Udostępnij
Skomentuj

Nvidia Quadro RTX 3000 w laptopie - wydajność oraz specyfikacja

Podczas targów Computex w Tajpej zaprezentowano garść informacji o karcie mobilnej NVIDIA Quadro RTX 3000.

Dosłownie przed kilkoma dniami marka NVIDIA zaprezentowała informacje o nadchodzących premierach graficznych. Wbrew oczekiwaniom niektórych nie były to jednak zapowiedzi nowych jednostek RTX dla laptopów konsumenckich i laptopów gamingowych, ale jednostek dedykowanych do mobilnych stacji roboczych. Jedną z zapowiadanych kart do użytku profesjonalnego była właśnie mobilna jednostka NVIDIA Quadro RTX 3000. Jaka będzie jej specyfikacja oraz parametry?

Polecane karty graficzne

NVIDIA Quadro RTX 3000 mobile – specyfikacja techniczna

Nie są znane jeszcze wszystkie detale techniczne na temat nowych jednostek graficznych od NVIDIA do mobilnych stacji roboczych. Ostateczne dane na temat taktowania jednostek będą podawane bliżej premiery. Już dziś wiadomo jednak, że jednostki NVIDIA Quadro RTX 3000, a także inne z tej serii, będą trafiały do topowych modeli laptopów dla profesjonalistów – potwierdzono, iż będą to urządzenia Dell, Acer, ASUS, MSI, Gigabyte, HP oraz Razer. Specyfikacja techniczna jednostki NVIDIA Quadro RTX 3000 prezentuje się następująco:

 • Seria – Quadro.
 • Architektura – Turing.
 • Technologia – 12 nm.
 • Typ pamięci – GDDR6.
 • Maksymalna pojemność pamięci – 6 GB.
 • Przepustowość pamięci – 14 Gbps.
 • Rdzenie CUDA – 2304.
 • Liczba rdzeni Tensor – 288.
 • Rdzenie RT – 36.

NVIDIA Quadro RTX 3000 mobile – zastosowanie

Prezentacja nowości NVIDIA podczas targów Computex w Tajpej została zdominowana przez nowości graficzne do mobilnych stacji roboczych. Producent tym razem skupił się na oczekiwaniach projektantów i zaprezentował garść informacji o nadchodzących premierach – kartach NVIDIA Quadro RTX 3000, 4000 i 5000, które będą oferowane w wersjach standardowych oraz energooszczędnych.

Nowa gama kart graficznych do mobilnych stacji roboczych oraz całe przedsięwzięcie związane z opracowaniem wydajnych notebooków z tymi jednostkami to działania, które określono mianem Projekt Studio. Laptopy i podzespoły oferowane w ramach Projektu Studio mają być najwydajniejszymi stacjami roboczymi, które będą mogły być wykorzystywane do pracy nad materiałami 4K oraz o wyższych rozdzielczościach. Laptopy wyposażone w jednostkę NVIDIA Quadro RTX 3000 będą mogły znaleźć zastosowanie w:

 • Projektowaniu graficznym – jednostka NVIDIA Quadro RTX 3000 może być dobrą bazą dla laptopa użytkowanego w pracach graficznych i to nie tylko 2D, ale również 3D. Jednostka ta zapewni optymalne parametry do obróbki fotografii, rysowania, tworzenia grafiki wektorowej czy też do modelowania 3D. Oczywiście ostateczna wydajność zależeć będzie od pozostałych elementów konfiguracji.
 • Obróbce materiałów wideo – nowe jednostki mobilne od NVIDIA, a w tym karta NVIDIA Quadro RTX 3000, będą odpowiednim wyborem do renderowania i obróbki materiałów wideo w rozdzielczości 4K lub wyższej. To dobry wybór także, jeśli chodzi o animację komputerową.
 • Zaawansowanym projektowaniu – marka NVIDIA zapowiedziała nie tylko premierę nowych układów mobilnych do profesjonalnych laptopów, ale też udostępnienie nowych sterowników, które stworzono z myślą o użytkownikach profesjonalnych. Będą one dostępne pod nazwą Studio Drivers i ułatwią pracę w zaawansowanych programach do projektowania.

