Udostępnij
Skomentuj

Longboard - jak wybrać i zacząć jazdę? W jaki sposób hamować i skręcać?

Sport to nie tylko wysiłek, ale także doskonała zabawa, o czym z łatwością można się przekonać próbując jazdy na longboardzie.

Czym jest longboard?

Na początek warto zadać pytanie, co to jest longboard, ponieważ w Europie zagościł stosunkowo niedawno. Jest to rodzaj zmodyfikowanej deskorolki, o wydłużonym blacie (jego parametry to od 68 cm nawet do 130 cm) i kształcie przypominającym deskę surfingową lub skateboard, maksymalnie zwężony przy kółkach. Pomysł na longboard narodził się w połowie XX w. w USA. W założeniu miał być to sprzęt dla surferów nudzących się w bezwietrzne dni. Jazda na tak zaprojektowanej desce szybko zdobyła uznanie, nie tylko wśród miłośników szusowania po falach, w efekcie czego obecnie produkuje się longboardy o różnej specjalizacji i przeznaczeniu.

Polecane longboardy

Longboardy - rodzaje

Do najpopularniejszych modeli należą:

  • Pintail czyli deska w kształcie łezki, mająca zwykle długość ok. 100 cm i odznaczająca się dużą stabilnością. Jest polecana tym, którzy rozpoczynają przygodę z tym sportem;
  • Twin Tip to longboard o zwężonych i podgiętych ku górze końcach blatu, zwanych tail i nose. Wpływają one na zwiększoną aerodynamikę deski i łatwość wykonywania na niej obrotów w powietrzu. Co więcej, specyficzne ułożenie kółek sprawia, że po wylądowaniu sprzęt nie ucieka do tyłu pod wpływem siły odśrodkowej;
  • Drop Through ma właściwości modelu opisanego wyżej, z tą różnicą, że stelaże kółek przewleczone są przez specjalne otwory, co sprawia, że blat jest zawieszony bliżej podłoża, deska jest bardziej stabilna, a opór powietrza jest mniejszy przy rozwijaniu dużych szybkości;
  • Tail to longboard wyposażony z tyłu w przedłużenie znane z klasycznych deskorolek. Pozwala oprzeć sprzęt w pozycji pionowej i tym sposobem wyjść np. do zaawansowanych ewolucji. Modele mające tego typu przedłużenie z przodu noszą nazwę Nose'ów
  • Camber to wypukła deska, wygięta wzdłuż własnej osi. Ma duży współczynnik giętkości, w efekcie czego jej centralna część pozostaje ponad poziomem kółek i ugina się adekwatnie do obciążenia. Jest to model polecany osobom o większej wadze, ponieważ  nawet pod wpływem znacznego nacisku nie traci na zwrotności;
  • Rocer jest przeciwieństwem Camber'a. Ma wklęsły blat przypominający kołyskę. Kształt ten pozwala na perfekcyjną kontrolę nad sprzętem, dzięki czemu jest to model dobry do jazdy wyczynowej i downhillu, będącego odpowiednikiem kolarstwa górskiego, a więc zjeżdża się po stromym, trudnym terenie pełnym naturalnych przeszkód.

Do tego typu jazdy polecane są też longboardy typu Concave, a więc wygięte w poprzek własnej osi. Najlepiej, aby były też wyprofilowane w kształt litery W, co dodatkowo zwiększa zwrotność deski, jak również stabilność jadącego.

Czy warto kupić dziecku deskorolkę typu longboard?

Warto. Jest to bezpieczny i relaksujący rodzaj sportu, poprawiający sprawność mięśni i zmysł równowagi. Ponadto ten typ aktywności pod względem wrażeń do złudzenia przypomina surfing lub jazdę na snowboardzie, bez konieczności, wyjazdu nad ocean czy w góry. Fakt, że na longboardzie można rozwijać niezłą szybkość sprawia również, że w miastach staje się on coraz popularniejszą alternatywą dla rowerów.

Jak wybrać najlepszą deskorolkę typu longboard dla dziecka? 

