https://www.morele.net/wiadomosc/myjka-cisnieniowa-jak-wybrac-jaka-najlepsza-na-co-zwrocic-uwage/796/ 2018-10-29 14:09:48.000000

Myjka ciśnieniowa - jak wybrać? Jaka najlepsza? Na co zwrócić uwagę?

Pomagamy wybrać urządzenie, które pomoże w domowych porządkach i myciu auta.

Czyszczenie na połysk mieszkania może zmienić się w prawdziwy horror, szczególnie wtedy, gdy goście mają przyjść lada moment. Jak się pozbyć uciążliwych plam? Jak dostać się w trudno dostępne miejsca? Jednym z rozwiązań są myjki parowe i ciśnieniowe, które coraz częściej pojawiają się w polskich domach.

Polecane myjki ciśnieniowe

Żeby były skuteczne, muszą zostać w sposób odpowiedni dobrane do realizowanych zadań. To zaś okaże się niemożliwe bez dokładnego przeanalizowania sposobu działania oraz najważniejszych parametrów urządzeń. Mając to na uwadze, postanowiliśmy przygotować krótką charakterystykę obu myjek, która pozwoli dokonać właściwego wyboru.

Co to jest myjka parowa? Jak używać?

Myjka parowa, niezależnie czy będzie mała i ręczna czy też w formie urządzenia wielofunkcyjnego, działa bardzo podobnie w każdym przypadku. Przed rozpoczęciem porządków, należy wlać wodę do specjalnego zbiornika i uruchomić urządzenie.

Woda jest następnie podgrzewana do temperatury wrzenia, tak aby zaczęła wytwarzać się para wodna, która pod ciśnieniem jest wyprowadzana na zewnątrz. Ważny jest również fakt, że czyszczenie myjką parową nie wymaga użycia detergentów, co może być istotne dla alergików oraz osób dbających o środowisko.

Jak używać myjki parowej?

Niezależnie od rodzaju myjki, zawsze przed użyciem warto zapoznać się z instrukcją obsługi. Trzeba również sprawdzić, które końcówki nadają się do czyszczenia konkretnych powierzchni. Przestrzegając zaleceń producenta, można wyczyścić prawie każdą powierzchnię, niekiedy nawet z zaschniętego brudu.

Zawsze przed włączeniem urządzenia należy uzupełnić zbiornik wodą, natomiast po zakończeniu prac, usunąć pozostałe resztki cieczy. Samo użytkowanie myjki przypomina czyszczenie mopem czy odkurzaczem – dyszę trzeba po prostu nakierować na czyszczoną powierzchnię.

Jaki rodzaj myjki parowej?

Jak można się domyślić, oferowane na rynku urządzenia są zróżnicowane pod wieloma względami. Biorąc pod uwagę rozmiar, a także najważniejsze parametry, można wyróżnić trzy rodzaje myjek:

 • myjka parowa ręczna – jest to niewielkie, poręczne urządzenie, które sprawdzi się przy czyszczeniu niewielkich, ale i trudniej dostępnych powierzchni. Można nią czyścić umywalki, okna czy fugi,
 • mop parowy – urządzenie większe, wyposażone w wiele nakładek, mające jednak mniejszą moc i wagę niż parownice,
 • parownice – najbardziej zaawansowane urządzenia, rozmiarami przypominające odkurzacze. Charakteryzuje się również najwyższym ciśnieniem pary.

Do czego można wykorzystać myjkę parową?

Omawiane urządzenia są bardzo wszechstronne, szczególnie gdy zostaną wyposażone w różne końcówki. Za ich pomocą można czyścić:

 • płytki, gres, a także fugi,
 • okna, lustra i wszelkie szklane powierzchnie,
 • dywany,
 • tapicerkę w samochodzie oraz meblową,
 • zlewy, umywalki,
 • meble,
 • piekarnik, okap,
 • kabinę prysznicową.

