Udostępnij
Skomentuj

Które gry tańsze - na Xbox One czy PS4?

Dowiedz się którą platformę gamingową wybierają oszczędni i czy granie jest możliwe bez drenażu kieszeni.

Od niemal piętnastu lat każdy poważny gracz konsolowy wie, że miłość jest jedna i absolutnie nie chodzi w niej o pieniądze. Może mieć na imię Xbox, może nazywać się PlayStation i niezrozumiałe bywa tylko uczucie do Nintendo Switch. Wybór pomiędzy amerykańskim dzieckiem Microsoftu a japońskim cudem od Sony stanowi rodzaj odruchu bezwarunkowego. Mimo to, pytanie, czy są tańsze gry na Xbox One, czy PS4 pojawia się w głowach graczy z obydwu stron barykady.

Na co gry są tańsze – na Xbox One czy Playstation 4?

Uniwersum gier wideo to świat wielkich emocji i jeszcze większych pieniędzy. Oczywiście, jeśli zdołasz rozwiązać zagadkę jak najtaniej zagrać w Call of Duty, rynki finansowe nie ucierpią. Ty jednak zyskasz wskazówkę, czy taniej jest być na co dzień poddanym Microsoftu, czy więcej gotówki pozostawi Ci zainwestować w PlayStation od Sony. Niestety, kalkulator nie wystarczy, żebyś to ocenił.

Wszystko dlatego, że to sprzedaż gier stanowi zysk producentów konsoli. Sam sprzęt może nie jest oferowany graczom po kosztach, ale Sony już na etapie PlayStation 2 i PlayStation 3 nauczyło się, że tania konsola oznacza więcej użytkowników. Każdy z nich tylko raz kupuje sprzęt, a kiedy już go ma, wiecznie chce w coś grać. Wystarczy mu na to pozwolić, a jego pieniądze same zmienią właściciela. Wszyscy będą szczęśliwi, a najbardziej napracują się zaprzyjaźnieni twórcy gier. Ten model biznesowy producent Xbox One tylko udoskonala.

W efekcie poszczególne gry na PS4 i Xbox One kupisz niemal w porównywalnych stawkach. Oczywiście wśród ofert dystrybutorów znajdziesz mnóstwo okazji, które bardzo przyjaźnie potraktują Twoją kieszeń. W przypadku standardowych kwot możesz liczyć, że o kilka procent będą tańsze wersje na Xbox One, jednak nie jest to regułą i w przypadku najnowszych hitów cena sięgająca 300 zł jest obowiązującą niezależnie od preferencji sprzętowych. Zupełnie inne kwestie powodują, że korzystanie z Xbox One może być pomysłem, który mniej wydrenuje Ci kieszeń.

Chodzi o genialnie zagospodarowaną przez Microsoft niszę: abonamenty, o których do niedawna świat gamingu nie znał. Program subskrypcji Xbox Game Pass pozwala na czasowy dostęp do ponad 100 gier z biblioteki Xbox Store, dostępnej na Xbox One. W ramach subskrypcji znajdziesz także premiery. Nie jest to kompletne repozytorium Xbox Store i na stałe pobierzesz stamtąd tylko rodzime produkcje Microsoftu, ale rotacyjnie wymieniany zestaw jest różnorodny i spokojnie wystarczy na tysiące godzin pierwszorzędnej rozrywki. Dodatkowo Microsoft za pomocą Xbox Game Pass otwiera graczom drzwi na świat alternatywnego sprzętu, ale jest on ograniczony do jego własnego ogródka. Decydując się na subskrypcję Xbox Game Pass, możesz cieszyć się produkcjami tworzonymi pod konsole Xbox One na komputerze osobistym. Wystarczy, że znajdzie się w zasięgu sieci internetowej i ma na pokładzie najnowszą wersję systemu operacyjnego Windows 10. Naturalnie, wszystko wprost od Microsoftu.

Konkurencja niby nie śpi i Sony w PlayStation Store także oferuje subskrypcje. Nie jest to jednak nawet cień usługi Xbox Game Pass. Wszystkie plany PlayStation Plus są tańsze niż konkurencji, cena jednak nie oznacza wiele dobrego. Odnawialna subskrypcja dla PS4 da Ci dostęp tylko do kilku gier, swobodę rozgrywek w trybie multiplayer i kopię danych w chmurze. Za wszystko inne musisz zapłacić, a tytuły, z których będziesz mógł korzystać, są bez wcześniejszych deklaracji proponowane z góry przez Sony i nigdy nie wiesz, co Ci się trafi z przepastnej biblioteki PlayStation Store za dwa lub trzy miesiące.

Mimo to PlayStation ma rzesze użytkowników, a nawet wyznawców. Ludzi, którzy swojego PlayStation 4 nie wymieniliby na Xbox One, choćby był ze złota. Diabeł świata gamingu tkwi nie w kosztach, lecz w rozmachu.

