Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Nagrzewnica do warsztatu i pomieszczeń gospodarczych - jak wybrać?

Nagrzewnica może działać jako system dogrzewający albo stanowić jedyne źródło ciepła.

W zależności od zastosowanego typu urządzenia, różne są koszty eksploatacyjne i możliwości podniesienia temperatury.

Typy nagrzewnic

Nagrzewnice dzieli się tylko pod kątem źródła energii:

  • elektryczne – mają małą wydajność, a ich praca sporo kosztuje;
  • gazowe – wydajność średnia do wysokiej, cena paliwa relatywnie niska;
  • olejowe – mają największą wydajność i mogą oszczędnie gospodarować niezbyt drogim paliwem.

Z tego podziału wynika już intuicyjnie, że do niewielkich pomieszczeń, na przykład małych pomieszczeń gospodarczych, nadadzą się nagrzewnice elektryczne, ale już do dużych warsztatów będą one zbyt słabe i trzeba będzie zainwestować w gazową lub olejową.

Nagrzewnice elektryczne

Przeznaczone są głównie do ogrzewania małych pomieszczeń lub chwilowego dogrzewania dużych – przy dłuższej pracy wysokość rachunku nie będzie usprawiedliwiała oszczędności na zakupie nagrzewnicy elektrycznej. Jednak te urządzenia mają dwie istotne zalety: po pierwsze, każda nagrzewnica elektryczna ma wentylator, dzięki czemu szybciej dystrybuuje ciepło w pomieszczeniu i pozwala na bardzo szybkie osiągnięcie oczekiwanej temperatury (oczywiście pod warunkiem dostosowania mocy urządzenia do charakterystyki obiektu). Po drugie, tylko w nagrzewnicy elektrycznej nie pojawia się otwarty płomień, co zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo: w magazynach tekstylnych lub warsztatach lakierniczych jest to jedyny możliwy wybór.

Nagrzewnice gazowe

Nagrzewnice gazowe są mobilne i energooszczędne, ponieważ posiadają możliwość regulacji mocy, z jaką pracują. Z użyciem gazu wiąże się jednak kilka poważnych problemów. Przede wszystkim należy odpowiednio zabezpieczyć się na możliwość awarii – nagrzewnica operuje otwartym płomieniem, więc w niektórych sytuacjach może to doprowadzić do powabnego zagrożenia. Po drugie, w czasie pracy nagrzewnicy obiekt musi być wentylowany – zapobiega to spalaniu z wydzieleniem czadu, a po drugiem umożliwia odprowadzenie wody, której wydziela się sporo.

Nagrzewnice olejowe

Tutaj różnorodność jest największa, bo dostępne są modele z odprowadzeniem spalin lub nie. Pierwsze są droższe, ale nie emitują do pomieszczenia żadnych potencjalnie niebezpiecznych substancji. Urządzenia bez odprowadzenia spalin nadają się natomiast świetnie na przykład na place budowy, gdzie zapewniona jest ciągła wentylacja.

Inne rodzaje nagrzewnic

W zdecydowanie mniejszym stopniu popularne są na przykład nagrzewnice na przepracowany olej, które mogą okazać się najlepsze do warsztatu albo nagrzewnice na paliwa stałe. Odrębną kategorię stanowią też nagrzewnice wodne – w zamyśle mają one eliminowac jeden z głównych problemów nagrzewnic elektrycznych, a mianowicie nie ogrzewają bezpośrednio powietrza, tylko wodę, a wentylator wydmuchuje z nagrzewnicy powietrze grzane przez wymiennik woda-powietrze. Dzięki temu pomieszczenie wychładza się wolniej, jednak w warsztatach i pomieszczeniach gospodarczych nagrzewnice wodne nie mają wielkich zastosowań choćby ze względu na spore zapotrzebowanie na prąd. Z tego samego powodu rzadko stosuje się nagrzewnice kanałowe montowane w przewodach wentylacyjnych.

Procedura wyboru

  • Jaka jest powierzchnia pomieszczeń do ogrzania? Jeśli mała, warto wybrać tanią nagrzewnicę elektryczną, a jeżeli większa – gazową lub olejową.
  • Jaka jest wentylacja w pomieszczeniu? Jeśli jest dobra, można stosować nagrzewnice gazowe lub olejowe bez instalacji odprowadzającej spaliny, a w przeciwnym wypadku tylko elektryczne lub olejowe z odprowadzeniem spalin.
  • Jaki ma być koszt zakupu i eksploatacji? Najtańsze są nagrzewnice elektryczne, najdroższe olejowe, ale elektryczne zużywają najwięcej drogiej energii elektrycznej, natomiast gazowe i olejowe pracują na tańszym paliwie i są bardziej ekonomiczne (największą wydajność osiągają olejowe).
  • Jakie jest zagrożenie pożarem? W niektórych miejscach nagrzewnice z otwartym płomieniem nie mogą być ustawiane ze względu na zagrożenie, jakie wynika z obecności otwartego płomienia.
  • Czy nagrzewnica ma być tylko uzupełnieniem istniejącej instalacji czy samodzielnym urządzeniem grzewczym? W pierwszym przypadku wygoda może górować nad ekonomią, ale jeśli za utrzymanie odpowiedniej temperatury ma odpowiadać jedynie nagrzewnica, warto wybrać tę najwydajniejszą, a niekoniecznie najwygodniejszą.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.