Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaki rower elektryczny wybrać? Sprawdź nasz poradnik

Rowery elektryczne zyskują na popularności. Poznaj najważniejsze parametry tych nowoczesnych pojazdów.

Najważniejsze pytanie podczas zakupu roweru zawsze brzmi: gdzie będziesz się nim poruszać? Poszczególne modele są przystosowane do odmiennych warunków. Kształt ramy, grubość opon, materiały budulcowe – te wszystkie parametry różnią się w zależności od tego, po jakiej nawierzchni planujesz się przemieszczać.

Jaki rower elektryczny najlepszy?

Ciekawą alternatywą dla modeli dedykowanych konkretnej drodze jest rower hybrydowy. Łączy w sobie cechy sprzętów górskich i szosowych. Dzięki temu zyskuje na wszechstronności, można go wykorzystać na różnych typach terenu.

Interesującą propozycją dla seniorów i osób o ograniczonej sprawności może być rower elektryczny trójkołowy. Ma za zadanie wspomagać równowagę. Wybierając taki model, zyskujesz również sporą przestrzeń na bagażniku. Dodatkowo napęd elektryczny pozwala odciążyć mięśnie i daje dużą mobilność. Takich modeli nie spotyka się zbyt często, jednak opinie o ich funkcjonalności są naprawdę pozytywne.

Jeśli interesują Cię rowery elektryczne Kawasaki lub jakiejkolwiek innej marki, to zwróć uwagę na ich moc. W większości przypadków spotkasz się z wartościami rzędu od 250 do 1000W. Zdarzają się nawet silniki o mocy nawet 3000W lub 5000W, ale te osiągają prędkości bliskie samochodom i nie są dopuszczane do jazdy po publicznych drogach. Warto zwrócić uwagę także na to, jaką pojemność ma bateria. Wartość ta wyrażana jest w kilowatogodzinach. Pokazuje ona to, jak długo można jechać, mając w pełni naładowany akumulator.

Polecane rowery elektryczne

Jak działają rowery elektryczne?

Właściwie rowery elektryczne EcoBike na pierwszy rzut oka niewiele się różnią od standardowych modeli. Zostały rozszerzone o silnik, baterię i komputer, który kontroluje pracę jednośladu. Trudno to jednak dostrzec, ponieważ wszystkie elementy są estetycznie wkomponowane w kształt roweru. Sporo modeli dodatkowo posiada także manetkę. Za jej pomocą można dowolnie sterować prędkością roweru. Silnik nie musi pracować w rowerze przez cały czas. Jeżeli zdecydujesz, że wolisz popracować siłą własnych mięśni, to wyłącz go i oddaj się przejażdżce.

Zasada działania rowerów ze wspomaganiem elektrycznym jest bardzo prosta. Kiedy zaczynasz pedałować, komputerowe sterowniki wykrywają ten ruch i zaczynają przekazywać dodatkową moc do kół. Podczas jazdy należy bezustannie pedałować, jednak nie wymaga to dużego nakładu sił. Głównym cel to poinformowanie komputera o tym, że użytkownik właśnie rozpoczął jazdę. Dlatego rower elektryczny to świetny pomysł dla seniora. Przy niewielkim nakładzie sił można poruszać się z satysfakcjonującą prędkością.

Ile kosztuje rower elektryczny?

Ceny rowerów elektrycznych są wyższe niż modeli standardowych. Wiąże się to z kosztem wszystkich dodatkowych elementów, jakie trzeba umieścić w pojeździe. Niektórzy decydują się na to, by samodzielnie przerobić rower standardowy na elektryczny. W tym celu można znaleźć w Internecie gotowe zestawy elementów lub dobrać je i kupić osobno. Należy jednak pamiętać, że nie każdy model da się przystosować do napędu elektrycznego.