Polecane gry na Xbox One

Które gry są popularne na konsole PS4 i Xbox One?

Gry to rozrywka, a nie pierwsza potrzeba. Jest fajna, jeśli przede wszystkim jest luksusowa, a nie tania. Jeśli tak na nią spojrzysz, rozrzutne podejście graczy podpinających pady tylko do PS4 przestaje być nieracjonalne. Twórcy gier starają się, aby ich produkcja dotarła do jak największej liczby użytkowników. Przy obecnym status quo absolutnym minimum jest dostosowanie produkcji do wymagań PlayStation 4 oraz Xbox One. Taka idea powoduje, że setki pozycji, jakie dostępne są na właśnie tych dwóch konsolach, to gry multiplatformowe. Możesz się nimi cieszyć z identycznym standardem zarówno na PS4, jak i na Xbox One, ale żeby pograć, musisz sięgać po wydania gry dedykowane używanej przez Ciebie konsoli.

Interesy Sony i Microsoftu są jednak gdzieś na rubieżach tego trendu. Popularność jest w porządku, ale najlepiej w ramach ich konsoli. Od lat takie myślenie z sukcesem wprowadza w życie Sony, a PlayStation 4 sporo dzięki temu zarobiło. God of War, Yakuza 6, Uncharted, Spider-Man, The Last of Us 2 oraz Gran Turismo Sport to gry na PS4, których nie ma na Xbox One. Są to tak zwane produkcje ekskluzywne, które zmuszają graczy do wyboru konkretnego sprzętu gamingowego.

Takich ekskluzywnych pozycji PlayStation Store uwzględnia dużo więcej, choć Microsoft też dysponuje znaczącymi tytułami na wyłączność. Gears of Wars, Halo i kultową Forza Horizon znajdziesz tylko na Xbox One i nie odszukasz na PS4. Jednak Microsoft ma zdecydowanie mniej ekskluzywnych flagowców i tylko dobra oferta subskrypcji oraz udane gry multiplatformowe Xbox One ratują twarz w obliczu konkurencji. Szczególnie że pierwsze dziesiątki wszelkich rankingów gier video nie są w stanie obejść się bez produkcji z wyłącznością dla PS4. Spośród ekskluzywnych tytułów Xbox One mniej więcej wysoką pozycję plebiscytową utrzymuje tylko Forza Horizon.

Całe szczęście dla właścicieli Xbox One na obydwu konsolach możesz zagrać w wiele udanych gier wieloplatformowych. Aktualnie święcą triumfy Assasin Creed: Walhalla, Call of Duty, Destiny 2, Grand Theft Auto 5 oraz Read Dead Redeption. Oprócz tego obydwie platformy poprowadzą Cię na wyprawę w świat fantastycznej trylogii z Wiedźminem w roli głównej, przeniosą do postapokaliptycznego Metro 2033 oraz pozwolą sprawdzić, czy walka rzeczywiście jest sztuką w ikonicznym Mortal Kombat. Niezależnie, czy poszukujesz RPG-ów, zręcznościówek, czy wolisz symulacje lub szybką akcję, biblioteki obydwu platform dostarczą Ci setek godzin nieprzerwanej rozrywki i wrażeń oraz pozwolą zmierzyć się z graczami online.

Polecane gry na PlayStation 4

Wyraźne różnice w dostępnej bibliotece gier na Xbox One i PS4

Pierwsze, co zwraca uwagę przy porównaniu repozytoriów Xbox One i PS4 to mnogość tytułów. Lista dla PlayStation 4 osiąga 2 300 pozycji, a dla Xbox One zatrzymuje się na 1 700 możliwych wyborach. Microsoft ma też w ofercie dużo mniej gier na wyłączność i nie zdobywają one tak wysokich pozycji w rankingach, jakie miewają najlepsze gry ekskluzywne z PlayStation 4. Liczba ma znaczenie, ale dylemat, czy znajdziesz lepsze gry na PS4, czy Xbox One, pozostaje pod znakiem zapytania.

Rankingi rankingami, ale jeśli nie wyobrażasz sobie rozrywki bez przyjemności wyścigowego klimatu Forza Horizon, a klasyczne Halo to wartość sama w sobie: Xbox One będzie zdecydowanie platformą dla Ciebie. Jeśli jednak trzymanie się budżetowych rozwiązań nie kojarzy Ci się z rozrywką na miarę Twojego czasu, bez PlayStation 4 gaming nie będzie tym, czym być powinien. W każdym przypadku skupienie się na cyferkach jest ślepym zaułkiem. Prawdziwe epicka przygoda czeka Cię tylko jeśli otrzymasz więcej, niż oczekujesz.

