Udostępnij
Skomentuj

Oczyszczacze powietrza z kurzu - jaki kupić najlepszy?

Kurz znacznie obniża komfort oraz jakość powietrza w pomieszczeniu. Jaki oczyszczacz wybrać, aby pozbyć się kurzu?

Kurz często osiada się na półkach i ciężko się go skutecznie pozbyć. Nie tylko jest niemiłym wyposażeniem do naszego domu, który niszczy estetyczny wygląd pomieszczenia, ale także może zawierać substancje toksyczne, chemikalia, grzyby, drobnoustroje i wirusy szkodliwe dla naszego zdrowia. Oczyszczacz powietrza to bardzo skuteczny sposób na pozbycie się drażliwego kurzu, który uprzykrza domownikom życie i obniża komfort pracy.

Polecane oczyszczacze powietrza

Oczyszczacz powietrza, a szkodliwość kurzu – co nam grozi? 

Osiadły na półkach, stole, roślinach, firankach czy pod łóżkiem kurz jest zlepkiem różnorodnych elementów. Grzyby, roztocza, złuszczony naskórek, mikroskopijne odchody pajęczaków, bifenyle, metoksychlor, propoksur, pentachlorofenol, plastyfikatory ftalanowe, i wiele innych. Można wymieniać, ale jedno jest pewne – skład kurzu jest bardzo złożony. Niektóre substancje chemiczne oraz drobnoustroje, wirusy oraz bakterie mogą negatywnie wpływać na nasze drogi oddechowe, powodować podrażnienie spojówki czy przenosić choroby. 

Dodatkowo wiele osób ma alergię na kurz, dlatego też oczyszczacze powietrza są bardzo przydatne dla alergików. Nadmiar daje warunki rozwoju wirusom i źle wpływa na jego samopoczucie. Jednak nie należy przesadzać ze sterylnością w pomieszczeniach. Nadmierna czystość w pomieszczeniach, w których przebywamy może sprawić, że zaczniemy alergicznie reagować na kurz.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Ogólna zasada działania oczyszczaczy powietrza z kurzu jest dość prosta. Powietrze dostaje się do urządzenia na skutek wymuszenia jego obiegu, za pomocą konwekcji lub dzięki zastosowaniu wentylatorów.We wnętrzu powietrze jest poddawane oczyszczaniu przez filtry, a następnie jeśli produkt ma taką funkcję jonizacji oraz nawilżaniu.  Oczyszczone z zanieczyszczeń, pyłków oraz szkodliwych cząsteczek powietrze jest wydmuchiwane do otoczenia. 

Jaki filtr wybrać do oczyszczacza powietrza z kurzu?

Na rynku dostępnych jest wiele oczyszczaczy powietrza, różniących się między sobą skutecznością oraz ceną. Wszystkie są w stanie sobie poradzić z dość dużymi drobinkami kurzu, jednak warto zainwestować w filtr, który jest w stanie wychwycić i zniwelować nawet mikroskopijne pyłki (elektrosmog, frakcja PM2.5)

Filtry stosowane w oczyszczaczach powietrza z kurzu to:

 • filtry HEPA – umożliwiają usunięcie najbardziej szkodliwych dla zdrowia mikroskopijnych pyłów PM 2.5 oraz PM 10, cechują się dużą skutecznością. Występują w kilku klasach. Im wyższa klasa, tym większa skuteczność w pochłanianiu najmniejszych i zarazem najbardziej szkodliwych pyłów. Można wyróżnić takie klasy oczyszczaczy z kurzu jak:
 • EPA E10 (dawniej HEPA H10) -  filtr tego typu odznacza się skutecznością filtracji całkowitą rzędu 85%, wyłapuje cząstki o wielkości powyżej 0,4 µm. W praktyce oznacza to zdolność zatrzymywania bakterii wszelkiego typu, cząstek dymu tytoniowego, spalin, sadzy, a także wirusów (osadzonych na cząstkach nośnych)
 • EPA E11– skuteczność całkowita filtracji na poziomie 95%.
 • EPA E12 – ltry tej klasy wyłapują już cząstki o wielkości nawet 0,1 µm (ale nie 0,3 µm). Ich skuteczność całkowita wynosi już co najmniej 99,5%. 
 • HEPA H13 - jedna z najwyższych klas filtracji. Całkowita skuteczność w tym przypadku wynosi aż 99,95% 
 • HEPA H14 - najwyższa klasa filtrów HEPA. Całkowita skuteczność filtracji: 99,995%, miejscowa: 99,975%. Jeśli ma urządzenie ma odpowiednią to jest w stanie wyłapać nawet mikroskopijne cząsteczki
 • Filtry węglowe – skuteczne do walki z kurzem. Dodatkowo niwelują lotne związki organiczne, a także niwelują nieprzyjemny zapach tytoniowy, czego nie są w stanie zrobić filtry HEPA
 • Filtr elektrostatyczny - skuteczny w zwalczaniu mikroskopijnych pyłów (m.in. PM 2.5) i alergenów, charakteryzujący się niskim kosztem eksploatacji
 • Filtr tkaninowy z włóknami węglowymi – działa tak samo jak filtr węglowy

Dobrym rozwiązaniem jest wybór filtra hybrydowego, który jest połączeniem filtra węglowego oraz HEPA. Czyści powietrze z drobnych pyłków i usuwa bakterie, wirusy, brzydkie zapachy.

