Udostępnij
Skomentuj

Lenovo IdeaPad 320s 15IKBR - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Seria 15IKBR składa się z laptopów multimedialnych ze średniej półki jakościowej. Sprawdzamy ich możliwości.

Urządzenia zostały przystosowane do użytku domowego, jednak biorąc pod uwagę ich wykonanie, a także zamontowane podzespoły, śmiało można stwierdzić, że sprawdzą się także w pracy, na przykład przy obsłudze programów biurowych.

Lenovo IdeaPad 320s 15IKBR – dane techniczne oraz cena

Konkretne zastosowanie zależne jest przede wszystkim od wybranej wersji konfiguracyjnej. Tych jest natomiast sporo – różnią się między sobą zamontowaną kartą graficzną, dyskiem twardym oraz ilością pamięci RAM.

Dane techniczne Lenovo IdeaPad 320s 15IKBR (najmocniejsza konfiguracja)

 • ProcesorIntel Core i5-8250U
 • Układ graficzny – Nvidia GeForce MX130 + jednostka zintegrowana
 • Pamięć – DDR4-2133, 8 GB (maksymalnie 8 GB)
 • Matryca – IPS, 15,6 cali Full HD (1920x1080)
 • Nośnik danych – do 2 TB HDD, do 1,5 TB SSD lub do 2 TB HDD + do 500 GB SSD
 • Porty - 1xUSB 3.0, 1xUSB typu C, 1xUSB 2.0, 1xHDMI, gniazdo audio combo, RJ-45, czytnik kart pamięci
 • Łączność – Bluetooth, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
 • Gabaryty - wysokość: 1,99 cm, szerokość: 36,3 cm, głębokość: 25,2 cm, waga: 1,89 kg
 • Multimedia - touchpad, klawiatura wyspowa, zintegrowana karta dźwiękowa, głośniki stereo HD Audio, wbudowany mikrofon, kamera 720p
 • Bateria - litowo-polimerowa
 • Zastosowanie – laptop multimedialny, dla domu
 • Cena – od 2396,59 zł do 4829,76 zł

Lenovo IdeaPad 320s 15IKBR – dostępne konfiguracje

Producent postawił przede wszystkim na uniwersalność proponowanych rozwiązań. Laptopy mają posłużyć nie tylko w domu, gdzie będą wykorzystywane do oglądania filmów, surfowania po sieci czy też grania, ale również w pracy.

Wszystko to mają zagwarantować zamontowane podzespoły. Każdy laptop z serii Lenovo IdeaPad 320s 15IKBR został wyposażony w procesor Intel Core i5-8250U. Jest to układ z najnowszej, ósmej generacji – dysponuje one czteroma fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami, natomiast jego taktowanie mieści się w przedziale od 1600 MHz w trybie bazowym do 3400 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi jeszcze 6 MB pamięci podręcznej.

Przedstawiona specyfikacja procesora doskonale pokazuje, że został on stworzony do wydajnej pracy wielowątkowej. Powinien poradzić sobie więc z bardziej wymagającymi programami, na przykład do obróbki grafiki lub wideo. Możliwości sprzętu rozszerza dedykowana karta graficzna. Wybór padł na jednostkę Nvidia GeForce MX130 z 2 GB pamięci.

Jest to bardzo popularna karta, która często jest montowana w laptopach o uniwersalnym charakterze. Nie jest tak wydajna, jak modele gamingowe, jednak jej moc obliczeniowa pozwala na wiele, łącznie z obsługą niektórych gier, które wyróżniają się niskimi wymaganiami sprzętowymi.

Oczywiście obsługa gier i bardziej zaawansowanych programów wymaga użycia większej ilości pamięci RAM. W omawianych laptopach montowane są kości DDDR4. Niestety, obsługują one maksymalnie 8 GB RAM, co nieco zawęża ich możliwości.

Dużo lepiej wygląda segment dysków twardych. W tym przypadku mamy bardzo szeroki wybór. Zdecydować możemy się bowiem na laptopy z pojedynczymi dyskami (HDD lub SSD), a także na modele z dodatkowym dyskiem SSD M.2.

Lenovo IdeaPad 320s 15IKBR – wygląd

Do czynienia mamy ze standardowymi, 15-calowymi laptopami, które jednak są dość lekkie (ważą mniej niż 2 kg), dzięki czemu ich przenoszenie okaże się jak najbardziej komfortowe. To samo zresztą tyczy się pracy mobilnej.

Warto podkreślić, że obudowa została wykonana z tworzyw sztucznych i aluminium. Takie połączenie zapewnia więcej niż przyzwoitą sztywność i wytrzymałość mechaniczną. Jednostka zasadnicza nie wygina się tak łatwo, jak w przypadku wielu tańszych sprzętów. Pozytywnie należy ocenić także prace zawiasów, które działają płynnie, gwarantując utrzymanie ekranu w stabilnej pozycji. Mały minus należy postawić przy zestawie złączy i portów – od urządzeń tej klasy oczekuje się więcej niż tylko jeden port USB 3.0 i typu C (standard 2.0 jest już przestarzały, dlatego producenci odchodzą od niego).