Przy wyborze na cenę wpływa także marka, po którą sięgasz. Rowery elektryczne Diamant należą do jednej z bardziej przystępnych ofert na rynku. Firma oferuje szeroką gamę modeli na każdą kieszeń. Ich lekki i szybki sprzęt można używać przede wszystkim w przestrzeni miejskiej. Zwróć uwagę, że korzystanie z roweru elektrycznego będzie Cię kosztować mniej niż jeżdżenie autem lub skuterem. Nie ma konieczności kupowania drogiego paliwa czy płacenia za parking, więc Twój budżet nie zostanie nadszarpnięty.

Czy warto kupić rower elektryczny?

Rowery elektryczne vidaXL daje duży komfort podróżowania. By jechać potrzeba znacznie mniej siły, na takim modelu można pokonywać bardzo duże dystanse. Opcja włączenia silnika okazuje się zbawienna, jeżeli w trakcie jazdy naciągniesz mięsień lub z innego powodu poruszanie się będzie dla Ciebie utrudnione. Tego typu rower da się łatwo naprawiać, na rynku jest wiele dostępnych części zamiennych. Również elementy silnika i komputerowego kontrolera można łatwo demontować i wymieniać na nowe ze względu na uszkodzenia lub po prostu – chęć unowocześnienia sprzętu.

Jedną z obaw użytkowników stanowi to, że w trakcie jazdy wyczerpie się akumulator. Rowery elektryczne EcoBike i każdej innej marki, można ładować na stacjach benzynowych. Zwykle czas pełnego ładowania baterii to kilka godzin, ale już po pół godziny energii wystarcza na pokonanie kilkudziesięciu kilometrów. Cena ładowania na prąd w porównaniu do kosztów paliwa jest stosunkowo niska.

Rowery elektryczne Diamant warto polecać także ze względu na ich pozytywny wpływ na środowisko. Sprzęt, który działa na prąd, nie emituje spalin i dwutlenku węgla. W zatłoczonym mieście to świetne rozwiązanie, bo nie przyczyniasz się do ulicznych korków. Główne drogi da się spokojnie ominąć i postawić na jazdę bocznymi ścieżkami rowerowymi. Zamiast od razu kupować nowe części, możesz naprawić te stare, przykładowo regenerując baterię roweru. Elektryczny rower to świetny wybór, jeśli ekologia jest Ci bliska.

Ile waży rower elektryczny?

Waga rowerów zależy od typu pojazdu. Przykładowo składany rower elektryczny będzie miał spory ciężar. Wydawałoby się, że skoro jest tak niewielki, to jego waga powinna być mniejsza niż innych modeli. Niestety system mechanizmów służących do składania oraz części elektroniczne wprawiające go w ruch, dodają mu sporo kilogramów. Rowery elektryczne vidaXL zwykle ważą około 6 kg więcej niż ich standardowe odpowiedniki. Ogólny ciężar, jaki zyskuje jednoślad wyposażony się w silnik oraz baterię z akumulatorem, zwykle wynosi około 20 kg.

Inna będzie waga także w zależności od tego, dla kogo przeznaczony został dany model. Rower damski zwykle jest projektowany tak, by ważył niedużo. Jego specyficzna budowa z obniżoną ramą ma ułatwiać kobietom poruszanie się na jednośladzie. Biały męski rower pod względem wizualnym ma bardziej sportowy charakter i sztywniejszą ramę. Zwykle liczy kilka kilogramów więcej. Wiele zależy także od budulca – najcięższe rowery wykonane są ze stali, a najlżejsze z włókna węglowego.

Waga sięgająca ponad 20 kg brzmi nieco odstraszająco, jednak warto zwrócić uwagę na to, że w gruncie rzeczy nie stanowi ona obciążenia dla poruszającego się pojazdem. Rowery elektryczne Kawasaki dzięki napędowi ułatwiają pedałowanie. Nie potrzeba wiele sił, by osiągnąć prędkość co najmniej 20 km/h. Waga sprzętu nie wpływa na szybkość, z jaką możesz się poruszać. Warto sprzedać dziadkowi pomysł, by sam również przesiadł się na taki model. W czasie jazdy będzie mniej obciążony wysiłkiem, ale szybko dotrze do miejsca docelowego.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.