https://www.morele.net/wiadomosc/laptopy-biznesowe-jak-wybrac-notebooka-biznesowego/393/ 2017-12-07 15:35:20.000000

Laptopy biznesowe - jak wybrać notebooka biznesowego?

Wyjazdy służbowe i spotkania z klientami nieodłącznie wiążą się z koniecznością podróżowania wraz z laptopem. Dlatego też potrzebne jest rozwiązanie, które zapewni mobilność, ale jednocześnie też bezpieczeństwo danych i komfort pracy. Producenci włączają do swoich ofert coraz lepsze, a jednocześnie ciekawsze modele laptopów biznesowych. Pod wieloma względami różnią się one od typowych konsumenckich odpowiedników. Jak w takim razie wybrać dobrego laptopa biznesowego?

Czy notebook biznesowy jest potrzebny?

Niektórym może się wydawać, że laptop biznesowy to jedynie chwytliwa nazwa wymyślona przez marketingowców, by przyciągnąć klientów z odpowiednio grubym portfelem. Jednak laptopy biznesowe to rzeczywiście konstrukcje warte uwagi i wyposażone w szereg udogodnień funkcjonalnych oraz jakościowych.

Osoby, które poszukują mobilnego, wydajnego i dobrze prezentującego się komputera, powinny rozejrzeć się za laptopem biznesowym. Przy zakupie należy wziąć pod uwagę kilka ważnych elementów.

Na co zwracać uwagę przy zakupie laptopów biznesowych?

1. Wytrzymała obudowa

Obudowy zwykłych notebooków składają się najczęściej z elementów plastikowych. Jednak w konstrukcjach laptopów biznesowych wykorzystuje się mocniejsze materiały takie jak:

 • Aluminium,
 • Stopy magnezu,
 • Włókna węglowe oraz szklane.

Zapewniają one odporność na zarysowania oraz wytrzymałość konstrukcji. Takiego laptopa nie da się łatwo uszkodzić, a jego wygląd przyciąga uwagę i dodaje prestiżu.

2. Stylistyka

Choć laptop biznesowy nie musi zachwycać oryginalnością, powinien dobrze się prezentować. Dlatego producenci wykorzystują uniwersalną, a jednocześnie elegancką stylistykę, a obudowa pozbawiona jest udziwnień i niepotrzebnych ozdób. W tym segmencie króluje przede wszystkim minimalizm. Większość laptopów produkowana jest w kolorze ponadczasowej czerni, szarości lub połączenia tych kolorów.

3. Mobilność

Żeby laptopa można było uznać za maksymalnie mobilnego, musi spełnić on kilka warunków:

 • Cienka konstrukcja – grubość laptopa nie powinna przekraczać 25 mm.
 • Lekkość – waga najlepiej między 1,5 a 2 kg.
 • Długa praca na baterii – korzystanie z laptopa podczas podróży nie powinno być obarczone obawą o zbyt szybkie rozładowanie się akumulatora. Pojemność baterii musi umożliwiać min. 4-6 godzin pracy z włączonym modułem Wi-Fi. W razie potrzeby można dokupić do laptopa pojemny power bank.

Dwa pierwsze punkty, czyli waga i rozmiar są oczywiście przybliżone. Każdy użytkownik wie najlepiej, jaką wagę jest gotowy nosić i jak gruby może być jego laptop. Jednakże im te wartości są mniejsze, tym lepiej notebook sprawdza się podczas przemieszczania pomiędzy pracą, domem a klientami.

3. Szybkość wznawiania pracy

W pracy komputer często jest usypiany lub przełączany w stan hibernacji. Aby szybko przywrócić go do poprzedniego stanu, warto wybrać model wyposażony w dysk SSD i na nim zainstalować system operacyjny. Dzięki temu uruchomienie komputera czy wznowienie pracy będzie trwało zaledwie kilka sekund. Dyski SSD cechują się znacznie szybszym czasem dostępu niż dyski HDD.