Osoby, które potrzebują wyczyścić mieszkanie po remoncie, powinny zainteresować się parownicami - świetnie usuwają pozostałości po farbach, kleju itp. Myjka parowa jest skuteczna, jednak w przypadku podłóg nie zastąpi tradycyjnego odkurzacza. Pomimo tej jednej niedogodności, bardzo dobrze czyści różnego rodzaju powierzchnie, nie pozostawiając żadnych smug.

Warto jednak pamiętać, że nie każda powierzchnia nadaje się do czyszczenia parą. Myjki parowej nie należy stosować w przypadku drewnianych podłóg czy welurowych obić.

Jaka myjka parowa najlepsza?

Skoro wiemy już, do jakich zadań urządzenie okaże przydatne, pora zastanowić się nad wyborem odpowiedniego modelu. To zaś stanie się możliwie po dokładnej analizie najważniejszych parametrów technicznych oraz wykorzystywanego wyposażenia.

 • Liczba końcówek i ścierek. Większość producentów dołącza do zestawu dodatkowe końcówki, które umożliwiają czyszczenie różnych powierzchni. Do tego dojść mogą również ściereczki (jest to szczególnie ważne przy mopach parowych), dzięki czemu zmniejsza się początkowy koszt akcesoriów, które należy dokupić.
 • Moc urządzenia. Im jest ona wyższa, tym trudniejsze zabrudzenia zostaną usunięte, a tym samym wydajniejsza jest sama myjka.
 • Długość kabla. W przeciwieństwie do tradycyjnego mopa czy ścierki, konieczne jest podłączenie urządzenia do gniazdka. Wiąże się to niestety z pewnymi ograniczeniami spowodowanymi ciągnącym się kablem. Dlatego też warto się zastanowić, jakie i jak duże powierzchnie będą czyszczone w domu, by wybrać model z odpowiednio długim kablem.
 • Wielkość pojemnika. Jeśli w domu znajduje się wiele dużych powierzchni, które będą czyszczone myjką parową, warto poszukać modelu o jak największej pojemności zbiornika na wodę. Należy jednak pamiętać, że im więcej wody wleje się jednorazowo do urządzenia, tym cięższa będzie myjka, a tym samym trudniejsza w swobodnym manewrowaniu.
 • Dodatkowe funkcje. Niektóre myjki parowe oferują również możliwość wyprasowania ubrań oraz dezynfekcję czyszczonych powierzchni.

Co to jest myjka ciśnieniowa? Jak używać?

Tym sposobem przechodzimy do drugiego z omawianych urządzeń. Myjki ciśnieniowe stosowane są przede wszystkim do czyszczenia samochodu. Sprawdzają się jednak także w przypadku rowerów czy narzędzi ogrodniczych.

Myjki podłącza się do ujęcia wody, np. kranu w garażu. Do tego celu można wykorzystać zwykły wąż ogrodowy. Pompa wytwarza ciśnienie wody, dzięki czemu ciecz dostaje się do pistoletu natryskowego specjalnym wężem wysokociśnieniowym. Producenci umożliwiają wykorzystanie dodatkowych akcesoriów, takich jak gąbki, szczotki czy lance natryskowe, które zwiększają efektywność czyszczenia.

Jaki rodzaj myjki ciśnieniowej wybrać?

Grupy omawianych urządzeń można wydzielić na dwa sposoby. Pierwsza z nich została wprowadzona przez firmę Karcher. Podział obejmuje trzy klasy:

 • podstawowa – do niej należą urządzenia najprostsze, które wytwarzają ciśnienie o maksymalnej wartości 100 barów. Jest polecana osobom, które nie zamierzają wykorzystywać myjki zbyt często i intensywnie,
 • średnia – urządzenia wytwarzają ciśnienie do 130 barów. Sprawdzają się przy częstszym użytkowaniu. Są też wyposażone w dodatkowe akcesoria,
 • wyższa – sprzęty z tej klasy charakteryzują się najwyższą ceną, ale i ciśnieniem, które może wynosić nawet 200 barów. Zestawy składają się z bogatego wyposażenia dodatkowego.

