Udostępnij
Skomentuj

NVIDIA Quadro RTX 6000 - wydajność oraz specyfikacja

Jedną z wydajniejszych profesjonalnych kart graficznych jest NVIDIA Quadro RTX 6000. Co to za jednostka?

Jesienią 2018 roku ruszyła przedsprzedaż nowych kart NVIDIA dla profesjonalistów. Wśród ówczesnych nowości znalazła się jednostka NVIDIA Quadro RTX 6000. Co to za karta? Jaka jest jej specyfikacja, wydajność oraz cena?

Polecane karty graficzne

NVIDIA Quadro RTX 6000 – specyfikacja techniczna

 • Seria – Quadro.
 • Architektura – Turing.
 • Technologia – 12 nm.
 • Zegar rdzenia – do 1770 MHz w trybie Boost.
 • Typ pamięci – GDDR6.
 • Maksymalna pojemność pamięci – 24 GB.
 • Szyna danych – 384 bity.
 • Przepustowość pamięci – 672 GB/s.
 • Rdzenie CUDA – 4608.
 • Liczba rdzeni Tensor – 576.
 • Wykorzystane technologie – Shader Model 5.1, OpenGL 4.5, DirectX 12.0, Vulkan 1.0.
 • Złącza – DisplayPort x 4, 1 x USB-C.
 • TDP – maksymalnie 295 W.
 • Maksymalna obsługiwana rozdzielczość – 7680 x 4320 z odświeżaniem na poziomie 60 Hz, 4096 x 2160 z odświeżaniem na poziomie 120 Hz.

NVIDIA Quadro RTX 6000 – zastosowanie

Karta graficzna NVIDIA Quadro RTX 6000 to jednostka dedykowana użytkownikom profesjonalnym, o czym świadczy już sama jej cena - NVIDIA Quadro RTX 6000 kosztuje około 22 tysiące złotych, ale nie tylko cena zakupu decyduje o tym, że jest ona dobrym wyborem dla komputerów specjalistycznych i dla stacji roboczych.

GPU NVIDIA Quadro RTX 6000 to jedna z wydajniejszych jednostek profesjonalnych z tej serii – dysponuje 24 GB pamięci RAM GDDR6, a liczba rdzeni CUDA wynosi 4608. Uwagę zwraca również szeroka szyna pamięci (384 bity), co przekłada się na większą przepustowość pamięci karty. Te parametry, w połączeniu z dość wysokim poziomem taktowania rdzenia oraz ze zdolnościami obliczeniowymi tej jednostki, decydują o tym, iż karta NVIDIA Quadro RTX 6000 sprawdzi się bardzo dobrze w:

 • Profesjonalnych stacjach roboczych – warto zauważyć, że karta NVIDIA Quadro RTX 6000 dysponuje złączem NVLink, które umożliwi ewentualne połączenie dwóch kart, co może znaleźć zastosowanie w najbardziej wymagających pracach graficznych, obliczeniowych i projektowych.
 • Specjalistycznym projektowaniu graficznym – wysoka liczba rdzeni CUDA, rdzenie Tensor oraz wsparcie dla RayTracingu zapewnia optymalne warunki do pracy nam zaawansowanymi projektami graficznymi, modelowaniem 3D oraz tworzeniem materiałów z zaawansowanym cieniowaniem i refleksami.
 • Projektowaniu w specjalistycznym oprogramowaniu – karta NVIDIA Quadro RTX 6000 jest zoptymalizowana pod kątem zastosowania w programach do projektowania, jak popularny AutoCAD, a to oznacza, że jeszcze lepiej wykorzystuje swój potencjał obliczeniowy do wykonywania konkretnych zadań projektowych. Nie można zapomnieć także o tym, że karta dysponuje pamięcią ECC (z korekcją błędów).

Układ graficzny NVIDIA Quadro RTX 6000 posiada 4 wyjścia DisplayPort oraz 1 USB-C. Do jednostki można więc podłączyć kilka monitorów. Maksymalna obsługiwana rozdzielczość to 7680 x 4320 (przy odświeżaniu 60 Hz).

Jednostka graficzna NVIDIA Quadro RTX 6000 nie jest topową kartą w swojej serii – znajdziemy w niej również model GPU NVIDIA Quadro RTX 8000, który jest wydajniejszy, ale też znacznie droższy. Pomimo tego faktu, model NVIDIA Quadro RTX 6000 cieszy się popularnością, gdyż parametry tej jednostki są optymalne do profesjonalnych zastosowań, a wysoka cena, w takich wypadkach, jest uzasadniona.

Grafika NVIDIA Quadro RTX 6000 to karta profesjonalna, dlatego nie konkuruje raczej z modelami konsumenckimi na polu gier komputerowych. Oczywiście można pokusić się o granie w gry na NVIDIA Quadro RTX 6000, ale do typowo gamingowych zastosowań lepszym rozwiązaniem może być któryś z topowych modeli konsumenckich.  

NVIDIA Quadro RTX 6000 – wydajność

Już sama specyfikacja techniczna karty graficznej NVIDIA Quadro RTX 6000 mówi wiele o jej wydajności, a przynajmniej w teorii. Jednostka ta dysponuje bowiem 24 GB pamięci Ram GDDR6, 4608 rdzeniami CUDA, jest rekomendowana do RayTracingu oraz wyposażona w interfejs VirtualLink do gogli VR, a jeśli chodzi o jej zdolności obliczeniowe, to również są wysokie:

 • Dla obliczeń FP16 uzyskamy wynik 32 TFLOPS.
 • Dla obliczeń FP32 uzyskamy wynik 16 TFLOPS.

Benchmark NVIDIA Quadro RTX 6000 oraz test NVIDIA Quadro RTX 6000 w grach również potwierdzają wysoką wydajność tej jednostki – dla przykładu w popularnej obecnie grze Fortnite, karta NVIDIA Quadro RTX 6000 zapewni 250 FPS przy ustawieniach średnich w 1080p, a 110 FPS przy ustawieniach maksymalnych w rozdzielczości WQHD – to podobny wynik, jak w teście jednej z popularniejszych kart gamingowych NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti oraz wynik zbliżony do karty GeForce RTX 2070. Warto pamiętać jednak, że jednostka NVIDIA Quadro RTX 6000 jest układem do nieco innych zastosowań i raczej rekomenduje się ją twórcom gier, grafiki i oprogramowania niż konsumentom.

NVIDIA Quadro RTX 6000 – porównanie z innymi modelami

Zanim zdecydujemy się na zakup karty w tej cenie, zdecydowanie warto przyjrzeć się również rozwiązaniom alternatywnym. Porównanie obejmuje kartę NVIDIA Quadro RTX 6000 vs 2080 Ti vs GTX 1080 Ti.

Już na pierwszy rzut oka widać niemal cenową przepaść pomiędzy kartami konsumenckimi GTX i RTX, a jednostką NVIDIA Quadro RTX 6000. Choć jest ona wyposażona w większe zasoby pamięci RAM (w dodatku pamięci ECC) i oferuje najwyższy poziom taktowania Turbo, to jednak do zastosowań indywidualnych i gier lepszym i bardziej uzasadnionym finansowo wyborem będzie model RTX 2080 Ti. Jeśli jednak poszukujemy karty graficznej do stacji roboczej i profesjonalnego projektowania, wtedy warto przyjrzeć się jednostce NVIDIA Quadro RTX 6000, która dysponuje wysoka liczbą rdzeni CUDA, 24 GB pamięci RAM GDDR6 ECC oraz jest najlepiej zoptymalizowana pod kątem obsługi programów do projektowania, jak choćby popularny AutoCAD.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.