Udostępnij
Skomentuj

Najlepsze aplikacje do kontroli rodzicielskiej na Androida

Aplikacje do kontroli rodzicielskiej potrafią być prawdziwym zbawieniem dla rodziców. Jakie są najlepsze?

Internet to miejsce, które jednocześnie oferuje nam pełno możliwości, ale też zawiera w sobie całą masę niebezpieczeństw. Szczególnie narażeni na niektóre treści dostępne w sieci są jej najmłodsi użytkownicy. W dzisiejszych czasach wiek, w którym otrzymujemy pierwszego smartfona z dostępem do internetu, jest w końcu coraz niższy. Jakie są więc najlepsze aplikacje na telefon, które pozwalają na kontrolę rodzicielską i blokowanie nieodpowiednich treści?

Polecane smartfony

Aplikacje do kontroli rodzicielskiej – jak działają?

Działanie aplikacji do kontroli rodzicielskiej jest niesamowicie proste. W większości przypadków wystarczy pobrać odpowiedni program na telefon dziecka. W nim tworzymy swoje konto rodzicielskie, które jest oczywiście zabezpieczone hasłem. Wtedy z poziomu aplikacji możemy decydować o wielu kwestiach dotyczących działania telefonu. Możliwe jest na przykład blokowanie niektórych stron internetowych, uniemożliwienie realizowania zakupów na telefonie, ograniczenie czasowe, czy nawet śledzenie położenia dziecka.

Jak wybrać najlepszą aplikację do kontroli rodzicielskiej dla Twojego dziecka?

Wbrew pozorom aplikacji do kontroli rodzicielskiej jest cała masa. Dlatego wybranie najlepszej z nich potrafi przysporzyć nieco problemów. Przede wszystkim powinniśmy kierować się funkcjonalnością takiej aplikacji. Kontrolowanie aktywności dziecka powinno być możliwe z perspektywy innych urządzeń, które będą zalogowane na koncie rodzica. W ten sposób lepiej można wykorzystać wszystkie możliwości zapewniane przez aplikację do kontroli rodzicielskiej.

Decydując się na jedną z blokad rodzicielskich na telefon, warto też zorientować się, czy jest to aplikacja płatna. Niektóre programy wymagają bowiem opłacenia licencji. Inne z kolei każą płacić sobie za poszczególne funkcje, podczas gdy pozostałe są bezpłatne. Świetnym przykładem mogą być aplikacje z darmową lokalizacją telefonu. Przed wybraniem warto też dowiedzieć się, jak wyłączyć kontrolę rodzicielską, by być zabezpieczonym w razie, gdyby dziecko chciało tego dokonać. Nie bez znaczenia są również ustawienia prywatności, czyli to jakie dane dotyczące aktywności dziecka i naszej pobiera aplikacja.

5 najlepszych aplikacji do kontroli rodzicielskiej w 2023 roku

Wybór aplikacji jest naprawdę spory. W dzisiejszych czasach sklep Google Play jest ich pełen, więc przedstawimy Ci pięć naszych propozycji. Pierwsza z nich to aplikacja FamilyTime Parental Control. Pozwala na darmowe monitorowanie lokalizacji, a także blokowanie stron internetowych. Dzięki temu rodzic może wiedzieć, że dziecko jest bezpieczne.

Drugi polecany wybór to aplikacja od Google. Gigant z Ameryki proponuje bowiem rozwiązanie Google Family Link. Jest to bezpłatna aplikacja, która działa na telefonach Android i iOS. Umożliwia monitorowanie aktywności online, ustawienie limitów czasowych, czy też blokowanie nieodpowiednich treści.

Microsoft z kolei na urządzenia z Android i iOS proponuje swoją aplikację Microsoft Family Safety. W tym przypadku aplikacja skupia się głównie na blokadzie treści dla dorosłych. Do tego monitoruje ona używane aplikacje, odwiedzane strony, czy też pozwala ograniczyć czas dziecka przed ekranami.

Jednym z najpopularniejszych wyborów w Polsce jest aplikacja Beniamin. To rozwiązanie monitoruje aktywność dziecka na najpopularniejszych stronach i aplikacjach, w tym w mediach społecznościowych. Dodatkowo może kontrolować pracę komputera, czy też SMSy i rozmowy.

Do monitorowania aktywności dzieci służy też aplikacja Boomerang Parental Control. Posiada wszystkie najważniejsze funkcje, których można oczekiwać od aplikacji służących do kontroli rodzicielskiej. Jest to jednak aplikacja płatna. Aby sprawdzić jej działanie, można jednak skorzystać z 14-dniowego bezpłatnego okresu próbnego.

Jakie funkcje powinna mieć dobra aplikacja do kontroli rodzicielskiej?

