Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Nowe procesory Intel Tiger Lake-H, Alder Lake-P i Alder Lake-S

Już teraz sprawdź kolejne informacje dotyczące premiery nowych procesorów marki Intel 11. oraz 12. generacji

Seria Intel Alder Lake

Niedawno zadebiutowały procesory Intel Core 10. generacji, a już pojawiały się doniesienia o powstaniu serii Core 11. generacji. W laptopach znajdą się jednostki Intel Core i5-1135G7 oraz Intel Core i7-1165G7. Pomimo członu „G7", który odnosi się do układu graficznego, procesory będą wyposażone w różne wersje Intel Gen.12 - Xe Graphics. Intel Core i5 otrzyma układ iGPU z 80 jednostkami EU, 1,25 MB cache L2 na każdy z czterech rdzeni oraz 8 MB pamięci cache L3. Z kolei Intel Core i7 otrzyma wersję z 96 jednostkami EU, 1,25 MB cache L2 oraz 12 MB pamięci cache L3. Jest to zauważalnie więcej niż w dotychczasowych, niskonapięciowych jednostkach.

Polecane procesory Intel

Intel Alder Lake, który został zapowiedziany podczas Architecture Day, będzie hybrydową wersją procesora, podobną w koncepcji do znanego z ARM big.LITTLE ARM. Intel przetestował już takie rozwiązanie w jednostkach Lakefield, które pojawiły się latem tego roku, jednak w praktyce pozostają nieosiągalne na rynku. Koncepcja hybrydowego procesora zakłada połączenie rdzeni o różnej architekturze w ramach jednego układu, czego skutkiem jest większa elastyczność całego CPU. Małe rdzenie w Alder Lake, to rdzenie Gracemont – architektury będącej następcą Tremont, znanej z układów Atom, Pentium i Celeron.


Natomiast duże rdzenie to Golden Cove, a więc rozwinięcie znanych z Tiger Lake-U rdzeni Willow Cove. Alder Lake-S to procesor desktopowy, a przynajmniej tak sugeruje jego nazwa. Według najnowszych przecieków może on trafić także do laptopów, ponieważ ma korzystać z formy BGA. Co oznacza, że Intel szykuje zmiany w nazewnictwie lub w formie BGA. Nadal brakuje informacji o linii Alder Lake-H, więc być może Intel planuje zmienić zastosowanie linii S.

Alder Lake-S na komputery stacjonarne będzie korzystał z podstawki LGA 1700, które ma działać przez co najmniej trzy kolejne generacje. Procesor maksymalnie ma składać się z szesnastu rdzeni (8 GRT + 8 GLC) przy TDP 125 W. Alder Lake-P trafi do platform mobilnych i będzie dostępny z sześcioma rdzeniami Golden Cove i 8 Gracemont. Rdzenie Golden Cove, w procesorach klasy S, jak i P, będą miały aktywny Hyper Threading. To oznacza przynajmniej 24 wątki w Alder Lake-S (8 × 2 +8) i 20 w Alder Lake-P (6 x 2 + 8).

12. generacja procesorów Intel Core

Alder Lake-P oferuje wbudowany układ graficzny Intel Xe LP o 96 EU, w Alder Lake-S iGPU będzie ograniczony do 32 EU. Obie platformy gwarantują obsługę do 64 GB (ADL-P) i 128 GB (ADL-S) pamięci RAM DDR5-4400. W laptopach z Alder Lake-P znajdą się aż cztery porty Thunderbolt 4 oraz kontroler Maple Ridge (seria 8000). Notebooki z układami AlderLake-S mogą oferować do dwóch kontrolerów Maple Ridge. Obie platformy obsługują Wi-Fi 6E 802.11axR2, co oznacza, że połączą się w paśmie 6 GHz oprócz istniejących pasm 2,4 i 5 GHz.

Obie platformy zapewnią także obsługę PCI Express 5.0. W Alder Lake-P będzie to osiem linii PCIe 5.0 i cztery PCIe 4.0 z procesora oraz 12 linii PCIe 3.0 z PCH. Alder Lake-S ma oferować 16 linii PCIe 5.0 i cztery PCIe Gen4 z procesora, a także 16 linii PCIe Gen4 i 12 linii PCIe Gen3 z PCH, w sumie 48 linii. Firma Intel dodała do jądra Linuksa zabezpieczenie Multi-Key Total Memory Encryption (MK-TME), szyfrujące pamięć systemową podczas spoczynku, działania i przesyłania. Alder Lake to pierwsza platforma firmy Intel wspierająca tę funkcję zabezpieczeń. To rozwinięcie technologii Control Flow Enforcement Technology (CET), która jest już wbudowana w Tiger Lake.

Procesory Tiger Like-H będą bazować na rdzeniach 10 nm Willow Cove. Maksymalnie otrzymają 8 rdzeni, co oznacza potężne możliwości. Tiger Lake-H najprawdopodobniej pojawi się w wariantach 35 W i 45 W. Miałyby to być odpowiednio opcje dla czterech i ośmiu rdzeni. Trafią do mobilnych stacji roboczych i laptopów dla graczy – układ graficzny nie jest tak istotny, gdyż niemal zawsze iGPU towarzyszy mocny dGPU. Dlatego w Tiger Lake-H umieszczono iGPU Xe o 32 jednostkach wykonawczych, słabszy niż w Alder Cove, czy Tiger Lake-U. Tiger Lake-H będzie obsługiwał pamięć RAM DDR4-3200 do 128 GB, a łącznie będzie miał 20 linii PCIe 4.0 z procesora i 24 linii PCIe 3.0 z PCH.

Kiedy pojawią się nowe procesory Intela?

Intel Tiger Lake-U zaprezentowano 2 września 2020 roku. Dla części klientów układy 4-rdzeniowe i 8-wątkowe to jednak zbyt mało. Dla nich Intel przygotowuje mocniejsze modele Tiger Lake-H. Nowe konstrukcje Tiger Lake-H trafią do sprzedaży już na początku 2021 roku. Jeśli informacje są prawdziwe, to Tiger Lake-H będzie pierwszą wysokowydajną mobilną serią Intela wyprodukowaną w procesie 10 nm. W segmencie desktopowym na pierwsze procesory w 10 nm trzeba będzie poczekać do 2022 roku, kiedy do sklepów powinna trafić rodzina Intel Alder Lake.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.