Ponadto myjki ciśnieniowe można podzielić ze względu na rodzaj wykorzystanego napędu. Wyróżnia się:

 • myjki elektryczne – można je podłączyć do zwykłego kontaktu. Są to myjki dedykowane do zastosowań domowych. W przypadku konieczności kupna urządzenia o zwiększonej mocy, może być potrzebna myjka, którą można zasilać z sieci trójfazowej,
 • myjki hybrydowe – działają zarówno podłączone do gniazdka elektrycznego, jak i z naładowanych akumulatorów,
 • myjki spalinowe – do działania mogą wykorzystywać benzynę lub olej napędowy. Są mobilne i niezależne od dostępności gniazdka elektrycznego, dlatego też bardzo często są wykorzystywane w mobilnych myjniach samochodowych.

Czy myjka ciśnieniowa niszczy lakier? Nie, jeśli postępuje się według zaleceń producenta. Problemy z lakierem mogą pojawić się tylko w przypadku przystawienia lancy (pistoletu) zbyt blisko karoserii. I to najczęściej w przypadku, gdy już wcześniej pojawiły się jakieś uszkodzenia. Warto również, zaraz po umyciu, wytrzeć czyszczone powierzchnie do sucha.

Jaką myjkę ciśnieniową wybrać?

Chcąc zakupić tego typu urządzenia, musimy przede wszystkim skupić się na doborze modelu do konkretnych zastosować oraz intensywności i częstotliwości realizowania wybranych procesów.

 • Ciśnienie wody. Jest to jeden z najistotniejszych parametrów. Wartość ciśnienia podaje się w barach lub megapaskalach. W przypadku urządzeń przeznaczonych do użytku domowego, ciśnienie wody nie przekracza 160 barów.
 • Wydajność. Kolejny parametr wpływający na jakość pracy myjki. Podaje się go w litrach na godzinę. Urządzenia do zastosowań domowych charakteryzują się wydajnością nieprzekraczającą 500 l/h – najczęściej jest to jednak wartość niższa.
 • Moc. Im jest wyższa, tym urządzenie gwarantuje sprawniejsze oraz dłuższe działanie. Dostępne na rynku myjki ciśnieniowe dysponują mocą w przedziale od 900 do nawet 7000 W.

 • Dodatkowe funkcje. Niektóre myjki ciśnieniowe mogą być wyposażone w podgrzewacz – nie od dziś wiadomo, że ciepła woda jest skuteczniejsza w czyszczeniu niż zimna. W przypadku braku dostępu do ciepłej wody, warto wyposażyć się w myjkę ciśnieniową z podgrzewaczem. Do tego należy dodać również pojemnik na detergent, który zwiększa skuteczność czyszczenia zabrudzeń.

Dla ułatwienia wyboru, producenci często oznaczają zastosowanie swoich produktów. Dzięki temu możemy wybierać między myjkami do użytku domowego, półprofesjonalnego oraz profesjonalnego.

Jak widać, wybór tego typu urządzeń może okazać się trudny. Związane jest to oczywiście z dostępnością modeli o różnym zastosowaniu. Chcąc więc zakupić myjkę parową bądź ciśnieniową, warto przeanalizować parametry oferowanych urządzeń, a także wszelkie zalecenia producentów, którzy często wskazują, do jakich zadań ich sprzęty zostały przygotowane.

Polecane artykuły
 


Czyszczenie na połysk mieszkania może zmienić się w prawdziwy horror, szczególnie wtedy, gdy goście mają przyjść lada moment. Jak się pozbyć uciążliwych plam? Jak dostać się w trudno dostępne miejsca? Jednym z rozwiązań są myjki parowe i ciśnieniowe, które coraz częściej pojawiają się w polskich domach.

Polecane myjki ciśnieniowe

Żeby były skuteczne, muszą zostać w sposób odpowiedni dobrane do realizowanych zadań. To zaś okaże się niemożliwe bez dokładnego przeanalizowania sposobu działania oraz najważniejszych parametrów urządzeń. Mając to na uwadze, postanowiliśmy przygotować krótką charakterystykę obu myjek, która pozwoli dokonać właściwego wyboru.