4. Bezpieczeństwo danych

W notebookach biznesowych można spotkać się z różnymi rozwiązaniami utrudniającymi dostęp do danych osobom niepowołanym:

 • Czytnik linii papilarnych – zapewnia autoryzowany dostęp do laptopa biznesowego. System lub oprogramowanie nie włączy się do czasu, aż nie rozpozna odcisku palca pobranego od właściciela.
 • Szyfrowanie danych TPM – jest to sprzętowe szyfrowanie danych, dzięki któremu przeniesienie plików na inny nośnik, a przede wszystkim wyjęcie dysku twardego z komputera oraz odczyt informacji są znacznie trudniejsze.
 • Smart Card – nowoczesne laptopy biznesowe wyposażone są w slot Smart Card, czyli miejsce na specjalną kartę z chipem. Na karcie tej programujemy konkretne funkcje oraz komponenty laptopa. W konsekwencji nie może z nich skorzystać osoba, która nie posiada zaprogramowanej wcześniej karty. Karty się kupuje i programuje osobno.

5. Zabezpieczenia

Ważnym elementem jest nie tylko bezpieczeństwo danych, ale też dodatkowe zabezpieczenia chroniące wnętrze laptopa. Producenci stosują różnego rodzaju rozwiązania.

 • Ochronę przed zalaniem – klawiatura zawiera dodatkowe zabezpieczenie, które chroni przed przypadkowym wylaniem kawy czy innego napoju. System sprawnie odprowadzi z klawiatury nawet do 0,5 litra płynu.
 • Zabezpieczenie dysku twardego (czujniki przeciwprzeciążeniowe) – dysk twardy (HDD) jest wrażliwy na upadki lub silne wstrząsy. Laptop z takim zabezpieczeniem zatrzymuje pracę dysku w momencie upadku.

6. Wydajność

Choć laptopy biznesowe nie należą do szybkich i bardzo wydajnych maszyn, warto by zapewniały odpowiedni komfort pracy. Dlatego też na wyposażeniu notebooka powinny znaleźć się:

 • Dwurdzeniowy procesor np. Core i3 lub Core i5 (a nawet Core i7 w przypadku grafików, architektów lub osób zajmujących się edycją wideo).
 • Minimum 4 GB pamięci RAM (dla wymagających zastosowań 8 GB).
 • Dysk twardy o pojemności co najmniej 500 GB oraz dodatkowy dysk SSD.

7. Ekran

Największym wrogiem pracy na laptopie jest mocne światło słoneczne lub intensywne sztuczne oświetlenie. Żeby zapobiec odblaskom i pogorszonej jakości obrazu, warto wybrać laptopa z:

 • Matową powłoką matrycy.
 • Podświetleniem LED.
 • Dużą jasnością ekranu.

Dopiero połączenie tych elementów pozwoli na komfortową pracę w każdych warunkach oświetlenia. Warto również zwrócić uwagę na rozmiar ekranu. Jego przekątna powinna mieścić się w przedziale 13-14 cali. 15-calowe matryce są wygodniejsze w pracy, ale jednocześnie laptop staje się większy i cięższy. Obecnie producenci oferują coraz większe laptopy o coraz mniejszej wadze i cieńszej konstrukcji. Mimo to większość urządzeń z matrycami powyżej 15-cali jest jednak dosyć masywna.

8. Interfejsy i moduły

Oprócz standardowego wyposażenia, warto by w laptopie biznesowym znalazły się:

 • Wbudowany modem 3G/LTE – umożliwi połączenie się z Internetem, nawet gdy w pobliżu nie ma sieci Wi-Fi.
 • Złącze stacji dokującej – pozwoli na rozszerzenie ilości portów dostępnych w laptopie.
 • Moduł Bluetooth – przydatny w przypadku synchronizacji danych pomiędzy laptopem a urządzeniami mobilnymi.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając laptopa biznesowego?

Warto dowiedzieć się, czy:

 • Dany notebook cechuje się cichą pracą (ilość generowanych decybeli w różnym obciążeniu).
 • Laptop ma odpowiednie chłodzenie, a jego obudowa pozostaje względnie chłodna nawet pod obciążeniem.
 • Laptop ma wydzieloną klawiaturę numeryczną, bardzo przydatną podczas wprowadzania danych liczbowych i opracowywania arkuszy kalkulacyjnych.

