Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Lenovo Legion C530 – dane techniczne, recenzja, czy warto?

Przedstawiamy komputer gamingowy zamknięty w ciekawej, mobilnej obudowie Cube.

Lenovo postanowiło przygotować kompaktowe zestawy, które jednak, za sprawą wykorzystywanych podzespołów, mają zagwarantować stabilną obsługę wielu nowych tytułów typu AAA. Producent postarał się również o swobodny wybór konkretnych konfiguracji – są one zróżnicowane przede wszystkim pod względem najważniejszych podzespołów.

Dane techniczne Lenovo Legion C530

Lenovo Legion C530 – dostępne konfiguracje

Jak na nowy zestaw komputerowy przystało, C530 dostępny jest w kilku wersjach konfiguracyjnych, różniących się miedzy sobą nie tylko podzespołami, ale również cenami. Należy więc sprawdzić, co znajduje się w wybranym zestawie, gdyż zależy do tego, jakie gry będziemy mogli uruchomić.

We wszystkich konfiguracjach wykorzystywane są procesory Intela ósmej generacji – w komputerze najmocniejszym znajdziemy model Intel Core i7-8700. Jest ona bardzo często montowany w maszynach gamingowych, nastawionych na obsługę najbardziej wymagających produkcji. Wynika to oczywiście z jego specyfikacji – ten sześciordzeniowy i dwunastowątkowy układ wyróżnia się częstotliwością taktowania na poziomie 3200 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4600 MHz w trybie turbo. Jeżeli dodamy do tego 12 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, otrzymamy niezwykle wydajny układ, który bez problemu poradzi sobie z obsługą każdej nowej gry, a także wielu zaawansowanych programów graficznych i projektowych.

Potwierdzają to zresztą wyniki uzyskiwane przez procesor w rozmaitych programach diagnostycznych. W oprogramowaniu Cinebench R15 i7-8700 uzyskał średnią na poziomie 192 punktów w trybie jednowątkowym i aż 1178 punktów w trybie wielowątkowym. Doskonale pokazuje to, jaki potencjał siedzi w sześciu fizycznych rdzeniach.

Pozostałe konfiguracje korzystają z procesorów z serii i5 oraz i3. Pierwszy z nich to model i5-8400, który jest sześciordzeniowy i sześciowątkowy, a jego taktowanie mieści się w przedziale od 2800 MHz do 4000 MHz. Zapewnia niższa wydajność niż układ i7, jednak różnica nie jest duża – jego wyniki w testach Cinebench R15 prezentują się następująco: 169 punktów w trybie jednowątkowym i 941 punktów w trybie wielowątkowym.

O nieco większej różnicy musimy mówić w przypadku ostatniego procesora, a mianowicie i3-8100 – cztery rdzenie, cztery wątki i taktowanie na poziomie 3600 MHz przełożyło się na 156 punktów w trybie jednowątkowym oraz 601 punktów w trybie wielowątkowym.

Poza wydajnymi układami CPU, producent zdecydował się na wykorzystanie szybkiej pamięci RAM typu DDR4, której taktowanie wynosi 2400 MHz. Na rynku znaleźć można zestawy z 8 i 16 GB pamięci, jednak nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby dokupić kolejne kości, zwiększając ich pojemność nawet do poziomu 32 GB.

Zobacz Lenovo Legion C530

Oczywiście najważniejszym podzespołem w przypadku komputera gamingowego będzie karta graficzna. Do wyboru mamy 3 opcje. Pierwsza z nich związana jest z jednostką AMD Radeon RX 570 z 4 GB pamięci GDDR5, która gwarantuje bezproblemową obsługę wszystkich najnowszych gier. Podobnie jest w przypadku drugiej jednostki, a mianowicie Nvidia GeForce GTX 1050 Ti, także dysponującej 4 GB pamięci GDDR5. Oczywiście nie możemy liczyć na uruchomienie każdej produkcji na ustawieniach ultra, jednak w wielu przypadkach wysokie detale graficzne będą jak najbardziej w zasięgu.

W konfiguracjach najtańszych montowana jest karta Nvidia GeForce GTX 1050 w wersji z 2 GB pamięci. W jej przypadku musimy ograniczyć się do gier nieco mniej wymagających pod względem sprzętowym. W przypadku topowych tytułów AAA często pojawi się konieczność obniżenia szczegółowości grafiki do minimum.

Uwagę warto zwrócić także na dyski twarde. Lenovo Legion C530 jest oferowany wraz z pojedynczymi dyskami HDD lub SSD, a także z dwoma urządzeniami – HDD+HDD lub HDD+SSD. Dzięki temu każdy jest w stanie dobrać rozwiązanie najbardziej pasujące pod względem wydajności, kultury pracy i ceny.

