Udostępnij
Skomentuj

Naprawa zmywarki. Kiedy się opłaca naprawić, a kiedy kupić nową?

Zmywarka odmówiła posłuszeństwa i zastanawiasz się, czy oddać ją do naprawy? Sprawdź, kiedy warto!

Gdy termin gwarancji minął, a zmywarka uległa awarii, musimy radzić sobie sami lub wezwać fachowca. Kiedy naprawa sprzętu jest opłacalna?

Polecane zmywarki

Lista możliwych usterek zmywarek jest bardzo długa. Mówimy bowiem o sprzęcie, w którym zepsuć się może wiele elementów, podobnie jak w przypadku innych urządzeń elektrycznych. Problemy z odpływem i dopływem wody, nieszczelna kabina, nieprawidłowo rozprowadzana woda, wyciek – to tylko kilka przykładów awarii, z którymi możemy się spotkać.

Naprawa zmywarek na własną rękę jest trudna. Zwłaszcza gdy nie posiadamy wystarczającej wiedzy o ich działaniu, a także odpowiednich umiejętności, które pozwoliłyby nam uporać się z problemem. Zanim jednak wezwiecie fachowca, powinniście zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Okazać się może, że domniemana awaria wcale nie jest związana z utratą sprawności sprzętu.

Co warto sprawdzić przed naprawą zmywarki?

Usunięcie tego typu drobnych usterek wcale nie wymaga doświadczenia i wspomnianych umiejętności. Do naprawy zmywarek może podejść każdy. Zanim jednak zrobimy cokolwiek, warto zaglądnąć do instrukcji obsługi. Znajdziemy tam opis nie tylko samego sprzętu, ale najczęściej pojawiających się awarii, wraz z wyjaśnieniem, w jaki sposób się ich pozbyć. Co więc możemy zrobić sami, bez wzywania fachowca?

  • Zapchany wąż lub filtr – dochodzi do tego wówczas, gdy nie usuniemy większych resztek jedzenia z mytych naczyń. Zalegają one w wężu lub w filtrze, blokując tym samym odpływ wody. Naprawa zmywarki w tym przypadku polega po prostu na przepchaniu i przeczyszczeniu obu elementów.
  • Zagięty przewód doprowadzający wodę – wystarczy niewielkie zagięcie, by woda nie była w stanie przedostać się do pralki. W takiej sytuacji najczęściej na urządzeniu pali się stosowna lampka, która informuje o zablokowanym dopływie. Warto wtedy sprawdzić, czy przewód nie uległ zagięciu. Źródłem podobnych problemów może być także zakręcony zawór. Wystarczy go odkręcić, by wszystko wróciło do normy.
  • Zablokowane ramiona w zmywarce – i znowu wina może stać po stronie cząstek jedzenia, które przedostały się do otworów znajdujących się na obrotowych ramiona. Często blokowane są również przez zalegający tłuszcz. Rozwiązaniem będzie ich wyczyszczenie. Naprawa zmywarek bardzo często polega na ich wyczyszczeniu. Żeby uniknąć wielu problemów związanych z nadmiernym zabrudzeniem wnętrza, warto regularnie używać specjalnych tabletek i płynów czyszczących. Zaleca się, by robić to przynajmniej raz w miesiącu.
  • Niedostateczne czyszczenie naczyń – wynikać może ze słabego ciśnienia wody w instalacji, użycia niewłaściwego środka, sporego zabrudzenia samej zmywarki, a także włożenia do koszów zbyt dużej liczby naczyń. Zawsze przed uruchomieniem programu warto sprawdzić, czy ramiona w zmywarce nie są blokowane przez garnki, talerze czy też kubki.

Poza wspomnianymi już tabletkami i płynami czyszczącymi, producenci sprzętu zalecają również wykorzystanie odpowiednich płynów nabłyszczających, zapachów oraz soli, która zmiękczy wodę. Samo dbanie o zmywarkę pozwala uniknąć wielu problemów i awarii.

Kiedy się opłaca naprawić zmywarke?

Oczywiście nie zawsze istnieje prosty sposób na szybkie doprowadzenie sprzętu to stanu używalności. Co więcej, niekiedy zdarza się, że zepsuta zmywarka nadaje się do wyrzucenia na śmietnik. Wiele zależy od tego, o jak starym urządzeniu mówimy. Trzeba bowiem pamiętać, że produkcja części zamiennych do zmywarek nie trwa wiecznie. Jeśli więc sprzęt ma na przykład 5 lat, może się okazać, że pasujących do niego części już na rynku nie ma.

Naprawa zmywarek okaże się nieopłacalna wówczas, gdy jej koszt przewyższa lub niemal dorównuje kosztom zakupu nowego urządzenia. Może tak się zdarzyć w przypadku uszkodzonej elektroniki, napędu lub innego drogiego elementu. Warto bowiem pamiętać, że do kosztu naprawy trzeba doliczyć jeszcze robociznę. Zanim więc zdecydujecie się na naprawę, sprawdźcie dostępność część. Niektórzy fachowcy oferują również darmową wycenę przed złożeniem zamówienia, co także może okazać się bardzo korzystne.

Co warto wiedzieć o naprawie zmywarki?

Odpowiednie zlokalizowanie problemu jest kluczowe. Bez tego naprawa zmywarki nie może zakończyć się sukcesem. Z tego też względu warto poświęcić sporo czasu na wybór odpowiedniego fachowca. Najlepszym wyborem będą oczywiście usługi autoryzowanego serwisu konkretnego producenta. Możemy mieć bowiem pewność, że zatrudnieni w nim specjaliści znają się na budowie i działaniu naszej zmywarki i że mają dostęp do odpowiednich części.

Jeśli jednak skorzystanie z usług takiego salonu nie jest możliwe, warto postawić na sprawdzonych i cenionych fachowców, którzy cieszą się dobrą opinią innych klientów. Wybór najtańszej oferty nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. Naprawa zmywarek powinna bowiem zagwarantować odzyskanie sprawności sprzętu na długi czas. To zaś zapewnią nam tylko najlepsi specjaliści.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.