Co to jest myjka parowa? Jak używać?

Myjka parowa, niezależnie czy będzie mała i ręczna czy też w formie urządzenia wielofunkcyjnego, działa bardzo podobnie w każdym przypadku. Przed rozpoczęciem porządków, należy wlać wodę do specjalnego zbiornika i uruchomić urządzenie.

Woda jest następnie podgrzewana do temperatury wrzenia, tak aby zaczęła wytwarzać się para wodna, która pod ciśnieniem jest wyprowadzana na zewnątrz. Ważny jest również fakt, że czyszczenie myjką parową nie wymaga użycia detergentów, co może być istotne dla alergików oraz osób dbających o środowisko.

Jak używać myjki parowej?

Niezależnie od rodzaju myjki, zawsze przed użyciem warto zapoznać się z instrukcją obsługi. Trzeba również sprawdzić, które końcówki nadają się do czyszczenia konkretnych powierzchni. Przestrzegając zaleceń producenta, można wyczyścić prawie każdą powierzchnię, niekiedy nawet z zaschniętego brudu.

Zawsze przed włączeniem urządzenia należy uzupełnić zbiornik wodą, natomiast po zakończeniu prac, usunąć pozostałe resztki cieczy. Samo użytkowanie myjki przypomina czyszczenie mopem czy odkurzaczem – dyszę trzeba po prostu nakierować na czyszczoną powierzchnię.

Jaki rodzaj myjki parowej?

Jak można się domyślić, oferowane na rynku urządzenia są zróżnicowane pod wieloma względami. Biorąc pod uwagę rozmiar, a także najważniejsze parametry, można wyróżnić trzy rodzaje myjek:

 • myjka parowa ręczna – jest to niewielkie, poręczne urządzenie, które sprawdzi się przy czyszczeniu niewielkich, ale i trudniej dostępnych powierzchni. Można nią czyścić umywalki, okna czy fugi,
 • mop parowy – urządzenie większe, wyposażone w wiele nakładek, mające jednak mniejszą moc i wagę niż parownice,
 • parownice – najbardziej zaawansowane urządzenia, rozmiarami przypominające odkurzacze. Charakteryzuje się również najwyższym ciśnieniem pary.

Do czego można wykorzystać myjkę parową?

Omawiane urządzenia są bardzo wszechstronne, szczególnie gdy zostaną wyposażone w różne końcówki. Za ich pomocą można czyścić:

 • płytki, gres, a także fugi,
 • okna, lustra i wszelkie szklane powierzchnie,
 • dywany,
 • tapicerkę w samochodzie oraz meblową,
 • zlewy, umywalki,
 • meble,
 • piekarnik, okap,
 • kabinę prysznicową.

Osoby, które potrzebują wyczyścić mieszkanie po remoncie, powinny zainteresować się parownicami - świetnie usuwają pozostałości po farbach, kleju itp. Myjka parowa jest skuteczna, jednak w przypadku podłóg nie zastąpi tradycyjnego odkurzacza. Pomimo tej jednej niedogodności, bardzo dobrze czyści różnego rodzaju powierzchnie, nie pozostawiając żadnych smug.

Warto jednak pamiętać, że nie każda powierzchnia nadaje się do czyszczenia parą. Myjki parowej nie należy stosować w przypadku drewnianych podłóg czy welurowych obić.

Jaka myjka parowa najlepsza?

Skoro wiemy już, do jakich zadań urządzenie okaże przydatne, pora zastanowić się nad wyborem odpowiedniego modelu. To zaś stanie się możliwie po dokładnej analizie najważniejszych parametrów technicznych oraz wykorzystywanego wyposażenia.

