Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Piłeczka do tenisa stołowego - jaką wybrać?

Odpowiednia piłeczka do tenisa stołowego niewątpliwie wpływa na dynamikę i ogólny przebieg rozgrywki.

Ping pong – zasady

Rozgrywka w tenisie stołowym przebiega według dość prostych i zrozumiałych reguł. Piłeczka jest wprowadzana do gry poprzez serwis jednego z zawodników. Aby to zagranie zostało uznane za prawidłowe, ping pong musi odbić się zarówno po stronie serwującego, jak i po stronie odbierającego.

Dopiero po drugim odbiciu przeciwnik może wykonać return, jednak tym razem piłeczka musi odbić się wyłącznie jeden raz na przeciwnej połowie stołu. Taka zasada będzie obowiązywać już do końca danej wymiany. Zawodnik może zdobyć punkt na cztery sposoby. Pierwszym z nich jest sytuacja, gdy piłeczka dwukrotnie odbije się na połowie przeciwnika. Drugi przypadek dotyczy zagrań, w których ping pong po odbiciu od połowy przeciwnika upadnie na podłogę. Trzecia ewentualność to po prostu zagranie rywala w siatkę. Jeżeli piłeczka po kontakcie z siatką nie przejdzie na drugą połowę stołu, punkt zostaje przyznany drugiemu graczowi. Ostatnia sytuacja dotyczy wszystkich zagrań autowych lub niezgodnych z powyższymi zasadami (np. podwójne uderzenie). W niektórych przypadkach może dojść do tzw. wymiany bez punktu. Przykładem takiej możliwości jest net, czyli dotknięcie siatki przez piłeczkę podczas serwisu. Jeśli chodzi o punktację, gracz wygrywa seta w momencie uzyskania 11 punktów z zachowaniem reguły 2 punktów przewagi nad rywalem.

Jaki ping pong?

Wymóg posiadania należytej piłeczki do tenisa stołowego wynika z zasad tej dyscypliny. Przepisy zatwierdzone przez Międzynarodową Federację Tenisa Stołowego ściśle precyzują wymogi, jakie musi spełniać ping pong. Aktualnie są to trzy kryteria:

  • piłeczka musi mieć 40 milimetrów średnicy,
  • barwa ping ponga powinna być biała lub pomarańczowa,
  • piłeczka ma ważyć około 2,7 g.

Na rynku można jednak znaleźć piłeczki, które różnią się pod względem opisanych parametrów. Naturalnie takie odstępstwa powodują, że ping pong nie jest zgodny z oficjalnymi wytycznymi. Jednakże nie ma to większego znaczenia w przypadku amatorskiego uprawiania tenisa stołowego. W związku z tym osoby grające rekreacyjnie mogą bez obaw wybrać inny typ piłeczki. Pod tym względem wyróżnia się trzy oznaczenia:

  • Trzy gwiazdki – ten symbol pojawia się na piłeczkach, które spełniają wszystkie oficjalne wymogi MFTS. To właśnie one są stosowane podczas oficjalnych zawodów.
  • Dwie gwiazdki – takie oznaczenie dotyczy ping pongów przeznaczonych dla graczy rekreacyjnych o średnim poziomie zaawansowania.
  • Jedna gwiazdka – piłeczki mające tylko jedną gwiazdkę służą głównie do nauki gry. Są one dużo wolniejsze, a ich tor lotu jest łatwiejszy do przewidzenia. Dzięki temu doskonale sprawdzą się w przypadku zupełnie początkujących graczy.

Pozostały sprzęt

Do uprawiania tenisa stołowego potrzebne są nie tylko piłeczki, ale również kilka innych akcesoriów. Dla wielu graczy najistotniejszym sprzętem jest rakieta. Rzeczywiście jej budowa oraz właściwości w dużej mierze wpływają na komfort podczas rozgrywki. Warto tutaj podkreślić, że praktycznie każda rakieta także ma specjalne oznaczenie w postaci gwiazdek. Ich większa liczba zazwyczaj przekłada się na wyższą jakość sprzętu. Równie istotny dla graczy jest odpowiedni stół do tenisa. Jego wymiary zostały bardzo dokładnie określone w przepisach MFTS. Stół do tenisa powinien według nich mieć 2,74 m długości oraz 1,525 m szerokości. Co więcej, blat ma znajdować w odległości 76 cm od podłoża. Naturalnie na stole musi zostać rozwieszona siatka. Jej oficjalna wysokość została ustalona na poziomie 15,25 cm. Ponadto siatka powinna zostać zamocowana na specjalnych zaciskach, które zagwarantują jej stabilność podczas rozgrywki. Rzecz jasna w przypadku oficjalnych zawodów dokonuje się sprawdzenia, czy wysokość siatki jest taka sama na całej długości stołu. Jeżeli pojawią się rozbieżności, siatka powinna zostać naciągnięta przy użyciu mechanizmu znajdującego się obok nośnych słupków.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.