Jednostka mobilna NVIDIA Quadro RTX 3000 nie jest topową kartą w swojej serii. Oprócz niej wkrótce zadebiutują także karty graficzne NVIDIA Quadro RTX 4000 mobile oraz NVIDIA Quadro RTX 5000 mobile. Karta NVIDIA Quadro RTX 5000 mobile ma być profesjonalnym odpowiednikiem konsumenckiej karty NVIDIA GeForce RTX 2080, a jednostka NVIDIA Quadro RTX 3000 będzie profesjonalną alternatywą dla jednostki konsumenckiej GeForce RTX 2060 – wskazują na to nie tylko sugestie, ale też same parametry tych jednostek. 

NVIDIA Quadro RTX 3000 mobile – wydajność

Mobilne nowości graficzne od NVIDIA to karty dedykowane do zastosowań profesjonalnych i zaawansowanych. Choć od jednostki Quadro RTX 3000 wydajniejsze będą modele 4000 i 5000, to już nawet karta NVIDIA Quadro RTX 3000 mobile zapewni dobre parametry do pracy graficznej, obróbki wideo, animacji, a także do profesjonalnego projektowania.

Warto zauważyć, że karta NVIDIA Quadro RTX 3000 jest profesjonalnym odpowiednikiem karty GeForce RTX 2060, która dość dobrze sprawdza się w grach, ale też w komputerach użytkowanych do pracy i projektowania.

Ponieważ do premiery jednostki NVIDIA Quadro RTX 3000 zostało jeszcze trochę czasu, to trudno o wiarygodne testy tej karty. Na benchmark NVIDIA Quadro RTX 3000 i szersze informacje o jej wydajności trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, ale już same parametry tej karty oraz fakt, iż będą do niej oferowane profesjonalne sterowniki, pozwala stwierdzić, iż będzie to karta zapewniająca wystarczającą wydajność do projektowania grafiki czy też animacji, a także do pracy w profesjonalnych programach projektowych. 

NVIDIA Quadro RTX 3000 mobile – porównanie z innymi modelami

By zyskać jeszcze lepszą perspektywę i upewnić się, że wytypowana jednostka graficzna jest odpowiednim wyborem, warto porównać ją z kilkoma innymi modelami. Jednostkę NVIDIA Quadro RTX 3000 mobile porównamy więc z kartą NVIDIA Quadro RTX 5000 mobile oraz z kartą NVIDIA GeForce RTX 2060 mobile.

NVIDIA Quadro RTX 3000 mobile vs NVIDIA Quadro RTX 5000 mobile vs NVIDIA GeForce RTX 2060 mobile - porównanie

Porównanie jednostki NVIDIA Quadro RTX 3000 mobile vs NVIDIA Quadro RTX 5000 mobile wskazuje na wyraźną przepaść pomiędzy nimi, a szczególnie jeśli chodzi o zdolności obliczeniowe oraz wydajność. Jednostka Quadro RTX 5000 mobile będzie dysponowała 16 GB pamięci RAM, a także o wiele wyższą liczbą jednostek cieniujących, rdzeni tensor i RT, co przełoży się na jej lepsze parametry podczas renderowania materiałów w wysokiej rozdzielczości, a także podczas pracy nad materiałami wykorzystującymi Ray Tracing.

W porównaniu jednostki NVIDIA Quadro RTX 3000 mobile vs NVIDIA GeForce RTX 2060 widać natomiast lekką przewagę karty profesjonalnej, która ma nie tylko nieco lepsze parametry, ale też jest lepiej przystosowana do pracy nad projektowaniem, grafika i multimediami. Można podsumować to w ten sposób – karta GeForce RTX 2060 będzie dobra do odbioru treści, które można będzie opracować przy pomocy karty profesjonalnej Quadro RTX 3000, 4000 lub 5000.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.