Lenovo Legion C530 – wygląd

Jak już wspomnieliśmy, producent zdecydował się na wybór bardzo ciekawej obudowy typu Cube, która, zgodnie z nazwą, prezentuje się jak kostka. U góry znalazła się również specjalna rączka, która znacznie ułatwia przenoszenie sprzętu. Całość wazy 9 kilogramów, dlatego takie rozwiązanie okaże się bardzo korzystne.

Pod względem designu, obudowa robi dobre wrażenie, zwłaszcza górne przeszklenie i czerwone efekty świetlne. Do tego dochodzi również użycie dobrej jakości materiałów, dzięki czemu możemy mówić o wysokiej solidności wykonania. Jeżeli chodzi o zestaw portów i złączy, jest on dość standardowy. Znajdziemy w nim wszystko to, co potrzebne podczas gry czy też obsługi rozmaitych programów profesjonalnych.

Lenovo Legion C530 – cechy

Przedstawiając swój sprzęt, producent kładzie nacisk przede wszystkim na nowoczesną obudowę, która może zachwycić nie tylko kształtem, ale również wspominanym już przezroczystym panelem górnym z podświetleniem systemowym.

Do tego wszystkiego należy dodać dwukanałowy system chłodzenia, który chłodzi niezależnie zarówno procesor, jak i kartę graficzną. Ma to przełożyć się nie tylko na niskie temperatury, ale również obniżenie hałasu generowanego przez wentylator. Wzorem wielu innych nowoczesnych zestawów, Legion C530 dysponuje beznarzędziową obudową, która może zostać błyskawicznie zdjęta. Znacznie ułatwia to rozbudowę zestawu o nowe podzespoły. Wrażenia z gier ma natomiast potęgować technologia Dolby Atmos, zapewniająca wyższą jakość dźwięku niż rozwiązania standardowe.

Lenovo Legion C530 – wydajność

Przechodzimy do kwestii najważniejszej, a więc związanej z możliwościami karty graficznej. W przypadku jednostki AMD Radeon RX 570 są one niemałe – ta niezwykle popularna karta średniego segmentu zapewni wysoką, stabilną ilość klatek na sekundę w wielu produkcjach. Potwierdzeniem tego są wyniki testów przeprowadzonych w oprogramowaniu 3DMark Fire Strike Extreme, w których karta uzyskała 5693 punktów w sekcji Graphics i 5434 w Performance.

Łącząc jednostkę z procesorem i5 lub i7, a także co najmniej 12 GB pamięci RAM, otrzymujemy zestaw, który upora się z wieloma produkcjami typu AAA. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

Warto w tym miejscu wskazać, że na rynku zaczynają pojawiać się również konfiguracje wyposażone w kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 1060 z 6 GB pamięci GDDR5. Zapewnia ona jeszcze wyższą wydajność, dzięki której poznamy pełne detale graficzne takich produkcji jak Battlefield V (75 FPS), Assassin’s Creed Odyssey (60 FPS) czy też Just Cause 4 (65 FPS).

Lenovo Legion C530 – wady i zalety

Po stronie atutów omówionych zestawów należy zaliczyć wydajność najlepszych konfiguracji. Oczywiście nie możemy tu mówić o komputerach-bestiach, które radzą sobie z każdą grą bez żadnych problemów, jednak i tak uzyskiwane osiągi pozwolą na komfortową rozgrywkę w przypadku wszystkich nowości.

Do tego wszystkiego należy dodać bardzo szeroki wybór dostępnych konfiguracji. Są one niezwykle zróżnicowane pod względem zamontowanych podzespołów, co pozwala również na dostosowanie ostatecznej ceny. Sporo ciepłych słów napisać można też o obudowie – prezentuje się na bardzo dobrze, a wykorzystanie materiały i system chłodzenia sprawiają, że całość funkcjonuje bez zarzutów. Przyczepić można się do wagi komputera, a także jego ceny – za najlepsze konfiguracje przyjdzie nam zapłacić ponad 5 tysięcy złotych.

ZALETY

  • Bardzo przyzwoita wydajność najmocniejszych konfiguracji
  • Szeroki wybór wersji sprzętowych
  • Możliwość zakupu modeli z kartą graficzną Nvidia GeForce GTX 1060
  • Ładna, solidna obudowa
  • Skuteczny układ chłodzenia

WADY

  • Wysoka waga sprzętu
  • Wysokie ceny najmocniejszych konfiguracji

Lenovo Legion C530 – podsumowanie, czy warto?

Przedstawiony wyżej komputer to bardzo solidna maszyna gamingowa, która pozwoli cieszyć się najnowszymi produkcjami, zwłaszcza modele najmocniejsze. Do tego należy dodać szeroki wybór poszczególnych wersji i ciekawą, nowoczesną obudowę. Warto się nim zainteresować.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:23
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.