MSI WE73 - recenzja, dane techniczne, czy warto?
Spis treści:
Firma kojarzona jest przede wszystkim z przygotowywania wydajnych laptopów gamingowych, jednak w jej katalogu znajdziemy również urządzenia kierowane do specjalistów. Doskonałym na to przykład jest właśnie mobilna stacja robocza MSI WE73, która ma zapewnić komfortową obsługę najbardziej zaawansowanych programów i narzędzi.
MSI WE73 – dane techniczne i cena
Producent zdecydował się między innymi na wykorzystanie wielordzeniowych procesorów Intel Xeon, a także specjalistycznych kart graficznych z serii Nvidia Quadro. Na rynku dostępnych jest kilka konfiguracji sprzętowych, którym warto przyjrzeć się bliżej.
MSI WE73 – dostępne konfiguracje
Jak wskazuje producent, ma być to sprzęt nastawiony przede wszystkim na wydajną obsługę specjalistycznych programów do obróbki grafiki, wideo, a także tworzenia rozbudowanych projektów oraz modeli i animacji 3D. Przełożyło się to na wybór specjalnie dobranych podzespołów.
Przykładem tego jest chociażby procesor Intel Xeon E-2176M, który często jest montowany w urządzeniach specjalistycznych i serwerowych. Dysponuje on sześcioma fizycznymi rdzeniami i dwunastoma wątkami, co już samo w sobie zapowiada wysoką wydajność podczas obsługi programów o wysokich wymaganiach sprzętowych. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2700 MHz, natomiast w trybie turbo osiąga ona wartość nawet 4400 MHz. Do tego dochodzi również pamięć podręczna trzeciego poziomu o pojemności 12 MB i współczynnik TDP wynoszący 45 W – procesor wymaga więc wykorzystania sprawnego systemu chłodzenia.
Zobacz MSI WE73
Specyfikacja układu prezentuje się bardzo dobrze. Podobnie jest z wynikami testów wydajnościowych, przeprowadzonych w programie Cinebench R15. Średnia ze wszystkich prób wskazuje na 187 punktów w trybie jednowątkowym i 1095 punktów w trybie wielowątkowym. Potwierdza to więc fakt, iż MSI WE73 poradzi sobie z obsługą wszystkich nowych programów specjalistycznych.
Co ciekawe, producent przygotował również konfigurację wyposażoną w procesor z serii Intel Core. Mowa jest o modelu Intel Core i7-8750H (montowany między innymi w konfiguracjach MSI WE73 8SJ), który także dysponuje sześcioma fizycznymi rdzeniami i dwunastoma wątkami. Uwagę warto zwrócić także na wysoką częstotliwość taktowania – w trybie bazowym wynosi ona 2200 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbita do poziomu 4100 MHz dla jednego rdzenia. W specyfikacji znajdziemy również 9 MB pamięci podręcznej oraz współczynnik TDP 45 W. Pomimo nieco niższych parametrów od układu Xeon, w jego przypadku także możemy mówić o bardzo wysokiej wydajności, pozwalającej na bardzo dużo. We wspomnianych testach Cinebench R15, układ ten uzyskał kolejno 173 i 1063 punkty.
Stacja robocza MSI WE73 wykorzystuje również specjalistyczne karty graficzne. W konfiguracjach MSI WE73 8SK znajdziemy jednostkę Nvidia Quadro P3200, która korzysta z aż 6 GB pamięci GDDR5. Gwarantuje bardzo wysoką moc obliczeniową, dzięki której laptop poradzi sobie z obsługą wszystkich zaawansowanych programów i narzędzi. Choć karta nie została przystosowana do gier, jej wydajność i tak pozwoli na uruchomienie wielu nowych produkcji.