Wydaje się, że tego „więcej” do dyspozycji ma PlayStation 4, a zasobność biblioteki tej właśnie platformy jest tylko konsekwencją odpowiedzialnego traktowania graczy. Z drugiej strony Microsoft może lepiej podążać za duchem czasu. Xbox Game Pass i możliwość korzystania z biblioteki Xbox Store na dowolnym urządzeniu, to krok w stronę rozrywki, w którym ograniczenia sprzętowe załatwia oprogramowanie. Jeśli za chwilę graczom wystarczą szybkie i stabilne połączenie internetowe, to przepastne zasoby repozytoriów i wyścig po gry na wyłączność będą bez znaczenia. Karty na rynku gamingowym będzie rozdawać sprawna dystrybucja oraz wydajne oprogramowanie. W takiej sytuacji to Sony ma pracę domową do odrobienia.

Ile kosztują gry na Xbox One i PS4?

Gaming bardzo łatwo staje się rozrywka all inclusive, ale gracze, którzy nie lubią przepłacać także bez problemu znajdą rozrywkę w bardziej budżetowym wydaniu. Niezależnie, czy przymierzasz się do zakupu gry na PlayStation, czy gry na Xbox, wystarczy, że znajdziesz sobie optymalne miejsce w wyścigu z czasem.

Przede wszystkim dlatego, że czas dla popularności gier jest nieubłagany, a bardzo brutalny dla cen. Wiedźmin 3: Dziki Gon, gra wszechczasów, objawienie, które do dziś wyznacza standard dla konsolowych RPG-ów. Na moment odtrąbienia jego światowej premiery w maju 2016 roku egzemplarz produkcji Wiedźmin III w wersji podstawowej kosztował nieźle ponad 200 zł. Przez dobre dwa lata produkcja święciła triumfy, ale już w tym czasie jej cena niepostrzeżenie zaczęła spadać. Obecnie całkiem nowe, zafoliowane pudełko z grą Wiedźmin 3 zdobędziesz na własność za około 80 zł, a ceny poniżej 50 zł też już się zdarzają.

Czy rzeczywiście urok nowości powinien tyle kosztować? Ceny maksymalne dla gier na PS4 i Xbox One to moment premiery. Później jest już tylko taniej. Rynek się nasyca, wierni fani znają grę na wyrywki, sieć internetową zalewają screeny i stream’y z rozgrywek, a w sprzedaży pojawiają się egzemplarze używane. Wszystko to sprawia, że zakup w miarę upływu czasu przynosi Ci coraz mniej korzyści, a cena leci w dół. Sam fizyczny produkt dostajesz ten sam, niezależnie, czy kupisz grę ze stażem kilku lat, czy kilku godzin. Wirtualny świat będzie wyglądał identycznie, a postać będzie miała na wyposażeniu takie same opcje uzbrojenia. Mimo to, w zależności od czasu i ceny, Ty dostaniesz zupełnie inny produkt.

Platforma gamingowa, której używasz, jest bez znaczenia. Czy mają być tańsze gry na Xbox One czy PS4, czas zawsze zadziała na korzyść Twojej kieszeni i niekorzyść jakości rozrywki, jaką dostaniesz. Inwestując w tytuł premierowy, otrzymasz wersję produkcji, która jest ekskluzywna i ma wszystko to, co powinna mieć gra, żebyś dostał więcej, niż oczekujesz. W maju 2016 roku kupujący nie mieli pojęcia, jak będzie działał świat Wiedźmina 3. Nikt nie wiedział, czy będą eliksiry, jak przywołać wierzchowca Płotkę, czego można się spodziewać po elfach oraz jak rozległe jest uniwersum. Dziś kupisz grę z dużo niższym cennikiem, ale standardu rozrywki, jaki był udziałem graczy wiosną 2016 roku, nie kupisz już za żadne pieniądze.

Dlatego te same gry na PS4 i Xbox One na moment premiery i po kilkunastu miesiącach mogą różnić się ceną nawet o 70%. Obecnie nową, premierową grę bez wirtualnych i fizycznych dodatków nabędziesz w cenie około 300 zł. Ta sama produkcja już po roku może Cię kosztować mniej niż 200 zł, a po kilku latach nawet kultowe produkcje zdobędziesz za kwotę poniżej 100 zł.

Aktualnie plotki gamingowe głoszą, że nowe generacje konsoli przyniosą ze sobą poważniejsze wzrosty cen. Do tej pory nie było to regułą, ale w momencie, kiedy wymieniana jest generacja sprzętu, zdarza się, że ceny dla gier dedykowanych pod starszą generację stają się podejrzanie wysokie. Jeśli konsolę PlayStation 4 zacznie wypierać PS5, to topowe gry będą tańsze dla nowszej platformy, a starsza nienaturalnie może pójść w górę. Jeśli nie chcesz się jeszcze rozstawać z posiadaną wersją konsoli, a liczysz, że oczekiwana produkcja stanie się tańsza, pozostaje Ci uzbrojenie się w cierpliwość i śledzenie promocji w ofertach dystrybutorów. Pytanie tylko, czy otrzymasz rozrywkę na miarę swoich oczekiwań.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Gogle VR - Fotele gamingowe - Xbox Series X - Pady - Pady PS4

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.