Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Nowa seria procesorów APU AMD Rembrandt

Nadchodzi nowa seria procesorów AMD Rembrandt — pierwsze układy już powstają. Poznaj szczegóły na ten temat.

AMD Rembrandt — nowy procesor APU

Firma AMD rusza z prawdziwą ofensywą technologiczną na rynku elektroniki komputerowej. Amerykańskie przedsiębiorstwo pracuje nad kolejną generacją procesorów APU, rozwijając ofertę podzespołów wyposażonych w zintegrowane układy graficzne. W zasadzie dopiero co pojawiła się seria procesorów AMD Ryzen 5, do tego zapowiedziana jest już rodzina Cezanne, a za kilka miesięcy do sprzedaży mają trafić modele pod nazwą kodową Rembrandt. Według doniesień można oczekiwań dużego skoku jakościowego pod każdym względem. Na użytkowników czeka prawdopodobnie zdecydowana poprawa osiągów PC.

Informacje o nowych produktach, których oficjalna premiera nastąpi nie prędzej niż za kilka miesięcy, wyszły na jaw po tym, jak do sieci wyciekł harmonogram AMD. Dzięki zawartym tam notatkom projektantów wiadomo już dość sporo na temat nadchodzącej rodziny procesorów AMD Rembrandt. Nowe układy CPU od Advanced Micro Devices Inc. mogą odmienić rynek podzespołów komputerowych, wprowadzając innowacyjne rozwiązania techniczne i tym samym znacząco podnosząc poprzeczkę pod kątem wydajności.

Istnieje pogłoska, że modele z segmentu AMD Rembrandt prześcigną w każdym aspekcie procesory AMD Ryzen 7 z wymienionej już wcześniej serii Renoir. Amerykanie szykują coś specjalnego i wszyscy mają nadzieję, że wyłaniające się w coraz większej ilość nieoficjalne wieści będą prawdziwe. Jeśli tak, to wyposażając swój komputer w najnowszy chipset, będziesz mógł liczyć na gigantyczny postęp w zakresie możliwości PC. Z pewnością znacząco zwiększy się bowiem wówczas szybkość działania urządzenia.

Polecane procesory AMD

Nowy AMD Rembrandt z rdzeniami Zen 3

Ze wspomnianych przecieków wyłania się obraz sprzętu najwyższej klasy, jakiego do tej pory konsumenci jeszcze nie mieli. Nadchodząca seria jednostek AMD Rembrandt ma wykorzystywać mocno usprawnione rdzenie Zen 3, znane już na rynku elektronicznym z efektywnej pracy. Poza tym producent podobno planuje wyposażyć chipset w układ graficzny działający w oparciu o architekturę RDNA 2. To dobra baza GPU gwarantująca niesamowite osiągi oraz wsparcie dla ray tracingu, Variable Rate Shading i wielu innych, nowoczesnych technologii.

Oprócz tego, AMD prawdopodobnie zamierza wykonać nowy procesor Rembrandt w procesie litograficznym 6 nm. Ta informacja jeszcze nie jest pewna – niektórzy sądzą, że producent postawi na 5 nm. Tak czy inaczej, w obu przypadkach w podzespole uda się zmieścić o około 20% więcej komponentów. Dzięki temu z pewnością znacząco wzrośnie wydajność, a zmniejszy z kolei pobór energii. Produkt powinien zatem spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Jeśli stawiasz zawsze na najlepszy sprzęt na rynku, Rembrandt Cię usatysfakcjonuje.

AMD Rembrandt ze wsparciem RAM DDR5

Co jeszcze wiadomo z przecieków? Jak donoszą media na podstawie wspomnianej wcześniej grafiki z harmonogramem AMD, APU Rembrandt ma wspierać DDR5-5200 i do 20 linii PCIe 4.0. Funkcja obsługi nowej generacji pamięci RAM będzie możliwa dzięki wykorzystaniu podstawki AM5 przygotowanej specjalnie pod nadchodzący układ CPU. Kości DDR5 pozwolą Ci na jeszcze szybszą pracę z komputerem. Taktowanie przy napięciu 1,1 V będzie wynosić minimum 5200 MHz — to zdecydowanie więcej niż w najlepszych modułach DDR4. W związku z tym możesz liczyć na o wiele wyższą przepustowość, które sięgnie prawdopodobnie nawet 80 GB/s w wypadku dwóch kanałów i szyny 64-bit.

