Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Fishboard - czym jest? Jak wybrać? Która fiszka dla dziecka? Jak jeździć?

Fishboard, czy inaczej fiszka, jest odmianą klasycznej deskorolki. Jaką deskorolkę wybrać dla naszego dziecka?

Swoją nazwę uzyskała dzięki swoim kształtom przypominającym rybę. Dzięki swoim miękkim, dużym kółkom, odpowiednio wyprofilowanemu deckowi i miękkim trackom Fishboardy doskonale sprawdzają się do jazdy po miejskiej dżungli.

Fishboard to krótka deska, na której niespecjalnie można wykonywać ewolucje, a ich główną, jak nie jedyną funkcją, jest sprawna i szybka jazda po chodnikach, skwerkach, placach i ulicach miejskich. Takie deski mają po kilkadziesiąt centymetrów i osiągają całkiem imponujące prędkości. Są bardzo zwrotne i nieźle radzą sobie z napotkanymi wybojami i nierównościami.

Fishboardy najczęściej mają blat w całości wykonany z plastiku lub specjalnych tworzyw sztucznych, dzięki czemu są bardzo lekkie i poręczne. Dodatkowo nie mają na górze gripu, czyli papieru ściernego. Brak gripu wychodzi zarówno desce, jak i ubraniom użytkownika na plus. Fishboardy dzięki swoim gabarytom z łatwością zmieszczą się do plecaka i torby sportowej.

Jaki Fishboard kupić dziecku? Na co zwrócić uwagę przy zakupie fiszki?

Wybór Fishboarda powinien opierać się przede wszystkim na jego gabarytach. Zdecydujmy, czy wolimy mniejszą, bardziej kompaktową deskę, czy chcemy jeździć na nieco większym Fishboardzie. Najpopularniejsze są Fishboardy w rozmiarach od 22 do 23 cali.

  • Szerokość

Szerokość deskorolki również ma istotne znaczenie, czasem większe niż jej długość. Najpopularniejszą szerokością Fishboardów jest 6 cali. Jeżeli mamy rozmiar buta większy niż 43, warto pomyśleć o szerszej desce, natomiast jeżeli mamy małe stopy, dobrym rozwiązaniem będzie 5,75” lub 5” fiszka. Im szerszy blat, tym deska będzie nieco bardziej ospale reagować na skręcanie.

  • Materiał decku

Większość Fishboardów wykonana jest z tworzywa sztucznego, dzięki czemu jest wytrzymała, elastyczna i lekka, a tworzywo sztuczne pozwala na nanoszenie dowolnej grafiki na blat deski.

  • Układ jezdny

Jeżeli kupujemy swoją pierwszą fiszkę, warto pomyśleć nad łożyskami ABEC-7 lub ABEC-5 i poliuretanowymi kółkami o średnicy od 45 mm do 60 mm. Im większe kółka, tym szybciej będziemy mogli jechać na swoim Fishboardzie.

Jak dobrać Fishboard dla dziecka?

Fishboard, tak jak i inne deski, dobiera się pod kątem wagi i wzrostu użytkownika. Fishki są o wiele krótsze niż klasyczne deskorolki, a także mają nieco mniejszą rozpiętość gabarytową. Na rynku królują Fishki o długości od 17” do nawet 28”, przy czym 28-calówki podchodzą bardziej pod deski typu longboard, niż faktyczne Fishboardy. Im jesteśmy niżsi i chudsi, tym nasz Fishboard powinien być mniejszy. Nie oznacza to jednak, że wysocy riderzy muszą zrezygnować z desek 21”. Fishboard z założenia ma być deską kompaktową i wygodną. Najpopularniejsze wymiary Fishek to 22”, 22,5 i 23”.

Polecane fiszki

Fishboard czy klasyczna deskorolka? Co lepsze dla dziecka?

Wybór powinien być uzależniony od preferowanego stylu jazdy. Jeżeli zależy nam na wykonywaniu ewolucji i nie zamierzamy pokonywać na desce wielu kilometrów, a naszym głównym miejscem jazdy będzie skatepark, wtedy warto postawić na klasyczną deskorolkę.

Jeżeli deska będzie służyć nam jedynie do sprawnego poruszania się po mieście i nie zamierzamy wykonywać na niej tricków, a jednocześnie zależy nam na kompaktowych rozmiarach i małej wadze, powinniśmy celować w deskorolkę typu Fishboard.

Fishboard czy longboard?

Wybór między Fishboardem a longboardem powinien być uzależniony od naszych preferencji odnośnie deski. Fiszki są bardzo kompaktowe i świetnie nadają się do przemieszczania po mieście. Dzięki swojej zwrotności, małej wadze i niewielkich rozmiarach mogą towarzyszyć nam w sprawnym poruszaniu się po miejskich aglomeracjach.

