Lenovo ThinkPad A475 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Przedstawiamy możliwości biznesowego, ultramobilnego laptopa od Lenovo. Czy model A475 jest wart zakupu?

Pod względem sposobu wykonania i specyfikacji, do czynienia mamy z kolejnym, dość typowym sprzętem dla małych i średnich firm, z którego skorzystają także freelancerzy. Lekki, poręczny sprzęt powinien sprawdzić się nie tylko przy biurku, ale też w podróży.

Polecane laptopy

Lenovo ThinkPad A475 – dane techniczne oraz cena

Sercem konfiguracji należącej do tej serii są procesory AMD. Oferowane na rynku modele różnią się między sobą także wykorzystywanymi dyskami twardymi oraz ilością pamięci RAM. Warto więc dokładnie przeanalizować ich możliwości.

Lenovo ThinkPad A475 – dostępne konfiguracje

Warto podkreślić, że wybór poszczególnych konfiguracji nie jest zbyt szeroki. Nie ma ich wiele, dlatego musimy ograniczyć się do zaledwie kilku modeli. Oczywiście nie musi to oznaczać, że nie warto się nimi zainteresować. Wręcz przeciwnie.

Uwagę warto zwrócić przede wszystkim na procesory montowane w Lenovo ThinkPad A475. Tym wydajniejszym jest układ AMD A12-9800B. Dysponuje on czterema fizycznymi rdzeniami i czterema wątkami, a częstotliwość taktowania w jego przypadku wynosi od 2700 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 3600 MHz w trybie bazowym.

Co ważne, procesor nie dysponuje pamięcią podręczną trzeciego poziomu. Na drugim poziomie wynosi ona natomiast 2 MB. Współczynnik TDP omawianego układu wynosi zaledwie 15 W, dlatego też mamy do czynienia z procesorem niskonapięciowym. Nie można powiedzieć, by układ ten był specjalnie wydajny, nawet w swojej kategorii. Jego moc obliczeniowa okaże się wystarczająca do obsługi podstawowych programów biurowych, a także prostych narzędzi graficznych czy też programistycznych.

Z pewnością nie poradzi sobie ze szczególnie rozbudowanym oprogramowaniem projektowym czy też programami wykorzystywanymi do obróbki grafiki i wideo czy też tworzenia modeli 3D. Co jednak istotne, zapewni stabilną pracę mobilną. Mówiąc krótko, sprawdzi się w małych i średnich firmach, podczas realizacji podstawowych zadań (tworzenie tekstów, prezentacji, obsługa przeglądarki internetowej etc.). Potwierdzeniem tego mogą być wyniki testów wydajnościowych, przeprowadzonych na platformie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym układ ten uzyskał średnią na poziomie 75 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła ona 225 punktów.

Drugim z procesorów montowanych w laptopie Lenovo ThinkPad A475 jest AMD Pro A12-8830B, także czterordzeniowy i czterowątkowy. Warto podkreślić, że ten biznesowy układ pochodzi z wcześniejsze, szóstej generacji procesorów. Jego taktowanie wynosi od 2100 MHz w trybie bazowym do 3400 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi 2 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu.

Jest to układ słabszy od modelu AMD A12-9800B, jednak niewiele, co pokazuje specyfikacja techniczna oraz wyniki testów wykonanych w Cinebench R15. Procesor uzyskał średnią wynoszącą kolejno 72 i 206 punktów.

Specyfikacja Lenovo ThinkPad A475 wskazuje, iż mamy do czynienia ze standardowym laptopem biznesowym dla małych i średnich firm. Nie powinien więc dziwić fakt, iż korzysta on wyłącznie ze zintegrowanej karty graficznej. W konfiguracjach z nowszym procesorem jest to jednostka AMD Radeon R7 Bristol Ridge, natomiast w pozostałych R7 Carrizo. Podobnie jak procesory, możliwości kart są mocno podstawowe. Nie ma co więc liczyć na wiele – dobrze poradzą sobie ze standardowymi, mało wymagającymi programami.

Warto zauważyć, że Lenovo ThinkPad A475 z AMD Pro korzysta z pamięci RAM Typu DDR4, która wyróżnia się wysoką efektywnością energetyczną. Jej częstotliwość taktowania mogła być jednak nieco wyższa – wynosi bowiem 1866 MHz, podczas gdy standardem w tej kategorii jest pamięć RAM DDR4-2133 MHz.

Kupując omawianego laptopa, warto sprawdzić, czy korzysta on z dysku HDD czy też SSD. Modele z dyskami półprzewodnikowymi są droższe, jednak zapewniają szybsze i stabilniejsze działanie. Ma to wpływ między innymi na znaczne skrócenie czasu ładowania systemu operacyjnego.

Lenovo ThinkPad A475 – wygląd

Pod względem designu, otrzymaliśmy to, z czego słynie rodzina ThinkPad, a więc prostą, czarną obudowę o matowym wykończeniu. Minimalistyczna prezencja być może nie przykuwa wzroku, jednak z pewnością nie razi tandetą. Całość prezentuje się elegancko, bez zarzutów.

Do czynienia mamy z laptopem 14-calowym, dlatego też wyróżnia się on kompaktowymi wymiarami i niewielką wagą, dzięki czemu doskonale sprawdza się w podróży. Nieco ponad półtorakilogramowego urządzenie nie powinno sprawiać większych problemów podczas pracy w autobusie, samochodzie czy też pociągu, co z pewnością należy zapisać po stronie jego zalet.