Każda dobra aplikacja służąca do kontroli rodzicielskiej Android powinna oferować pewne, dość podstawowe w tej kwestii funkcje. Jedną z najważniejszych w przypadku dziecka jest śledzenie lokalizacji. Jeśli dziecko nosi swój telefon do szkoły, jest to jednym ze sposobów na dbanie o jego bezpieczeństwo. Można kontrolować je, czy na przykład nie znalazło się w nieodpowiednim miejscu, a nawet sprawdzać, czy nie jest na wagarach.

Dobre programy służące do kontroli rodzicielskiej są też w stanie ograniczyć dostęp do urządzenia. Mowa tu na przykład o zablokowaniu go, gdy dziecko przekroczy przydzielony mu limit czasu w trakcie dnia. Możliwe jest też blokowanie telefonu w poszczególnych godzinach, na przykład w nocy, aby nie dopuścić do rozwoju złego nawyku korzystania ze smartfona przed zaśnięciem.

Kolejną naprawdę istotną funkcją jest możliwość zablokowania pewnych stron internetowych. Doskonale wiemy, że w sieci znajdują się strony, które nie są dostosowane do dzieci. Dlatego, by chronić je przed niektórymi miejscami, można je zablokować.

Nie zapominajmy również o obecności blokady na zakupy i pobieranie aplikacji. Dzieci mają tendencję do pobierania ogromnych ilości gier, co samo w sobie nie jest szkodliwe, gdyż jest to jedno z zastosowań telefonu. Wiele z tych gier ma jednak zaimplementowane systemy mikropłatności. W ten sposób często słyszymy o dzieciach, które przypadkiem (lub nie) nabiły naprawdę spory rachunek.

Czy aplikacje do kontroli rodzicielskiej są naruszeniem prywatności dziecka?

Wielu rodziców ma wątpliwości co do instalowania blokad rodzicielskich w telefonach swoich pociech. O ile faktycznie prywatność jest naprawdę ważna, tak jeszcze bardziej liczy się bezpieczeństwo dzieci. Internet potrafi być niebezpiecznym miejscem, w którym pełno jest treści nieodpowiednich dla dzieci. Mowa tu na przykład o wulgarnych wypowiedziach, zdjęciach, a nawet i filmach.

Nie bez powodu takie dzieła jak gry komputerowe, czy też filmy otrzymują ograniczenia wiekowe. Oczywiście nie oznaczają one, że magicznie w wieku 16 lat dziecko może oglądać tysiące nowych filmów. Wskazują jednak, że najmłodszych trzeba po prostu chronić przed niektórymi dziełami, by nie stanowiły one dla nich złych wzorców.

Najważniejsze, gdy martwimy się o naruszanie prywatności dziecka, jest po prostu zachowanie rozsądku. Aplikacja do kontroli rodzicielskiej ma faktycznie pozwalać nam na kontrolę, czyli dbanie o bezpieczeństwo dziecka i edukowanie go o zagrożeniach w internecie. Nie powinna z kolei stanowić magicznego narzędzia do zakazywania pewnych rzeczy bez powodu.

Aplikacje do kontroli rodzicielskiej a cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo to dość popularny temat, odkąd internet stał się bardzo popularny. Aplikacje rodzicielskie pozwalają na jego zwiększenie, przynajmniej jeśli mowa o najmłodszych. Takie aplikacje mobilne to bowiem świetny sposób na ochronienie dziecka przed cyberprzemocą. Aby jednak nasza pociecha rozumiała, czemu ograniczamy mu dostęp do niektórych stron, trzeba ją odpowiednio edukować w tym zakresie.

Aby dbać o cyberbezpieczeństwo, trzeba więc często z dzieckiem rozmawiać. Warto zadawać mu pytania dotyczące jego aktywności w internecie, a także uczyć jak reagować na cyberprzemoc. Konieczne będzie też pokazanie, jak się przed nią chronić.

Kiedy powinno się przestać używać aplikacji do kontroli rodzicielskiej?

Rodzice często zastanawiają się także, który moment jest właściwy na zrezygnowanie z blokady rodzicielskiej na telefon. Na to nie ma właściwej odpowiedzi. Często jest to uwarunkowane np. regulaminami aplikacji. Dla przykładu na koncie Google dziecko do 13 roku życia może mieć konto tylko w ramach kontroli rodzicielskiej. Ta automatycznie wyłączy się dopiero w momencie skończenia 18 lat. Google pozostawia też furtkę rodzicom, którzy mogą z niej zrezygnować już, gdy dziecko ukończy 13 rok życia.

Trzeba przyznać, że okolice 13 roku życia to z pewnością dobry moment na luzowanie kontroli rodzicielskiej. Dziecko wtedy zaczyna dorastać i musi po prostu poznać nieco więcej świata. Z całkowitym wyłączeniem warto jednak poczekać. W zależności od dziecka zaleca się, by z kontroli zrezygnować w wieku 15-16 lat. Jest to najlepszy moment na to, gdyż zbiega się on z pójściem dziecka do szkoły średniej.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.