Oczywiście nie bez znaczenia jest także design oferowanych laptopów. Urządzenia z serii Lenovo IdeaPad 320s 15IKBR występują przeważnie w kolorystyce szaro-czarnej, która bardzo dobrze oddaje ich nowoczesny charakter. Urządzenia są jednocześnie bardzo eleganckie.

https://images.morele.net/full/980708_1_f.jpghttps://images.morele.net/full/980708_0_f.jpg

Lenovo IdeaPad 320s 15IKBR – wydajność

Najszerszym zastosowaniem wyróżniają się rzecz jasna modele z dedykowaną kartą graficzną. Jak już wspomnieliśmy, jednostka Nvidia GeForce MX130 wyróżnia się bardzo przyzwoitą wydajnością, którą potwierdzają rozmaite testy. W programie 3DMark 11 Performance GPU jednostka ta otrzymała średnią na poziomie 2835 punktów.

Wysoko należy ocenić procesor i5-8250U, który w porównaniu ze swoimi starszymi odpowiednikami potrafi znacznie więcej. Na platformie Cinebench R15 w trybie jednowątkowym otrzymał on 144 punktów. W trybie wielowątkowym średnia zatrzymała się natomiast na 553 punktach. Jest to bardzo dobry wynik.

Czy taka konfiguracja pozwoli nam na obsługę gier? Oczywiście, jednak nie będą to najnowsze tytuły AAA. Laptopy poradzą sobie z produkcjami mniej wymagającymi pod względem sprzętowym, a także tymi, których premiery miały miejsce rok-dwa lata temu lub dawniej. Na liście znajdą się między innymi takie gry jak Pillars of Eternity, Team Fortress 2 czy też Rocket League.

Lenovo IdeaPad 320s 15IKBR – matryca

W laptopach z tej kategorii matryca pełni bardzo ważną funkcję – może bowiem wzmocnić doznania wizualne lub je osłabić i sprawić, że korzystanie ze sprzętu nie będzie tak komfortowe, jak nam się wydawało.

Na szczęście w przypadku Lenovo IdeaPad 320s 15IKBR możemy mówić o pewnej solidności, która została osiągnięta za sprawą 15-calowych matryc Full HD, które zostały wykonane w technologii IPS. Częstotliwość odświeżania obrazu wynosi 60 Hz. Zapewnia ona bardzo przyzwoitą jakość generowanego obrazu – dobrze prezentuje się zarówno parametr luminancji, jak i kontrastu oraz pokrycia kolorów. Matryce dysponują oczywiście matowymi powłokami, dzięki którym promienie słoneczne padające na ekran nie powinny drastycznie obniżać widoczności.

Lenovo IdeaPad 320s 15IKBR – klawiatura i touchpad

W laptopach z omawianej serii znalazła się dość standardowa klawiatura wyspowa. Na wstępie należy zaznaczyć, że została ona pozbawiona sekcji numerycznej, co dla niektórych może okazać się sporym problemem.

Jeżeli chodzi o zachowanie klawiszy, należy ocenić je wysoko – wyróżniają się odpowiednim skokiem i prawidłową reakcją, dlatego tworzenie długich tekstów czy też wielogodzinne granie nie powinno być męczące. Pozytywnie sprawdza się również gładzik, jego właściwości ślizgowe są zadowalające.

Lenovo IdeaPad 320s 15IKBR – wady i zalety

Sporym atutem przedstawionej wyżej serii jest dostępność na rynku wielu wersji konfiguracyjnych, które różnią się między sobą nie tylko kartą graficzną, ale również dyskiem twardym czy też pamięcią RAM. Wydajność zastosowanych podzespołów sprawia natomiast, że laptopy są niezwykle uniwersalne. Pozwolą na pracę i rozrywkę na odpowiednim poziomie.

Wysoko należy ocenić także jakość wykonania obudowy, która charakteryzuje się odpowiednią wytrzymałością mechaniczną. Plus postawimy także przy matrycy i osprzęcie, choć jego wadą jest z pewnością brak bloku numerycznego w klawiaturze. Kolejną wadą jest to, że urządzenia obsługują wyłącznie 8 GB pamięci RAM, co nieco zawęża możliwości ich wykorzystania.

Lenovo IdeaPad 320s 15IKBR – podsumowanie, czy warto kupić?

Laptopy Lenovo z przedstawionej wyżej serii wyróżniają się bardzo uniwersalnym charakterem, dlatego mogą zostać wykorzystane do realizacji wielu zróżnicowanych zadań. Biorąc pod uwagę ich wydajność oraz solidność wykonania, są warte polecenia tak zwanym klientom domowym, a także biznesowym.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.