Udostępnij
Skomentuj

Listwa zasilająca energooszczędna – jaką wybrać? Która najlepsza?

Jak wybrać listwę zasilającą energooszczędną? Czym się kierować?

Mniejsze zużycie energii elektrycznej oznacza comiesięczne oszczędności dla domowego budżetu. Rachunki za prąd to często jeden z największych wydatków, warto więc wyposażyć swoje gospodarstwo domowe w urządzenia oraz akcesoria posiadające tryb ekonomiczny. Jednym z takich narzędzi jest listwa zasilająca energooszczędna, która nie tylko pozwoli zatrzymać więcej pieniędzy w kieszeni, ale dzięki swoim funkcjom doskonale sprawdzi się w roli przedłużacza, rozgałęziacza, a także zabezpieczy sprzęt AGD i RTV przed przepięciami w sieciach elektroenergetycznych. Jaką listwę zasilającą energooszczędną kupić? Podpowiadamy możliwe rozwiązania.

Jaka listwę zasilającą energooszczędną wybrać?

Listwy zasilające energooszczędne oferowane są w kilku wariantach różniących się budową oraz zastosowanym systemem zabezpieczeń. Wśród rozwiązań tych można wyróżnić:

 • Klasyczny przedłużacz – który pełni dwie funkcje: umożliwia doprowadzenie zasilania do urządzeń znajdujących się w sporej odległości od gniazda elektrycznego, pozwala też podłączyć do prądu więcej sprzętu AGD i RTV. Klasyczne przedłużacze wyposażone są w kilka gniazd sieciowych, zazwyczaj od 3 do 7. Tego rodzaju listwy zasilające nie chronią w żaden sposób podpiętych do nich urządzeń, dlatego wykorzystuje się je do chwilowego podłączania do zasilania drobnego sprzętu.
 • Listwa filtrująca – nazywana jest często lepszym przedłużaczem z dodatkowymi bezpiecznikami i zestawem kondensatorów. Listwy filtrujące w rzeczywistości zapewniają niewielki stopień ochrony sprzętu elektronicznego, gdyż odcinają zasilanie jedynie w przypadku jego awarii. Nie chronią one przed skokami napięcia, dlatego tak jak w przypadku klasycznych przedłużaczy, powinno wykorzystywać się je jedynie do krótkotrwałego zasilania urządzeń elektronicznych.
 • Listwa zasilająca antyprzepięciowa – w przeciwieństwie do dwóch wymienionych wyżej rozwiązań, są to akcesoria, które zapewniają bezpieczeństwo podłączonego do nich sprzętu. Wyposażone w dodatkowe systemy bezpieczeństwa skutecznie chronią urządzenia zarówno przed zbyt wysokim, jak i zbyt niskim napięciem elektrycznym. Na rynku dostępne są trzy rodzaje tego typu rozwiązań:
 • listwy przeciwprzepięciowe z bezpiecznikami topikowymi – gwarantują podstawową ochronę sprzętu, ze względu na zbyt długi czas reakcji. Listwy z bezpiecznikami topikowymi nie są w stanie chronić urządzeń przed krótkimi i silnymi impulsami. Po wykryciu nieprawidłowości bezpieczniki ulegają stopieniu, a listwa odcina zasilanie podpiętym do niej urządzeniom;
 • listwy przeciwprzepięciowe z warystorem – są o wiele skuteczniejsze niż listwy z bezpiecznikami topikowymi, szybko reagują na wszelkie nieprawidłowości, w tym również przepięcia. Warystor pochłania sporą część nadmiernej energii elektrycznej, odłączając jednocześnie zasilanie;
 • listwy przeciwprzepięciowe z diodami transilowymi – ich zasada działania jest bardzo podobna do opisanych wyżej listew z warystorem. Oba rozwiązania różni jednak czas reakcji, który w przypadku przedłużaczy z diodami transilowymi jest krótszy.

Polecane listwy zasilające

Czy listwa zasilająca jest energooszczędna?