Drugim modelem montowanym w omawianym przęcie jest Nvidia Quadro P2000 (dostępny jest na przykład w MSI WE73 8SJ-076). Dysponuje ona 4 GB pamięci typu GDDR5 oraz wysokim taktowaniem rdzenia (1215-1468 MHz). I choć zapewnia sporą pomoc podczas renderowania grafiki i tworzenia rozmaitych projektów, nieco gorzej sprawdza się w grach
Specyfikacja MSI WE73 wskazuje również na wykorzystanie dwóch rodzajów pamięci RAM typu DDR4. W droższych konfiguracjach znajdziemy bowiem kości o taktowaniu 2666 MHz, natomiast w tańszych wartość ta spada do 2400 MHz. Pod obudową znajdują się dwa wolne sloty, w których zamontować możemy pamięć o maksymalnej pojemności 64 GB. Na wiele możliwości wyboru możemy liczyć także w przypadku dysków twardych. Oferowane są bowiem różne połączenie urządzeń – na rynku często pojawiają się konfiguracje z dyskiem HDD i SSD M.2, ale również z SSD typu SATA III i SSD M.2 PCIe. Tego typu kombinacji jest sporo, dlatego jest w czym wybierać.
MSI WE73 – wygląd
Do czynienia mamy z dość toporną bryłą, wyróżniającą się sporą grubością i wagą (2,74 kg). Wynika to oczywiście z zastosowania 17-calowego ekranu i rozbudowanego systemu chłodzenia, który ma zapewnić stabilną obsługę wydajnego procesora oraz karty graficznej. Nie można jednak powiedzieć, że laptop jest brzydki. Producent postawił na klasyczną, ciemną kolorystykę, która jest przełamywana nieco poprzez podświetlenie klawiatury i zielonkawe logo producenta na klapie ekranu. Całość prezentuje się bardzo elegancko, dlatego też konstrukcja powinna zadowolić większość użytkowników.
Obudowa została wykonana z tworzyw sztucznych i aluminium. Wybór tych materiałów, a także wspomniana grubość konstrukcji sprawiają, że w żadnym miejscu nie wygina się ona nadmiernie. Mowa tu zarówno o panelu roboczym, jak i klapie ekranu. Z tyłu obudowy i po bokach znalazły się natomiast sporych rozmiarów wyloty ciepłego powietrza. Warto zadbać o to, aby nie były one zasłonięte.
Wymiary laptopa pozwoliły również na zamontowanie w obudowie wielu portów. Na uwagę zasługują przede wszystkim 4 porty USB (w tym jeden typu C), złącza HDMI (obsługa rozdzielczości 4K) i Mini DisplayPort, a także osobne wejścia na słuchawki i mikrofon. Stwarza to możliwość podłączenia wielu urządzeń peryferyjnych, co w przypadku pracy kreatywnej ma spore znaczenie.
MSI WE73 – matryca
Do czynienia mamy z laptopem 17-calowym, który na rynku występuje w wersjach wyposażonych w dwie różne matryce. Modele droższe korzystają z matrycy IPS, obsługującej rozdzielczość UHD 4K, natomiast w nieco tańszych montowany jest model Full HD, wyróżniający się szerokimi kątami widzenia oraz odświeżaniem na poziomie 120 Hz. W obu przypadkach możemy liczyć na wysoką jakość generowanego obrazu.
Na uznanie zasługuje przede wszystkim bardzo dobre odwzorowanie kolorów, a także wysoka luminancja. Przekłada się to wszystko na komfortową pracę w programach graficznych. Dodając do tego sporą przestrzeń roboczą, otrzymujemy sprzęt bardzo dobrze skrojony pod zastosowanie specjalistyczne.
MSI WE73 – klawiatura i touchpad
Mobilna stacja robocza została wyposażona w pełnowymiarową klawiaturę wyspową, wyposażoną w blok numeryczny. Klawisze są duże i płaskie, ich skok jest wyraźny, a reakcja sprężysta. Zapewnia to bardzo wygodne tworzenie dłuższych tekstów. Podczas pisania nie ma się wrażenia stukania w pustą przestrzeń, wszystko jest odczuwalne. Co równie ważne, klawiatura nie jest specjalnie głośna. Producent wykorzystał bowiem dobrej jakości materiały i przełączniki, które ograniczają hałas generowany podczas stukania.
