Udostępnij
Skomentuj

Lenovo IdeaPad S340 – recenzja, dane techniczne, czy warto?

Firma Lenovo cały czas przygotowuje nowe laptopy multimedialne. Jednym z nich jest IdeaPad S340, który na rynku występuje w wielu konfiguracjach.

Swoją premierę miał w 2019 roku. Warto podkreślić, że na rynku pojawił się w trzech wersjach, wyróżniających się różnymi przekątnymi ekranu. Poniżej przedstawiamy model 15-calowy, jednak zakupić możecie także laptopa 14- oraz 13-calowego.

Lenovo IdeaPad S340 – dane techniczne oraz cena

Pod względem parametrów technicznych, model S340 jest standardowym sprzętem niskonapięciowym, który powinien sprawdzić się zarówno w domu, jak i w szkole, a także w pracy. Oczywiście wiele zależy od wybranej konfiguracji sprzętowej.

Lenovo IdeaPad S340 – dostępne konfiguracje

Jak już zostało wspomniane, na rynku znajdziemy laptopy z serii S340, które sprzedawane są w dość zróżnicowanych konfiguracjach. Rozróżnienie dotyczy zarówno procesorów, jak i kart graficznych, a także pozostałych podzespołów. Wszystko po to, aby możliwe stało się dobranie laptopa do konkretnych zastosowań.

W przypadku najmocniejszych modeli, liczyć możemy na moc niskonapięciowe układu Intel Core i7-8565U. Należy on do niezwykle popularnej serii Whiskey Lake-U, która znajduje zastosowanie przede wszystkim w laptopach biurowych, a także multimedialnych. Procesor i7-8565U dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami logicznymi. Jego częstotliwość taktowania mieści się w przedziale od 1800 MHz do 4600 MHz. Do tego wszystkiego dochodzi również 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu.

Polecane laptopy Lenovo

Mamy więc do czynienia ze standardowym układem niskonapięciowym, dobrze dopasowanym do wymagań sprzętowych obecnych programów biurowych i multimedialnych. Sprawdzi się więc w biurze, do oglądania filmów, nauki, przeglądania zasobów internetowych, a także obsługi mniej wymagających gier. Wszystko to potwierdzają testy diagnostyczne, przeprowadzone na platformie Cinebench R15. Układ we wszystkich testach uzyskał średnią na poziomie 173 punktów w trybie jednowątkowym i 572 punktów w trybie wielowątkowym.

Jak można się spodziewać, układ i7 jest montowany w konfiguracjach najtańszych. Jeśli chcecie wydać mniej niż 3 tysiące złotych, powinniście rozglądnąć się za modelami z procesorem Intel Core i5-8265U, także czterordzeniowym i ośmiowątkowym. Wyróżnia się on nieco niższym taktowaniem (1600-3900 MHz) i mniejszą ilością pamięci podręcznej (6 MB). Przekłada się to na nieco niższą wydajność. Różnice nie są jednak znaczące. We wspomnianych testach Cinebench R15 układ uzyskał kolejno 171 i 549 punktów.

Pracę procesorów wspiera szybka pamięć RAM typu DDR4. Jej taktowanie wynosi 2400 MHz, co powinno wystarczyć na stabilną obsługę wspomnianych programów. Na rynku oferowane są laptopy wyposażony w 4, 8 lub 12 GB pamięci. Na spory wybór możemy liczyć także w przypadku dysków twardych. Należy wspomnieć o konfiguracjach z pojedynczymi dyskami HDD, SSD lub łączącymi dyski HDD z SSD typu M.2 PCIe, które gwarantują znacznie szybszą pracę.

Na koniec została nam jeszcze karta graficzna. W przypadku obsługi podstawowych programów multimedialnych lub biznesowych, wystarczająca okaże się jednostka zintegrowana. Jeśli jednak Wasze wymagania są wyższe, powinniście celować w laptopy z dedykowaną kartą Nvidia GeForce MX250 w wersji 2 GB pamięci własnej. Jest to bardzo uniwersalna jednostka, która zagwarantuje dodatkową moc podczas obsługi szczególnie wymagających narzędzi. Powinna pozwolić również na obsługę niektórych gier – oczywiście nie tylko z absolutnego topu segmentu AAA.

Warto wiedzieć!

Na rynku znajdziemy również mniejsze modele omawianego laptopa - Lenovo IdeaPad S340-13 korzysta z procesorów 10. generacji (najmocniejszym z nich jest i7-10510U), natomiast Lenovo IdeaPad S340-14 praktycznie z tych samych podzespołów, co wersja 15-calowa.

Lenovo IdeaPad S340 – wygląd

Choć omawianemu urządzeniu daleko do laptopów ultramobilnych, warto podkreślić jego smukłą i stosunkowo lekką obudową (waży 1,8 kg), która powinna zapewnić wygodną pracę nie tylko przy biurku, ale również na kanapie, na ławce w parku czy też w pociągu lub innym pojeździe. Zwłaszcza że konstrukcja została wykonana bardzo solidnie. Nie musimy obawiać się nadmiernie wyginającego się ekranu czy też skrzypiącego obszaru wokół klawiatury. Wszystko zostało spasowane prawidłowo, co oczywiście przekłada się na ogólną prezencję laptopa, który jest sprzedawany zazwyczaj w szaro-czarnej wersji kolorystycznej.