Zastanawiając się, jak dobrać longboard  trzeba wziąć pod uwagę wzrost i wagę osoby, która będzie go używać. Czym jest  się wyższym, tym dłuższą deskę będzie się w stanie opanować. Natomiast w kwestii wagi warto brać pod uwagę, że wypukłe blaty dużo lepiej zniosą dodatkowe obciążenie niż te tradycyjne. Trzeba też pamiętać, jakie jest przeznaczenie sprzętu. Inny służy do slalomów, inny do zjazdów górskich, jazdy wyczynowej czy poruszania się po mieście. Początkującym poleca się ten ostatni model, gdyż jest uniwersalny, a do tego łatwo jest się  go "nauczyć". Bez względu na typ deski, warto zawsze wybierać longboardy z większymi i miękkimi kółkami, ponieważ są one w dużej mierze odpowiedzialne za komfort jazdy.

Jaki longboard do trików?

Do robienia trików praktycy polecają deski typu Twin Tip o szerokości 22 - 24 cm i długości 100 - 110 cm, z podniesionym tail'em i nose'm oraz kółkami o średnicy 70 mm. Kółka powinny być ostro cięte, bo to zapewnia lepszą przyczepność do podłoża przy nabieraniu prędkości do skoków. Dodatkowo, blat powinien być gięty w literę W, co zapewnia osobie wykonując akrobacje większą stabilność, szczególnie przy robieniu shovit'ów i manuali.

Co ciekawe, longboardy o takiej specyfikacji nadają się również doskonale do pokonywania miejskiej dżungli, choć tym, którzy zastanawiają się, jaki longboard do miasta można również polecić deski o długości 110 - 130 cm, z krótszym nose'm i dłuższym tail'em, co pozwala z łatwością manewrować na bruku czy na płytach chodnikowych. Twardość kółek nie powinna przekraczać 86a, gdyż takie parametry pozwalają na płynną jazdę.

Jaki longboard wybrać dla dziewczynki i chłopca? Który najlepszy dla dziecka?

Kategorie wyboru longboardu w przypadku dziewczyn i dzieci nie różnią się niczym od tych, które zostały przedstawione wcześniej. Płeć lub wiek nie gra tu żadnej roli. Przede wszystkim trzeba dopasować długość deski do wzrostu jeżdżącego, stąd odpowiedź na pytanie: longboard, jaka długość jest sprawą bardzo indywidualną.

Częste pytania dotyczące longboardów

Czy jazda deską typu lonboard jest trudna do opanownaia?

Na początku mogą wystąpić problemy ze złapaniem równowagi na desce, ale po kilku seriach ćwiczeń wspomnianych wcześniej trudności mijają. Generalnie, jest to sport wymagający dobrego balansu ciałem, ale nie jest to skomplikowane i przychodzi wraz doświadczeniem.

Czy longboard jest bezpieczny dla dzieci?

Bez wątpienia, tak. Świadczy o tym przede wszystkim łatwość hamowania. Co więcej, jeśli jeździ się w kasku i ochraniaczach to prawdopodobieństwo kontuzji jest znikome.

Longboard czy fishboard, co wybrać?

Wszystko zależy od preferencji, ponieważ oba typy desek są dość wszechstronne, jednak longboard ma mocniejszą konstrukcję, przez co jest stabilniejszy.

Longboard: jak rozpocząć przygodę z tym sprzętem?

Na początek warto wybrać odpowiedni model deski, dostosowany do wagi, wzrostu i preferowanego stylu jazdy. Następny krok zależy od tego, czy miało się wcześniej do czynienia z deskorolką czy nie. Jeśli tak, to wystarczy poćwiczyć balans ciała stojąc na desce, aby wyczuć jej punkt ciężkości. Longboard jest dłuższy i cięższy niż skateboard, więc trzeba oswoić się z tą różnicą. W przypadku osób nie mających wcześniej styczności z deskami dobrze jest zacząć od ćwiczeń równoważnych np. stania na blacie w lekkim rozkroku, uginając i prostując kolana. Następnie warto uczyć się łapać równowagę ustawiając stopy jedna za drugą, zgodnie z kierunkiem jazdy. Po tym wstępie można zacząć próbować utrzymywać równowagę przy pojedynczych odepchnięć na desce.

Longboard: jak hamować?

