrany, można więc zaczynać uprawiać kajakarstwo w pełnym tego słowa znaczeniu. Jest to piękna przygoda, możliwość poznania nowych przyjaciół i przeżycia wielu niesamowitych chwil.

Kajakarstwo — jak pływać?

W kajakarstwie są cztery podstawowe umiejętności: wsiadanie, wysiadanie, wiosłowanie i omijanie przeszkód. Niektórzy dodają do tego jeszcze ratowanie tonącego kajakarza. Wiosłowanie zostanie opisane później. Wsiadać, wysiadać i przybijać do brzegu należy zawsze pod prąd. W kajaku dobrze jest siedzieć prosto, dbając w ten sposób o zdrowie pleców.

Ważne jest, aby ustalić pewną hierarchię w zespole — jedna osoba powinna być odpowiedzialna za zorganizowanie spływu i dowodzenie, można ją nazwać liderem.. Osoba siedząca z przodu ostrzega o przeszkodach, a ta z tyłu steruje kajakiem. Gdy jedna osoba płynie to wtedy wszystkie obowiązki naturalnie przechodzą na nią.

Kajakarstwo — jak wiosłować?

Technika wiosłowania i zgranie w zespole ma decydujący wpływ na to jaka prędkość kajaka zostanie osiągnięta. Wcześniej opisany lider powinien dyktować tempo, co pozwoli na pływanie z imponującą szybkością.

Technika wiosłowania polega po prostu na przełożeniu wiosła do przodu, tak aby ciągnąć nie tylko rękami, ale również mięśniami pleców. Należy skupić się na ciągnięciu łopatkami, ponieważ mięśnie pleców są o wiele silniejsze i wytrzymalsze niż mięśnie rąk. Sterowanie polega na ciągnięciu silniej w stronę, w którą chce się wykonać skręt. Można również wyłącznie wiosłować od strony, w którą chce się skręcić.

Omijanie przeszkód to zasadniczo jeden z najprostszych manewrów. Najlepiej jest tak sterować kajakiem, aby je po prostu wymijać. Gdy jednak nurt ściąga łódkę w stronę przeszkody, to należy wtedy obrócić kajak bokiem, a następnie odepchnąć się wiosłem od danego utrudnienia.

Kajakarstwo — najczęściej zadawane pytania

Czy kajaki są bezpieczne?

Rozważne korzystanie z kajaka, pływanie w kamizelce asekuracyjnej i posiadanie odpowiedniego przeszkolenia sprawiają, że ten sport jest całkowicie bezpieczne. Niebezpieczne mogą być natomiast spływy górskie, z dużą ilością zagrażających życiu skał i przeszkód.

Czy kajakarstwo jest legalne?

Zgodnie z polskim prawem wykorzystywanie wód śródlądowych do turystki kajakarskiej jest w legalne, podobnie jak pływanie po polskiej części morza bałtyckiego.

Czy kajak musi być zarejestrowany?

W przypadku tych o długościach nieprzekraczających 5 metrów nie ma takiego obowiązku. Powyżej tej długości prawo zmienia się z roku na rok. W takim wypadku najlepiej jest sprawdzić aktualny stan prawny.

Jaka pompka do kajaka pneumatycznego?

Jeśli ma się w pobliżu wodowania źródło energii elektrycznej (samochód, dom, pole kempingowe) to dobrym pomysłem jest zakup pompki elektrycznej. Jeśli nie ma źródła prądu, to wtedy najlepiej jest kupić pompkę nożną. Pompowanie kajaka albo pontonu pompką ręczną jest dosyć żmudnym zajęciem.

Czy kajaki są wywrotne?

Dużo zależy od wymiarów. Szersze i dłuższe są stabilniejsze i trudniejsze do przewrócenia. Są co prawda rozwiązania do wykonywania różnych akrobacji (eskimoski itp.), które są bardzo niestabilne, niemniej większość turystycznych rozwiązań jest bardzo trudna do wywrócenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.