Udostępnij
Skomentuj

Lenovo ThinkPad E485 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Czy warto kupić ThinkPada E485? Jakie są parametry tych urządzeń? Jaka wydajność?

Urządzenia spod szyldu Lenovo ThinkPad cieszą się bardzo dużą popularnością wśród nabywców biznesowych i profesjonalnych. Sporo serii ThinkPad to urządzenia z wyższej półki cenowej, ale są też tańsze serie, jak E485. Czego można oczekiwać po tych urządzeniach? Czy warto kupić? Na te pytania odpowie poniższa recenzja Lenovo ThinkPad E485.

Lenovo ThinkPad E485 – specyfikacja, dane techniczne

Specyfikacja Lenovo ThinkPad E485 prezentuje się następująco:

 • Procesor– urządzenia z tej serii są wyposażone wyłącznie w procesory AMD Ryzen. W topowej konfiguracji będzie to procesor AMD Ryzen 7 2700U, a w tańszych urządzeniach AMD Ryzen 5 2500U lub Ryzen 3 2200U.
 • Układ graficzny–  we wszystkich laptopach z serii Lenovo ThinkPad E485 zastosowano zintegrowany układ graficzny. Dla procesora Ryzen 3 będzie to AMD Radeon Vega 3, dla procesora Ryzen 5 będzie to AMD Radeon Vega 8, a dla procesora Ryzen 7 będzie to AMD Radeon Vega 10.
 • Pamięć– maksymalna obsługiwana pojemność to 32 GB RAM DDR4 o taktowaniu 2400 MHz.
 • Matryca– może to być matryca HD lub IPS Full HD o rozmiarze 14 cali.
 • Nośnik danych– jego pojemność zależy od konfiguracji, ale może to być dysk SSD lub HDD.
 • Porty– wyjście HDMI, wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe, 2 x USB 3.0, USB 2.0, 2 x USB typu C, czytnik kart pamięci 4 w 1.
 • Multimedia– kamera 720p.
 • Zastosowanie– biznesowe, multimedialne, ultramobilne.

Lenovo ThinkPad E485 – dostępne konfiguracje

W sprzedaży można znaleźć różne konfiguracje z serii ThinkPad E485, ale bazują one na trzech poniższych, które różnią się pomiędzy sobą modelem zastosowanego procesora:

 • Laptop Lenovo ThinkPad E485 (20KU000LPB) – to budżetowa konfiguracja. Cena Lenovo ThinkPad E485 w tej konfiguracji wynosi nieco ponad 2600 zł. W tej niewygórowanej kwocie otrzymujemy laptopa z procesorem AMD Ryzen 3 2200U. Zainstalowana pamięć RAM ma pojemność 8 GB. W urządzeniu zastosowano także dysk SSD M.2 PCIe o pojemności 256 GB. Grafika to zintegrowany układ AMD Radeon RX Vega 3. Matryca to matowy panel IPS o rozdzielczości Full HD. Urządzenie jest wyposażone w system operacyjny Windows 10 Pro PL.
 • Laptop Lenovo ThinkPad E485 (20KU000NPB) – to laptop wyposażony w procesor AMD Ryzen 5 2500U, 8 GB pamięci RAM oraz zintegrowany układ graficzny AMD Radeon RX Vega 8. Uzupełnieniem konfiguracji jest dysk SSD M.2 PCIe o pojemności 256 GB. Matryca to matowy panel IPS o rozdzielczości Full HD. W cenę wliczony jest także system operacyjny.
 • Laptop Lenovo ThinkPad E485 (20KU000QPB) – to konfiguracja z procesorem AMD Ryzen 7 2700U. W urządzeniu zastosowano również 8 GB pamięci RAM, dysk SSD M.2 PCIe o pojemności 256 GB, a także zintegrowany układ graficzny AMD Radeon RX Vega 10. Urządzenie jest wyposażone w system operacyjny Windows 10, a matryca to matowy panel IPS o rozdzielczości Full HD.

Zobacz Lenovo Thinkpad E485

Lenovo ThinkPad E485 – wygląd

Estetyka laptopów z serii Lenovo ThinkPad E485 AMD nie odbiega od tego, do czego przyzwyczaiła swoich użytkowników marka Lenovo. Urządzenia te wpisują się w klasyczny i ponadczasowy design laptopów ThinkPad, którego cechą charakterystyczną jest smukła, prosta obudowa i brak zbędnych ozdobników.

Czarna obudowa prezentuje się stylowo, a jej smukła konstrukcja sprawia, że laptopy z serii ThinkPad E485 doskonale sprawdzają się w zastosowaniu mobilnym. Dominującą czerń przełamują jedynie subtelne akcenty czerwieni w postaci czerwonego trackpointa oraz dekoracyjnego paska nad touchpadem. Czerwień jest tutaj kropką nad „i” w znaczeniu dosłownym, gdyż czerwona jest kropka nad tą literą pojawia się w napisie ThinkPad, który także ozdabia urządzenia z tej gamy. Ważnym atutem serii są stosowane zawiasy – szerokokątne, umożliwiające otworzenie klapy o 180 stopni.  

Urządzenia z serii Lenovo ThinkPad E485 Ryzen są lekkie i smukłe. Całkowita waga laptopów z tej serii to 1,75 kg, a po zamknięciu pokrywy, laptop na wysokość nieco ponad 2 cm. To wszystko w połączeniu z rozmiarem ekranu (14 cali) powoduje, że urządzenia z tej serii są bardzo poręczne i w pełni mobilne.