Laptop biznesowy – czy ultrabook jest dobrym rozwiązaniem?

Obecnie na rynku funkcję laptopów biznesowych mogą sprawować ultrabooki. Są to cienkie laptopy mobilne, wytrzymałe i wydajne, a jednocześnie posiadające wiele dodatkowych funkcji np. dotykowy ekran. Ultrabooki charakteryzują się długim czasem pracy na baterii i powoli stają się nowym wcieleniem laptopów biznesowych. Zakup ultrabooka to przede wszystkim pewność mniejszych gabarytów i niższej wagi z jednoczesnym zachowaniem wystarczającej wydajności.

Akcesoria do biznesowych laptopów

 • Stacja dokująca – jest to jeden z gadżetów, którego warto dokupić do laptopa. Stacja taka rozszerza funkcje notebooka poprzez dodatkowe porty, miejsce na drugą baterię czy też nawet napęd DVD.
 • Torba – ochrona obudowy notebooka jest przy częstych podróżach jednym z priorytetów. Dlatego konieczne jest kupno solidnej, usztywnianej torby, dzięki której przewożenie laptopa będzie bezpieczne. Nie bez znaczenia jest też materiał wykonania i design. Możesz wybierać spośród toreb zwykłych, skórzanych lub specjalnych teczek z przegrodą na laptopa.

Ceny laptopów biznesowych

Producenci stworzyli specjalne linie laptopów biznesowych. Popularnymi modelami są np. Lenovo ThinkPad, Dell Latitude, Hewlett-Packard ProBook czy Toshiba Portege. Warto zaliczyć do tego grona też MacBooki od Apple.

1. Laptopy biznesowe do 2500zł

Dysponując taką kwotą, można spodziewać się, że notebook będzie miał:

 • Dobrej jakości stylową obudowę (np. aluminiową).
 • Matową matrycę.
 • Dwurdzeniowy procesor Intel Core i3 lub i5.
 • Czytnik linii papilarnych.
 • 4 GB pamięci RAM.
 • Pojemny dysk twardy – 750 GB - 1 TB pojemności na dysku HDD i do 128 GB na dysku SSD.

2. Laptopy biznesowe do 3000zł

W tej kwocie notebooki wyposażone są zazwyczaj w:

 • Dwurdzeniowy procesor Intel Core i5 lub i7.
 • Matową matrycę.
 • Wysokiej jakości obudowę i stylowy design.
 • Baterię pracującą na jednym ładowaniu minimum 5-6 godzin.
 • Od 4 do 8 GB pamięci RAM.
 • Dysk twardy o pojemności 2 TB lub dysk SSD.
 • Wbudowany modem 3G/LTE.

3. Laptopy biznesowe do 4000zł

Oprócz elementów wymienionych wcześniej, notebooki mają dodatkowe zabezpieczenia oraz certyfikaty przejścia testów wytrzymałościowych. Obudowy laptopów są lepsze i często wzmacniane stopem magnezu.

Zdarza się również, że laptopy mają wysoką rozdzielczość np. 14-calowy ekran o rozdzielczości FULL HD. W wyposażeniu pojawia się również pojemny dysk SSD, czytnik linii papilarnych, slot Smart Card oraz bardzo pojemne ogniwo akumulatora.

Jakiego producenta wybrać? Który laptop biznesowy jest najlepszy?

Najpopularniejsi z producentów laptopów firmowych to Lenovo, Hewlett-Packard, Dell, Asus, Acer, Toshiba i Apple. Każdy z opisanych producentów posiada w swojej ofercie zarówno droższe, jak i tańsze laptopy biznesowe. Nie jest możliwe określenie jednego producenta, który tworzy rozwiązania dla wszystkich. Każdy użytkownik jest inny. Przy zakupie powinno się brać pod uwagę nie tyle logo, ile wyposażenie danego laptopa i jego realne osiągi w testach.

