Udostępnij
Skomentuj

Deskorolka - jak jeździć? Od czego zacząć?

Nauka jazdy na desce nie jest zadaniem trudnym, jeśli podjedziemy do niej w sposób odpowiedni.

Oczywiście zdać musimy sobie sprawę z faktu, że nic nie przyjdzie samo. Chcąc opanować podstawy jazdy na desce, a następnie wyćwiczyć się w niej na tyle, by być w stanie wykonywać różnego rodzaju manewry czy triki, konieczne jest regularne szlifowanie umiejętności przez dłuższy czas.

Jaka deskorolka dla początkujących?

Dobór deski jest najważniejszy na początku przygody z tym sportem. Jeśli bowiem zdecydujemy się na zły produkt, nieodpowiednio dopasowany do naszych możliwości, nauka okaże się bardzo trudna i często irytująca. W efekcie, po kilku niepowodzeniach rzucimy deską w kąt, a przecież nie o to chodzi.

Nasza pierwsza deska powinna gwarantować nam komfortową jazdę, co będzie możliwe przy zachowaniu wysokiej stabilności. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam złapać równowagę, co na tym etapie jest niezmiernie istotne.

Biorąc pod uwagę wszystkie rodzaje desek dostępnych na rynku, dla początkujących najlepiej sprawdzi się odmiana klasyczna, wyróżniająca się uniwersalnym charakterem i odpowiednią budową. Najczęściej jej blat wykonywany jest z siedmiowarstwowego drewna, które zostaje pokryte papierem ściernym. Wszystko to zapewnia korzystne parametry jazdy.

Oczywiście wybór rodzaju deski to nie wszystko. Bardzo ważne są jej wymiary. Na początek warto wybierać deski szerokie (około 18-20 cm) i długie (około 75 cm). Na co jeszcze zwrócić uwagę? Między innymi na traki, które powinny być dobrej jakości. Oczywiście nie ma co wydawać fortuny na pierwszą deskę, jednak z drugiej strony nie może być to produkt z niskiej półki. Okażę się on bowiem mniej stabilny i mało wytrzymały, co oczywiście wpływa na komfort jazdy. Jeżeli chodzi o kółka, powinniśmy celować w modele uniwersalne, o twardości około 78A.

Taka deska okaże się nie tylko bardzo wytrzymała, ale również wygodna w użyciu. Dzięki temu możemy liczyć na komfortową jazdę, zdecydowanie wspomagającą naukę.

Polecane deskorolki

Deskorolka – jak nauczyć się jeździć?

Naukę jazdy na desce zaczynamy od… stania. Wejdźmy na sprzęt i spróbujmy złapać równowagę, bez poruszania się. W te sposób przyzwyczaimy się do deski. Gdy opanujemy stanie, możemy ruszyć trzymając jedną nogę na desce, a drugą odpychając się od ziemi.

Na początek ograniczmy się tylko do tego, pozwoli nam to opanować ruch deski. Po opanowaniu podstaw możemy w końcu stanąć obiema nogami na desce, w dodatku w ruchu. W tym miejscu należy poruszyć istotną kwestię postawy. Wiele osób pyta bowiem, która noga ma być ustawiona z przodu. Zależy to od przyjętego stylu:

  • regular – polega na wysunięciu do przodu lewej nogi, odpychamy się nogą prawą
  • goofy – styl odwrotny do regular, a więc z przodu znajduje się noga prawa, odpychamy się nogą lewą
  • mongo regular – w tym przypadku nadal noga lewa jest z przodu, ale to właśnie nią się odpychamy,
  • mongo goofy – podobna zależność, jak w przypadku mongo regular. Najpierw odpychamy się lewą nogą, a następnie zostaje ona postawione z przodu.

Nogi na desce powinny być ułożone naturalnie. Początki mogą być trudne i wiązać się z upadkami, dlatego warto oprócz deski zakupić również odpowiednie ochraniacze oraz kask.

Deskorolka – jak skręcać?

Wszystko związane jest z przenoszeniem ciężaru ciała na pięty i naciskaniu na konkretną stronę. Jeżeli chcemy skręcić w prawo, naciskamy na prawą stronę deski i odwrotnie, gdy skręcamy w lewo. Podczas skrętu należy również balansować ciałem, tak aby cały proces został wykonany w sposób płynny. Na koniec skrętu zmniejszamy nacisk na deskę i wyprostowujemy się.

Spore trudności sprawia również hamowanie. Może być ono realizowane na kilka sposobów, jednak na początku warto mocno „nacisnąć” tył deski, tak aby się podniosła.

Deskorolka – jak skakać?

Wiemy już, jak jeździć na desce, teraz przyszła kolej na proste triki. Najbardziej podstawowym będzie ollie, który stanowi niejako wstęp do bardziej skomplikowanych ewolucji.

Podczas jazdy, palce tylnej stopy pozostawiamy na desce, natomiast pozostała jej część powinna znaleźć się poza nią. obniżamy swoją pozycję, a następnie przenosimy ciężar ciała na tylną nogę. Następnie należy energicznie podskoczyć, w trakcie lotu warto poziomować deskę przednią stopą. Ollie wydaje się być prostym trikiem, jednak musi minąć sporo czasu, zanim opanujemy go w stopniu odpowiednim.

Jaka deskorolka do trików?

Oczywiście miłośnicy rozmaitych ewolucji nie ograniczą się wyłącznie do zwykłych podskoków. Żeby jednak móc wykonywać triki, konieczne jest posiadanie dobrze dopasowanej deski.

Do trików nada się oczywiście deska klasyczna, jednak dobrze sprawdza się również typ cruiser, a także modele szerokie. Musimy jednak pamiętać, że nauka ewolucji przebiega zupełnie inaczej niż w przypadku podstaw. Trzeba przygotować się na wiele niepowodzeń i upadków, które w końcu doprowadzą nas do odpowiedniego poziomu. Jeśli jednak uzbroimy się w cierpliwość i zakupimy odpowiednią deskę, w końcu podniesiemy swoje umiejętności na tyle, by cieszyć się jazdą wyczynową.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.