Przyzwoicie sprawdza się również zawias, który pracuje płynnie i w sposób skuteczny utrzymuje stabilność ekranu. Jeśli chodzi o zestaw portów i złączy, jest on bardzo podstawowy. Znajdziemy w nim wszystkie najpotrzebniejsze elementy, jednak bez żadnych dodatków, których nie ma u konkurencji w tym przedziale cenowym.

Lenovo IdeaPad S340 – matryca

W przypadku zakupu laptopa 15-calowego, możecie liczyć na matrycę Full HD, wykonaną w technologii TN. Nie jest to rozwiązanie najnowsze, toteż osoby szczególnie wrażliwe z pewnością dostrzegą dość niską jasność maksymalną i przeciętny kontrast. Przyczepić można się również do poziomu odwzorowania barw i nasycenia kolorów. Wszystko to sprawia, że laptop spełni swoje funkcje przede wszystkim w ramach użytku biurowego i typowo multimedialnego (oglądanie filmów, przeglądanie sieci etc.).

Na plus należy zaliczyć obecność matowej powłoki, która dobrze radzi sobie z eliminowaniem refleksów świetlnych. Dzięki temu, możliwa stanie się praca np. przy odsłoniętym oknie. Problemy pojawią się dopiero w przypadku wyjścia z urządzeniem na pełne słońce.

Lenovo IdeaPad S340 – klawiatura i touchpad

Laptop został wyposażony w sześciorzędową klawiaturę wyspową, wraz z panelem numerycznym, co z pewnością ucieszy zwłaszcza pracowników biurowych. Pod względem jakości wykonania, ponownie możemy mówić o pewnym standardzie. Klawisze są dość płaskie, jednak wyróżniają się odczuwalnym skokiem i stosunkowo cichym działaniem. Przekłada się to oczywiście na komfortową pracę. Wielogodzinne pisanie bezwzrokowe nie powinno być męczące ponad miarę. Niestety, producent nie zdecydował się na wykorzystanie podświetlenia klawiszy.

Całkiem dobrze sprawdza się również touchpad. Płytka jest stosunkowo duża, a jej właściwości ślizgowe gwarantują wygodne i precyzyjne operowanie kursorem. Bez większych trudności rozpoznawane są także gesty wielopunktowe. IdeaPad S340 nie jest typowym sprzętem biznesowym, toteż nie znajdziemy w nim czytnika linii papilarnych. Jedynym rozwiązaniem zwiększającym poziom bezpieczeństwa przechowywanych danych jest moduł TPM.

Lenovo IdeaPad S340 – wydajność

Jeśli liczycie na jak najwyższą wydajność pracy procesora, powinniście celować w konfiguracje wyposażone w układ i7-8565U. Jak pokazują testy diagnostyczne, poradzi on sobie nie tylko z podstawowymi programami biurowymi i multimedialnymi.

Potencjał laptopa dodatkowo zwiększymy poprzez wykorzystanie dedykowanej karty graficznej. Nvidia GeForce MX250 nie jest nadzwyczaj wydajną jednostką, jednak dobrze wpisuje się w kategorii modeli uniwersalnych, dostosowanych do zróżnicowanego zastosowania. W testach wydajnościowych wypada ona całkiem nieźle – w programie 3DMark Performance GPU uzyskała średnią na poziomie 4655 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła ona 78252 punktów. Są to bardzo przyzwoite wyniki, które potwierdzają jej uniwersalny charakter, a także zdolność do obsługi niektórych gier. Jakich dokładnie? Przykłady przedstawiamy poniżej.

Uwaga!

Wpływa na obsługę gier mają także pozostałe podzespoły. Zaleca się dobieranie układu i7, a także przynajmniej 8 GB pamięci RAM. Takie konfiguracje pozwolą uzyskać wyniki zbliżone do przedstawionych w tabelce.

Lenovo IdeaPad S340 – wady i zalety

Do czynienia mamy z uniwersalnym laptopem biurowym i multimedialnym. To właśnie wszechstronność działania jest jego największą zaletą. Wspomnieć należy przede wszystkim o możliwości doboru procesora, karty graficznej, dysków twardych, a także ilości pamięci RAM. Po stronie plusów zapisać możemy także przyzwoite wykonanie obudowy oraz dobrze sprawdzający się osprzęt.

W przypadku wad, wspomnieć trzeba przede wszystkim o przeciętnej matrycy TN i braku wielu dodatków, takich jak podświetlenie klawiatury czy też czytnik linii papilarnych. Niektórzy użytkownicy mogą zawiedzeni także brakiem dodatkowych portów i złączy.

ZALETY

 • Uniwersalny charakter
 • Możliwość zakupu model 13- i 14-calowych
 • Przyzwoite procesory niskonapięciowe
 • Szybka pamięć RAM i 3 typy dysków twardych
 • Dostępność konfiguracji z dedykowaną jednostką GPU
 • Przyzwoite wykonanie
 • Dobry osprzęt
 • Atrakcyjne ceny poszczególnych modeli

WADY

 • Przeciętna matryca TN
 • Brak podświetlenia klawiatury i czytnika linii papilarnych
 • Ograniczony zestaw portów i złączy

Lenovo IdeaPad S340 – podsumowanie, czy warto?

Model S340 to standardowy laptop biurowy i multimedialny. Dobrze sprawdzi się do realizacji standardowych zadań związanych z pracą bądź relaksem. Jeśli szukacie właśnie takiego sprzętu, warto dać mu szansę.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:05
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.