Istnieje kilka technik hamowania na longboardzie. Najprostsze polegają na zeskoku z deski lub hamowaniu wystawioną nogą. Obie metody są intuicyjne, przy czym zeskakiwanie z deski może być o tyle niebezpieczne, że rozpędzony longboard pozbawiony kontroli może w kogoś wjechać. Stąd powstały dodatkowe techniki, które wykluczają to niebezpieczeństwo:

  • hamowanie wiatrem, które polega na uniesieniu się na desce i rozpostarciu rąk, co sprawia, że ciało staje się podobne go żagla, zaczyna stawiać opór powietrzu i powoduje, że wytraca się prędkość;
  • sliding, czyli wypchnięcie deski tak, że zaczyna jechać w poprzek drogi naturalnie tracąc szybkość;
  • carving to bardzo widowiskowa technika zapożyczona z narciarstwa i polegająca na robieniu dużych łuków podczas jazdy, dzięki czemu krawędzie kółek trą o podłoże i hamują.

Longboard: jak skręcać?

W zakręty wchodzi się odpychając się nogą stojącą na desce z tyłu, dodatkowo należy ugiąć kolana i odchylić się minimalnie w stronę przeciwną do kierunku skrętu, żeby zagwarantować sobie większą stabilność. Z kolei noga będąca z przodu powinna stać w miejscu, gdzie są traki kółek, bo zapewnia to lepszy balans ciała i asekurację podczas skrętu.

Jak dbać o longboard?

Należy przede wszystkim dbać o blat deski i łożyska. Tego pierwszego nie należy moczyć ani wystawiać na słońce. Oba te czynniki mogą bowiem powodować, że drewno się rozwarstwi, co może spowodować pęknięcie, a nawet złamanie się deski. W przypadku, kiedy blat zmoknie, trzeba go jak najszybciej wysuszyć przy użyciu miękkiej szmatki. Łożyska natomiast powinny być regularnie czyszczone i smarowane preparatem chroniącym przed tarciem. Zamiast smaru nie wolno nigdy używać wazeliny, bo nie zapewnia łożyskom właściwej osłony, a tylko się na nich ślizga.

Jak czyścić longboard?

Blat należy przecierać lekko zwilżoną, bawełnianą szmatką, podobnie jak kółka. Natomiast łożyska należy zdemontować, rozebrać z osłonek i płukać w metalowym zbiorniku z rozpuszczalnikiem, zmieniając płyn, dopóki nie stanie się czysty. Następnie łożyska należy osuszyć, nasmarować i zamontować na swoim miejscu. Z kolei kółka po czyszczeniu należy zamienić miejscami, z prawej strony na lewą, aby ścierały się równomiernie.

Jaki longboard do downhillu?

Ten typ desek jest przeznaczony do jazdy w górach przy dużych prędkościach. Longboard nie powinien być dłuższy niż 95 - 100 cm, aby zachować optymalną zwrotność przy grubszym i twardszym blacie robionym w technologii drop i wzmacnianym włóknami szklanymi lub węglowymi. Traki są umieszczane na końcach deski, aby zwiększyć jej stabilność, a obniżyć współczynnik sprężystości, która jest niepożądana przy jeździe ekstremalnej.

Longboard czy deskorolka?

To samo tyczy się odpowiedzi na pytanie: longboard czy deskorolka. Longboard jako wariacja deskorolki oferuje to samo, co klasyczna deska, z tą różnicą, że gwarantuje większą płynność przemieszczania się, lepsze przystosowanie do nowoczesnych stylów jazdy oraz większą stabilność na blacie.

Longboard czy rolki?

W tym zestawieniu longboard jest bardziej praktyczny, szczególnie w mieście. Można bowiem przejechać jakiś dystans, a potem wziąć deskę i iść dalej bez konieczności zmieniania obuwia i obciążania się torbami na rolki. Deska gwarantuje również większy komfort jazdy, dzięki dużym kółkom i aerodynamicznej konstrukcji.

Podsumowując, longboard to uniwersalna propozycja dla każdego, kto lubi sport, nie boi się wyzwań i chce poczuć niepowtarzalną swobodę ruchu, jaką daje deska.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.