Zobacz ranking laptopów w naszym sklepie i łatwiej wybierz laptopa biznesowego.

Czy notebook biznesowy jest potrzebny?

Niektórym może się wydawać, że laptop biznesowy to jedynie chwytliwa nazwa wymyślona przez marketingowców, by przyciągnąć klientów z odpowiednio grubym portfelem. Jednak laptopy biznesowe to rzeczywiście konstrukcje warte uwagi i wyposażone w szereg udogodnień funkcjonalnych oraz jakościowych.

Osoby, które poszukują mobilnego, wydajnego i dobrze prezentującego się komputera, powinny rozejrzeć się za laptopem biznesowym. Przy zakupie należy wziąć pod uwagę kilka ważnych elementów.

Na co zwracać uwagę przy zakupie laptopów biznesowych?

1. Wytrzymała obudowa

Obudowy zwykłych notebooków składają się najczęściej z elementów plastikowych. Jednak w konstrukcjach laptopów biznesowych wykorzystuje się mocniejsze materiały takie jak:

 • Aluminium,
 • Stopy magnezu,
 • Włókna węglowe oraz szklane.

Zapewniają one odporność na zarysowania oraz wytrzymałość konstrukcji. Takiego laptopa nie da się łatwo uszkodzić, a jego wygląd przyciąga uwagę i dodaje prestiżu.

2. Stylistyka

Choć laptop biznesowy nie musi zachwycać oryginalnością, powinien dobrze się prezentować. Dlatego producenci wykorzystują uniwersalną, a jednocześnie elegancką stylistykę, a obudowa pozbawiona jest udziwnień i niepotrzebnych ozdób. W tym segmencie króluje przede wszystkim minimalizm. Większość laptopów produkowana jest w kolorze ponadczasowej czerni, szarości lub połączenia tych kolorów.

3. Mobilność

Żeby laptopa można było uznać za maksymalnie mobilnego, musi spełnić on kilka warunków:

 • Cienka konstrukcja – grubość laptopa nie powinna przekraczać 25 mm.
 • Lekkość – waga najlepiej między 1,5 a 2 kg.
 • Długa praca na baterii – korzystanie z laptopa podczas podróży nie powinno być obarczone obawą o zbyt szybkie rozładowanie się akumulatora. Pojemność baterii musi umożliwiać min. 4-6 godzin pracy z włączonym modułem Wi-Fi. W razie potrzeby można dokupić do laptopa pojemny power bank.

Dwa pierwsze punkty, czyli waga i rozmiar są oczywiście przybliżone. Każdy użytkownik wie najlepiej, jaką wagę jest gotowy nosić i jak gruby może być jego laptop. Jednakże im te wartości są mniejsze, tym lepiej notebook sprawdza się podczas przemieszczania pomiędzy pracą, domem a klientami.

3. Szybkość wznawiania pracy

W pracy komputer często jest usypiany lub przełączany w stan hibernacji. Aby szybko przywrócić go do poprzedniego stanu, warto wybrać model wyposażony w dysk SSD i na nim zainstalować system operacyjny. Dzięki temu uruchomienie komputera czy wznowienie pracy będzie trwało zaledwie kilka sekund. Dyski SSD cechują się znacznie szybszym czasem dostępu niż dyski HDD.

4. Bezpieczeństwo danych

W notebookach biznesowych można spotkać się z różnymi rozwiązaniami utrudniającymi dostęp do danych osobom niepowołanym:

 • Czytnik linii papilarnych – zapewnia autoryzowany dostęp do laptopa biznesowego. System lub oprogramowanie nie włączy się do czasu, aż nie rozpozna odcisku palca pobranego od właściciela.
 • Szyfrowanie danych TPM – jest to sprzętowe szyfrowanie danych, dzięki któremu przeniesienie plików na inny nośnik, a przede wszystkim wyjęcie dysku twardego z komputera oraz odczyt informacji są znacznie trudniejsze.
 • Smart Card – nowoczesne laptopy biznesowe wyposażone są w slot Smart Card, czyli miejsce na specjalną kartę z chipem. Na karcie tej programujemy konkretne funkcje oraz komponenty laptopa. W konsekwencji nie może z nich skorzystać osoba, która nie posiada zaprogramowanej wcześniej karty. Karty się kupuje i programuje osobno.