Podobnie jak większość urządzeń tak i listwy zasilające często wyposażane są w tryb energooszczędny. Warto jednak mieć na uwadze, że nie każdy przedłużacz go posiada, dlatego podczas zakupu należy sprawdzić, czy dany model oznaczony jest jako ECO. Tryb energooszczędny w listwach zasilających realizowany jest na dwa sposoby. Pierwszy i najczęściej spotykany polega na automatycznym odłączeniu urządzeń pobierających prąd w stanie czuwania. Drugi sposób wymaga ingerencji użytkownika. Listwa zasilająca wyposażona jest wówczas w specjalny przełącznik odpowiedzialny za określoną liczbę gniazd, do których podłącza się urządzenia przechodzące w stan stand-by. Kiedy sprzęt jest w stanie czuwania, wystarczy przełączyć przycisk i tym samym odłączyć go od zasilania. Tego typu listwy zasilające energooszczędne mają dodatkowe – zawsze aktywne gniazda, do których podpina się urządzenia wymagające stałego zasilania.

Czym kierować się podczas zakupu listwy zasilającej energooszczędnej?

Zastosowane systemy energooszczędne, a także systemy bezpieczeństwa to niejedyne elementy, na jakie należy zwrócić uwagę, kupując listwę zasilającą energooszczędną. Czas reakcji, absorpcja energii, klasa szczelności czy liczba gniazdek zasilających również mają wpływ na użyteczność i skuteczność danego rozwiązania.

 • Czas reakcji – informuje, ile czas potrzebuje listwa, aby odciąć zasilanie po wykryciu nieprawidłowości. Im krótszy czas reakcji, tym skuteczniejsza ochrona podłączonych do zasilania urządzeń. Według ekspertów czas reakcji dobrej listwy zasilającej nie powinien być dłuższy niż 25 nanosekund.
 • Absorpcja energii – to wielkość określająca, jak wiele nadmiernej energii elektrycznej jest w stanie wchłonąć listwa zasilająca. Przyjmuje się, że wartość ta nie powinna być niższa niż 400 J. Oczywiście, im więcej energii absorbuje listwa, tym z lepszym akcesorium ma się do czynienia.
 • Klasa szczelności IP – jest normą informującą o stopniu ochrony urządzeń elektrycznych przed dostępem do ich wnętrza ciał stałych, niebezpiecznych części oraz wody. Klasa szczelności IP listew zasilających energooszczędnych wyrażana jest dwoma cyframi, w których pierwsza określa ochronę przed dostaniem się do nich ciał stałych, z kolei druga informuje o zabezpieczeniach przed przenikaniem wody. Pierwsza cyfra przyjmuje wartości od 0 do 6 (przy czym 6 oznacza najlepszą ochronę), a druga – od 0 do 8.
 • Maksymalne obciążenie – czyli dopuszczalne obciążenie, jakie można zadać listwie, zanim zastosowane w niej zabezpieczenia odetną zasilanie. Im większa wartość maksymalnego obciążenia, tym mocniejszy sprzęt można podpiąć do listwy w tym samym czasie.
 • Liczba gniazd – to od niej zależy, jak wiele urządzeń można podłączyć do zasilania na jednej listwie. Dostępne w sprzedaży listwy zasilające energooszczędne wyposażone są zazwyczaj w 3-7 gniazd.
 • Długość przewodu – im dłuższy przewód zasilający, tym większy zasięg sieci. Dzięki kilkumetrowym przedłużaczom można podpiąć do zasilania sprzęt ustawiony w sporej odległości od gniazda elektrycznego. Najkrótsze listwy zasilające wyposażone są w przewody o długości 1,5 metra, najdłuższe mają zasięg nawet kilkunastu metrów. Ciekawym rozwiązaniem są listwy zasilające energooszczędne bez kabla, które wyposażone w specjalne gniazdo zasilające, umożliwiają podpięcie przewodu o dowolnej długości.
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.