Longboardy natomiast są o wiele większe i mniej poręczne- nie schowamy ich do plecaka, a przez noszenie ich pod pachą możemy nabawić się zakwasów i nadwyrężyć mięśnie ramion. Longboardy są idealne do zjazdów z pochyłych ulic, torów lub serpentyn. Owszem, możemy jeździć długimi deskami po mieście, jednak o wiele gorzej się nimi manewruje pomiędzy pieszymi i miejską infrastrukturą.

Fiszka – jaka firma najlepsza?

Obecnie najpopularniejszą firmą produkującą Fishboardy jest Penny. Polecamy również inne czołowe marki skateboardowe: Choke, D-street, Globe, JuicySusi, Stereo Sound Agency i Tempish. Markowe Fishboardy kosztują od 200 złotych wzwyż, a ceny fiszek mogą nawet osiągać kwoty powyżej 600 złotych.

Dlaczego warto wybrać Fishboard dla dziecka?

Jeżeli szukasz przyjemnego i kompaktowego środka lokomocji, który będzie służył Ci do jazdy po mieście, warto pomyśleć o fiszce. Jej największymi atutami są małe rozmiary oraz waga. Najmniejsze fiszki spokojnie zmieszczą się nawet do małego plecaka, a waga nieprzekraczająca 2 kg pozwoli zapomnieć o niesionej deskorolce.

Początki na desce Fishboard - praktyczne porady dla nowincjuszy

Początki zawsze bywają trudne, bez względu na to, czy uczymy się jeździć na rowerze, deskorolce, czy rolkach. Przed rozpoczęciem nauki, warto zaopatrzyć się w ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki, a także kask ochronny na głowę. Wedle zasady- kto się nie przewróci, ten się nie nauczy, ochraniacze skutecznie zminimalizują skutki naszej nauki jazdy na Fishboardzie. Jeżeli mamy już swoją wymarzoną deskę, warto wybrać się na pobliski plac lub ulicę, na których nikt nie będzie nam przeszkadzał, a także będziemy bezpieczni.

Jak jeździć na Fishboardzie?

Kluczem do nauczenia się jazdy na Fishboardzie oraz każdej innej desce, jest odpowiednie wyczucie równowagi. Pamiętajmy, by stawać na lekko ugiętych nogach i przenosić ciężar ciała na przednią stopę. Przednia stopa powinna być ustawiona przed przednimi śrubami mocującymi trucki, natomiast tylną, po odepchnięciu się od podłoża, należy stawiać na tylnym ogonku lub pomiędzy ogonkiem a tylnymi śrubami.

Jeżeli jesteśmy praworęczni i nasza prawa noga jest dominująca, wtedy ona powinna być stawiana z przodu. Przednią nogę stawiamy wzdłuż deskorolki, natomiast tylną w poprzek.

Jak hamować na Fishboardzie?

Hamowanie na deskorolce odbywa się przez szuranie nogą po podłożu w celu wytracenia prędkości, a jeżeli jedziemy dostatecznie wolno, możemy również zeskoczyć z deski, uprzednio naciskając tylną nogą na wygięty nosek. Dzięki temu po zeskoczeniu z deski będziemy mogli złapać ją w locie. Przy jeździe z dużą prędkością, gdy mamy odpowiednio dużo miejsca, możemy zmniejszać prędkość jazdy przez jazdę slalomem. Na początek warto poćwiczyć prostszą wersję hamowania, przez szuranie nogą, a jeżeli będziemy czuli się na Fishboardzie nieco pewniej, wtedy możemy popróbować swoich sił w bardziej efektownym hamowaniu.

Jak skręcać na Fishboardzie?

Skręcanie na Fishboardzie odbywa się w ten sam sposób jak na każdej innej desce. Giętkie trucki umożliwiają skręt zarówno w lewo, jak i w prawo, a siła skrętu zależy od ich twardości oraz siły, z jaką wychylimy ciężar ciała do przodu, lub tyłu. Najlepiej skręcać stojąc na lekko ugiętych nogach i przechylając się na palce lub na pięty. Jeżeli mamy prawą nogę z przodu, wtedy po odchyleniu na palce skręcimy w prawo, natomiast gdy położymy większy nacisk na piety, wtedy deska skręci w lewo.

Podczas nauki postarajmy się najpierw wyczuć deskę i określić jak wiele siły należy włożyć w wychylenie, by Fishboard odpowiednio mocno skręcił. Gdy już opanujemy jazdę, będziemy mogli łatwo przewidzieć, jak zachowa się deska. 

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.