5. Zabezpieczenia

Ważnym elementem jest nie tylko bezpieczeństwo danych, ale też dodatkowe zabezpieczenia chroniące wnętrze laptopa. Producenci stosują różnego rodzaju rozwiązania.

 • Ochronę przed zalaniem – klawiatura zawiera dodatkowe zabezpieczenie, które chroni przed przypadkowym wylaniem kawy czy innego napoju. System sprawnie odprowadzi z klawiatury nawet do 0,5 litra płynu.
 • Zabezpieczenie dysku twardego (czujniki przeciwprzeciążeniowe) – dysk twardy (HDD) jest wrażliwy na upadki lub silne wstrząsy. Laptop z takim zabezpieczeniem zatrzymuje pracę dysku w momencie upadku.

6. Wydajność

Choć laptopy biznesowe nie należą do szybkich i bardzo wydajnych maszyn, warto by zapewniały odpowiedni komfort pracy. Dlatego też na wyposażeniu notebooka powinny znaleźć się:

 • Dwurdzeniowy procesor np. Core i3 lub Core i5 (a nawet Core i7 w przypadku grafików, architektów lub osób zajmujących się edycją wideo).
 • Minimum 4 GB pamięci RAM (dla wymagających zastosowań 8 GB).
 • Dysk twardy o pojemności co najmniej 500 GB oraz dodatkowy dysk SSD.

7. Ekran

Największym wrogiem pracy na laptopie jest mocne światło słoneczne lub intensywne sztuczne oświetlenie. Żeby zapobiec odblaskom i pogorszonej jakości obrazu, warto wybrać laptopa z:

 • Matową powłoką matrycy.
 • Podświetleniem LED.
 • Dużą jasnością ekranu.

Dopiero połączenie tych elementów pozwoli na komfortową pracę w każdych warunkach oświetlenia. Warto również zwrócić uwagę na rozmiar ekranu. Jego przekątna powinna mieścić się w przedziale 13-14 cali. 15-calowe matryce są wygodniejsze w pracy, ale jednocześnie laptop staje się większy i cięższy. Obecnie producenci oferują coraz większe laptopy o coraz mniejszej wadze i cieńszej konstrukcji. Mimo to większość urządzeń z matrycami powyżej 15-cali jest jednak dosyć masywna.

8. Interfejsy i moduły

Oprócz standardowego wyposażenia, warto by w laptopie biznesowym znalazły się:

 • Wbudowany modem 3G/LTE – umożliwi połączenie się z Internetem, nawet gdy w pobliżu nie ma sieci Wi-Fi.
 • Złącze stacji dokującej – pozwoli na rozszerzenie ilości portów dostępnych w laptopie.
 • Moduł Bluetooth – przydatny w przypadku synchronizacji danych pomiędzy laptopem a urządzeniami mobilnymi.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając laptopa biznesowego?

Warto dowiedzieć się, czy:

 • Dany notebook cechuje się cichą pracą (ilość generowanych decybeli w różnym obciążeniu).
 • Laptop ma odpowiednie chłodzenie, a jego obudowa pozostaje względnie chłodna nawet pod obciążeniem.
 • Laptop ma wydzieloną klawiaturę numeryczną, bardzo przydatną podczas wprowadzania danych liczbowych i opracowywania arkuszy kalkulacyjnych.

Laptop biznesowy – czy ultrabook jest dobrym rozwiązaniem?

Obecnie na rynku funkcję laptopów biznesowych mogą sprawować ultrabooki. Są to cienkie laptopy mobilne, wytrzymałe i wydajne, a jednocześnie posiadające wiele dodatkowych funkcji np. dotykowy ekran. Ultrabooki charakteryzują się długim czasem pracy na baterii i powoli stają się nowym wcieleniem laptopów biznesowych. Zakup ultrabooka to przede wszystkim pewność mniejszych gabarytów i niższej wagi z jednoczesnym zachowaniem wystarczającej wydajności.

