Udostępnij
Skomentuj

Ładowarka do rowerów elektrycznych – jaką wybrać?

Jaka ładowarka do roweru elektrycznego będzie właściwa? Wskazówki dla posiadaczy rowerów elektrycznych.

Rower elektryczny stał się w ostatnim czasie niezwykle popularnym pojazdem. Ciężko już znaleźć dostawcę jedzenia, który zamiast jednośladu na prąd dostarcza zamówienia samochodem. Ale nie tylko dostawcy przesiedli się na rower. Wielu ludzi uważa, że korzystanie z małych elektrycznych pojazdów to idealne rozwiązanie i świetna alternatywa do stania w korku samochodem. W większych miastach bez problemu wynajmiemy nawet rower elektryczny na godziny. Takowe rowery, jak sama nazwa wskazuje, nie są zasilane tylko siłą naszych nóg. Rodzi się więc pytanie, jak ładować baterię w rowerze elektrycznym oraz jaką ładowarkę do baterii znajdującej się w rowerze wybrać?

Jaka ładowarka do roweru elektrycznego? Na co zwrócić uwagę?

Wybór właściwej ładowarki nie jest łatwym zadaniem, istnieje szereg czynników, które trzeba wziąć pod uwagę. Najważniejszym z nich jest napięcie ładowania, należy upewnić się, że ładowarka jest zgodna z napięciem baterii Twojego roweru elektrycznego. Napięcie najczęściej wyrażane jest w woltach oznaczonych literą „V” np. ładowarka do roweru elektrycznego 36V.

W następnej kolejności warto przyjrzeć się rodzajowi złącza. Przede wszystkim ważna jest liczba pinów/styków. Złącza ładowarek mogą różnić się w poszczególnych modelach różnych producentów. Poza tymi dwoma najważniejszymi aspektami należy wziąć pod uwagę między innymi moc ładowania oraz bezpieczeństwo potwierdzone w certyfikatach. Cena ładowarki też jest oczywiście ważnym aspektem, ponieważ nikt nie lubi przepłacać, jednak nie powinna być ona czynnikiem decydującym – tania ładowarka może stać się źródłem problemów, gdzie naprawienie będzie wymagało zdecydowanie większego wydatku aniżeli kwota, którą zaoszczędziliśmy na wyborze tańszej ładowarki.

Gdzie można naładować rower elektryczny?

Z roku na rok, wraz ze wzrostem popularności rowerów elektrycznych, zwiększa się liczba miejsc, gdzie możemy naładować swój model. Oczywiście, przede wszystkim możemy ładować swój rower we własnym domu lub mieszkaniu. Jeśli posiadamy ładowarkę, wystarczy podpiąć ją do najzwyklejszego gniazdka elektrycznego.

Gdzie jednak ładować rower w tak zwanej „trasie”? W większych miastach oraz niektórych gminach znajdują się publiczne stacje ładowania, dostępne dla wszystkich. Ponadto coraz więcej pracodawców widząc takową potrzebę, stawia stacje do ładowania pod biurowcami. Dodatkowo stacja do ładowania może znajdować się w sklepie rowerowym lub np. na stacji benzynowej – nie jest to jeszcze standardem, choć w coraz większej liczbie takich miejsc można naładować swój rower.

Jak ładować baterię w rowerze elektrycznym? Ile trwa ładowanie?

Samo ładowanie baterii w rowerze elektrycznym nie jest niczym trudnym. Należy najzwyczajniej w świecie podłączyć ładowarkę do gniazdka elektrycznego, a następnie podłączyć ją do odpowiedniego portu ładowania w rowerze. Należy jednak pamiętać o kilku rzeczach.

Przede wszystkim oczywiście ważne jest, by mieć kompatybilną ładowarkę. Jeśli przykładowo nasz egzemplarz potrzebuje ładowarki do roweru elektrycznego 36V 4 pin, to nie podładujemy go ładowarką do roweru elektrycznego 36V 3 pin pożyczoną od kolegi, ponieważ nie będzie się zgadzała liczba pinów/styków.

Ponadto trzeba uważać, żeby port ładowania był czysty i suchy, szczególnie zwracając na to uwagę, gdy wcześniej jeździliśmy w niekorzystnych warunkach. Poza tym należy unikać ładowania baterii w pobliżu źródeł ciepła, wody i wilgoci, a także nie zostawiać ładowarki podłączonej do baterii bez nadzoru.

