Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Ładowarka do rowerów elektrycznych – jaką wybrać?

Rower elektryczny to przydatny pojazd ułatwiający pokonywanie długich dystansów oraz wzniesień.

Aby jednak mieć z niego pełny pożytek, należy się zaopatrzyć w sprawdzoną ładowarkę do rowerów elektrycznych.

Główne elementy rowerów elektrycznych

Ten niewielki pojazd elektryczny to świetna alternatywa dla popularnego samochodu. Pozwala w przyjemny sposób poruszać się po zatłoczonych ulicach miasta przy jednoczesnym omijaniu wszelkich korków. Ponadto rower z silnikiem ułatwia pokonywanie dużych dystansów oraz ewentualnych stromych podjazdów.

Silnik – najczęściej wykorzystywanym miejscem do montażu silnika jest przednie koło oraz korba. Coraz częściej wykorzystuje się nowoczesne bezszczotkowe silniki, które są zupełnie bezobsługowe i bezawaryjne.

Koszty jazdy na e-bike’u

Zastosowanie nowoczesnych silników bezszczotkowych umożliwia oszczędne zużycie energii. Pokonanie 100 km pociąga za sobą zużycie prądu o wartości zaledwie 1 zł!

Sterownik – mowa tu o elektronicznym kontrolerze sterującym pracą roweru. Istotą owej kontroli jest tym większe wspomaganie pracy nóg, im mocniejszy nacisk na pedały.

Akumulator - w rowerze elektrycznym jest najistotniejszym źródłem napędu. Wysokiej klasy rowery na ogół wyposażone są w wydajne baterie litowo-jonowe. Długość życia baterii tego typu wynosi średnio 500-700 ładowań. Najczęstszym miejscem montażu akumulatora jest rama pojazdu bądź bagażnik. Oczywistym jest, że obecność baterii wymaga także użycia ładowarki do roweru elektrycznego.

Zalety baterii litowo-jonowych:

 • niska masa przy dużej pojemności;
 • bezpieczeństwo;
 • duża żywotność;
 • duża liczba cykli ładowania;
 • brak konieczności formatowania.

Jaka ładowarka do roweru elektrycznego?

Ze względu na wysokość napięcia, na rynku można spotkać akumulatory do rowerów elektrycznych o napięciach:

 • 24 V
 • 36 V
 • 48 V

Sprzęt zasilający powinien być skrupulatnie dobrany do konkretnego pakietu akumulatorowego. I tak dla przykładu, ładowarką do rowerów elektrycznych 24 V absolutnie nie można zasilać baterii o napięciu 36 V. Do takowej niezbędna okaże się ładowarka do rowerów elektrycznych 36 V. Każdy rodzaj baterii zobowiązuje zatem do wykorzystania ładowarki o innych parametrach.

To, jak trwały okaże się dany akumulator zależy oczywiście od jego jakości, ale także od jakości zakupionej ładowarki do roweru elektrycznego. Oba elementy powinny więc pochodzić od sprawdzonego i znanego producenta akcesoriów rowerowych.

Gdzie naładować baterię?

Najpopularniejszym i najczęściej używanym sposobem zasilania pojazdu jest użycie dedykowanej ładowarki do danego roweru elektrycznego. Ładowarkę taką podłączamy do zwykłego gniazdka elektrycznego.

Stacje ładowania akumulatorów

Istnieje także możliwość ładowania akumulatorów na specjalnie przeznaczonych do tego stacjach. Miejsca takie są popularne w takich krajach jak Austria, Niemcy czy Szwajcaria.

Ładowarka elektryczna - na co zwrócić uwagę?

Dokonując wyboru odpowiedniej ładowarki do rowerów elektrycznych warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które czynią ją jeszcze bardziej praktyczną.

 • Długość kabla – mowa tu zarówno o kablu sieciowym jak i tym łączącym ładowarkę do roweru elektrycznego z baterią. Warto wybrać urządzenie wyposażone w nieco dłuższe kable, dzięki czemu dojście do gniazdka nie będzie stwarzać problemu.
 • Automatyczne odcięcie prądu w chwili naładowania akumulatora.
 • Dioda sygnalizująca aktywny proces zasilania.
 • Zasilanie solarne – ładowarki słoneczne idealnie nadają się do doładowywania baterii w dowolnym miejscu, w którym świeci słońce. Jest to z pewnością wysoce innowacyjne rozwiązanie, które przypadnie do gustu każdemu zapalonemu podróżnikowi oraz osobą ceniącym ekologiczne podejście do życia.

Ładowarka USB do roweru

Wiele baterii zamontowanych w rowerach elektrycznych posiada wbudowane wyjście USB. Mowa tu zarówno o tych z napięciem 24 V jak i 36 V. Magazynowana w akumulatorze energia elektryczna może posłużyć wówczas do naładowania smartfona, tableta lub innych gadżetów. Ta dodatkowa funkcja z pewnością się przyda podczas dłuższych wypraw rowerowych lub w sytuacji, gdy trzeba na biegu wyjść z domu z rozładowanym telefonem.

Jak dbać o akumulator rowerowy?

Standardowa żywotność akumulatorów rowerowych wynosi od 500 do 700 ładowań. Należy jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad, które pomogą zadbać o dobrą kondycję baterii przez cały okres jej eksploatacji.

 • Unikać całkowitego rozładowania – baterie litowo-jonowe dobrze znoszą regularne doładowywanie. Zdecydowanie źle na nie działa natomiast dopuszczanie do ich całkowitego rozładowania.
 • Unikać ekstremalnych temperatur – akumulatorów nie należy przechowywać ani w zbyt gorących ani w zbyt mroźnych warunkach.
 • Sprawdzać poziom naładowania baterii – jest to ważny czynnik, zwłaszcza kiedy pojazd stoi w miejscu i nie jest używany (np. w okresie zimowym). Warto wówczas raz na dwa miesiące robić kontrolę, aby nie dopuścić do zbyt niskiego poziomu baterii. Ładowarkę do rowerów elektrycznych należy użyć już wtedy, gdy poziom baterii spadnie poniżej 50%.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:19
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.