Warto wiedzieć!

Możesz łatwo zakupić u nas dobry oczyszczacz z kurzu. Na naszej stronie morele.net możesz w prosty sposób sprawdzić interesujące cię parametry techniczne. Komfortowa i intuicyjna funkcja sortowania produktów pomoże Ci szybko znaleźć interesujący Cię oczyszczacz powietrza. 

Jonizator powietrza w oczyszczaczu powietrza – czy warto? 

Dodatkowo, by skutecznie wygrać walkę z kurzem warto zakupić oczyszczacz powietrza z kurzu z funkcją jonizowania. Urządzenia elektryczne, które są w naszym mieszkaniu, wytwarzają aerojony dodatnie. Ich dominacja w powietrzu neutralizuje jony ujemne, przez co praktycznie zanikają. Stwarza to idealne warunki do rozwoju mikroorganizmów, szkodliwych dla naszego zdrowia.

Jak to działa oczyszczacz z jonizatorem?

Oczyszczacz powietrza z kurzu generuje do otoczenia jony ujemne, które łączą się z mikroskopijnymi pyłkami i “dociążają je”, powodując że opadają na ziemię i nie są dla nas szkodliwe.  Dodatkowo niwelują nadmiar jonów dodatnich w otoczeniu, dzięki czemu nie będzie korzystnych warunków dla rozwoju bakterii, wirusów oraz grzybów. Oczyszczacz powietrza z jonizacją to gwarancja dobrej jakości powietrza bez szkodliwych substancji. 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Przy zakupie oczyszczacza do kurzu należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii:

 • Wydajność (CADR lub ew. przepływ powietrza w m3/h) - najważniejszy parametr, który wskazuje na to, jaką ilość powietrza oczyszczacz jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny. Jeśli znamy kubaturę pomieszczenia, w którym ma pracować oczyszczacz powietrza, to z łatwością będziemy w stanie określić czy dane urządzenie w nim się sprawdzi. Zazwyczaj producenci podają maksymalną powierzchnię, do której dany oczyszczacz powietrza jest przeznaczony. Jednak warto podchodzić do tej deklaracji producentów sceptycznie.  Bardziej obiektywne i realne jest przepływ powietrza w m3/h.
 • Moc urządzenia –im większa moc, tym urządzenie będzie pracować skuteczniej. Nie należy się martwić wysokimi rachunkami za prąd, gdyż oczyszczacz powietrza nie pobiera dużo energii elektrycznej
 • Nawilżanie powietrza – przydatna funkcja w okresie grzewczym, gdy powietrze jest suche. Mała wilgotność powietrza w pomieszczeniu może powodować złe samopoczucie, drażniący kaszel, podrażnienie spojówek, wysuszoną skórę oraz obniżyć naszą odporność na wirusy. 
 • Poziom hałasu – parametr mierzony w decybelach. Im bardziej cicha praca urządzenia, tym mamy większy komfort użytkowania. Ciche oczyszczacze powietrza z kurzu przydają się zwłaszcza w sypialni u dziecka czy też w pracy w biurze, gdzie potrzebny jest spokój. Do sypialń polecamy urządzenia, których głośność w trybie nocnym wynosi nie więcej, niż 35 dB
 • Łatwość eksploatacji – dostęp do filtrów, zbiornika wody i innych elementów eksploatacyjnych
 • Koszty eksploatacji – cena filtrów i częstość ich wymiany
 • Możliwość sterowania mocą urządzenia – ręcznie lub automatycznie na podstawie wskazań sensorów analizujących skład powietrza

Jaka marka oczyszczacza powietrza z kurzu?

Decydując się na zakup oczyszczacza powietrza z kurzu, warto zwracać uwagę nie tylko na dane techniczne. Istotne są rankingi oraz popularność wybranych modeli, dlatego należy sprawdzać jakie mają opinie oczyszczacze powietrza, które wzbudziły zainteresowanie. Nie bez znaczenia jest także firma. Na rynku dostępnych jest wiele producentów oczyszczaczy powietrza z kurzu. Jednak najbardziej cenione są oczyszczacze powietrza Sharp. Posiadają one nowoczesną technologię jonizacji Plasmacluster. To rewolucyjna metoda oczyszczania powietrza, w której klastry jonów ujemnych i dodatnich są uwalniane do otoczenia. Równie popularne i cenione przez naszych klientów są oczyszczacze powietrza Philips, oczyszczacze powietrza Xiaomi czy firmy Beneco. Można także wymienić renomowane marki takie jak Dyson, Beurer, Clean Air Optima,TCL czy Ideal. To właśnie ci producenci oferują urządzenia o szerokich spektrach działania oraz dobrze zgranych parametrach. Także stosunek ceny do jakości prezentuje się wyjątkowo zadowalająco. Ponadto, znani producenci oczyszczaczy oferują gwarancję, sprawny serwis oraz łatwą dostępność części wymiennych, takich jak wkłady czy filtry.

Uwaga!

Na naszej stronie internetowej morele.net prowazona jest sprzedaż outletowa. Sprzedawane są pełnowartościowe produkty po obniżonych cenach. Pochodzą one zazwyczaj z końcówek serii lub z zwrotów. Warto być na bieżąco z naszą ofertą, by móc trafić na dobrą promocję oczyszczaczy powietrza z kurzu. 

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:10
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.