Jak dbać o akumulator w rowerze elektrycznym?

Części do rowerów elektrycznych nie są tanie, dlatego należy o nie dbać. Nie inaczej jest z akumulatorem. Należy przestrzegać kilku zasad i stosować się do wskazówek, tak aby był jak najdłużej w dobrej kondycji.

Po pierwsze należy unikać wystawiania baterii na skrajne temperatury, szczególnie mocne upały mogą jej zaszkodzić. W ramach możliwości staraj się także, aby nie rozładowywać roweru do zera, a podłączać rower do ładowania już na poziomie 20%. Paradoksalnie baterii nie pomaga też bycie zbyt długo naładowaną na 100%, jeśli więc nie zamierzasz korzystać z roweru przez długi czas, pozostaw ją na poziomie mniej więcej 60%.

Bardzo ważne jest, abyś korzystał z oryginalnych ładowarek do baterii. Niezależnie od tego, czy jest to ładowarka do roweru elektrycznego 36V 5 pin, czy jakakolwiek inna ładowarka – korzystanie z taniego sprzętu z podejrzanych sklepów internetowych może skończyć się fatalnie dla Twojego akumulatora. Ponadto przy regularnym korzystaniu z roweru warto także regularnie go ładować. Na sam koniec oczywistości – baterię należy przechowywać w suchym miejscu, a także unikać uderzeń i upadków, które z całą pewnością mogą skrócić żywot baterii.

Ile prądu pobiera ładowarka do roweru elektrycznego?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, ile prądu pobiera ładowarka do roweru elektrycznego, ponieważ jej pobór zależy od naprawdę wielu czynników. Najważniejsze z nich to pojemność baterii, typ ładowarki, napięcie sieci zasilającej czy ustawienia ładowania.

Najczęściej ładowarki do rowerów elektrycznych mają moc między 100 a 500 watów, a do tego pobierają prąd z sieci elektrycznej mniej więcej na poziomie 1 do 10 amperów, w zależności od parametrów ładowarki, jak i samego roweru. Aby dokładniej oszacować, ile prądu pobiera ładowarka do Twojego roweru elektrycznego, najlepiej sprawdzić informacje dostarczone przez producenta w instrukcji obsługi.

Zalety i wady rowerów elektrycznych

Poruszanie się po mieście zarówno rowerami elektrycznymi, jak i klasycznymi rowerami zasilanymi pracą naszych nóg ma wiele plusów względem poruszania się po nim samochodem. Jest to spora oszczędność czasu i pieniędzy. Brak konieczności stania w korkach w godzinach szczytu oraz bycie niezależnym od wzrastających cen paliwa to niewątpliwe zalety rowerów. Nie bez znaczenia jest również aspekt ekologiczny, spowodowany brakiem generowania dodatkowych zanieczyszczeń poprzez spaliny wydostające się z auta.

Jakie są natomiast wady i zalety wyboru roweru elektrycznego zamiast jego klasycznego odpowiednika? Do zalet możemy zaliczyć przede wszystkim łatwiejsze pedałowanie. Jazda na rowerze elektrycznym jest znacznie lżejsza, ponieważ silnik elektryczny wspomaga pedałowanie, co zmniejsza wysiłek i zmęczenie podczas jazdy. Ponadto dzięki właśnie mniejszemu zmęczeniu, na rowerze elektrycznym możemy bez problemu pokonywać dłuższe trasy – szczególnie jeśli są one pełne wzniesień, ponieważ dzięki dodatkowej mocy płynącej z silnika, różnica w terenie nie robi dla użytkownika większego znaczenia.

Jeśli chodzi o wady, rowery elektryczne ze względu na zamontowany w nich silnik, baterię oraz inne komponenty są odczuwalnie cięższe od tradycyjnych, przez co wniesienie ich np. do mieszkania w bloku może być problemem. Ponadto konieczność ładowania może być dla zapominalskich problemem nie do przeskoczenia. Jeśli jednak pamiętamy o tym, żeby podładować chociażby smartfon, ładowanie roweru też nie powinno być problemem. Warte do odnotowania minusy to także trudniejsza konserwacja oraz wyższe koszty, płynące oczywiście z bardziej skomplikowanej konstrukcji roweru elektrycznego, niż jego klasycznego odpowiednika.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.