Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Opalarka - jak wybrać? Która opalarka najlepsza?

Opalarka jest jednym z najbardziej wszechstronnych elektronarzędzi. Do czego można ją wykorzystać?

Budowa i zastosowanie opalarki

Opalarka jest bardzo prostym urządzeniem, którego głównym elementem funkcjonalnym jest spirala grzewcza. Pozostałe elementy służą jedynie lepszemu dobraniu temperatury (czujnik i sterownik elektroniczny) oraz precyzyjnemu skierowaniu strumienia wyrzucanego z dyszy. Mimo tak prostej budowy, a może właśnie dzięki niej, opalarki przydają się zarówno w czasie prac blacharsko lakierniczych, jak i przy renowacji mebli, a także przy lutowaniu, zgrzewaniu różnych tworzyw, a można używać ich również do rozpalania ognia.

Polecane opalarki

Zastosowanie opalarki: tak i nie

 • usuwanie większości powłok lakierniczych z różnych materiałów
 • zgrzewanie, kształtowanie i formowanie elementów z tworzyw sztucznych
 • lutowanie
 • odmrażanie instalacji
 • luzowanie zapieczonych elementów
 • zaciskanie folii okiennej i izolacji termokurczliwych
 • drobne prace ogrodowe
 • usuwanie farb emulsyjnych i klejowych
 • usuwanie lamperii ze ścian

Zasilanie opalarek

Zdecydowana większość opalarek dostępnych na rynku to opalarki elektryczne. Najczęściej występują w wersji przewodowej, natomiast opalarki bezprzewodowe przydają się przede wszystkim do wykonywania drobnych prac, jako że wymagają dość dużej podaży energii, więc akumulator nie jest najlepszym rozwiązaniem. Niekiedy jednak w zastosowaniach profesjonalnych zamiast elektrycznej może przydać się opalarka gazowa. Jest ona wydajniejsza i na dłuższą metę oszczędniejsza od elektrycznej. Jeszcze rzadziej używana jest opalarka benzynowa – cena takiego sprzętu jest wysoka, eksploatacja również nie jest tania, ale za to dzięki możliwości uzyskania wysokich temperatur opalarki tego typu znajdują zastosowanie w przypadku najbardziej wymagających prac.

Wybór dobrej opalarki

To, czy dana opalarka będzie uznana za dobrą, zależy od jej możliwości i planowanych prac. Nieco inne parametry powinna mieć opalarka do drewna, a inne opalarka do folii, jednak obecnie na rynku można znaleźć opalarki bardzo uniwersalne, które poradzą sobie ze zdecydowaną większością prac. Wraz z możliwościami urządzenia zwykle jednak rośnie też jego cena, należy więc wiedzieć, na jakie cechy zwrócić uwagę, aby nie przepłacić, tylko wybrać idealną opalarkę do konkretnych zadań.

 • Moc – pierwszy i najważniejszy parametr. Pośrednio od mocy właśnie zależy i maksymalna możliwa do uzyskania temperatura, i wydajność opalarki w tłoczeniu powietrza. Bardzo często jednak nie ocenia się mocy jako takiej, ale właśnie parametry, które są od niej zależne.
 • Wydajność – parametr ten opisuje, ile powietrza w jednostce czasu jest w stanie przetłoczyć turbina opalarki. Im wydajność wyższa, tym szybciej postępują prace, jednak należy pamiętać, że opalarka do farby, aby była skuteczna, musi osiągać wysoką wydajność przy określonej temperaturze. To oznacza, że być może najwyższą wydajność osiągnie przy temperaturze zbyt niskiej dla konkretnego zadania, zatem ocenia się te dwa parametry łącznie.
 • Temperatura – to kluczowy parametr, ponieważ od tego, jaką temperaturę osiągnie powietrze wylatujące z dyszy, zależą potencjalne zastosowania opalarki. Nie jest wcale powiedziane, że wyższa temperatura jest zawsze lepsza. Profesjonalne opalarki mogą osiągać nawet 700°, jednak gdyby głównym zastosowaniem było zaciskanie koszulek termokurczliwych, taka opalarka byłaby w większości niewykorzystywana.
 • Regulacja temperatury – urządzenia najbardziej uniwersalne to te, które wyposażone są w system płynnej regulacji temperatury, ponieważ dzięki niemu można przygotować opalarkę do maksymalnie wydajnej pracy w każdych warunkach. Zwykle nastawy temperatury skorelowane są z prędkościami nadmuchu. Opalarki pod tym względem można podzielić na dwubiegowe, trzybiegowe i z płynną regulacją.
 • Wymienne dysze – ich różne kształty pozwalają dostosować parametry końcowe strumienia powietrza, np. dysze z ekranami bocznymi zapobiegają ogrzaniu przylegających elementów, dysze szczelinowe pozwalają na wykonywanie precyzyjnych prac, a redukcyjne dodatkowo zwiększają w pewnym stopniu prędkość wydmuchiwanego powietrza.
 • Wyświetlacz – to opcja w droższych urządzeniach. Dzięki niemu można precyzyjnie ustalić temperaturę i inne parametry pracy. Choć to wygodne rozwiązanie, przy hobbystycznych opalarkach zwykle zbędne.
 • Materiał – opalarki pracują w niesprzyjających warunkach, dlatego niezmiernie ważną kwestią jest wybór takiego narzędzia, które wykonane jest z wysokiej jakości materiałów. Pozwala to podnieść komfort pracy oraz zapewnia większe bezpieczeństwo przed oparzeniem lub porażeniem.

Jak odczytywać temperaturę powietrza na opalarce?

Niektóre opalarki opisane są wyłącznie górną granicą możliwej do osiągnięcia temperatury. Ten parametr jest ważny przy urządzeniach służących do prac lakierniczych, ale do prac montażowych czy elektroinstalacyjnych bardzo często potrzebne są temperatury niższe, dlatego nie należy wybierać opalarek o najwyższej temperaturze powietrza, tylko te, których zakres temperatur jest optymalny – czasem ważniejsza od maksymalnej jest najniższa możliwa temperatura.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.