Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Nvidia Quadro P5000 – wydajność oraz specyfikacja

Nvidia Quadro P5000 to profesjonalna karta graficzna dedykowana do komputerów stacjonarnych. Została wydana na pół roku przed pozostałymi modelami z serii Quadro – na początku czwartego kwartału 2016 roku.

Karta wyposażona jest aż w 16 GB pamięci GDDR5 i 2560 jednostek cieniujących. Jej głównym zastosowaniem jest profesjonalny gaming. Dla Nvidia Quadro P5000 cena może być odpychająca dla przeciętnego użytkownika. W dniu premiery wynosiła prawie 2,5 tysiąca dolarów. Obecnie musimy za nią wydać ponad 6,5 tysiąca złotych. Czy warto?

Nvidia Quadro P5000 – specyfikacja

Nvidia Quadro P5000 – zastosowanie

Jak wspomnieliśmy wyżej, głównym zastosowaniem Nvidia Quadro P5000 są gry i gaming. Według benchmarku UserBenchmark, karta uzyskuje tu wskaźnik 104%, co jest bardzo dobrym wynikiem. Oznacza to, że możemy wiele oczekiwać od tego GPU – chociażby uruchamiania niektórych pozycji bardzo płynnie na najwyższych ustawieniach graficznych. Bez trudu P5000 poradzi sobie z takimi tytułami jak:

  • Metro Ecodus,
  • Apex Legends,
  • Far Cry 5,
  • Battlefiled 5.

Co ciekawe jednak, karta nie spełnia rekomendowanych ustawień dla Metro Exodus.

Identyczny wskaźnik P5000 uzyskuje w zastosowaniach domowych. Naturalnie poradzi sobie z takimi czynnościami jak przeglądanie Internetu czy oglądanie filmów, ale to od nas zależy, czy kupimy sobie młot pneumatyczny do wbicia gwoździa – bo tak dokładnie można to porównać. Karta za prawie 7 tysięcy złotych to dość duży wydatek na tego typu zastosowania.

Nieco słabiej, choć równie dobrze układ sprawdza się w zastosowaniach Workstation, czyli obliczeń numerycznych, przeprowadzania symulacji czy konwersji wideo. Tutaj odnotujemy wynik 74%.

Nvidia Quadro P5000 – wydajność

Jeśli chodzi o wydajność, Nvidia Quadro P5000 sprawuje się identycznie jak GTX 1080 i jedynie nieco słabiej od RTX 2070. To bardzo dobry wynik. Układ znajduje się na 18. miejscu w rankingu wydajności UserBenchmark i na 55. miejscu w rankingu Technical City.

Nie znamy niestety dokładnych testów przeprowadzonych przez 3DMark, ale znamy wyniki PassMark. Nvidia Quadro P5000 w benchmarku uzyskała 10202 punkty, co daje jej 45. miejsce w tym rankingu. Jak widać, karta zawsze znajduje się w czołówce. Jej cena też mocno spadła od dnia premiery, co czyni ją jeszcze atrakcyjniejszą.

Karta graficzna pracuje znakomicie nawet na rozdzielczości 2560x1440. Współczynnik TDP wynosi 180 W, co sprawia, że jest to prawdziwy kombajn graficzny i z pewnością nie polecamy układu użytkownikom, którzy lubią energooszczędny sprzęt.

Nvidia Quadro P5000 – porównanie z innymi modelami

Skoro wspomnieliśmy, że w testach wydajnościowych układ zachowuje się identycznie co GTX 1080, warto to sprawdzić również w praktyce. Nie może oczywiście zabraknąć i pojedynku Nvidia Quadro P5000 vs GTX 1080 Ti.

Jak widać, może i testy graficzne pokazują identyczne warunki Nvidia Quadro P5000 vs GTX 1080, jednak patrząc na osiągi gier komputerowych, odnosimy wrażenie, że GTX jest lepszy. Natomiast Nvidia osiąga dokładnie te same rezultaty, co Radeon Pro WX 9100, gdzie ten drugi ma znacznie więcej jednostek cieniujących. To znaczny wyczyn.

Nvidia Quadro P5000 – u jakiego producenta?

Ze względu na cenę, nie jest to bardzo popularny układ. Naturalnie są użytkownicy zorientowani na ten typ produktu, ale nie oszukujmy się – nie ma ich zbyt wielu. Najbardziej popularny model wykorzystujący ten chipset to PNY Technologies Quadro P5000, który również jest najtańszy i kosztuje nieco ponad 6,5 tysiąca złotych. W przypadku Lenovo trzeba by doliczyć do karty przynajmniej kolejne dwa tysiące. Pamiętajmy również, że w przypadku Nvidia Quadro P5000 sterowniki odgrywają bardzo dużą rolę w utrzymywaniu doskonałej wydajności. Nie zapominajmy ich zainstalować.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.