Lenovo ThinkPad E485 – matryca

Recenzja Lenovo ThinkPad E485 nie byłaby kompletna, gdyby nie kilka słów na temat samej matrycy. W specyfikacji serii, jaką przygotował producent, można znaleźć informację na temat tego, iż laptopy ThinkPad E485 są dostępne w konfiguracjach z dwoma rodzajami matrycy:

 • Matrycą o rozdzielczości HD, która posiada powłokę antyrefleksyjną, podświetlenie LED o jasności 220 nitów, współczynnik kontrastu 400:1.
 • Matrycą IPS o rozdzielczości Full HD, która posiada powłokę antyrefleksyjną, podświetlenie LED o jasności 250 nitów oraz współczynnik kontrastu 400:1.

Jednak w modelach przeznaczonych na rynek europejski znajdziemy wyłącznie matrycę Full HD, co jest akurat dobrą wiadomością dla kupujących.

Lenovo ThinkPad E485 – klawiatura i touchpad

Jak wszystkie urządzenia spod szyldu ThinkPad, laptopy z serii ThinkPad E485 są wyposażone w doskonale rozpoznawalną, cenioną i lubianą klawiaturę ThinkPad. Jest to wygodne narzędzie do pracy i szybkiego pisania. Najważniejsze cechy tej klawiatury:

 • To konstrukcja membranowa, dzięki czemu pisanie na niej jest ciche.
 • To konstrukcja wyspowa, dzięki czemu pomiędzy przyciskami są wypełnione odstępy, co wpływa korzystanie na ergonomię oraz na czyszczenie klawiatury.
 • To klawiatura o niskim profilu i niskim skoku klawiszy.
 • Jest to konstrukcja kompaktowa – bez bloku numerycznego.

Laptopy z serii ThinkPad E485 są wyposażone w touchpad z obsługą gestów oraz w trackpoint.

Lenovo ThinkPad E485 – test wydajności

Laptopy z serii ThinkPad E485 oferują wydajność wystarczającą do pracy, zastosowań mobilnych i multimedialnych. Nie są to urządzenia do projektowania lub gier. By upewnić się, że spełnią oczekiwania nabywcy, warto przyjrzeć się testom wydajności procesorów, jakie znalazły się w laptopach z tej serii:

 • AMD Ryzen 3 2200U – to niskonapięciowy procesor o wydajności odpowiedniej do zastosowań biurowych. Jest to jednostka o 2 rdzeniach i 4 wątkach, której taktowanie bazowe wynosi 2.5 GHz, a w trybie turbo 3.4 GHz. Pamięć podręczna L3 dla tej jednostki ma pojemność 4 MB. Oto wyniki, jakie procesor Ryzen 3 2200U osiąga w testach:

- W teście Cinebench R15 dla wszystkich rdzeni – 312 punktów.

- W teście 3D Mark 06 CPU – 3386 punktów.

- W teście 3D Mark Fire Strike dla rozdzielczości Full HD – 4571 punktów.

 • AMD Ryzen 5 2500U – to energooszczędny procesor o wyższej wydajności niż jednostka Ryzen 3. Jest to procesor o 4 rdzeniach i 8 wątkach, którego taktowanie bazowe wynosi 2 GHz, a w trybie turbo 3.6 GHz. Procesor dysponuje pamięcią L3 o pojemności 4 MB. Oto wyniki, jakie osiąga w testach:

- W teście Cinebench R15 dla wszystkich rdzeni – 589 punktów.

- W teście 3D Mark 06 CPU – 4491 punktów.

- W teście 3D Mark Fire Strike dla rozdzielczości Full HD – 6783 punktów.

 • AMD Ryzen 7 2700U – najlepszy z procesorów, jakie są stosowane w laptopach z serii ThinkPad E485. Jest to jednostka o 4 rdzeniach i 8 wątkach, 4 MB pamięci L3, a jej taktowanie wynosi 2.2 GHz w trybie bazowym oraz 3.8 w trybie turbo. Procesor ten osiąga w testach następujące wyniki:

- W teście Cinebench R15 dla wszystkich rdzeni – 630 punktów.

- W teście 3D Mark 06 CPU – 5719 punktów.

- W teście 3D Mark Fire Strike dla rozdzielczości Full HD – 7639 punktów.

Ponieważ karty graficzne w ThinkPadach E485 są zintegrowane z procesorami i nie podlegają modyfikacji, na ostateczną wydajność urządzenia można wpłynąć jeszcze, co najwyżej, odpowiednią pojemnością pamięci RAM.

Lenovo ThinkPad E485 – zalety i wady

Data wydania Lenovo ThinkPad E485 to pierwsza połowa 2018 roku, są to więc urządzenia stosunkowo nowe. Czy mają wyłącznie mocne strony? Sprawdźmy w podsumowaniu.

ZALETY

 • Sporo konfiguracji do wyboru.
 • Niskie ceny urządzeń z tej serii.
 • Lekka i smukła konstrukcja.
 • Kompaktowy rozmiar.
 • Kluczowe porty.
 • Windows 10 Pro PL w cenie.
 • Touchpad z obsługą gestów i trackpoint.

WADY

 • Brak konfiguracji z dedykowaną kartą graficzną.
 • Wydajność dobra do pracy, nie do gier czy grafiki.
 • Klawiatura bez bloku numerycznego.
 • Brak złącza dokowania. Stacja dokująca Lenovo ThinkPad E485 może być podłączona jedynie do portu USB typu C.

Lenovo ThinkPad E485 – czy warto kupić?

Biznesowe laptopy z serii Lenovo ThinkPad E485 cieszą się sporą popularnością. Ich ceny nie są wygórowane, dlatego sięga po nie wiele firm i użytkowników indywidualnych. Czy warto kupić urządzenie z tej serii? To zależy, czy szukamy sprzętu do pracy biurowej, czy też czegoś więcej. Jeśli laptop ma nam służyć głównie do pracy i multimediów, to seria E485 powinna zdać egzamin.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.