Klawiatura została oczywiście wyposażona w podświetlenie LED. Dobrze sprawdza się także touchpad, który został umieszczony w wygodnym miejscu, nieco z boku, po lewej stronie. Płytka jest duża, a jej właściwości ślizgowe gwarantują wygodne, precyzyjne operowanie kursorem. W lewym górnym rogu touchpada znalazł się czytnik linii papilarnych.
MSI WE73 – wydajność
Oba procesory montowane w modelu WE73 pozwalają myśleć o obsłudze najbardziej zaawansowanych programów i narzędzi kreatywnych. Ich moc obliczeniowa okaże się w zupełności wystarczająca podczas renderowania grafiki czy też budowania skomplikowanych modeli 3D. Potwierdzeniem tego są oczywiście testy wydajnościowe oraz różnego rodzaju recenzje, których pełno jest w sieci.
Wiele dobrego można powiedzieć także o tej lepszej karcie graficznej, czyli Nvidia Quadro P3200. Jest to jednostka z wysokiej półki, dlatego pozwoli na realizację wszystkich zadań, o których była mowa wcześniej. Jeśli chodzi natomiast o testy, warto zwrócić uwagę na te przeprowadzone na platformie 3DMark. W przypadku 3DMark 11 Performance GPU, średnia z wszystkich rezultatów wyniosła aż 16619 punktów. W 3DMark Ice Storm Extreme Graphics zatrzymała się na 115672 punktach.
Jak już zostało wspomniane wcześniej, MSI WE73 z kartą P3200 pozwoli nie tylko na pracę oprogramowaniu CAD, ale również na obsługę wielu nowych gier. Poniżej przedstawiamy niektóre przykłady.
MSI WE73 – wady i zalety
Sporym atutem modelu WE73 jest to, że występuje on na rynku w kilku konfiguracjach sprzętowych. Dzięki temu możemy wybrać nie tylko procesor, ale również kartę graficzną, pamięć RAM czy też dyski twarde. Do tego dochodzi zróżnicowanie pod względem matryc, które gwarantują wysoką jakość generowanego obrazu.
Choć duże wymiary i pewna toporność sprzętu może stanowić dla niektórych osób problem, w przypadku stacji roboczych przekłada się to na wygodną przestrzeń roboczą, a także wysoką wytrzymałość mechaniczną. Gwarantowana jest ona także przez aluminiową obudowę. Po stronie zalet sprzętu znaleźć się może również dobrze wykonana klawiatura z podświetleniem, solidny touchpad, a także rozbudowany zestaw portów.
Jeśli chodzi natomiast o wady, wiele osób wskaże przede wszystkim wysokie ceny. Mowa tu zwłaszcza o najlepszych konfiguracjach, które kosztują ponad 11 tysięcy złotych. Do tego dodać możemy również sporą podatność obudowy na zabrudzenia oraz baterię o nieco ograniczonej pojemności.
ZALETY
- Wiele konfiguracji dostępnych na rynku
- Wydajne podzespoły
- Wysokiej jakości matryce
- Wysoka wytrzymałość mechaniczna
- Dobrze wykonany osprzęt
- Rozbudowany zestaw portów
WADY
- Bardzo wysokie ceny najlepszych konfiguracji
- Podatność na zabrudzenia
- Niska pojemność baterii
MSI WE73 – podsumowanie, czy warto?
Powyższa recenzja MSI WE73 każe przypuszczać, iż mamy do czynienia z niezwykle wydajną mobilną stacją roboczą, która powinna zadowolić specjalistów pracujących chociażby w środowisku CAD. Zamontowane podzespoły, a także jakość wykonania stoją na wysokim poziomie.
Komentarze (0)