Co ciekawe, zgodnie z doniesieniami częstotliwość pracy DDR5 do 2022 roku ma wzrosnąć nawet do 6400 MHz. Jeśli tak się stanie, to działanie komputera wyposażonego w kolejne podzespoły z serii AMD Rembrandt będzie z pewnością niesamowicie wygodne. Współpraca między CPU a RAM przejdzie ewolucję i zapewni jeszcze wyższą prędkość pracy. Dzięki temu spokojnie wykorzystasz swój PC do wymagających zadań czy to podczas tworzenia skomplikowanych projektów graficznych, czy w trakcie wirtualnej rozgrywki w najnowszych grach. Oczekuj pod tym kątem ogromnej poprawy.

Jeśli chodzi o wspomniany interfejs PCIe 4.o, AMD jako pierwsze wprowadziło go na rynek i wciąż rozszerza swoją ofertę w tym zakresie. Dzięki nowej generacji podłączanie kart rozszerzeń czy napędów M.2 oraz łączenie układów scalonych w komputerze jest jeszcze prostsze i gwarantuje lepszą wydajność. PCIe 4.0 ma największe znaczenie w pamięci masowej, ponieważ wydatnie zwiększa prędkość odczytu oraz zapisu danych. Różnica względem starszego PCIe 3.0 wynosi kilkadziesiąt procent na korzyść nowszego wariantu. Zastosowanie go w chipsetach AMD Rembrandt zapewni Ci komfort pod względem efektywności przesyłu plików.

Ponadto w układach APU Rembrandt ma pojawić się również wsparcie dla USB 4.0, czy też USB4 według stosowanego od teraz nazewnictwa. Kolejna generacja najpopularniejszego standardu komunikacji przewodowej wejdzie w skład budowy nowych chipsetów AMD, dzięki czemu przepływ danych poprzez port znacząco przyspieszy. Prędkość ma wynieść 20 Gb/s w przypadku już istniejących kabli USB-C albo nawet 40 GB/s, kiedy zastosujesz nowy typ złącza — USB4 podwaja zatem możliwości USB 3.0. Warto wspomnieć, że zachowa zgodność zarówno z wymienionym USB 3.0, jak i z USB 2.0, a także z Thunderbolt 3. W procesorach AMD rembrandt do dyspozycji otrzymasz prawdopodobnie dwa porty tego rodzaju.

Rembrandt przypuszczalnie ma trafić na rynek elektroniczny pod serią Ryzen 6000G oraz Ryzen 6000H, jako że AMD planuje ujednolicić nazewnictwo w segmentach CPU Vermeer i APU Cezanne w rodzinie Ryzen 5000. Naturalnie modele Rembrandt powinny zatem otrzymać właśnie oznaczenie Ryzen 6000. Potwierdzeniem tych domniemywań jest fakt, że w nowej architekturze APU producent celuje w TDP na poziomie w zakresie 45-65W.

Pamiętaj, że wszystkie informacje o AMD Rembrandt to jak na razie tylko nieoficjalne przecieki niepotwierdzone w żaden sposób przez producenta. Za kilka miesięcy, kiedy nastąpi premiera nowych chipsetów, może się okazać, że niektóre z nich nie były prawdziwe. Powinieneś póki co podchodzić z rezerwą do wszelkich doniesień na temat APU Rembrandt — im bliżej do przedstawienia produktu, tym więcej wieści finalnie się potwierdzi, a zatem należy cierpliwie czekać.

Zazwyczaj większość ujawnianych rewelacji sprawdza się w rzeczywistości, więc bez dwóch zdań spodziewaj się sprzętu, który zapewni duży skok jakościowy w porównaniu do starszych jednostek CPU. Chipset będzie raczej o wiele mocniejszy od chociażby 8-rdzeniowego modelu AMD Ryzen 7 2700X czy nieco lepszego na podstawie wskaźników 6-rdzeniowego AMD Ryzen 3600 w wersji z liczbą 5 w oznaczeniu. Mało tego w zakresie efektywności pracy prześcignie prawdopodobnie nawet układ AMD Ryzen 9 3900X wyposażony w 12-rdzeni. Jako gracz bez wątpienia docenisz tak duży potencjał w funkcjonowaniu głównego podzespołu komputerowego.

Jak już wspomniano na początku, modele najnowszej generacji APU Rembrandt mają pojawić się w sprzedaży po układach Cezanne, które z kolei trafią na rynek po dostępnej aktualnie serii Ryzen 4000 Renoir. Z tego względu warto nastawić się na to, że zostaną opublikowane jeszcze nowe, interesujące wiadomości. Za kilka miesięcy będzie wiadomo zdecydowanie więcej i wtedy zyskasz pewność co do tego, czy AMD Rembrandt rzeczywiście jest podzespołem, który odmieni wydajność komputerów. Śledź najnowsze nowinki technologiczne z Morele.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.