 • Liczba końcówek i ścierek. Większość producentów dołącza do zestawu dodatkowe końcówki, które umożliwiają czyszczenie różnych powierzchni. Do tego dojść mogą również ściereczki (jest to szczególnie ważne przy mopach parowych), dzięki czemu zmniejsza się początkowy koszt akcesoriów, które należy dokupić.
 • Moc urządzenia. Im jest ona wyższa, tym trudniejsze zabrudzenia zostaną usunięte, a tym samym wydajniejsza jest sama myjka.
 • Długość kabla. W przeciwieństwie do tradycyjnego mopa czy ścierki, konieczne jest podłączenie urządzenia do gniazdka. Wiąże się to niestety z pewnymi ograniczeniami spowodowanymi ciągnącym się kablem. Dlatego też warto się zastanowić, jakie i jak duże powierzchnie będą czyszczone w domu, by wybrać model z odpowiednio długim kablem.
 • Wielkość pojemnika. Jeśli w domu znajduje się wiele dużych powierzchni, które będą czyszczone myjką parową, warto poszukać modelu o jak największej pojemności zbiornika na wodę. Należy jednak pamiętać, że im więcej wody wleje się jednorazowo do urządzenia, tym cięższa będzie myjka, a tym samym trudniejsza w swobodnym manewrowaniu.
 • Dodatkowe funkcje. Niektóre myjki parowe oferują również możliwość wyprasowania ubrań oraz dezynfekcję czyszczonych powierzchni.

Co to jest myjka ciśnieniowa? Jak używać?

Tym sposobem przechodzimy do drugiego z omawianych urządzeń. Myjki ciśnieniowe stosowane są przede wszystkim do czyszczenia samochodu. Sprawdzają się jednak także w przypadku rowerów czy narzędzi ogrodniczych.

Myjki podłącza się do ujęcia wody, np. kranu w garażu. Do tego celu można wykorzystać zwykły wąż ogrodowy. Pompa wytwarza ciśnienie wody, dzięki czemu ciecz dostaje się do pistoletu natryskowego specjalnym wężem wysokociśnieniowym. Producenci umożliwiają wykorzystanie dodatkowych akcesoriów, takich jak gąbki, szczotki czy lance natryskowe, które zwiększają efektywność czyszczenia.

Jaki rodzaj myjki ciśnieniowej wybrać?

Grupy omawianych urządzeń można wydzielić na dwa sposoby. Pierwsza z nich została wprowadzona przez firmę Karcher. Podział obejmuje trzy klasy:

 • podstawowa – do niej należą urządzenia najprostsze, które wytwarzają ciśnienie o maksymalnej wartości 100 barów. Jest polecana osobom, które nie zamierzają wykorzystywać myjki zbyt często i intensywnie,
 • średnia – urządzenia wytwarzają ciśnienie do 130 barów. Sprawdzają się przy częstszym użytkowaniu. Są też wyposażone w dodatkowe akcesoria,
 • wyższa – sprzęty z tej klasy charakteryzują się najwyższą ceną, ale i ciśnieniem, które może wynosić nawet 200 barów. Zestawy składają się z bogatego wyposażenia dodatkowego.

Ponadto myjki ciśnieniowe można podzielić ze względu na rodzaj wykorzystanego napędu. Wyróżnia się:

 • myjki elektryczne – można je podłączyć do zwykłego kontaktu. Są to myjki dedykowane do zastosowań domowych. W przypadku konieczności kupna urządzenia o zwiększonej mocy, może być potrzebna myjka, którą można zasilać z sieci trójfazowej,
 • myjki hybrydowe – działają zarówno podłączone do gniazdka elektrycznego, jak i z naładowanych akumulatorów,
 • myjki spalinowe – do działania mogą wykorzystywać benzynę lub olej napędowy. Są mobilne i niezależne od dostępności gniazdka elektrycznego, dlatego też bardzo często są wykorzystywane w mobilnych myjniach samochodowych.

Czy myjka ciśnieniowa niszczy lakier? Nie, jeśli postępuje się według zaleceń producenta. Problemy z lakierem mogą pojawić się tylko w przypadku przystawienia lancy (pistoletu) zbyt blisko karoserii. I to najczęściej w przypadku, gdy już wcześniej pojawiły się jakieś uszkodzenia. Warto również, zaraz po umyciu, wytrzeć czyszczone powierzchnie do sucha.

