Udostępnij
Skomentuj

Wkładki żelowe do butów – jak wybrać? Które najlepsze?

Jak dokonać wyboru wkładek żelowych? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Niezależnie od tego, czy wykorzystywane jest obuwie sportowe, robocze, codzienne czy też szpilki, warto zadbać o stworzenie komfortowych warunków, dzięki którym stopy nie będą narażone na przeciążenie czy też negatywny wpływ podłoża. Po całym dniu na nogach, stopy często puchną i bolą. Tego typu dolegliwości można zredukować poprzez zastosowanie odpowiednio dobranych wkładek do butów. Doskonale sprawdzają się one zarówno na co dzień, jak i podczas treningu czy też w pracy.

Polecane akcesoria do obuwia

Niezwykle cenione są zwłaszcza wkładki żelowe do butów. Występują na rynku w wielu odmianach, dlatego warto dokładnie je przeanalizować i zastanowić się, który model zapewni najlepszą ochronę.

Co dają wkładki żelowe do butów?

Przed przejściem do omawiania poszczególnych modeli wkładek i ich parametrów technicznych, warto wyjaśnić, jak wiele korzyści gwarantują wkładki żelowe. Co ważne, są one zalecane do każdego typu obuwia.

  • Stabilizacja – wkładki żelowe znacząco redukują ryzyko kontuzji, zwłaszcza podczas treningu. Wszystko dzięki skutecznej stabilizacji stopy. W tej kwestii bardzo dobrze sprawdzają się zarówno całe wkładki, jak i podpiętki.
  • Amortyzacja – podczas intensywnego treningu, a także poruszania się po nierówny podłożu, generowane są spore obciążenia, które mogą wpłynąć na kondycję stopy. Wkładki żelowe zmniejszają ich wpływ.
  • Odprowadzanie wilgoci – po całym dniu spędzonym w butach, stopy są zlane potem, co przekłada się na poważnym dyskomfort, nieprzyjemny zapach, a nawet na powstanie odparzeń i otarć skóry. Wkładki żelowe skutecznie odprowadzają wilgoć, dzięki czemu redukują ten efekt.
  • Dystrybucja nacisku – zastosowanie wkładki żelowej sprawia, że nacisk na podłoże jest równomierny, co pozwala zmniejszyć zmęczenie, a także obciążenie generowane na nogi, biodra, kręgosłup, a nawet kark.

Jak widać, wkładki żelowe mają spory wpływ na poprawienie efektywności i komfortu chodu czy też biegu. Dzięki nim, stopy męczą się w znacznie mniejszym stopniu, a codzienna praca czy też treningi mają mniejszy wpływ na organizm. Wszystko to sprawia, że warto się nimi zainteresować.

Jakie wkładki żelowe do butów?

Skoro wiadomo już, na jakie korzyści mogą liczyć osoby korzystające z wkładek żelowych, warto zastanowić się, nad ich prawidłowym doborem. Jak się bowiem okazuje, na rynku znaleźć można zarówno modele uniwersalne, jak i dedykowane konkretnym rodzajom obuwia lub aktywności. Wymieniane są między innymi:

  • wkładki żelowe do butów sportowych – wyróżniają się doskonałą amortyzacją i skutecznym „rozprowadzaniem” nacisku na całą stopę. Do tego należy dodać odpowiednie odprowadzanie wilgoci, dzięki któremu stopa podczas treningu nie poci się tak bardzo, jak w przypadku standardowych wkładek,
  • wkładki żelowe do szpilek – bardzo cenione produkty, dzięki którym kobiety nie odczuwają intensywnego bólu po wielogodzinnym chodzeniu w szpilkach. Ze względu na nienaturalne ułożenie stopy w takich butach, ich użytkowanie może być bardzo męczące. Wkładki żelowe znacząco redukują obciążenie,
  • podpiętki – stosowane przeważnie w butach otwartych. Stabilizują piętę, dzięki czemu spada ryzyko wystąpienia kontuzji. Skutecznie zmniejszają również obciążenie stopy,
  • wkładki żelowe do butów roboczych – są zalecane wszystkim pracownikom fizycznym. Uwagę warto zwrócić na wszystkie zalety wkładek, o których była mowa wcześniej. Dzięki nim, stopy mniej się męczą, nie są narażone na kontuzje, a nogi i kręgosłup są znacząco mniej obciążane. Do tego dochodzi skuteczne odprowadzanie wilgoci, które także ma spore znaczenie,
  • wkładki żelowe na ostrogi – specjalne modele, które są używane do zmniejszania bólu wywołanego tak zwaną ostrogą piętową, czyli stanem zapalnym tworzącym się w środkowej części pięty. Wkładki odciążają ten odcinek, dzięki czemu ból się zmniejsza. Warto nadmienić, że wkładki na ostrogi często pozwala również leczyć płaskostopie,
  • wkładki żelowe pod palce – są to uniwersalne półwkładki, które mogą być stosowane zarówno na co dzień, jak i podczas wykonywania intensywnych prac czy też w trakcie treningu. Dzięki wykonaniu z żelowego materiału, zwiększają przyczepność, a także chronią przed otarciami i odparzeniami przedniej części stopy. Warto wspomnieć również o bardzo dobrej amortyzacji i stabilizowaniu stopy, dzięki czemu nie przesuwa się w bucie.

Mając na uwadze to, jak wiele zróżnicowanych produktów jest dostępnych na rynku, warto dokonywać ich wyboru w oparciu o rodzaj obuwia, typ wykonywanej aktywności, a także indywidualnych preferencji. Poza typem wkładki, uwagę należy zwrócić na jej rozmiar.

Warto wiedzieć!

Wysoką jakość wykonania i skuteczność działania zapewniają wkładki żelowe wykonane przez uznanych producentów. Przed wyborem warto również sprawdzić, co o konkretnych wkładkach sądzą klienci, którzy mieli już okazję z nich skorzystać. Ich opinie i recenzje mogą okazać się bardzo pomocne.

Jak wkleić wkładki żelowe do butów?

Żeby omawiane produkty rzeczywiście spełniały swoje funkcje, muszą zostać użyte zgodnie z instrukcją obsługi, dołączoną do opakowania. Większość wkładek musi zostać odpowiednio podklejona do standardowej wkładki posiadanego obuwia. Zanim do tego dojdzie, należy dokładnie wyczyścić i wysuszyć wnętrze buta.

Gdy wszystko będzie gotowe, warto przyłożyć wkładkę, by sprawdzić, czy jej rozmiar na pewno jest odpowiednio. Podklejanie rozpoczyna się od palców. Po przyłożeniu wkładki, należy powoli odciągać materiał przytrzymujący i delikatnie przyciskać wkładkę do obuwia.

Wkładki żelowe zapewniają nie tylko wysoki komfort chodzenia i biegania, ale również lepsze zabezpieczenie stóp przed kontuzjami czy też zbyt silnym obciążeniem, które może mieć wpływ także na kondycję kręgosłupa. Wszystko to sprawia, że wkładki warto stosować zarówno w przypadku różnego rodzaju dysfunkcji i innych problemów, jak i profilaktycznie.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:23
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.