Udostępnij
Skomentuj

Monitory przenośne – na co zwracać uwagę?

Monitor przenośny nie jest niezbędny, ale czasem może okazać się bardzo przydatny. Jak wybrać najlepszy model?

Co to jest monitor przenośny?

Jak sama nazwa wskazuje, monitor przenośny to mobilny ekran, który można podłączyć pod inne, dowolne urządzenie – laptop, telewizor, niektóre smartfony czy konsole. Doskonale sprawdzi się zarówno podczas podróży służbowych, jak i spotkań z przyjaciółmi, kiedy zabranie całego laptopa jest niewygodne, niemożliwe lub przeciwnie – jeden ekran jest niewystarczający. Monitor przenośny jest mniejszy niż klasyczne ekrany, lekki, łatwy do transportu, bo mieści się nawet w aktówce czy plecaku, zazwyczaj też posiada wygodną stopę, na której może się oprzeć.

Polecane monitory przenośne

Na co zwrócić uwagę, kupując monitor przenośny?

Przede wszystkim, jak w przypadku każdego ekranu, także kupując monitor przenośny do komputera, należy dokładnie wczytać się w specyfikację techniczną. Czego można oczekiwać?

Jak widać, nie ma tutaj zbyt wielu możliwości, co nie oznacza, że przenośne monitory nie sprawdzą się podczas podstawowych działań. Na plus jest matryca wysokiej jakości w większości modeli oraz wysoka rozdzielczość – przenośny monitor fullHD, mimo małych rozmiarów, będzie cieszył oko pięknym, szczegółowym, pełen detali obrazem, z dobrym odwzorowaniem kolorów.

Uwaga!

Należy jednak przyjąć, że żaden przenośny monitor nie zastąpi klasycznego modelu. Na dłuższą metę nie nadaje się np. do zbyt zaawansowanych gier, a jego mniejsze rozmiary nie dla każdego będą wygodne podczas pracy. Jest to urządzenie o charakterze wyłącznie okolicznościowym, więc nie powinno się oczekiwać, że z powodzeniem sprawdzi zamiast normalnego ekranu.

Jaki wybrać odpowiedni model monitora przenośnego?

Z racji mobilności, znacznie ciężej ściśle określić, do w jakich sytuacjach tego typu ekran będzie najbardziej przydatny. Jeśli chodzi o monitor przenośny do laptopa, może się on przydać szczególnie w pracy, jeśli obsługuje się kilka różnych dokumentów w tym samym czasie lub też chce się z kimś konsultować podczas pracy, bez konieczności „wiszenia” nad jednym monitorem. Przenośny monitor dotykowy świetnie sprawdzi się podczas przeglądania Internetu – będzie wygodniejszy, bo nieco większy od smartfona, można go także wykorzystać do czytania książek. Jeśli chodzi o zastosowanie gamingowe, to przenośny monitor ps4 umożliwi korzystanie z konsoli wszędzie, co będzie bardzo przydatne w sytuacji, jeśli w domu jest tylko jeden telewizor i nie każdy podziela pasję grania.

Warto wiedzieć!

Choć mówi się o różnych wariantach wykorzystania monitorów przenośnych, to jednak już po specyfikacji widać, że możliwości jest znacznie mniej niż w przypadku klasycznych monitorów. Dlatego nie mówi się o nich jako o ekranach do specjalistycznych zastosowań. Każdy z nich sprawdzi się zarówno w średnio zaawansowanej pracy biurowej, jak i podczas grania. Dlatego planowanie zakupów powinno się rozpocząć głównie od ustalenia budżetu, a następnie kierowaniem się np. firmą lub też opiniami użytkowników.

Monitory przenośne – producenci i ceny

Jeśli chodzi producentów monitorów przenośnych, także wybór jest nieco okrojony, ale jednak w pełni zadowalający, ponieważ do dyspozycji są głównie ekrany następujących marek:

  • Asus
  • AOC

Każdy wie, że obie firmy specjalizują się w wysokiej jakości sprzętach komputerowych, dzięki czemu można mieć gwarancję satysfakcjonującego zakupu. Monitory Asus są częściej spotykane, cieszą się nieco większą popularnością, a i spore zróżnicowanie cenowe czyni z nich dość powszechny wybór zarówno dla tych, którzy chcą zakupić monitor przenośny w granicach 800zł, jak i tych, którzy dysponują większym budżetem i planują wydać około 1400zł. Z kolei monitory AOC to ekrany nieco tańsze. Najtańszy monitor przenośny AOC to wydatek około 600zł, z kolei droższy dochodzi do 800zł. Warto zauważyć, że choć zróżnicowanie cenowe jest duże, to jednak wszystkie ekrany mają bardzo zbliżoną specyfikację techniczną. Dlatego warto sprawdzać także opinie użytkowników i rankingi monitorów przenośnych.

Czy warto kupić monitor przenośny?

W wielu przypadkach może się okazać zbędnych gadżetem – wszak zajmie więcej miejsca niż smartfon, zawsze też wymaga – można powiedzieć – bazowego urządzenia, więc jest to dodatkowy sprzęt, w dodatku delikatny, do noszenia. Z drugiej strony - może się przydać w pracy, podczas różnego rodzaju konsultacji, w kontaktach z klientem, do przedstawiania projektów, nie przekraczając przy tym intymnych granic swoich współrozmówców. To też ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy chcą pograć na konsoli w innym miejscu, niż domowy salon i dla tych, których męczy spoglądanie w ekran smartfona podczas przeglądania Internetu. Nie jest to jednak mały wydatek, dlatego przez zakupem warto się naprawdę dobrze zastanowić, czy są wystarczające powody, by zakupić monitor przenośny LCD.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.