Akcesoria do biznesowych laptopów

 • Stacja dokująca – jest to jeden z gadżetów, którego warto dokupić do laptopa. Stacja taka rozszerza funkcje notebooka poprzez dodatkowe porty, miejsce na drugą baterię czy też nawet napęd DVD.
 • Torba – ochrona obudowy notebooka jest przy częstych podróżach jednym z priorytetów. Dlatego konieczne jest kupno solidnej, usztywnianej torby, dzięki której przewożenie laptopa będzie bezpieczne. Nie bez znaczenia jest też materiał wykonania i design. Możesz wybierać spośród toreb zwykłych, skórzanych lub specjalnych teczek z przegrodą na laptopa.

Ceny laptopów biznesowych

Producenci stworzyli specjalne linie laptopów biznesowych. Popularnymi modelami są np. Lenovo ThinkPad, Dell Latitude, Hewlett-Packard ProBook czy Toshiba Portege. Warto zaliczyć do tego grona też MacBooki od Apple.

1. Laptopy biznesowe do 2500zł

Dysponując taką kwotą, można spodziewać się, że notebook będzie miał:

 • Dobrej jakości stylową obudowę (np. aluminiową).
 • Matową matrycę.
 • Dwurdzeniowy procesor Intel Core i3 lub i5.
 • Czytnik linii papilarnych.
 • 4 GB pamięci RAM.
 • Pojemny dysk twardy – 750 GB - 1 TB pojemności na dysku HDD i do 128 GB na dysku SSD.

2. Laptopy biznesowe do 3000zł

W tej kwocie notebooki wyposażone są zazwyczaj w:

 • Dwurdzeniowy procesor Intel Core i5 lub i7.
 • Matową matrycę.
 • Wysokiej jakości obudowę i stylowy design.
 • Baterię pracującą na jednym ładowaniu minimum 5-6 godzin.
 • Od 4 do 8 GB pamięci RAM.
 • Dysk twardy o pojemności 2 TB lub dysk SSD.
 • Wbudowany modem 3G/LTE.

3. Laptopy biznesowe do 4000zł

Oprócz elementów wymienionych wcześniej, notebooki mają dodatkowe zabezpieczenia oraz certyfikaty przejścia testów wytrzymałościowych. Obudowy laptopów są lepsze i często wzmacniane stopem magnezu.

Zdarza się również, że laptopy mają wysoką rozdzielczość np. 14-calowy ekran o rozdzielczości FULL HD. W wyposażeniu pojawia się również pojemny dysk SSD, czytnik linii papilarnych, slot Smart Card oraz bardzo pojemne ogniwo akumulatora.

Jakiego producenta wybrać? Który laptop biznesowy jest najlepszy?

Najpopularniejsi z producentów laptopów firmowych to Lenovo, Hewlett-Packard, Dell, Asus, Acer, Toshiba i Apple. Każdy z opisanych producentów posiada w swojej ofercie zarówno droższe, jak i tańsze laptopy biznesowe. Nie jest możliwe określenie jednego producenta, który tworzy rozwiązania dla wszystkich. Każdy użytkownik jest inny. Przy zakupie powinno się brać pod uwagę nie tyle logo, ile wyposażenie danego laptopa i jego realne osiągi w testach.

Zobacz ranking laptopów w naszym sklepie i łatwiej wybierz laptopa biznesowego.

Kategoria: Poradniki
Data: 23.03.2017
Social
4,9
5 ocen
3 komentarzy
Moja ocena
Misiu
Dobry i zwięzły artykuł
(1) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-02-21
Wiktoria
Ja wybrałam używane sprzety. Nowa firma więc trzeba było troszkę zejść z kosztów. Kupiłam wszystko na Restart Plus i całe szczęście ceny mają tam super więc udało mi się oprócz laptopów kupić urządzenie wielofunkcyjne.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-06-18