Odbudowa została wykonana z tworzyw sztucznych – nie jest to jednak cienka konstrukcja, która łatwo poddaje się wygięciom. Sztywność klapy należy ocenić przyzwoicie, to samo z odpornością na uszkodzenia. Na plus możemy zapisać również zawiasy, które został zabezpieczone metalowymi tulejami. Pracują solidnie i są wytrzymałe.

Jeśli chodzi o zestaw portów, znajdziemy w nim wszystko to, co najpotrzebniejsze. Wiele osób ucieszy z pewnością dostęp do aż czterech portów USB, co w przypadku laptopów 14-calowych jest raczej rzadko spotykane.

Lenovo ThinkPad A475 – matryca

Jak już zostało wspomniane, oferowane konfiguracje są 14-calowe. Warto jednak podkreślić, że znajdziemy w nich dwa rodzaje matryc. Będą to modele TN HD lub IPS Full HD. W przypadku pierwszej matrycy, jakość generowanego obrazu okaże się zadowalająca wyłącznie w przypadku pracy administracyjno-biurowej. Ze względu na kiepskie odwzorowanie kolorów, laptop nie przypadnie do gustu grafikowi.

Znacznie lepiej pod tym względem wypada matryca IPS, która zapewnia równie wyższy kontrast i szersze kąty widzenia. Warto podkreślić, że obie matryce korzystają z ochrony antyodblaskowej, dlatego nie musicie obawiać się refleksów świetlnych, tworzących się na ekranie podczas pracy na zewnątrz czy też przy odsłoniętym oknie.

Lenovo ThinkPad A475 – klawiatura i touchpad

Jak na urządzenia z serii ThinkPad przystało, model A475 został wyposażony w sześciorzędową klawiaturę wyspową, na której znalazł się trackpoint. Klawisze zostały wykonane z dobrej jakości materiałów, a zastosowane przełączniki sprawiają, że wyróżniają się one przyjemnym skokiem i dobrą rekcją. Dzięki temu, pisanie na klawiaturze jest wygodne, nawet pomimo jej zmniejszonych wymiarów. Została ona wyposażona również w podświetlenie.

Większych zastrzeżeń nie można mieć także do jakości wykonania touchpada. Właściwości ślizgowe płytki są bardzo przyzwoite, dlatego zapewnia precyzyjną, wygodną pracę. Warto wspomnieć jeszcze o dodatkach, w jakie został wyposażony Lenovo ThinkPad A475. Stacja dokująca, a raczej jej złącze, jest jednym z nich. Do tego należy dodać również czytnik linii papilarnych, który zwiększa poziom bezpieczeństwa.

Lenovo ThinkPad A475 – wydajność

Zamontowane podzespoły zapewniają stabilną obsługę programów administracyjno-biurowych. Pod tym względem spisują się raczej bez zarzutów, jednak osoby zainteresowane laptopem nie powinny liczyć na więcej.

Wynika to z ograniczeń zarówno procesorów, jak i zintegrowanych kart graficznych. W modelach droższych skorzystać można z jednostki zintegrowanej AMD Radeon R7 Bristol Bridge z taktowaniem zegara na poziomie 900 MHz. Jak pokazują wyniki testów wydajnościowych, nie pozwala na wiele – w programie 3DMark 11 Performance GPU karta uzyskała średnią na poziomie 1852 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła ona 32389 punktów. Czy taka konfiguracja pozwoli na obsługę gier? Wyłącznie wiekowych i wyróżniających się niskimi wymaganiami sprzętowymi. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

Lenovo ThinkPad A475 – wady i zalety

Po stronie największych atutów omawianej serii laptopów należy z pewnością zapisać przyzwoitą jakość wykonania oferowanych urządzeń. Lekkie, kompaktowe obudowy wyróżniają się dobrą sztywnością i wytrzymałością mechaniczną, dzięki czemu sprawdzą się zarówno przy biurku, jak i w podróży. Na plus należy zapisać także możliwość zakupu modelu wyposażonego w matrycę IPS Full HD – jakość generowanego przez nią obrazu powinna zadowolić nawet bardzo wymagających użytkowników.

Jeśli chodzi o pozostałe zalety sprzętu, wymienić należy przede wszystkim dobrze wykonaną klawiaturę i touchpad, rozbudowany zestaw portów, a także obecność wielu dodatków, w postaci podświetlanej klawiatury, czytnika linii papilarnych czy też złącza dokowania.

Przyczepić można się głównie do wydajności oferowanych konfiguracji Lenovo ThinkPad A475. Okaże się ona wystarczająca wyłącznie do standardowej pracy administracyjno-biurowej. Podzespoły nie pozwolą na obsługę bardziej wymagających narzędzi graficznych i projektowych, ani gier.

ZALETY

  • Uniwersalny charakter
  • Lekka, kompaktowa obudowa o dobrej jakości wykonania
  • Przyzwoity osprzęt
  • Dostępny model z matryca IPS Full HD
  • Sporo dostępnych dodatków
  • Rozbudowany zestaw portów

WADY

  • Przeciętna wydajność podzespołów
  • Brak konfiguracji z dedykowaną kartą graficzną

Lenovo ThinkPad A475 – podsumowanie, czy warto?

Do czynienia mamy z bardzo przyzwoicie wykonanym laptopem biznesowym, który powinien spełnić wymagania wielu małych i średnich firm. Bardzo dobrze sprawdza się on podczas użytku mobilnego, a wykorzystane materiały sprawiają, że jest to sprzęt o przyzwoitej wytrzymałości mechanicznej.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.