Udostępnij
Skomentuj

Monitor 240Hz - jak wybrać? jaki najlepszy? Czy warto?

Monitory 240 Hz są nowością na rynku elektronicznym. To sprzęt z wyższej półki przeznaczony dla zawodowych graczy – jak dokonać prawidłowego wyboru?

Większość użytkowników woli zostać przy “rzetelnych” monitorach z częstotliwością odświeżania 144 Hz, gdyż twierdzą, że różnicy między tymi częstotliwościami praktycznie nie ma, a monitory 240 Hz nie posiadają nowoczesnych technologii i mają brakujące parametry.

Jak się jednak okazuje, w rzeczywistości różnica między tymi urządzeniami może być zauważalna, choć wiele zależy od sposobu ich wykorzystania. Zatem czy warto kupić monitor 240 Hz? Jakimi elementami należy się kierować przy ich zakupie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym poradniku.

Polecane monitory 240 Hz

Monitor 240 Hz - czy warto?

Częstotliwość odświeżania to wartość, która opisuje liczbę wyświetlanych obrazów na sekundę. Przy wartości 240 Hz jest to 240 obrazów. Ten parametr jest ściśle powiązany z czasem reakcji matrycy, który podaje się w ms.

W wypadku monitora 240 Hz, docelowo będzie to około 4 ms, choć obecnie zakupić możemy monitory sprawdzające się dużo lepiej pod tym względem. Porównując monitory 60 Hz i a 240 Hz, różnica w płynności obrazu jest kolosalna. Widać to zwłaszcza w przypadku produkcji szczególnie dynamicznych, z wyświetlaniem których słabsze monitory po prostu sobie nie radzą. Efektem tego jest efekt „smużenia”.

A co się dzieje, gdy porównamy monitor 240 Hz z ekranem 140 Hz? Opinie są podzielone, ponieważ wiele zależy od sposobu użycia sprzętu.

Monitor 240 Hz a 144 Hz – co wybrać?

Monitor 240 Hz jest w stanie wyświetlić 240 klatek na sekundę (240fps) bez błędów i tearingu (rozchodzenie się obrazu). Z kolei monitor 144 Hz pozwala obsłużyć 144 klatek na sekundę (144fps). Pojedynczy piksel jest tam odświeżany z prędkością 6 ms. Tak więc teoretycznie jest to gigantyczna różnica.

Nie istnieją jednak tak dynamiczne gry, które potrzebują tak wysokiej częstotliwości. Najbardziej wymagające wydają się produkcje z gatunku FPS (First Person Shooter) - do ich odtwarzania trzeba sprzętu, który obsłuży 100-120 klatek na sekundę. W takim wypadku monitor 140 Hz powinien wystarczyć. Niemniej, o monitor 240 Hz pokusić mogą się gracze zawodowi, ponieważ sprzęt ten w testach wykazuje lepszy czas reakcji i dynamikę obrazu, co jest bardzo ważnym aspektem, zwłaszcza w rozgrywkach sieciowych.

Monitor 240 Hz - dla kogo?

Kolejną istotną kwestią jest fakt, iż monitor o tak wysokiej częstotliwości odświeżania obrazu jest sprzętem stosunkowo drogim. Wszystko to sprawia, że jego zakup jest polecany przede wszystkim profesjonalnym graczom, którzy specjalizują się w grach typu FPS. Klasycznym tego typem jest  CS-GO, gdzie wymagany jest szybki czas reakcji matrycy.

Monitor 240 Hz będzie więc przeznaczony dla graczy sieciowych, dla których istotną kwestią jest zmniejszenie opóźnienia, zwiększenie ilości wyświetlanych klatek oraz czas reakcji. Można traktować go również jako inwestycję na przyszłość. Branża gier rozwija się niezwykle dynamicznie, dlatego nikt nie wie, jakie będą trendy za kilka lat. Należy pamiętać, że zbliżająca się premiera konsol dziewiątej generacji (PlayStation 5 oraz Xbox Series X) wymusi na producentach sprzętu komputerowego działania, które pozwolą im uzyskać przewagę konkurencyjną. To zaś może doprowadzić do pojawienia się nowych możliwości tworzenia gier.

Monitory 240 Hz - częstotliwość odświeżania a fps

FPS (ilość klatek na sekundę) jest wartością, przekazywaną przez komputer do monitora. Oczywiście nie oznacza to, że monitor odpowiada za wydajność komputera. W skrajnych przypadkach monitor może mocno ograniczać nawet najwydajniejszy komputer.

Rozwiązaniem będzie wspomniany monitor 240 Hz, który poradzi sobie nawet z bardzo wydajnym komputerem i nie będzie go w żadnym stopniu ograniczać. Wiadomo już, że w tym przypadku obraz jest odświeżany z wartością 240 fps, dzięki czemu jest w stanie wyświetlić nawet 240 klatki na sekundę (144fps) bez błędów i tearingu. Sprawdzi się to w grach bardzo dynamicznych. Należy pamiętać jednak, że wszystkie zalety takiego monitora odkryjemy dopiero wówczas, gdy wykorzystamy odpowiedniej jakości kartę graficzną. Połączenie wydajnym podzespołów z monitorem 240 Hz zagwarantuje płynny obraz w każdej grze i lepszą głębię, która oczywiście przełoży się na nasze doznania.

Jak wybrać monitor 240 HZ? Na co warto zwrócić uwagę?

Oczywiście częstotliwość odświeżania obrazu nie jest jedynym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę. Podobnie jak w przypadku innych monitorów, wpływ na jakość obrazu, a także nasze doznania, ma również wiele innych kwestii. Dopiero dokładna analiza oferowanych na rynku urządzeń pozwoli dokonać właściwego wyboru.