Jaką myjkę ciśnieniową wybrać?

Chcąc zakupić tego typu urządzenia, musimy przede wszystkim skupić się na doborze modelu do konkretnych zastosować oraz intensywności i częstotliwości realizowania wybranych procesów.

 • Ciśnienie wody. Jest to jeden z najistotniejszych parametrów. Wartość ciśnienia podaje się w barach lub megapaskalach. W przypadku urządzeń przeznaczonych do użytku domowego, ciśnienie wody nie przekracza 160 barów.
 • Wydajność. Kolejny parametr wpływający na jakość pracy myjki. Podaje się go w litrach na godzinę. Urządzenia do zastosowań domowych charakteryzują się wydajnością nieprzekraczającą 500 l/h – najczęściej jest to jednak wartość niższa.
 • Moc. Im jest wyższa, tym urządzenie gwarantuje sprawniejsze oraz dłuższe działanie. Dostępne na rynku myjki ciśnieniowe dysponują mocą w przedziale od 900 do nawet 7000 W.

 • Dodatkowe funkcje. Niektóre myjki ciśnieniowe mogą być wyposażone w podgrzewacz – nie od dziś wiadomo, że ciepła woda jest skuteczniejsza w czyszczeniu niż zimna. W przypadku braku dostępu do ciepłej wody, warto wyposażyć się w myjkę ciśnieniową z podgrzewaczem. Do tego należy dodać również pojemnik na detergent, który zwiększa skuteczność czyszczenia zabrudzeń.

Dla ułatwienia wyboru, producenci często oznaczają zastosowanie swoich produktów. Dzięki temu możemy wybierać między myjkami do użytku domowego, półprofesjonalnego oraz profesjonalnego.

Jak widać, wybór tego typu urządzeń może okazać się trudny. Związane jest to oczywiście z dostępnością modeli o różnym zastosowaniu. Chcąc więc zakupić myjkę parową bądź ciśnieniową, warto przeanalizować parametry oferowanych urządzeń, a także wszelkie zalecenia producentów, którzy często wskazują, do jakich zadań ich sprzęty zostały przygotowane.

Polecane artykuły
 


Kategoria: Poradniki
Data: 17.09.2018
Social
5,0
4 oceny
5 komentarzy
Moja ocena
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
jonek
chciałbym zobaczyć tę myjkę o ciśnieniu 200 barów.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-11-03
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Myjkarz
Takie myjki o ciśnieniu roboczym 200bar istnieją i co może być dla Ciebie zaskoczeniem są dostępne na rynku ale ich ceny to kilka tysięcy(używane) lub kilkanaście tysięcy złotych i nie o to chodziło w tym artykule;-) Przeciętny Kowalski Janusz zadowoli się myjka z Lidla czy Biedry z kompozytowa pompą wytrzymująca łącznie kilkanaście godzin pracy i nie więcej niż 20-30minut jednorazowego użytku i będzie zachwycony tym jaki to szatan;-) Trochę bardziej wymagający zainwestuje kilka złotych więcej w pompę aluminiowa i chwilę dłuższą trwałość a tylko nieliczni będą szukać myjek z mosiężną pompą a na nowe profeski pokroju Karcher z serii HD czy Kranzle, Ehrle oto i tak stać tylko nielicznych;-)
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-05-05
Ares
na moje potrzeby czyli głównie do domu i czasami coś przy aucie w zupełności wystarcza czyścik parowy ariete, mam model Vapori Jet i jest spoko, bo praktycznie wszystko doczyści bez problemu
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2019-06-20
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Daniel D
oglądałem ostatnio na necie ten model, bo potrzebuję czegoś tak do sporadycznego użytku. jak się sprawdza? często trzeba uzupełniać? lekki?
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2019-07-12
Andziulec
ja polecam Ariete - świetna marka myjek ciśnieniowych, kupiłam i jestem zadowolona :)
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2019-07-18
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.