  • Rozdzielczość. Ten parametr oznacza maksymalną liczbę pikseli na ekranie. Oczywiście im większa wartość, tym lepiej, gdyż daje to lepszą szczegółowość obrazu. Najczęściej oferowane są monitory 240 Hz Full HD, które dają niezły obraz i komfortową grę. Częstotliwość 240 Hz przy rozdzielczości 2560 × 1440 lub wyższej będzie sporym zadaniem dla komputera. Niewiele jest kart graficznych, które w pełni mogą sobie poradzić z obsługą obu tych wartości. Warto mieć to na uwadze decydując się na konkretny sprzęt.
  • Przekątna obrazu. Polecamy uniwersalną dla graczy wartość 24 cale. Taki monitor daje dobre kąty widzenia i ma akceptowalne wymiary. Sporą popularnością cieszą się również monitory 27-calowe. Dość ciekawym rozwiązaniem są monitory ze specjalnymi klapkami po bokach, które niejako „zamykają” ekran. Pozwala to lepiej skupić się na rozgrywce.
  • Format. Najlepiej postawić na monitor panoramiczny 240 Hz w formacie 16:9 lub 16:10, który zapewnia wysoki komfort podczas intensywnych rozgrywek. Zresztą, to właśnie takie monitory zdecydowanie dominują w kategorii 240 Hz.
  • Synchronizacja częstotliwości.  W zależności od producenta i karty będzie to technologia AMD Free-sync lub Nvidia G-Sync. Synchronizują one częstotliwość odświeżania monitora z szybkością generowania obrazów przez procesor karty graficzne, eliminując zjawisko tearingu i zapewniając jeszcze płynniejszy obraz.
  • Typ matrycy. W przypadku monitorów 240 Hz, najczęściej pojawiają się matryce TN, gdyż zapewniają one szybki czas reakcji. Dobrą opcją będzie też matryca A-MVA - choć ma wolniejszy czas reakcji, zapewnia lepsze parametry obrazu.
  • Obecność złączy. Przy zakupie odpowiedniego monitora 240 Hz należy sprawdzić, czy posiada on wejście USB (najlepiej typ 3.0), HDMI, VGA, DisplayPort oraz DVI.
  • Kontrast statyczny. Ważny parametr, który wskazuje nam, czy sprzęt oferuje dobry kontrast na panelu – wartości przyzwoite zaczynają się od 1000:1, jednak im wyższy kontrast, tym lepiej.
  • Flicker Free – przydatna technologia, która poprawia jakość obrazu. Wykorzystywana jest w monitorach LED, które ze względu na swoją specyfikę podświetlania matrycy przez diody powodują migotanie obrazu. Technologia ta chroni również przed zmęczeniem oczu.
  • Jasność maksymalna. Kolejny bardzo ważny parametr, który ma bezpośrednie przełożenie na jakość generowanego obrazu. Jak można się domyślić, im wyższa jasność, tym lepiej. Obecnie na rynku pojawiają się monitory z parametrem na poziomie 300-400 cd/m2.
  • Inwestując pieniądze w monitor 240 Hz, warto celować w modele wykonane z wysokiej jakości materiałów, które przetrzymają próbę czasu. Pod tym względem najlepiej sprawdzają się oczywiście sprzęty od uznanych firm, które na rynku działają już od dłuższego czasu.

Uwagę warto zwrócić także na wszelkiego rodzaju dodatki, które zwiększają komfort użycia monitora. Mowa tu między innymi o systemie VESA, który pozwala zamontować ekran na ścianie, wbudowanych głośnikach czy też o funkcji PIVOT odpowiedzialne za możliwość obracania ekranu.

Warto wiedzieć!

W morele net. prowadzone są rankingi monitorów według popularności danego produktu. Są one stale aktualizowane na naszej stronie, przez co klient może poznać panujące trendy na rynku elektronicznym i dobrać odpowiedni monitor.

Monitor 240 Hz – jaka cena i firma?

Wybór monitorów z częstotliwością odświeżania 240 Hz staje się coraz szerszy, co oczywiście wpływa na obniżenie cen. Obecnie taki sprzęt zakupimy już za tysiąc złotych. W przypadku modeli o wysokich parametrach, przedział cen wyniesie od 1300 złotych do nawet 4000 złotych. Dzięki temu, odpowiedni model w sklepie znajdą zarówno gracze profesjonalni, jak i mniej zaawansowani użytkownicy, którzy chcą zapewnić sobie bardzo płynny obraz w najnowszych produkcjach.

Uwaga!

Jeśli nadal nie jesteście przekonani, jaki monitor wybrać, zwróćcie uwagę na recenzje, testy sprzętowe, a także opinie na temat interesujących Was modeli. Zapisane są w nich szczegółowe informacje dotyczące konkretnych parametrów, a także tego, jak monitor radzi sobie z obsługą programów, filmów oraz gier.

Największymi producentami tych innowacyjnych monitorów są wiodące firmy sprzętu elektronicznego: BenQ, Asus oraz AOC. Polecić można również modele Dell, Acer, HP, Samsung, Lenovo oraz monitory Gigabyte.  Firmy te mają dobrą renomę wśród klientów oraz posiadają wysokiej jakości sprzęt z wieloma nowoczesnymi technologiami.  

Monitory 24 Hz zapewniają doskonałą płynność obrazu, która może okazać się kluczowa w szczególnie dynamicznych grach. Mając to na uwadze, warto się nimi zainteresować. Zwłaszcza że oferta rynkowa cały czas jest rozwijana.

Udostępnij
4,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.